Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Походови стратегически и тактически военни, фантастични и приказни игри (новини)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Темата е за походови игри .

    Comment


      #47
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        #48
        Слитерин/Матрикс пуснаха една доста интересно изглеждаща игрица - Mare Nostrum. Морски тактически бой в Античността, при това, с едновременни ходове и на хексове. Още не съм имал време да я пробвам, но възнамерявам да го сторя.

        Comment


          #49
          Тия дни си качих Commander: The Great war, с някои ъпдейти (засега не с последния, само до 1.51, но явно ще трябва и по-нататъшните).
          С основната версия и с текущия ъпдейт са доста различни: в началната версия има по-малко единици в началото на войната, в тази, с която съм в момента, са почти 2 пъти повече.

          Какво представлява, за тези, които не са я виждали: походова игра на картата на Европа към началото на Първата световна война. Играчът може да избере да играе за Антантата или за Централните сили - за всички държави от съответната страна. Има пехота (2 вида), кавалерия, артилерия, самолети, бронирани влакове и достатъчно количество кораби. Подобно на варианта за ВСВ, пак има популационен потенциал, от който зависи наборът на войници. Разликата е, че за артилерията (и флота) се употребяват боеприпаси, които се произвеждат в доста мизерни количества. Като нищо артилерията може да остане без снаряди в решаващия момент. Производството може да се увеличава, но цената на тези разширения е доста солена.

          Аз се пробвах с Централните сили. В първите 2 хода под контрола на играча е само Австро-Унгария, която има малко войски на руската граница и малко повече - на сръбската. След първите сражения стана ясно, че сърбите са по-силни горе-долу в съотношение 2:1 в тяхна полза. Единственото, което успях да направя, беше да ударя артилерията им, така че да не могат поне да настъпват прекалено в моята територия. Всички нови подкрепления и резервите от вътрешността на страната започнах да концентрирам към руския фронт.
          Някъде на третия ход във войната се включва Германия, което означава още един фронт (срещу Белгия и Франция) и още един потенциален, който ще гълта подкрепления - този срещу Русия.
          Срещу Белгия не се справих добре, превзех Лиеж, но за Брюксел ми трябваха три хода и той падна чак октомври, когато на фронта вече имаше и британски части.
          Включването на Русия започва с внезапно настъпление на техни части срещу укрепените австрийски (юг) и немски (север) позиции. Руснаците почти веднага успяха да ударят тежко и австрийците и германците, наложи се всички подкрепления да отиват срещу тях. Австрийците успяха да направят 2 неуспешни настъпления срещу Варшава, включващи загубата на град и връщането му и унищожаването на единия руски командващ с все армията му. След няколко хода неразбории, австрийците успяха да стабилизират фронта под Варшава, унищожавайки руските част, които се бяха вклинили в линията им. На север немците след доста големи загуби от тяхна страна също унищожиха един руски командващ, притиснаха Варшава от север. Малка група обсади Ковно, но пък между нея и основните сили имаше огромно празно пространство без руски и немски части.
          Западния фронт се стабилизира - белгийците държаха Антверпен, едно спряно френско настъпление им коства артилерията и нещата замряха, предвид липсата на немски подкрепления, с които да се развиват събитията.
          На сръбския фронт - французите пратиха един корпус в помощ на сърбите и макар че беше ударен по пътя от подводници, все пак част от него стигна точно за падането на Белград. Но пък след това сърбите започнаха настъпление, което австрийците удържаха с голям зор. Въобще някак на този фронт горе-долу два австрийски корпуса трябват за да удържат сръбска резервна дивизия. Което е най-малкото странно. Падането на Белград беше чист късмет, заради удачна маневра на австрийската кавалерия в тила на укрепленията им.
          Тук прекратих това издевателство над историята и може би ще кача още ъпдейти.

          Направих една бърза проверка с Антантата. Каква беше моята изненада, когато същите тия австрийци, които не ставаха за нищо, в ръцете на компютъра насметоха сърбите за три хода, превземайки 2 града. Явно ИИ-то е пипнато в тази посока, което не прави чест на създателите на играта. Същото и в другия фронт - немците превзеха цяла Белгия и се озоваха пред Париж, прегазвайки френската съпротива за 4 хода.

          Подводниците: трябва да се има предвид, че подводница може да бъде ударена само ако на предишния ход е имало кораб до нея и тя е останала на място. Това е важно да се знае за Балтика, където руските и английските подводници вилнеят здраво
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #50
            На времето ми харесваше много. Обаче- като се изиграят една-две игри и се научи ИИ какво прави, дори на най-голямата трудност печелех с централните сили преди 1917. Дано да е по-добре сега.
            Имаше редица трикове как с немците да се победи английската флота покрай Ламанша, и как да се унищожи менпауъра на французите за година и нещо.
            "Далеч съм от мисълта си"

            Comment


              #51
              Е, това са стандартните проблеми на игри, които са базирани изцяло на няколко сценария (практически на 1 общо всъщност). За да се избегне това трябва системата да е пригодена за повече варианти и карти с развитие. Или голяма фен общност, която да е разработила много сценарии и различни модове.

              P.S. Хубаво, германско-австрийските войски завършиха обкръжението около Варшава. След което тръгнаха нагоре, доста очукани, почти без изцяло попълнени части. И какво да видят - под Рига нов руски фронт, изцяло попълнен и почти без дупки, чак на юг до блатата. Дойде зимата и нямаше как да го пробия, даже руснаците започнаха леко да настъпват. Наложи се разни резервни австрийски корпуси да тръгнат срещу Виница и на юг, за да направят една отвличаща маневра. Чак тогава руснаците започнаха да разтеглят фронта и да се откриват някакви възможности.
              Турция се включи във войната и около Египет веднага възникна критична ситуация Вероятно английската армия, поне 5 пехотни корпуса и май 1 кавалерия започнаха да настъпват и турците май няма с какво да ги спрат.
              Сърбите изтощиха резервите си и там на практика се разреши въпроса.
              Last edited by messire Woland; 10-02-2018, 21:49.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #52
                В момента, в който немско-австрийските части достигнат Минск, се вижда огромната разлика с варианта на играта, който е за Втората световна война. Няма танкове Руските простори изглеждат безкрайни. Единственото, което донякъде помага, е че турците настъпват в Кавказ.
                Интересното е, че ИИ беше събрал огромна армия около Ковно-Рига. И тъй като изглеждаше, че от там не може да се пробие, постепенно изтеглих силите към десния фланг, в посока Смоленск. Това даде шанс да бъде превзет Псков и тази огромна армия остана блокирана около Ковно, което така и не падна до края на август, 1915 г. Но на руския фронт нещата са много призрачни - гъстотата на армията падна до 1 единица на 2.5 хекса. Което означаваше, че на места австрийски резервни корпуси пазят огромни територии, докато редовните корпуси настъпват към Новгород и Талин.

                Западния фронт се оказа, че има една проста стратегия (която и ИИ владее): издадените места по фронта се атакуват с всички сили, като по този начин се постига мечтаното за всеки атакуващ съотношение 3:1. По този начин си мислех, че вероятно френският фронт може да бъде пробит към края на 1917, но се оказа, че след влизането на Италия във войната стана нещо смешно. Сред армията, която бях струпал на италианската граница, имаше един ударен немски резервен корпус (да запълва празнините по фронта). В момента, в който той влезе в Италия, се нададе вой "немци в Италия, искаме помощ от Франция и Великобритания". Съответно французите прехвърлиха на италианския фронт цялата си авиация и много пехота. Оголиха фронта пред Брюксел, което даде възможност да се направи пробив към Кале, което е почти в границите на достижимостта.

                Ще е интересно да се види как са нещата от страна на Антантата. Руският играч обещава да е най-интересен, пък да видим как ще се развият нещата. Огромна територия, но и немалка армия. Може би би могло да се направи нещо, което да помогне за успешно руско настъпление. Те така или инак почти успяха да ликвидират немската група в Източна Прусия от страна на ИИ-то, но когато съм аз с тях, вероятно няма да е толкова лесно
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #53
                  Синай е неприятен, трудно се правят офанзиви понеже пясъка не позволява окопаване. Като Aнтанта- там пращам и артилерии и балони (или май самолети- не помня)- които не искат муниции за да бомбандират. Ако турците биват изблъскани от там, са GG- после няма как да спрат английските войски. Иначе в Кавказ е много пипкава ситуацията- лесно се губи инерция дори да си мисли човек че се справя добре. А реално- дори да постигнеш сериозен успех, и да обърнеш врага в бяг- няма какво толкова да спечелиш като градове/територия. Русия пада лесно след като й се разпадне фронтовата линия в източна Европа- един-два града да загуби и вече немците са свободни да прехвърлят всичко на западния фронт.
                  От друга страна, сигурно си забелязал- унищожен голям кораб (дори и ако се "скрапне" за точки)- нанася сериозен морален удар на загубилата го държава. Морските битки са ключови, според мен.
                  "Далеч съм от мисълта си"

                  Comment


                    #54
                    Синай се държи някак В Кавказ е лесно - докато османците дойдат - руснаците бяха изтеглили всичко без най-мижавите гарнизонни войски. Беше останал само един редовен корпус със щаб, но - един и нищо друго. Той насъпти, откъсна се от близкия град, съответно беше обграден и унищожен.

                    На западния фронт е стандартно - всеки ход ти се струва, че аха - и ще успееш и - нищо После свършват снарядите и трябва да попълниш войската. Има много английска армия, която пази френските територии, вероятно заради това натискът върху Османската империя е по-слаб.

                    В Италия нещата свършиха по италиански - горният квадрат градовете почти падна (Венеция, Милано, Генуа, остана само Торино), фронтът се стабилизира около Флоренция на юг. Там погинаха френската артилерия и авиация, тъй като след като италианската пехота отстъпи, те останаха на милостта на австрийската кавалерия.

                    Най-феерично е в Русия. Окопали са се примерно 2 австрийски корпуса - редовен и резервен пред Смоленск. Там също толкова руски са се укрепили. Наоколо, на по 8 полета във всички посоки - нищо. От време на време руснаците настъпват с резервни корпуси или редовни с щаб. За тази цели има немска и австрийска кавалерия - отрязват ги и след това се домъкват резервни немски или австрийски корпуси да ги довършат. Така стана примерно около Гомел - там така загинаха 3 руски резервни корпуса. Това е и причината руснаците вече да не могат да пазят териториите си - твърде много войска загина в такива обкръжения.
                    Петроград е недосегаем, но за съжаление се подмамих да направя десант във Финландия и сега имам отрязан корпус там. Москва си остава все така някъде на хоризонта. И двете страни няма как да направят вече цялостен фронт - между корпусите има поне по 5 празни полета. Добре, че там има една авиация и че са кавалериите, та да виждам какво става. Вероятно през 1917 османците ще се съединят някъде след Ростов с австрийците.

                    България се присъедини към Оста, с няколкото си редовни и резервни корпуси, едната кавалерия и една артилерия. Гледам, че отвъд границата и румънците имат по толкова и в някакъв момент и те ще се включат, та затова държа българските части там.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #55
                      По което помня и съдя, е голяма грешка да не изкараш руснаците веднага от играта. Обикновено на западния фронт се оставят по- малко войски колкото да удържат и рядко да се възползват от противникова грешка. Всичко останало по Русия докато се предаде и после изцяло прехвърляне на запад. При мен румънците или не се включват или за два-три хода са тотално разбити
                      "Далеч съм от мисълта си"

                      Comment


                        #56
                        Spellbreaker написа Виж мнение
                        По което помня и съдя, е голяма грешка да не изкараш руснаците веднага от играта. Обикновено на западния фронт се оставят по- малко войски колкото да удържат и рядко да се възползват от противникова грешка. Всичко останало по Русия докато се предаде и после изцяло прехвърляне на запад. При мен румънците или не се включват или за два-три хода са тотално разбити
                        Ами Петроград и Москва паднаха, но вече в Русия има около 10 пехотни части всичко, плюс още няколко във Финландия, защото там се водят все още сражения. Обаче руснаците все още са във войната. Италианците, след падането на Рим излязоха, но с Румъния за малко да стане фал. Тя се включи в много неудобен момент, когато около Яси нямах нищо, а в Одеса имаше руски редовен корпус със щаб. Коства ми 3 хода да оправя нещата и сега румънците са само около Яси, а Букурещ така или иначе падна веднага. Остана обаче един западен град, който само съм обсадил, понеже нямам с какво да го атакувам. Французите понесоха голямо поражение, тъй като около Вердюн попаднаха 2 английски и 1 френски редовен пехотен корпус - и трите загинаха безславно. Единствено остана проблемът около Египет, който вероятно ще се обърне в загуба на Сирия за османците. Обаче заради неглижирането на флота (всички ресурси на Германия отиват за сухопътната армия), стана проблем в Балтика, където вилнеят английски подводници. От друга страна, Франция скоро ще падне (вероятно), Италия, Сърбия, Белгия са извън войната, Русия няма армия, а Румъния ще е аут също. Остава само Великобритания и Португалия, която тъкмо се включи (макар че това надали има значение).
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #57
                          Странно, или има сериозни разлики в тези пачове от каквото аз съм играл или е станала особена ситуация. При мен руснаците рядко си "губят" войските преди да се предадат. Също така, не произвеждам никакви морски сили и въпреки това успявам да постигна доминираща роля по моретата (ъпгрейтвам ако има интересни технологи излезли).
                          Сега си тегля някаква верися, ще видим кой пач е и да пробвам пак
                          "Далеч съм от мисълта си"

                          Comment


                            #58
                            По море аз изцяло го играх дефанзивно, единственото, което пазя, са конвоите в Балтика и входа на Адриатика.
                            При руснаците: те винаги правят фронт, а ако видят пролука в твоя фронт, се опитват да обграждат. Обаче обграждащите сили много лесно могат да се превърнат в обградени - ако човек внимава и има късмет Иначе на руския фронт нямаш никакъв шанс - превъзходството по брой части е на руска страна, през зимата е невероятно трудно да се настъпва. Единственото е да унищожаваш части. Първото обграждане е винаги около Варшава, второто на изток от Ковно, след това - както дойде, но човек може да се възползва от блатата. Срещу Киев могат да се оставят дефанзивни сили и да се настъпва към Смоленск. Нищо ново, исторически план, само че без танкове е доста труден
                            При друг опит с турците се развиха съвсем инак нещата - руснаците ги наритаха в Кавказ, а англичаните веднага почти стигнаха Сирия, така че положението стана неспасяемо. Въпрос на късмет.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #59
                              Играта беше доста интензивно "кърпена" и поддържана като цяло, така че сигурно има значителни разлики (особено в ИИ-то).

                              Comment


                                #60
                                Изкуственият интелект е доста добър - прегрупира, настъпва, взима различни решения. Съответно и събитията се развиват различно. Последният път вкара огромен флот в Адриатика (съответно аз се дръпнах с австрийците), превзе австрийското пристанище на сръбската граница (Cattaro, мислех, че е Дубровник, но наистина било имало там някакво такова пристанище), направи десант с армейски редовен корпус, сложи му офицер (Нивел) и вгорчи значително живота на австрийците.
                                По същото време на западния фронт с малко късмет успя да настъпи до швейцарската граница, аз се опитах да му отвлека вниманието с настъпление към Антверпен, но после се наложи да се оттегля през зимата.
                                Русия пак се разви различно - успях да обградя 13 единици около Варшава (плюс още един чувал с 1 редовен пехотен корпус), обаче след това много се проточи ликвидацията. И докато стане, руснаците бяха направили стабилен фронт, с над 20 пехотни части, а като започнаха настъплението, се видя че имат още над 6 в резерв. Така че се получи още един стабилен фронт, без надежди за промяна. Но пък османците започнаха пак да настъпват в Кавказ, откъдето явно бяха взети подкрепленията.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X