Въпрос, повече ли щеше да ви харесва, ако имахме хонтийски, малазански и прочее танкове, вместо немски, руски и т.н?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Фантастика
Collapse
X
-
Mitko написа Виж мнениеВъпрос, повече ли щеше да ви харесва, ако имахме хонтийски, малазански и прочее танкове, вместо немски, руски и т.н?
-
bigbeer написа Виж мнениеНямаше да бъдат исторични. В " Малазанска книга на мъртвите" няма посочки за използване на танкове. А за хонтийските, трябва да се потърси за справка директно "кандидат Сим" познат още като "Максим"
Comment
-
По кое време е нямало друга фантастика? Аз когато почнах да я чета през 80-те, вече имаше доста голяма колекция книги от "галактика" започнала в края на 70-те и още една друга специализирана поредица с по-нискокачествени за мен книги, която беше по-къса и чието име вече не помня. Като бройка бяха недостатъчни за лакомник като мен по онова време. Честно казано и за мен Стругатски бяха любими автори. Не не бих ги сложил над Айзък Азимов, или Артър Кларк в онзи момент (сега да, мисля че техните книги са по-задълбочени, но тогава не бях в състояние да направя тази разлика). Наистина Ханлайн не го публикуваха с изключение на една тинейджърска книга, която е далеч от шедьоврите му. А Саймък беше прекалено отвлечен за тогавашния ми вкус. Зелазни също беше публикуван само с един разказ в "Космос" за сметка на това много добър разказ. За Станислав Лем, или за единствения (пак за мен) горе долу адекватен Български фантаст, Любен Дилов, няма защо да коментираме, те бяха от нашия блок и дори съм хващал поръчкови книги на Дилов. Но за други непубликувани класици на фантастиката, не се сещам.
Но като се замисля, имаше голям глад за фантастика тогава. Помня, че съм чел някакви съветски фантастични поредици (на руски естествено, поради което не разбирах всичко написано), защото вече бях изчел всичко в библиотеката в един момент. Хората повече четяха и издателите не можеха да им насмогват с ограничената си държавна поръчка. Така че на мен лично ми е липсвало количество на издадените заглавия. Но с основните класици бях запознат доста добре.
ПС. Дали няма да е зле тези мнения за фантастиката да отидат в специализирания раздел, за да можем да продължим дискусията там, ако има желаещи?
Comment
-
Стругацки пишат не научна, а по скоро социална фантастика. При това държа да подчертая реалистична фантастика. Тоест, няма тия суперменски изцепки които така обичат американците, а аз лично ненавиждам. Имаме човек с нам кви си супер способности-дай да се възхищаваме на това. Социалната фантастика поставя реални хора, в реални ситуация, но в чужд свят. Тоест, различен е декора, но героите са реалистични.
Comment
-
единствения (пак за мен) горе долу адекватен Български фантаст, Любен ДиловThis is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Mitko написаПри това държа да подчертая реалистична фантастика. Тоест, няма тия суперменски изцепки които така обичат американците, а аз лично ненавиждам. Имаме човек с нам кви си супер способности-дай да се възхищаваме на това.
Иначе фантастика се пише много, но далеч по-малко е тази, която наистина е НФ.
Comment
-
Голъм, ако говорим за свръх способности и как се появяват, си имаме малка национална гордост. Темата е развита изключително добре в "Космосът да ти е на помощ, Александър" от библиотека галактика. Вероятно една от най-добрите НФ повести, които съм чел някога. Малко е смешно, или не чак толкова, но като дете не си представях че българин може да напише толкова силна книга и си мислех че Иван Мариновски е руснак. Особеностите на израстването в среда на умерена пропаганда предполагам.
П.П. Съмнявам се някой любител на НФ да не я е чел, ама за всеки случаи: http://chitanka.info/text/2117-kosmo...sht-aleksandyr
Last edited by Amazon; 16-11-2013, 21:39.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Amazon написа Виж мнениеМалко е смешно, или не чак толкова, но като дете не си представях че българин може да напише толкова силна книга и си мислех че Иван Мариновски е руснак.
Comment
Comment