От известно време се каня да отворя тази информативна тема, т.е. предназначена за хора като мен, които изпитват носталгия по игрите от така наречената "петзвездна серия" (най-известната си остава Panzer General) и все още се връщат към тях. Преди известно време си мислех, че с този тип игри е свършено, дори изглеждаше, че не би било погрешно да се заключи, че времето на походовите игри отминава. Малко след тези размисли попаднах на една от най-добрите такива игри (има тема за нея във форума) - People's Tactics, а тази година трябва да излезе и втората й част. Която обещава да бъде още по-добра.
Като и да е, за други игри ще стане въпрос в тази тема. Благодарение на Воланд, който ми посочи връзки към тези проекти, разбрах, че през последната година сякаш има някакъв "бум" на панцерогенералоподобни игри. Което ме накара на първо време да се опитам да си ги намеря и да ги разгледам. А самото количество такива игри ме кара да се замисля дали няма някакъв ренесанс на походовите военни игри, базирани на шестоъгълна пространствена структура.
Тези игри са:
"Shattered Union"
информация:
http://www.wargamer.com/reviews/shat...union_preview/
http://www.gamespot.com/pc/strategy/...summary;review
"Massive Assault" (две три поредни серии)
информация:
http://www.wargamer.com/reviews/man2/
http://www.ag.ru/reviews/massive_assault_network_2
"War on Folvos'
информация:
http://www.lonelytroops.com/wof/
"Inhabited Island:Battlefield" (с оригинално заглавие "Обитаемый остров - послесловие")
информация:
http://www.ag.ru/reviews/inhabited_island_battlefield
http://www.gamespot.com/pc/strategy/...&mode=previews
(все още не е излязла, предстои да се появи някъде през април)
"Commander - Europe at war"
информация:
http://www.wargamer.com/e3_2006/prev...r_europeatwar/
(все още не е излязла, предстои да се появи в края на лятото)
Следващата ми работа, след като разбрах за тези игри бе, разбира се, да се опитам да ги намеря, за да ги разгледам. Успях да отделя известно (ограничено) време на всяка от тях, с изключение на "Commander - Europe at war" (по очевидни причини). На "Inhabited Island:Battlefield" пробвах само демото.
След като се запознах с тях, за съжаление, ентусиазма ми понамаля, защото всичките тези игри въпреки че в графично отношение са далеч по-добри от дрената "петзвездна серия" (и последните й варианти, котио бяха вече 3Д), по отношение на бойната система са все още много далеч от нея, т.е. при тях тя е по-проста, по-зле напарвена и позволява много по-малко варианти и възможности. А сега ще се опитам накратко да опиша какво в иговите системи ми се понрави, а какво - не. Няма да се спирам на останалите неща като графика, сюжет и т.н., тъй като за тях съм посочил други източници.
1. "Shattered Union"
Когато е запознах с идеята на игарта, очаквах да попадна на такава, в която е взета основата от "People`s General" и е надградено над нея - все пак ставаше въпрос за съвременна военна игра на базата на шестоъгълници и дискретни "единици" от стандартни типове - самолети, вертолети, танкове, пехота, артилерия и т.н.
Положителни страни:
Към бойната система, позната от "петзвездната серия" е прибавен стратегически режим. Т.е. имаме стратегическа карта, разделена на провинции. Всеки ход можем да закупуваме единици, като парите за това идват като доход всеки ход от всяка провинция, котяо е в ръцете на играча. По време на хода могат да се нападат чужди провинции, като за целта се избират сили от общ резерв, в който се намират всички сили, които имаме в момента. На ходовете на останалите играчи те могат да нападнат наши провинции и тогава се случва едно от следните две неща. Ако нападнатата провинция е такава, която е завладяна на нашия ход, то там се отбраняваме с войските, които сме използвали за да я заемем (като можем преди това да ги поправим и ъпгрейднем с наличните пари)ы към които можем да добавим още от общия резерв. Ако нападнат провинция, която вече е в наши ръце, то трябва да изберем да я защитаваме от свободните (неизползвани през нашия ход или в друга защитна битка) сила.
Това поставя играча пред доста интересни възможности. Има "мъгла на войната", котео е хубаво. Единиците имат боеприпаси, което също е хубаво.
Отрицателни страни:
Бойната система е доста примитивна и нелогична. За съжаление е много примитивна в савнение с използваната в "People`s General". Първо, типовете единици нямат кажи-речи никаква разлика, освен в показателите. Второ, показателите са малко и недостатъчни за реализирането в бойната система на разликите, характерни за съвременните въоръжения. Трето, не е реализиран принципът на съвместно използване на силите, т.е. артилерията не води дефанзивен огън, нито това правят противотанковите единици и т.н. Единствено ПВО-то води защитен огън. На практика почти няма разлика между отделните типове самолети (има бомбардировачи и изтребители), което е доста странно. Въобще бойната част на играта се свежда изцяло до това, че който пръв разкрие положението на частите си ги губи, защото сблъсъкът между частите е реализиран така - ако с дадена своя част на падна противникова, то винаги моята част първо нанася повреда на противинковата, а тя чак след това отвръща с колкото сила й е останала. Принципът е сходен с този в "петзвездната серия", но там всичко зависеше от инициативата, т.е. инициативната единица удря първа. Тук няма инициатива и винаги първа удря нападащата част. След като няма и артилерийска подкрепа, отбраната е обречена винаги да е много по-слаба от нападнеието в чисто тактичеки план. Въобще играта не оставя усещането за разлики в различните класове единици.
2. "War on Folvos'
Игрицата е разработена от малка група хора, без финнасите и възможностите на големите компании и на моменти това й личи. Действието се развива на някаква планета в бъдещето и е конфликт меду няколко различни сили. Реализирани са всички основни принципи на "петзвездната серия". Като бона система играта е взимствала доста неща от третите части на "Панцер Генерал", както и от "People`s General", смея да кажа, по-успешно от ситуацията в "Shattered Union".
Положителни страни:
Напомня много на третата част на "Панцер Генерал" при игра. Има въздушни единици, реализирани съвсем като единици на картата, които се зареждат и попълват на летища, т.е. съвсем като в "Панцер Генерал". Има изтребители, изтребители-бомбардировачи и разузнавателни безпилотни машини. Всички единици имат по две "действия" вески ход, котио могат да се използват за попълване, движение или атака по преценка на играча. Има си артилерия и нещо средно между ПВО и атилерия, както и танкове и пехота. Донякъде се държат различно в играта, котео е хубаво. Има и защитни съоръжения. Качествата на единиците са в достатъчно големи числа (двуцифрени, между 10 и 60-80), котео дава добро разпределение между различните единици, така че да ги различава. В "Shattered Union" са по-зле, тук са по-добре от третата част на "Панцер Генерал". Добре е решено и това, че има различен обсег на въздушната и наземната атака, както и има различен тип "наблюдение", т.е. начин, по който единиците виждат в "мъглата на войната". Има "мъгла на войната", котео е хубаво.
Един от големите плюсове на играта е логистичната система. Има логистична единица. Единственият начин да попълвате живота на единиците си и боеприпасите им е когато са разположени до тази единица. Идеята за пръв път се появи в "People`s Gemeral", но е хубаво, че са я взели.
Отрицателни страни:
Има само един тип наземна атака и наземна отбрана, котео оначава, че няма разлика между бронирани и небронирани единици, всички се атакуват и защитават с един и същи показател. Общо има различен показател за въздушен бой и за наземен бой, като всеки от тях има стойност за атака, обсег и отбрана. Освен това има показател за движение (един тип за наземните единици, което също не е хубаво), за боеприпаси и за обсег на наблюдение. С това се изчерпва бойната система. По-лошото е, че няма дефанзивен огън от страна на артилерията или останалите части. И най-лошото - единиците не отвръщат на огъня. Т.е. на моя ход аз безответно атакувам вражеските единици. На техния ход те ме атакуват без моите да им отвръщат. Няма и достатъчно разлики между отделните класове - всички имат еднакво количество точки движение, няма специални възможности, въобще в това отношение не е проявено въображение. Няма натрупване на опит, нито пък лидери на единиците.
"Massive Assault"
За тази игра ще съм кратък. В рецензията на www.ag.ru има само славословия за нея и както почти винаги, тази рецензия е боклук. Играта има едно-единствено предимство пред "петзвездната серия", че има известен стратегически елемент, т.е. "градове", които се зазвемат и дават доход. Бойната й система е толкова прост и глупава, че няма как да е повече. Ако се бе появила преди 25 години сигурно нямаше да е лоша. Такава бойна система днес показва, че създателите й са хвърлили всичкото си време и усилия да направят графиката красива. За тази бойна система едва ли са отделили повече от един час време.
Има само четири бойни показателя за всяка единица - повреда, живот, обсег и движение. И при това тези стойности се колебаят между 1 и 8. Няма различни типове повреда, движение и т.н. Единиците не си отвръщат на атаките, няма никакъв комбиниран или защитен огън. Пълна скука.
"Inhabited Island:Battlefield"
Първоначално бях изпълнен с ентусиазъм по отношение на тази игра. Първо - литературният първоизточник го харесвам от дете. Самата идея да поиграя за Огненоносните творци, Хонти или пък Осторвната идея е достатъчна за да ме изпълни с ентусиазъм. Играта е създадена от същия екип, създал "Massive Assault". Когато се запозна х свъпросната игра на живо (още не бях свалил демото на "Обитаемия остров") се хванах за главата и се изпълних с опасения. За радост те са само донякъде оправдани. С радост мога да кажа, че като бойна система тази игра е най-съвършената от описаните от мен. Все още е далеч в повечето отношения от "петзвездната серия", но за разлика от горнте заглавия поне внася нещо ново в тази стара идея. И дори няма "мъгла на войната".
Графично играта е много красива и приятна. За съжаление, това понякога означава, че има проблеми с виждането на единиците и управлението им, но те не са фатални.
Положителни страни:
В тази игра най-после се появява разлика между бронирани и небронирани цели, т.е. всяка единица има показател за атака на бронирани и небронирани цели. След това, котео е по-интересно, има и отделен обсег на атаката в двата случая. Освен това единиците имат живот, който дава разликата между "тежки танкове" и "крехка пехота" - първите имат много живот, вторите малко. Освен това единиците имат показател за движение, при това различно, т.е. пехотата се движи лесно сред гори и хълмове и само тя може да минава през мочурища и реки. След това - единиците си отвръщат една на друга при сражение и то едновременно. И което е най-хубавото - има дефанзивен огън от страна на артилерията а понякога и не само от нейна страна.
Интересно е реализиран транпорта - той е отделна единица със собствен ход. Всяка единица има "размер", който заема в транспорта и съответно един камион може да носи няколко пехотни единици, но само една или две артилерии. След като бъдат разтоварени единиците си имат запазват своя ход.
Всяка единица може да се придвижи, да стреля и пак да се придвижи, ако има още ход. Може да се придвижи, след това да се играе с друга единица и после пак да се използва първата, стига тя още да има ход.
Всички единици имат показател за виждане и съответно има "мъгла на войната". Но само разузнавателните единици виждат повече от останалите. Това ги привръща в много важни. Интересното е, че има и "време на деня", т.е. на всеки няколко хода условията се сменят между зора, пладне, привечер и нощ. Всеки от тези периоди си има особености по отношение на правилата за забелязване и на ефективността на единиците.
В тази игра има и "специални способности" - окопаване, маскиране, поставяне на минни полета, водене на заградителен огън от артилерията и т.н. Това е добра заемка от третата част на "Panzer General". Има и опит на единиците, което също е добре.
Накрая и най-важното - нововъденеията. В играта има боен дух (морал) на единиците. Съответно, всяка единица може да е в "зелено", "жълто" или "червено" състояние. В първото единицата е нормално ефективна. Когато понесе загуби преминава във второто и ефективността й силно намалява. В третото единиците не могат да водят бой и най-често неконтролируемо бягат. Една неопитна единица може дори само след няколко точки повреда да премине в най-ниското състояние. Една елитна единица може да загуби почти пълния си състав и все още да е в най-високото състояние.
По сходен начин стоят нещата и с повредите - понасяйки повреди единицата губи от ефективността си и това се отразява в показатлите й. Когато вдига ниво опит единицата получава стабилна добавка към показателите си.
Интересно е решена стратегическата част - по време на сражение всяка страна, която разполага с база има две фази на всеки ход. Първата е бойна, втората е мобилизационна. По време на тази фаза могат да се строят и подобряват постройките в базата, да се създават нови единици в специални сгради или да се поправят повредени единици, ако се намират в съответната постройка за производство. Доходът е походов и се дава от основната сграда в базата.
Отрицателни страни:
За съжаление, не всичко е хубаво. Първо, единиците нямат нито боеприпаси, нито гориво, което изцяло отрязва логистичния елемент, а това наистина е жалко. Второ, в играта има въздушни единици, н по нищо не се разбира, че са такива. Създателите й явно не са успели да разберат, че е достатъчно да въведат отделен тип единица и съответната атака и отбрана, за да ги реализират. Въздушните единици в играта с два типа. Първият са самолети, които се базират на летища и извършват мисии от тях. Дотук всичко е добре. Единствената защита от тях са зенитните оръдия (котио не стават за нищо друго) - те автоматично прикриват с огъня си войската. Самолетите могат да бъдат атакувани от наземните сили когато са на летище. Вторият тип са хеликоптери. А те са просто още една наземна единица, която има по-голяма свобода на движение. Т.е. няма отделен типа атака и отбрана за въздушните единици, което хич не е както трябва. На практика това означава, че всяка единица, намираща се до вертолет може да го атакува, включително отряд вампири на мутатнтите.
За съжаление, няма и отделни типове защита, котио да допълват показателя за живот, както и няма специфични показатели за близък бой, а щеше да е добре. Няма и лидери на единиците, както и можеше да се прояви по-голямо въображение при специалните способности. още повече, че всъщност за всичко, което споменавам като критика дрои и въображение не е нужно - то е реализирано в "Панцер генерал" и е достатъчно да се вземе оттам.
Все пак от споменатите игри тази е най-добрата. В нея ще участват четири "страни" - Хонти, Огненосните творци, Островната империя и Мутантите от радиокатвнита пустиня. Всяка има доста оригинални и различни единици и възможности. Освен това с добавили и излъчвателите (поддържат бойния дух), което също е много хубаво.
Няколко заключителни думи. От една страна е хубаво, че пак се правят игри от този тип. Но не мога да разбера защо се налага бавно и с несигурни стъпки да се преоткриват неща отдавна открити и реализирани, вместо да се надгражда оттам, докъдето стигнаха SSI. В повечето случаи това означава, че с получават красиви и доста безсмислени игри.
ПП Между другото, сега свалих още една игра, базирана на шестоъгълници. Тя не е много в темата, защото е чиста военна игра, но мисла че ще е добра - "Punic wars":
http://www.wargamer.com/reviews/punicwars_review/
Като и да е, за други игри ще стане въпрос в тази тема. Благодарение на Воланд, който ми посочи връзки към тези проекти, разбрах, че през последната година сякаш има някакъв "бум" на панцерогенералоподобни игри. Което ме накара на първо време да се опитам да си ги намеря и да ги разгледам. А самото количество такива игри ме кара да се замисля дали няма някакъв ренесанс на походовите военни игри, базирани на шестоъгълна пространствена структура.
Тези игри са:
"Shattered Union"
информация:
http://www.wargamer.com/reviews/shat...union_preview/
http://www.gamespot.com/pc/strategy/...summary;review
"Massive Assault" (две три поредни серии)
информация:
http://www.wargamer.com/reviews/man2/
http://www.ag.ru/reviews/massive_assault_network_2
"War on Folvos'
информация:
http://www.lonelytroops.com/wof/
"Inhabited Island:Battlefield" (с оригинално заглавие "Обитаемый остров - послесловие")
информация:
http://www.ag.ru/reviews/inhabited_island_battlefield
http://www.gamespot.com/pc/strategy/...&mode=previews
(все още не е излязла, предстои да се появи някъде през април)
"Commander - Europe at war"
информация:
http://www.wargamer.com/e3_2006/prev...r_europeatwar/
(все още не е излязла, предстои да се появи в края на лятото)
Следващата ми работа, след като разбрах за тези игри бе, разбира се, да се опитам да ги намеря, за да ги разгледам. Успях да отделя известно (ограничено) време на всяка от тях, с изключение на "Commander - Europe at war" (по очевидни причини). На "Inhabited Island:Battlefield" пробвах само демото.
След като се запознах с тях, за съжаление, ентусиазма ми понамаля, защото всичките тези игри въпреки че в графично отношение са далеч по-добри от дрената "петзвездна серия" (и последните й варианти, котио бяха вече 3Д), по отношение на бойната система са все още много далеч от нея, т.е. при тях тя е по-проста, по-зле напарвена и позволява много по-малко варианти и възможности. А сега ще се опитам накратко да опиша какво в иговите системи ми се понрави, а какво - не. Няма да се спирам на останалите неща като графика, сюжет и т.н., тъй като за тях съм посочил други източници.
1. "Shattered Union"
Когато е запознах с идеята на игарта, очаквах да попадна на такава, в която е взета основата от "People`s General" и е надградено над нея - все пак ставаше въпрос за съвременна военна игра на базата на шестоъгълници и дискретни "единици" от стандартни типове - самолети, вертолети, танкове, пехота, артилерия и т.н.
Положителни страни:
Към бойната система, позната от "петзвездната серия" е прибавен стратегически режим. Т.е. имаме стратегическа карта, разделена на провинции. Всеки ход можем да закупуваме единици, като парите за това идват като доход всеки ход от всяка провинция, котяо е в ръцете на играча. По време на хода могат да се нападат чужди провинции, като за целта се избират сили от общ резерв, в който се намират всички сили, които имаме в момента. На ходовете на останалите играчи те могат да нападнат наши провинции и тогава се случва едно от следните две неща. Ако нападнатата провинция е такава, която е завладяна на нашия ход, то там се отбраняваме с войските, които сме използвали за да я заемем (като можем преди това да ги поправим и ъпгрейднем с наличните пари)ы към които можем да добавим още от общия резерв. Ако нападнат провинция, която вече е в наши ръце, то трябва да изберем да я защитаваме от свободните (неизползвани през нашия ход или в друга защитна битка) сила.
Това поставя играча пред доста интересни възможности. Има "мъгла на войната", котео е хубаво. Единиците имат боеприпаси, което също е хубаво.
Отрицателни страни:
Бойната система е доста примитивна и нелогична. За съжаление е много примитивна в савнение с използваната в "People`s General". Първо, типовете единици нямат кажи-речи никаква разлика, освен в показателите. Второ, показателите са малко и недостатъчни за реализирането в бойната система на разликите, характерни за съвременните въоръжения. Трето, не е реализиран принципът на съвместно използване на силите, т.е. артилерията не води дефанзивен огън, нито това правят противотанковите единици и т.н. Единствено ПВО-то води защитен огън. На практика почти няма разлика между отделните типове самолети (има бомбардировачи и изтребители), което е доста странно. Въобще бойната част на играта се свежда изцяло до това, че който пръв разкрие положението на частите си ги губи, защото сблъсъкът между частите е реализиран така - ако с дадена своя част на падна противникова, то винаги моята част първо нанася повреда на противинковата, а тя чак след това отвръща с колкото сила й е останала. Принципът е сходен с този в "петзвездната серия", но там всичко зависеше от инициативата, т.е. инициативната единица удря първа. Тук няма инициатива и винаги първа удря нападащата част. След като няма и артилерийска подкрепа, отбраната е обречена винаги да е много по-слаба от нападнеието в чисто тактичеки план. Въобще играта не оставя усещането за разлики в различните класове единици.
2. "War on Folvos'
Игрицата е разработена от малка група хора, без финнасите и възможностите на големите компании и на моменти това й личи. Действието се развива на някаква планета в бъдещето и е конфликт меду няколко различни сили. Реализирани са всички основни принципи на "петзвездната серия". Като бона система играта е взимствала доста неща от третите части на "Панцер Генерал", както и от "People`s General", смея да кажа, по-успешно от ситуацията в "Shattered Union".
Положителни страни:
Напомня много на третата част на "Панцер Генерал" при игра. Има въздушни единици, реализирани съвсем като единици на картата, които се зареждат и попълват на летища, т.е. съвсем като в "Панцер Генерал". Има изтребители, изтребители-бомбардировачи и разузнавателни безпилотни машини. Всички единици имат по две "действия" вески ход, котио могат да се използват за попълване, движение или атака по преценка на играча. Има си артилерия и нещо средно между ПВО и атилерия, както и танкове и пехота. Донякъде се държат различно в играта, котео е хубаво. Има и защитни съоръжения. Качествата на единиците са в достатъчно големи числа (двуцифрени, между 10 и 60-80), котео дава добро разпределение между различните единици, така че да ги различава. В "Shattered Union" са по-зле, тук са по-добре от третата част на "Панцер Генерал". Добре е решено и това, че има различен обсег на въздушната и наземната атака, както и има различен тип "наблюдение", т.е. начин, по който единиците виждат в "мъглата на войната". Има "мъгла на войната", котео е хубаво.
Един от големите плюсове на играта е логистичната система. Има логистична единица. Единственият начин да попълвате живота на единиците си и боеприпасите им е когато са разположени до тази единица. Идеята за пръв път се появи в "People`s Gemeral", но е хубаво, че са я взели.
Отрицателни страни:
Има само един тип наземна атака и наземна отбрана, котео оначава, че няма разлика между бронирани и небронирани единици, всички се атакуват и защитават с един и същи показател. Общо има различен показател за въздушен бой и за наземен бой, като всеки от тях има стойност за атака, обсег и отбрана. Освен това има показател за движение (един тип за наземните единици, което също не е хубаво), за боеприпаси и за обсег на наблюдение. С това се изчерпва бойната система. По-лошото е, че няма дефанзивен огън от страна на артилерията или останалите части. И най-лошото - единиците не отвръщат на огъня. Т.е. на моя ход аз безответно атакувам вражеските единици. На техния ход те ме атакуват без моите да им отвръщат. Няма и достатъчно разлики между отделните класове - всички имат еднакво количество точки движение, няма специални възможности, въобще в това отношение не е проявено въображение. Няма натрупване на опит, нито пък лидери на единиците.
"Massive Assault"
За тази игра ще съм кратък. В рецензията на www.ag.ru има само славословия за нея и както почти винаги, тази рецензия е боклук. Играта има едно-единствено предимство пред "петзвездната серия", че има известен стратегически елемент, т.е. "градове", които се зазвемат и дават доход. Бойната й система е толкова прост и глупава, че няма как да е повече. Ако се бе появила преди 25 години сигурно нямаше да е лоша. Такава бойна система днес показва, че създателите й са хвърлили всичкото си време и усилия да направят графиката красива. За тази бойна система едва ли са отделили повече от един час време.
Има само четири бойни показателя за всяка единица - повреда, живот, обсег и движение. И при това тези стойности се колебаят между 1 и 8. Няма различни типове повреда, движение и т.н. Единиците не си отвръщат на атаките, няма никакъв комбиниран или защитен огън. Пълна скука.
"Inhabited Island:Battlefield"
Първоначално бях изпълнен с ентусиазъм по отношение на тази игра. Първо - литературният първоизточник го харесвам от дете. Самата идея да поиграя за Огненоносните творци, Хонти или пък Осторвната идея е достатъчна за да ме изпълни с ентусиазъм. Играта е създадена от същия екип, създал "Massive Assault". Когато се запозна х свъпросната игра на живо (още не бях свалил демото на "Обитаемия остров") се хванах за главата и се изпълних с опасения. За радост те са само донякъде оправдани. С радост мога да кажа, че като бойна система тази игра е най-съвършената от описаните от мен. Все още е далеч в повечето отношения от "петзвездната серия", но за разлика от горнте заглавия поне внася нещо ново в тази стара идея. И дори няма "мъгла на войната".
Графично играта е много красива и приятна. За съжаление, това понякога означава, че има проблеми с виждането на единиците и управлението им, но те не са фатални.
Положителни страни:
В тази игра най-после се появява разлика между бронирани и небронирани цели, т.е. всяка единица има показател за атака на бронирани и небронирани цели. След това, котео е по-интересно, има и отделен обсег на атаката в двата случая. Освен това единиците имат живот, който дава разликата между "тежки танкове" и "крехка пехота" - първите имат много живот, вторите малко. Освен това единиците имат показател за движение, при това различно, т.е. пехотата се движи лесно сред гори и хълмове и само тя може да минава през мочурища и реки. След това - единиците си отвръщат една на друга при сражение и то едновременно. И което е най-хубавото - има дефанзивен огън от страна на артилерията а понякога и не само от нейна страна.
Интересно е реализиран транпорта - той е отделна единица със собствен ход. Всяка единица има "размер", който заема в транспорта и съответно един камион може да носи няколко пехотни единици, но само една или две артилерии. След като бъдат разтоварени единиците си имат запазват своя ход.
Всяка единица може да се придвижи, да стреля и пак да се придвижи, ако има още ход. Може да се придвижи, след това да се играе с друга единица и после пак да се използва първата, стига тя още да има ход.
Всички единици имат показател за виждане и съответно има "мъгла на войната". Но само разузнавателните единици виждат повече от останалите. Това ги привръща в много важни. Интересното е, че има и "време на деня", т.е. на всеки няколко хода условията се сменят между зора, пладне, привечер и нощ. Всеки от тези периоди си има особености по отношение на правилата за забелязване и на ефективността на единиците.
В тази игра има и "специални способности" - окопаване, маскиране, поставяне на минни полета, водене на заградителен огън от артилерията и т.н. Това е добра заемка от третата част на "Panzer General". Има и опит на единиците, което също е добре.
Накрая и най-важното - нововъденеията. В играта има боен дух (морал) на единиците. Съответно, всяка единица може да е в "зелено", "жълто" или "червено" състояние. В първото единицата е нормално ефективна. Когато понесе загуби преминава във второто и ефективността й силно намалява. В третото единиците не могат да водят бой и най-често неконтролируемо бягат. Една неопитна единица може дори само след няколко точки повреда да премине в най-ниското състояние. Една елитна единица може да загуби почти пълния си състав и все още да е в най-високото състояние.
По сходен начин стоят нещата и с повредите - понасяйки повреди единицата губи от ефективността си и това се отразява в показатлите й. Когато вдига ниво опит единицата получава стабилна добавка към показателите си.
Интересно е решена стратегическата част - по време на сражение всяка страна, която разполага с база има две фази на всеки ход. Първата е бойна, втората е мобилизационна. По време на тази фаза могат да се строят и подобряват постройките в базата, да се създават нови единици в специални сгради или да се поправят повредени единици, ако се намират в съответната постройка за производство. Доходът е походов и се дава от основната сграда в базата.
Отрицателни страни:
За съжаление, не всичко е хубаво. Първо, единиците нямат нито боеприпаси, нито гориво, което изцяло отрязва логистичния елемент, а това наистина е жалко. Второ, в играта има въздушни единици, н по нищо не се разбира, че са такива. Създателите й явно не са успели да разберат, че е достатъчно да въведат отделен тип единица и съответната атака и отбрана, за да ги реализират. Въздушните единици в играта с два типа. Първият са самолети, които се базират на летища и извършват мисии от тях. Дотук всичко е добре. Единствената защита от тях са зенитните оръдия (котио не стават за нищо друго) - те автоматично прикриват с огъня си войската. Самолетите могат да бъдат атакувани от наземните сили когато са на летище. Вторият тип са хеликоптери. А те са просто още една наземна единица, която има по-голяма свобода на движение. Т.е. няма отделен типа атака и отбрана за въздушните единици, което хич не е както трябва. На практика това означава, че всяка единица, намираща се до вертолет може да го атакува, включително отряд вампири на мутатнтите.
За съжаление, няма и отделни типове защита, котио да допълват показателя за живот, както и няма специфични показатели за близък бой, а щеше да е добре. Няма и лидери на единиците, както и можеше да се прояви по-голямо въображение при специалните способности. още повече, че всъщност за всичко, което споменавам като критика дрои и въображение не е нужно - то е реализирано в "Панцер генерал" и е достатъчно да се вземе оттам.
Все пак от споменатите игри тази е най-добрата. В нея ще участват четири "страни" - Хонти, Огненосните творци, Островната империя и Мутантите от радиокатвнита пустиня. Всяка има доста оригинални и различни единици и възможности. Освен това с добавили и излъчвателите (поддържат бойния дух), което също е много хубаво.
Няколко заключителни думи. От една страна е хубаво, че пак се правят игри от този тип. Но не мога да разбера защо се налага бавно и с несигурни стъпки да се преоткриват неща отдавна открити и реализирани, вместо да се надгражда оттам, докъдето стигнаха SSI. В повечето случаи това означава, че с получават красиви и доста безсмислени игри.
ПП Между другото, сега свалих още една игра, базирана на шестоъгълници. Тя не е много в темата, защото е чиста военна игра, но мисла че ще е добра - "Punic wars":
http://www.wargamer.com/reviews/punicwars_review/
Comment