Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оперативна стая

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    Голъм, пак надценяваш противника Не са всезнаещи и всеможещи, спокойно. Колкото до Крамер - да си говори каквото иска. Но ние извън тази стая и темата с въпроси към Даниц сме самоуверени и арогантни гадини до второ нареждане. Особено в отношение към Миделпунт. Еестконин до известна степен също - внимавай какво им казваш, аз се опитвам да зная все пак какви са намеренията на Верешчагин и ако може те да са такива, че ние да преживеем играта.

    Иначе - нямаше как да направим масова атака към Бугати без да вземем Пежо, а един щурм щеше да ни забави или пък да ни оголи фланга от север, където враговете имат танкове и ни чакат. При това един мирно съществуващ Ситроен който не е притиснат е идеалното място за събиране на танкове и вражеска контраатака.
    За танкистите спокойно, ако стане напечено са мобилни, могат да се върнат до М.
    А ако парашутистите попаднат на танкове и понесат огромни загуби - самият факт, че има танкове във Фолксваген ще значи, че те с жертвата си са забавили контраатака в нашия фланг. Авиацията ще е там да им помага, ще им се наложи да се оправят някак.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #92
      Оперативна обстановка за края на 4-ти декември

      Схема на оперативната обстановка в края на деня, 4-ти декември.
      В екселския файл са обобщени данните по ситуацията, както и предположенията ни за противника. На този ход станаха ясни няколко неща.

      Съотношение на силите
      Заблуждавал съм се в оценката на силите, с които разполага противника. Тя се колебаеше от завишена (както си мислех) в началото, към занижена предходните два дена. Сега, мисля, е по-близо до реалността.
      Сигурно е, че противникът разполага с 5 танкови дивизии, всяка от които поначало е разполагала с между 200 и 220 танка. Може би и една танкова бригада с около 100 танка, но това е по-малко вероятно. Не ми се вярва и петте да са 4-та категория, но това не бива да се изключва. Засега ще сметна, че имаме работа с 4 ТД 4-та категория и една 3-та.
      След това, противникът разполага с 15 пехотни съединения. Възможно е и да са 16 или дори 18, но е по-малко вероятно. Аз бих рискувал да приема 16 за горе-долу точно. Това означава, че общо имат 21-22 съединения.
      Преди съм давал и по-високо количество, но тогава допусках, че като численост са по-близки до тези на Еесконин. Сега вече не съм сигурен, по-скоро са близки до нашите, макар и малко по-малки.
      Какво означава това?
      Че Миделпунт най-вероятно в началото е имал поне 290-300 000 души (аз бих рискувал да ги завиша до 320 00 с резервите), поне 1000 танка (макар че може да са били до 1 150) и около 1 000 - 1 200 оръдия.
      Да напомня, ние разполагахме с:
      197 120 персонал, 700 танка, 715 оръдия
      Еесконин:
      145 710 персонал, 420 танка, 770 оръдия

      Или стратегическото съотношение на силите е:

      1. персонал:
      ние: 342 830 души
      те: 302 250 души
      или 1,13 към 1,00

      2. танкове
      ние: 1 120
      те: 1 000
      или 1,12 към 1,00

      3. артилерия
      ние: 1 485
      те: 1 150
      или 1,30 към 1,00

      Т.е. средно ги превъзхождаме с едва около 10-15%. И това при положение, че те имат значителното предимство на вътрешните комуникации, докато ние нямаме никаква възможност за съвместни действия. Вярно, ние сме имали известно предимство, състоящо се в началната диспозиция на силите (резервите им са били големи и съсредоточени около Мерцедес), която ни е давала известно превъзходство. То обаче бързо се изчерпва с времето, а ние не успяхме да изстискаме много от него.

      Съотношението по фронтове
      Срещу нашите 14 съединения (реална сила около 12,5 съединения) действат до 10 или 11 съединения на противника. Ние имаме леко превъзходство в танкове (вече се равнява на 5 към 3,5 или 4). Превъзходството ни в авиация няма особено значение. Можем да го броим като една танкова бригада допълнително.

      Срещу Еескониниските 26 съединения действат до 10 или 11 съединения на противника. Но трябва да се има предвид, че вероятно 2 или 3 еесконински се равняват на 1 миделпунтско. Т.е. реалното сътношение е 13 към 10 или дори 10 към 10, като миделпунт има решаващо превъзходство в танкове (поне 60% вече).

      Загуби
      Загубите до момента е трудно да се преценят обективно. Особено това важи за тези на Миделпунт. Но предположенията ми (доста предпазливи) са:

      Вестконин: 9 051 души (4,6% от персонала), 105 танка (15,0% от танковете), 46 оръдия (6,4% от артилерията).

      Еесконин: 9 320 души (6,8% от персонала), 73 танка (21,0% от танковете), 47 оръдия (6,5% от артилерията).

      Миделпунт: 16 394 души (5,7% от персонала), 59 танка (5,4% от танковете), 93 оръдия (8,8% от артилерията). Възможно е да не съм отчел някакви техни загуби в танкове (примерно, още до 20 машини), както и загуби в пехота. Може да съм завишил загубите им в артилерия. Като положително за нас можем да кажем, че почти сме им унищожили две пехотни дивизии. Но платихме за това доста висока цена в танкове.
      Attached Files
      Last edited by gollum; 19-03-2010, 17:41.

      Comment


        #93
        Предлоежния за действия на 2-ра армия за 5-ти декември

        Аз си мисля за следните заповеди за 2-ра армия. Естествено, ти, Пилоте, ще кажеш кое как да е.

        1-ва ПДБр взривява още през нощта моста на Фолксваген и отстъпва в северозападно направление.
        2-ра ТД нанася удар по вражеската ПД, притисната към реката.
        След това отстъпва на запад и северозапад.
        1-ва ТД унищожава с артилерийски огън моста и след това отстъпва по пътя максимално бързо, като нанася удар във фланг на ПД на противника, която атакува 6-та ПД.
        В края на деня двете танкови дивизии трябва да са някъде южно от гара М, под 6-та ПД. Освен ако 1-ва ТД не е ангажирана все още с противника, нападащ гара М. Танковият корпус се обединява и командването се поема от генерал Блекшийп.

        1-ви ПК отбранява Пежо и пътя между Пежо и гара Н (малка част от него). Артилерията (над 100 оръдия) води огън по противника в гората.

        2-ри ПК отбранява гара М и пътя между гара М и Пежо.

        Предлагам 9-та ПД да премине в подчинение на 1-ва Армия и да прикрие участъка на 8-ма ПД.

        Мисля си през 6-ти декември да попълня и да оставя да почива танковия корпус и той да премине в резерв на армията, за отразяване на контра удари.
        По една дивизия от всеки корпус, ако е възможно (т.е. ако няма силен натиск от страна на противника), ще попълни запасите си, докато другата пази участъка на корпуса. На 7-ми декември ще се разменят.

        Имам една идея за авиацията, ще видим дали Даниц ще позволи, макар че има логика. Но независимо от тази идея, според мен, авиацията трябва да удари по танковете на Редебергер. Ако идеята ами се осъществи - и по тези в Опел.

        През тези дни парашутистите ще отстъпват строго в западна посока, за да избегнат преследване от страна на противника. След това ще се придвижат на север към Пежо.
        За да улесня Даниц, вече ще давам само задачи за деня на корпусите, а не конкретни указания за изпълнението им (тактически).

        Comment


          #94
          Голъм, няма как да приема твоето предложение за действие. В момента каквото и да било отслабване на натиска от наша страна би било първо предателство спрямо Еестконин, второ ще ни лиши от възможност за победа и трето, ще значи може би да ни се разпадне целия фронт. Ще загубим инициативата. Не може да си го позволим просто при появата на няколко вражески съединения. Не сме тук за да отбраняваме Рено а да спечелим войната. Противникът е включил всичко, което има, ако издържим още малко ще го пречупим.

          Какво смятам да правим ден 5, предполагам че това е покачване на максимум на залозите доколкото сме способни:

          2 дивизия да щурмува Ситроен
          3 дивизия подпомага 2 и оставя към половината от частите си които да бавят евентуално настъпление откъм гара О
          7 дивизия прави всичко възможно да помогне на 8 дивизия, ако трябва отстъпва известно разстояние.
          8 дивизия да се отбранява и да бави противника, частите й на изток да се изтеглят да помагат
          1 ББ подпомага 7 и 8 дивизия като се включва в отбраната където положението е най-тежко, един вид мобилен резерв.
          НА 7, 8 и 1 ББ СЕ ДАВА ЦЕЛИЯ РЕЗЕРВ ОТ МИНИ НА ВЕСТКОНИН
          9 дивизия отстъпва назад до на 20 километра от Пежо, целта е да скъси фронта на 8 дивизия и да се свърже с 4-та
          1 дивизия се отправя към танковата атака с цел да окаже помощ на 7,8 и ББ
          4 дивизия си държи фронта, тоест от Пежо към гората и връзка с 6-та
          5 дивизия се отправя към гара М
          6 дивизия държи гара М до последна капка кръв
          1 ТД незабавно унищожава моста с артилерия и се опитва да унищожи вражеските останки от ТД в Бугати, пречи на правенето на понтонен мост
          2 ТД стига до Фолксваген и заедно с парашутистите го превзема и подготвя отбрана
          Въздушната бригада подпомага 2 ТД

          Ако Даниц разреши след постигане на горните цели един мобилен отряд от 2 ТД да пречи на вражеската пехота да прекъсне гара М - Фолксваген?

          Цели на авиацията - и аз не зная какво да казвам, танковете на вразите при 8 дивизия са на 1 място, на 2 танковете в Опел, на 3-то понтона при Ман
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            #95
            Голъм, бърз поглед по картата показва, че противникът е в много тежко положение, явно е изчерпал резервите си, на нашия фронт 2 негови дивизии вече трябва почти да са престанали да съществуват, 1 ще отиде във Фолксваген, 1 в Ситроен. Не са се измъкнали без загуби и от Пежо, повярвай ми. Танковете му срещат упорита съпротива, ще ги задържим.
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              #96
              Ок, ти си шефът - ти решаваш какъв да бъде общия план аз действие. Аз каквото мога да разбера от ситуацията съм го написал в поста с обзор на оперативната обстановка. Противникът има проблеми, без съмнение, но ние сме понесли засега по-големи загуби в танкове и артилерия (заедно с Еесконин) от него. В пехота трябва те да са понесли малко по-големи загуби. Но със сигурност имат горе до три непокътнати съединения (срещу наши три непокътнати), а долу - поне още три.

              Както и да е, ще си позволя коментар по заповедта ти, като приемам (разбира се) общата насока.
              Не виждам смисъл да пренареждаме дивизиите по такъв начин:
              9-та ПД от моите дивизии е най-северна като диспозиция - тя е в най-добро положение да окаже помощ на 8-ма ПД. 1-ва ПД е в Пежо и ще й трябва най-малко един ден, за да достигне разположението на 8-ма ПД, т.е. ще закъснее.
              Една ПД задължително трябва да остане като гарнизон на Пежо и това може би трябва да е 5-та ПД. Лично аз предпочитам целият 1-ви корпус да пази Пежо и комуникацията на север (т.е. да осъществява връзка с 8-ма и 9-та ПД).
              Във всеки случай, не виждам смисъл да правим ротацията, която предлагаш - само движим насам-натам дивизии и то под артилерийският огън на противника, което не е желателно.
              6-та ПД със сигурност ще успее да задържи гара М поне още един ход, дори два.
              Т.е. ако някоя дивизия ще я местим към гарата, това трябва да е 4-та ПД, която е най-близо.

              Друго важно нещо. В гората североизточно от Пежо има две кажи-речи непокътнати ПД на противника, плюс голяма част от артилерията на трета (иначе няма как да има над 100 оръдия), а още една дивизионна група атакува гара М. Това е достатъчно сериозна сила, която те могат свободно да използват за атака - било то да се опитат да пресекат в пътя и да нападнат в тила на 8-ма и 9-та ПД, било то да нападнат Пежо или пък да опитат атака, която да пресече пътя Пежо - гара М. Трябва да се съобразяваме с това. Проблемът е, че ние имаме в района 4 ПД, които са понесли сравнително малки загуби, срещу най-вероятно три или три и половина техни. Т.е. не може да се каже че имаме особено превъзходство. Да не говорим, че тяхната позиция е по-добра, защото ги прикрива гората.
              Смятам, че е за предпочитане место дивизиите да се местят насам-натам, да се опитат да задълбочат отбранителните си позиции.

              За 2-ра ТД и парашутистите. Няма проблем, те могат да атакуват. Ако Даниц склони, току-виж позволил и танковата дивизия за един ден да измине тридесетте километра до Фолксваген. Но нямаме никаква гараниця, че танковете ще успеят да щурмуват успешно гарда (няма да мисля какви загуби ще дадат в уличните сражения). Проблемът е другаде - те оставят в тила си едно полу-разбито съединение на противника - това на Кромбахер. То ще има време да се възстанови и може да прекъсне пътя в тила им. Тогава какво ще правим? Групата ще бъде откъсната с по една ПД на противника пред и зад себе си.

              Същото важи, но в по-малка степен, за 1-ва ТД. Тя какво ще прави, ще пази Бугати? Едва ли е подходящо да пазим град с танкова дивизия. А и какъв е смисълът да прекъсваме моста в такъв случай? И без друго би трябвало танковата дивизия да е в малко по-добра позиция от противника, който ще се опитва да настъпва по моста под огъня й.
              Това, което ме притеснява е, че и тя може да бъде отрязана ако все пак противникът има танкова бригада някъде в горите около кота 6 (онези танкове, които поеха в южно направление). Впрочем, достатъчно е с дивизията, която в момента атакува гара М, да настъпят към Бугати. Така и втората танкова дивизия ще се окаже притисната между ПД и ТД. Да не говорим каква изненада могат да ни поднесат откъм Ман.

              Що се отнася до съюзниците ни - в момента не можем да направим нищо, с което да облекчим положението им. Очевидно е, че нашите действия до момента са успели да отвлекат само една ТД и една ПД от резерва им. И те не са се отказали от плановете си да се разправят с Еесконин. Ни виждам кое от действията, които заповядваш, ще ги накара да сторят това. Никъде не ги заплашваме - напротив, в момента те ни заплашват, макар и не кой знае колко. Да, унищожихме им кажи-речи две ПД, но и самите ние изгубихме над 100 танка. И половин ПД в жива сила и дори повече в артилерия. Но никъде не оказваме кой знае каква заплаха с движенията си - и двете ни танкови дивизии (а те най-вероятно вече знаят, че са само две) са спрени в техни сили, възможността им за движение на изток е блокирана с техни съединения. Наясно са, че най-много едната може да поеме към Ман и най-вероятно там имат една ПД, така че това не е кой знае колко опасно.
              Единственият ни реален коз в момента е авиацията и то ако имаме реално превъзходство (тепърва Даниц ще отговори на този въпрос).

              Така че предлагам следните корекции:

              9-та ПД настъпва на север и прави контакт с 8-ма ПД (ако трябва я подпомага).

              1-ва ПД заема Пежо

              5-та ПД минава южно от Пежо и се отправя към гара М

              4-та ПД държи пътя Пежо - гара М

              6-та ПД държи гара М

              1-ва ТД отбранява Бугати

              2-ра ТД слиза към Фолксваген и заедно с 1-ва ПДБр се опитва да заеме града.

              Това е.

              Авиацията, ако ни разрешат четири удара, нанася два по дивизията на Радебергер гара Н и два срещу танковата дивизия при Опел. Ако ни разрешат само един удар, то задължително трябва да бъде срещу дивизията на Радебергер.

              Лично аз смятам, че на следващия ход те ще опитат с настъпление на запад от кота 6 с две ПД и удар на юг с дивизията на Радебергер, докато двете се съединят и отрежат в чувал 9та ПД и 8-ма ПД. Вероятно ще подкрепят това с действия в тила на Бугати. ПД, която атакуваше гара М ще настъпи или към Бугати, или ще отстъпи обратно в гората. ПД на Кромбахер ще се реорганизира и ще прекъсне комуникацията на 1-ва ТД.
              На север вероятно ще настъпват с една ПД от гара О към Ситроен и с друга - от гара Н на юг, към фронта на 9-та ПД.

              По-лошото ще се случи на изток, където ще отвеят напълно силите на Еесконин западно от реката. Настъпателният им потенциал ще е изчерпан до два дни, т.е. след това сме сами на себе си. Ще трябва да сме готови да срещнем още две ТД на противника някъде към 10-ти декември. А тогава едва ли ще имаме повече от 450-500 танка, срещу поне 600 техни. Не виждам как пир това положение ще провеждаме сериозни настъпателни операции. Проблемът е, че имаме 2,5 мобилни съединения срещу 2 техни, както съм ти споменавал вече. А това не е много добра възможност, особено ако нямаш почти никакво превъзходство в пехотни съединения (девет срещу 7).

              Нашият успех досега е в това, че успяхме да завладеем доста територия за четири дни, което никак не е малко. обаче почти всичко е постигнато с действията на двете танкови дивизии. Всякакви сериозни загуби в тях ще означават, че губим настъпателния си потенциал.

              Comment


                #97
                За нас основният проблем заради който трябваше и да тичаме като луди до Фолксваген е, че Даниц в прав текст ни каза - за да снабдяваме дивизиите ни трябват ЖП линии и най-вече ЖП мостове. Тоест ако нямаме непокътнат ЖП мост над реката, все ни е тая какво става, защото ние няма как смислено и за постоянно да я пресечем и да водим операции на изток от нея. Това е доста нереалистично имхо, но трябва да се съобразяваме с правилата - 100 понтонни моста да имаме, пак сме пас. За това и един здрав мост за нас струва тежестта си в злато. Този в Ман нямаше как да го вземем през цялата противникова армия, а Бугати се видя, че и при най-бързо продвижване пак ни посрещнаха танкове. За мен щеше да е перфектно ако можеше да се снабдяваме през понтонни мостове, щях да си задържа корпуса в Бугати, да направя завой към Ман и да им видим сметката веднъж за винаги. Само дето след това ако сме без мостове (а ако ги разгромим отсам реката те няма да ги запазят) все едно не съществуваме като играч, ще ни удържат с две дивизии. За това и за мен това да се вземе мост е абсолютен приоритет за да имаме дългосрочна перспектива да свъшим нещо в тази реалност.

                За 9 или 1 или даже 5 дивизия и коя да пратим - ами според мен е важно коя ще дойде по-скоро, 1/5 е 4 клас и не е на предни линии толкова, страх ме е че 9 може да я атакуват и да я сковават. Не съм чел подробно кое би било по-бързо, ще пратим тази която ще е там първа, както прецениш. Иначе около Пежо гледаме да свием фронта и да освободим една дивизия към М да пратим и това е в общи линии. Нашите пехотни дивизии явно са по-големи, тъй че се надявам да успеем да пазим 3 на 3, нашите държат линията, тоест противникът също ще трябва да се движи в гора и да се бие срещу наши сили в гората (ЖП линията прави един лек завой там).

                За Бугати и аз се чудя какво да правим, може би на ден 6 ако не е наред положението с онези остатъци, да вземем да хванем дивизията и да я изтеглим да прикрива М-Фолксваген, след като махне моста. Иначе идеята ми да взривим моста е след като известно количество вражески танкове е минало да го затворим, да няма къде да бягат и да ги унищожим. Ако мостът остане, то ще сме много оголени във фланг за онези танкове ако отстъпим, а не вярвам да успеем някак да го вземем невредим. Освен това без Бугати лошковците ще трябва да комуникират само през Ман, там с авиация ще им пречим на понтоните.

                Искам мотопехота
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #98
                  Пилот, ако наистина държиш да се опитаме да облекчим положенето на Еесконин и отхвърляш моя отбранителен вариант, то тогава по-добре да заложим на сковаване. Оставим ли свободни дивизиите им в гората - те могат да правят каквото си искат. И без друго там държат инициативата. Затова имам алтернативен вариант, но сега трябва да тръгвам, та ще го изложа като се върна.
                  Ще е рискован и вероятно ще понесем много загуби, но пък може и да постигнем нещо.
                  Като гледам как се държат дивизиите ни - не разчитай, че ще можем да освободим и докараме някоя до гара М - тя или ще понесе големи загуби, прекосявайки пътя (от артилерията на противника) или пък ще бъде скована от тяхна атака.
                  Същото си мисля че ще стане с танковата дивизия. Аз ще я насоча към Фолксваген, но най-вероятно "боевете с пехотната дивизия на противника ще я задържат".

                  ПП Оставам си на моето частно мнение, че мостове така или иначе не ни трябват. При количеството сили, с което разполага Миделпунт (особено подвижни съединения) те винаги могат да спрат наше настъпление на източния бряг. Това е предимството на 5 мобилни съединения и вътрешни комуникации. Ние, на практика, не можем нищо да превозваме по жп-линиите засега, т.е. нашите дивизии са бавни, а техните - няколко пъти по-бързи.
                  Същото и за моста при Бугати - и да го съборим, те ще направят за 6 часа понтон и ще преминат. Тях това със снабдяването не ги притеснява, при тях правилата са по-различни, т.е. дивизиите им могат по-дълго време да карат без снабдяване.

                  Comment


                    #99
                    За съжаление, прогнозата за 5-ти декември не е никак благоприятна за нас и определено е удобна за противника. Танковите му съединения ще действат по-успешно (а той има превъзходство в танкове, най-вече на изток), нашите танкове така или иначе няма да действат особено офанзивно, че да се възползват от това. Снеговалежът вероятно ще затрудни значително действията на авиацията, което сигурно ще означава, че не можем да разчитаме на единствения си коз.

                    Както и да е, предложението ми е следното.
                    След като така или иначе няма да се отбраняваме, а ще настъпваме, няма никакъв смисъл да действаме пасивно. Определено беше грешка, че изчаках да се подготвя за щурма на Пежо - трябваше да щурмувам веднага. Ако се отбраняваме печелим това, че противникът би трябвало да понася по-големи загуби в тактически план. Но за сметка на това пехотните му съединения в горите (а те са основна заплаха за комуникациите ни) ще са свободни да опитат нещо друго.
                    Затова си мисля да опитаме следното.
                    Ще поставя на двата пехотни корпуса една сравнително ясна задача - противникът в горите трябва да бъде скован с бойни действия, така ще загуби свободата си на действие. Второ, да бъде неутрализиран или поне изблъскан назад, така че да си освободим цялата комуникация Рено - Пежо - Фолксваген и Рено - Пежо - Бугати.
                    За тази цел целият 1-ви ПК и 4-та ПД ще напредне рано сутринта (още по тъмно) в горите, като идеята е да се неутрализира бойното охранение на противника и да се заеме удобна позиция за атака. Артилерията на трите дивизии ще действа заедно (това са 172 оръдия), като непосредствено преди атаката ще нанесе масиран артилерийски удар върху позициите на противника, след което веднага пехотата преминава в атака, подкрепена от мобилната артилерия (като щурмова). Щом пехотата тръгне в атака, огънят се премества в дълбочина на противниковите позиции, като целта е да се подави тяхната артилерия и да им се нанесат загуби, ако решат да отстъпват.
                    Целта на тази операция е да се изтласка противниковата пехота и артилерия поне на 15 км от Пежо и линията, свързващо го с гара М, като по възможност им се нанесат загуби.
                    Щеше да е хубаво ако можех да включа в операцията и 9-та ПД, която да нанесе страничен удар, който ще мине донякъде в тила на противника, но няма как - тя ще е нужна горе, за да подкрепи 8-ма ПД.
                    6-та ПД продължава да се укрепява около гара М. Нейната задача за деня е отбранителна.
                    Иска ми се, ако е възможно, да прехвърлим по ЖП-линията пехотната бригада от Рено в Пежо, тя да бъде гарнизон на града.

                    1-ва ПД ще остане в Бугати, като ще се опита да контраатакува противника около моста. Би трябвало (поне аз така бих го сметнал) да нанесе сериозни загуби на противниковата дивизия, която само отчасти е минала по моста, т.е. да разгроми авангарда й и да държи с артилерията си танковата дивизия на други бряг. Да се използва прикритието, което града дава, така че да се избегнат загуби в дивизията е, като същевременно се нанесат максимални на противника.

                    2-ра ТД ще се отправи максимално бързо към моста на Фолксваген и там, заедно с 1-ва ПДБр ще се опита да разпръсне вражеската пехотна дивизия и да заеме града.

                    Авиацията ми се иска да я разделим между удар по танковата дивизия в Опел и върху танковете на Радебергер.

                    Ако нещата се получат нормално, на 6-ти декември би трябвало да сме отблъснали противниковата пехота и да сме си освободили ЖП-линиите, за да може да прехвърлим по тях пехота към Бугати и Фолксваген на следващи яден и да облекчим положението на танковите дивизии.

                    Това, което ме притеснява е координирана атака на противника на стика между двете армии - отгоре с танкове, а от гората с пехота в западна посока. Но планираната атака на пехотните дивизии би трябвало да срине поне втората възможност. Първата си остава. Макар че ако действат с ефективността на моите танкови дивизии (а все пак са само 200, а не 600 танка), не би трябвало да постигнат много, като се има предвид, че имат организирана отбрана срещу себе си, подкрепена от танкове. Нищо не се знае, разбира се.

                    Ако успеем да принудим противника да прехвърли поне една танкова дивизия от изток към нас, ще е добре. Макар че като се има предвид, че силите ни като цяло са общо взето равни, това не е кой знае какво, но поне ще намали навсякъде възможността за офанзивни действия.

                    На север предлагам малко по-активни действия. 8-ма и 7-ма ПД ще държат отбрана, подкрепени от 9-та ПД и 1-ва ТБр. ЗА сметка на това си мисля, че двете ни по-високо качество пехотни съединения трябва да настъпват - едната да се опита да заеме Ситроен (вече е време)ы а другата да настъпи решително към гара О. Най-малкото, може мад принудим противника да разпилее резервите, които вероятно събира за своето "Арденско" настъпление (ако приемем, че около кота 6 са Ардените ).

                    За едно съжалявам - нямахме поначало никаква ясна идея противникът с какви сили разполага. Ако знаехме, че сме почти равни по сила, вероятно щяхме да планираме иначе действията си.

                    ПП Иска ми се да действаме по оперативно и да не слизаме на тактическо ниво, но не виждам условия за това - нямаме нито достатъчно сили, нито достатъчно мобилни такива (второто е по-важно). В резултат на това, вместо да планираме реални операции, ние запушваме дупки. Все пак, постигнали сме нещо - отвлякохме при себе си една ТД, която иначе щеше да действа срещу Еесконин. По-добре срещу тях да има 600, вместо 800 танка.

                    Comment


                      Голъм, имаш моята пълна подкрепа за този план.

                      Няколко детайла:
                      1. Само за 3 дивизия не зная дали да атакува, малко й се оголва фланга, но танковете на вразите уж са сковани, а и ще ги залеем с пехота.
                      2. Ситроен задължително го удряме.
                      3. За да няма изненади откъм гарата е добре като махнем 9 дивизия оттам някоя да поеме малко фронта към гарата.
                      4. Мостът на Бугати е добре да си стои здрав като се замисля, нека така ни идват по малко и ще им нанасяме загуби. Реката и моста там няма да ги пресичаме освен ако нямаме щастлива случайност. Тяхната танкова дивизия да си се сковава в града, за нас е добре дошло.
                      5. Пехотната бригада в Рено хич не ми се искаше да я махаме, да няма тъпи изпълнения от страна на вразите да ни отрежат оттам. Не зная колко са готови да рискуват, но все пак се чудя. Трабант и Ситроен са отрязани и комуникациите са им по море, едва ли ще действат офанзивно. Отделно пехотната бригада имхо ще дойде добре да позволи или тя или нещо което ще замени да пази Фолксваген-М от онези останки.
                      „Аз, Драгомир, писах.
                      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                      Модератор на раздел "Военна Авиация"

                      Comment


                        Между другото, заповедите може би трябва да са изрични да не се навлиза много в гората, ако първо ги отхвърлим назад няколко километра, после да си чупят главите да контраатакуват.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          За съжаление, няма как. То така или иначе 4-ва ПД трябва да е в гората. Нали защитава пътя, а той минава през гората. За да можем най-после и ние да се включим в играта с прехвърлянето по жп (а иначе няма как да бъдем достатъчно мобилни), трябва задължително да ги отблъснем дотам, докъдето вече не могат с артилерията си да застрашават пътя. Т.е., поне на 20 км. И да разположим там позиция, защото иначе ще се върнат.
                          Мисля си, че ако все пак атаката мине добре (да даде Даниц ), то тогава ще можем да освободим едната ПД и да я пратим в Бугати, а по-късно може да опитам да изпратя още една във Фолксваген. Така ще държим двете точки и заедно с това ще освободим двете танкови дивизии. Тогава можем обратно да ги обединим в корпус и да направим едно от двете - да настъпим директно към Мерцедес или пък право на север към Ман.
                          Първото ще донесе облекчение на Еесконин, защото Миделпунт трябва да реагират, като върнат назад поне две ТД и една ПД. Естествено, заплахата ще е мнима на първо време, защото докато не прехвърлим повечето пехота извън реката, двете танкови дивизии не могат да направят кой знае какво - те могат за един ден да прехвърлят две ТД и на следващия да ни спрат.
                          Ударът на север може да ни помогне да обградим поне 3 до 4 техни дивизии на северния дял.
                          Ние нямаме особен избор - за да продължим към Мерцедес, първо трябва да изчистим нашия бряг, за да можем да освободим силите си за настъпление към столицата.
                          Нямаме много сили, с които да настъпваме активно (първокачествени) и като се има предвид, че заедно с Ееконин най-вероятно сме само мъничко по-силни от Миделпунт, единствената ни възможност за успех е да намалим техните сили значително. Това ще стане като им отнемаме градове и унищожаваме дивизиите им, стига самите ние да понасяме по-малки загуби. За съжаление, с второто засега не успяваме (нашите загуби в танкове са по-тежки).
                          Единственият ни шанс е ако имаме реално превъзходство в авиация, т.е. ако имаме възможност да нанасяме повече от един удар дневно (каквато е логиката на 1000 бомбардировача). Ако това стане, можем да се надяваме да изравним загубите в танкове с действия на авиацията. И, разбира се, с успешни оперативни действия, т.е. да обградим техни сили, за да ги неутрализираме.
                          Ако всичко това успее, ще сме премахнали поне 5 техни дивизии преди края на втората седмица и още 3 до 5 ще останат обградени.

                          Comment


                            да даде Даниц
                            Ей, то голям бъзик с тоз дет пресъздава вашите недостижими стратегическо-оперативни действия.

                            с Ееконин най-вероятно сме само мъничко по-силни от Миделпунт, единствената ни възможност за успех е да намалим техните сили значително.
                            А сте искали да сте много повече? Примерно четири пъти повече? Съотношението е реалистично за все пак фентъзи сюжет. Примерно към декември 1944, съюзниците имат, включително в Италия 4,5 млн. души, а съветите, към 6. Вервахтът колко е? Правилно, към 9 млн. Сега, вярно авиация, смазваща, но как ще маневрирараме, тук-там съм взимал и давал, но съм гледал нещата да са балансно съчетаеми, та да приличат на нещо. Та стига вече колкоз малко са ви силите. Имате повече, танкове, повече авиация, повече пехота и сте от двете им страни.

                            Comment


                              Даниц написа
                              А сте искали да сте много повече? Примерно четири пъти повече?
                              Даниц, не ми се спори по този въпрос. Имам своите си съображения, но не разбирам достатъчно от тези неща, така че ще си мълча (когато/ако аз направя игра, ще поставя там нещата така, както ги разбирам). Пък и играта си е твоя, ти си знаеш какво си искал да постигнеш или направиш.
                              Ако можеш да отговориш на въпроса ми, че е важно за заповедите на Пилот.

                              ПП И, да добавя, не твърдя, че разбирам нещо, още по-малко пък, че съм способен да управлявам войски или нещо такова. ТИ правиш играта, ние правим каквото можем в нея. И ще си говорим каквото сметнем за нужно в тая тема.
                              Last edited by gollum; 21-03-2010, 01:27.

                              Comment


                                Пилот, готов съм със заповедите си за 5-ти декември, пускам ги тук за одобрение:

                                "Заповед ¹А2-05 за 2-ра Армия

                                ²-ви и ²²-ри ПК
                                1-ви и 2-ри ПД получават за дневна задача да отбраняват гара М (със силите на 6-та ПД) и да атакуват противника, разположен в гората около кота 6. Последното трябва да се извърши с обединените сили на 1-ва, 5-та и 4-та ПД. Атаката да се предшества от артилерийска подготовка от артилерията на трите дивизии (172 оръдия), под формата на внезапен бърз артилерийски налет (норма, поне 50 снаряда на оръдие, ще се изстрелят за около 8-10 минути). Когато пехотата атакува, артилерията пренася огъня си в дълбочина върху батареите и втората линия на противника (поне още 50 снаряда на оръдие в по-бавен темп). Самоходната артилерия (30 оръдия) се използва като щурмова за подавяне на огневите точки. Задачата е да се неутрализира пехота и артилерията на противника, така че да може свободно да се използва линията Рено - Пежо - гара М.

                                1-ва ТД (Бугати)
                                Укрепява се в града и използвайки прикритието, което създава, се опитва да унищожи авангарда на противниковата ТД, който вече е преминал моста. Може да се извърши и контраатака - по преценка на командващия. С огъня на артилерията и танковете всячески се затруднява достъпа на вражеските танкове и мотопехота до моста.
                                Дневната задача е да се неутрализира опасността от вражеската ТД, тя да не се допуска да премине на западния бряг и градът да се задържи.

                                2-ра ТД
                                Дивизията трябва да достигне възможно най-скоро моста при Фолксваген и там, съвместно с 1-ва ПДБр да овладее града, като се опита да неутрализира вражеското пехотно съединение.

                                1-ва ПДБр
                                Да действа съвместно с 2-ра ТД (когато тя пристигне) и да се опита да овладее град Фолксваген и да създаде предмостие на източния бряг.

                                9-та ПД се придвижва на север и преминава под командването на 1-ва Армия. Задачата й е да подпомогне 8-ма дивизия.
                                "

                                Comment

                                Working...
                                X