Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оперативна стая

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    оперативната обстановка на 3-ти декември, 1012 г.

    Прикачам карта и файл с предположенията ми за това как стоят нещата и, естествено, нещата, които сме установили със сигурност. Коригирал съм малко предположенията си за числеността на съединенията им. Сега си мисля, че общо имат от 15 до 19 съединения. Със сигурност сме установили 8 съединения при нас, 3 при източните и 2, които се прехвърлят от изток към нас. Трябва да има поне още 2 до 6, които не сме забелязали.

    Между другото, възможно е доста да греша в това колко танкове имат в ТД (сега предполагам около 240 за 4 и 180 за 3 (ако имат такива)). Всичко е спекулация на база на установената ТД край гара Н. Възможно е да са били около 180 или дори 160, от които да е отделена една бойна група с 50, която тръгна на юг (а това да не е отделна бригада). А сега да са над 200, защото по море са прекарали 100 танка от друга танкова дивизия към тази.
    В момента ми излизат около 700-800 танковете им, общо съюзниците ни и ние имаме 1062. Т.е. това е доста възможно. Но ако не съм прав то може да имат и по-малко - около 540. Възможно е и да имат повече САУ като компенсация, но не ми се вярва.

    Другото предположение. Допускам, че всеки ход са прехвърляли от резервите и от изток на запад по море поне по 50 танка, 10 самоходки и 2 000 души. Т.е. възможно е почти всичките им танкове вече да са при нас, заедно с тези, които ще пристигнат по ЖП линията на 4-ти декември.

    Накрая, последното допускане. Много е възможно двете съединения които прехвърлят към нас във Фолкваген и Бугати, да не са пехотни дивизии, а танкови. Двете танкови дивизии, забелязани на изток, от които сега няма следа.

    Ако се отчете, че едва ли отчетите отразяват напълно понесените загуби, то ние до момента сме загубили около 4 800 до 5 000 души, 20 до 30 оръдия и между 37 и 50 танка. Или 2,5% от хората, 3% от оръдията и 7% от танковете.
    Миделпунт трябва да е загубил около 8 000 до 11 000 души, до 60 оръдия и до 20 танка. Или 4-5% от хората си, 2,5% от танковете и 7% от артилерията.
    Еесконин са загубили (тук не съм добавял над донесенията, макар че сигурно е необходимо) 2 524 души, 5 единици артилерия и 8 танка. 1,76% от хората, 1,9% от машините и 0,65% от артилерията.
    Attached Files
    Last edited by gollum; 16-03-2010, 11:52.

    Comment


      #77
      Още един въпрос

      Пилот, ако погледнеш какви са предположенията ми за състоянието на нещата на 3-ти декември - предходния пост (картата и файла), то възниква една по-сериозна опасност за МК. ПОначало допуснах, че при гара А (на изток) са установени 2 танкови съединения. Възможно е да е имало и още едно в резерв.
      Подозирам, че по море за трите дена се прехвърлени танковете от почти едно съединение и те са на северния дял при нас. Вероятно с тях е подсилена ТД, която е при гара Н и затова има над 200 танка и вероятно доста САУ (може би над щата им дори).
      Възможно е към Бугати и Фолкваген да пътуват другите две ТД, които са били на изток.
      Ако поначало Миделпунт са имали 3 или 4 ТД (както предполагам сега), то това означава, че сега при нас са или ще пристигнат на следващия ход всичките им или почти всички танкове, т.е. поне 540 машини (3 х 180), но по-вероятно е малко повече (за сметка на прехвърлянето по море, като е възможно да са до 720, т.е. 4 х 180 (4-те ТД, ако всяка е по около 180 танка).
      Може би половината от тях са на северния фронт. Там имаме 100 танка в танковата бригада - за отбрана трябва да стигнат, заедно с ударите на авиацията.
      Долу имаме вероятно между 550 и 560 машини. Ако във Фолксваген и Бугати наистина пристига по една ТД, това прави вероятно между 360 и 400 и нещо танка. Ако нашият корпус е събран и концентриран, контраатака или срещно сражение с едната или дори с двете едва ли ще му е проблем. Но ако е разделен, силите може и да са кажи-речи равни.
      Та мисълта ми е дали да не се откажем от разделянето на корпуса и да държим двете ТД заедно (билото към Фолксваген или Бугати). Особено ако пратим едната на север от Бугати, един контраудар откъм Бугати може да я отреже от нашите сили, особено ако е в съчетание с някакви действия на групата на Йотингер и на танковата бойна група около кота 6. Или ако ще се придържаме към плана, то поне да не я пращаме северно от Бугати, а може би южно или да се държи западно в пределите на артилерийския огън, за да обстреля гарата на Бугати.
      Произнеси се по тези въпроси с оглед на новите обстоятелства, иначе заповедите ми са кажи-речи готови (въпрос на минути).

      Comment


        #78
        Кораби се съмнявам да са ползвали, просто ЖП линията им е по-ефективна, няма за какво да се бавят, + нашата авиация почти сигурно щеше да разбере поне 1 от тези 3 дни. Не приемай, че противникът се готви от 3 дни за действия, които са продиктувани от обстоятелства от последните 1-2 дни. Също така, данните от разузнаването не е задължително да значат нещо, знаем че противникът има между 100 и 200+ танка около Н и толкова в общи линии. За момента действаме приемайки, че не съществува тайно прехвърляне на танкове.

        Аз смятам, че лошковците в момента хвърлят една ТД към Бугати от резервите си, като ще се опитат с другата ТД която е около Н да обиколят гората и да дойдат към Бугати. Тоест да имат 2 танкови съединения там след около 24-36 часа. Това нас напълно ни устройва, защото имаме още 12-24 часа да мачкаме пехотата с 1-ва ТД и да им притискаме комуникациите, правейки техните действия предсказуеми (врактце всичко за да се спаси ЖП линията Бугати-Ман). Имай предвид, че едно внимателно четене на донесението от вчера може и да значи, че те прехвърлят една дивизия от север срещу танковете ни, тоест имаш комапния в допълнение от Мерцедеската. Когато вражеските танкове евентуално се появят в края на деня, ако са множко може да прекратим атаката и да им дадем някой и друг километър буфер (не искам 1 ТД сама да води мащабно срещно сражение с танкове, ако срещне голям противник (над пехотата в момента и евентуално още една ПД) да прекрати атаките). После както вразите са се скупчили на ден 5 ще ги ударим масирано с всичката ни авиация, нека се радват.
        Танкове към Фолксваген не мисля, че ще пращат, просто няма смисъл на този момент освен за да се ударят силите ни при Бугати във фланг. А ако това им е целта, то присъствието на нашата 2-ра ТД при Фолксваген е напълно задължително, мостът едва ли ще оцелее, но ще сме си осигурили фронта. Тоест Фолксваген си ни е приоритетна цел. Парашутистите ще са там сутринта, имат всички шансове да хванат каквото и да пристига докато се разтоварва на гарата и да се задържат до идването на 2 ТД. А ако светът НАИСТИНА обича иронията, може вражеската дивизия да се хвърли в атака на запад и да се срещне с танковете ни, докато нашите парашутисти скачат в тила им. Може и да се случи гаф и с нас, но няма как да хващаме малки тигърчета без да влезем в бърлогата на тигъра.
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          #79
          Въобще ролята на 1 ТД е най-вече да плаши и ангажира и притиска, чак на второ време да стигне до Ман-Бугати.

          Ако може първо покажи заповедите си тук, считай, че имаш парашутната бригада.

          9 дивизия да я давам ли за Пежо или да я държим в резерв, не знаем какво ще стане?

          П.П. Паскал, ако може и ти си дай заповедите първо в тази тема, имаме време до утре вечер да изкоординираме всичко.
          „Аз, Драгомир, писах.
          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

          Модератор на раздел "Военна Авиация"

          Comment


            #80
            9-та ПД, според мен, трябва да я дадеш на Паскал, заедно с 1-ва ТБр. Първо, трябва му резерв за всеки случай, подкрепа зад 8-ма ПД (или директно за нея). Същото важи и за 1-ва ТБр. Така ще има резерв за всеки случай за следващия ден, а на по-следващия ще може да ги използва срещу Ситроен.

            За корабите - те така или иначе използваха максимално възможностите на жп-линията на първия ден (на втория може би са се въздържали заради удара по моста - не са знаели къде ще удари авиацията и дали няма да хване някой ешелон в крачка). Та мисълта ми е, че спокойно може да са използвали флота в допълнение към другия транспорт. Особено ако са транспортирали танкове и сили от Трабант, които така или иначе са на над 400 километра и няма как да стигнат за един ден на запад. Докато с корабите може, те нямат ограничение в разстоянието.

            Comment


              #81
              9 дивизия ще заеме мястото на блокадата на 1 дивизия към Н и част от фронта на 8-ма, Пежо е приоритета в центъра и въобще всичко в настоящия момент (след 2 дни ще трябва да се снабдяваме).

              1 бронирана бригада ще е в тил на 8 дивизия, за момента е резерв, но е инструктирана да се намеси с контраудар във фланг ако противникът тръгне на пробив с танкове.

              ЖП линията О-Ситроен е отслабена и част от 2 и цялата 3 дивизия ще трябва да са достатъчни.
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #82
                Пилот, тук прикачам моите заповеди, ако искаш ги погледни и кажи дали така да ги оставя и да ги закачам в "Заповеди". Ще подготвя и после една отделна заповед за награждаване, но нея няма нужда да я гледаш специално.

                ПП Като я погледнеш, напиши едно "ок", за да я пускам. Ако нямам "ок" към 16:00, директно ще я прикача в тема "Заповеди".
                Attached Files
                Last edited by gollum; 17-03-2010, 15:19.

                Comment


                  #83
                  Всичко е ок, заповедите са много хубави и точни, пускай ги.

                  Остава само Паскал да приготви неговите.
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    #84
                    Парашутно-десантната бригада, която вече от два дена се подготвя активно за десантна операция,
                    Реалността винаги адски много се е радвала на този род подсещания. Оценявам го и всячески поощрявам Цветът и болдът-мои

                    Comment


                      #85
                      Абе каквото може да се сложи на везните, туряме го. С парашутистите и едно перце може да прехвърли мярката. Макар че два дена са нищо, де, аз (ако можех) щях да ги карам да тренират и подскачат по макети от две-три месеца насам, ама късно започваме .

                      ПП Обаче сега съм зает с фронтовия брой на списание "ВЕСТ" и с отливане на медали за отличилите се танкисти и авиатори .

                      Comment


                        #86
                        Е, парашутистите за да се наричат парашутисти се приема, че поне няколко години са тренирали за нещото което вършат. Повечето парашутни части са си потомствени така да се каже - примерно 82 и 101 дивизия са парашутни от 70 години почти, а Псков си е място на парашутните войски от много много време (тоест то парашутист си е нещо като цел в живота, имаш си град където е традиция и т.н.). На теория парашутистите са си елита на елита, специално подбрани, добре тренирани, постоянна готовност за предислокация, уверени и способни седмица да се млатят с двете вражески дивизии около Арнем без тежко въоръжение и т.н. Сега какви са в тази реалност е друг въпрос, а и естествено в писаното от мен изпускам всички провали на парашутисти
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          #87
                          Заповеди за ден 4 - ти

                          3 - та дивизия да започне придвижване в посока Ситроен до ЖП линията с фронт 5 км и тил 5 км. Заедно с 2 - ра дивизия да подсилят обсадата на населеното място и да се окопаят. Артилерията на двете дивизии да продължи контрабатарейната стрелба.

                          Няма ли да е добре, част от 7 - ма дивизия да заеме позициите на 3 - та, защото могат да решат да използват този пролом, макар че има мини те няма да ги спрат, а ще ги забавят за малко. Другият въпрос ми е дали 8 - ма да ползва мините или 9 - та дивизия. 9 - та е на пътя на танковото им съединение, но пък 8 - ма не е в пълен състав.

                          Comment


                            #88
                            9 дивизия ще е на съвсем малък фронт, под 10 километра и е съвсем свежа, ако бъде нападната, 1 танкова бригада ще контраатакува във фланг противникът и ще стане много весело за Миделпунт. Освен това 8-ма си загуби доста от артилерията.

                            Ето как ги виждам заповедите, ако нямаш възражения ги пусни. И една препоръка - като даваш заповеди гледай да е в някаква последователност, примерно север на юг по фронта.

                            Заповеди за ден 4 - ти

                            2 - ра дивизия да поддържа артилерийски обстрел и локални атаки към Ситроен с цел да подпомогне пробива на 3 дивизия. В случай на успешен пробив, 2 дивизия обгражда Ситроен.
                            3 - та дивизия да започне придвижване в посока средата на ЖП линията Ситроен – гара О. Целта й за деня е да стигне до морето и така да откъсне Ситроен от останалата част от Миделпунт. Щом постигне това изгражда фронт на изток към гара О.
                            7 – ма дивизия прикрива фланга на 3-та дивизия и поддържа сегашния си фронт (който трябва да е доста окопан, да продължава да се укрепва).
                            8 – ма дивизия продължава да се укрепва и поддържа добра връзка с 1-ва дивизия и по-късно 9-та когато последната замени 1-ва. 8-ма дивизия поставя минни полета пред себе си.
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              #89
                              Днес на кендото ме биха много сериозно по главата, не си свърших работата като хората и въобще влязох в дълбоки екзистенциални мисли. Които незнайно защо се въртят около Достоевски и снабдяването ни.

                              Вкратце - след изтичането на ден 4 и ден 5, ще идва време да спираме дивизиите за да ги попълваме с боеприпаси. Не зная дали Даниц ще прави разлика между това с какво се е занимавала дивизията тези 7 дни. Ако прави разлика, в общи линни най-належащи проблеми са ни:
                              2 дивизия (нонстоп бой и артилерийски обстрел)
                              3 дивизия (в атака е)
                              8 дивизия (сериозни загуби от танкове)
                              5 дивизия, оказвала натиск на Пежо нонстоп
                              1 и 4 след края на атаката на Пежо
                              1 и 2 ТД ще са критически. Ако към края на ден 6 не сме взели Пежо, положението ще започне да става много лошо и да се наложи да върнем особено 1 ТД едно 100 км назад

                              Дивизии с добри запаси (практически недокосвани от противника):
                              7 и 3 пехотни (но за трета това ще се промени)
                              9 пехотна
                              6 пехотна
                              1 бронирана бригада
                              авиодесантната бригада
                              4 и 1 пехотни (засега не са участвали в нищо сериозно, но до дни ще се промени)

                              Мислите са ми, че бронираната бригада може да й се наложи да покрива огромни дупки във фронта ако не паднат Пежо и Ситроен. След резултатите от 4 ден ще видим какво ще се прави, но задължително трябва да имаме едно на ум.
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment


                                #90
                                Ха, ще дойдеш ти на моя песимизъм . Както и да е, нещата ще се решат на 4-ти и 5-ти (дори повече през този ден). Доколкото се разбира от изявленията на Даниц, прихванали са атаките ни и е много възможно да се наложи да приготвяме масово лехи с цветя, за гробовете на нашите храбри парашутисти, да не говорим за танкистите, под командването на Блекшийп (имам смътното чувство, че там са ни спретнали добра контраатака, ако дори не са направили и нещо по-лошо откъм гората). Крамер ми напомняше вчера за Арденската операция. Разбира се, условия точно за това няма (гората е малка и няма пътища през нея, което е жалко) и уж сме я обградили в частта, която ни вълнува, но... Зависи какви сили имат там и как ще се представят.
                                Аз се надявам, че Пежо все пак ще падне. За Ситроен ми е притеснението.
                                Също така - към този момент противникът вече трябва да е наясно и с намеренията ни (надявам се ходът към Фолксваген малко да ги изненада, но не разчитам много) и да е известно с какво разполагаме и къде. Досега се надявах да ги притесняваме с неяснотата на някоя скрита танкова дивизия на север, но мисля, че вече знаят в общи линии.
                                В лошият случай ще се бъхтим още една седмица отсам реката, ще имаме големи загуби в танковите дивизии (много лошо, защото те са острието на нападението).
                                В добрият, още в средата на следващата седмица можем да съберем силите си около реката, с оставянето на 4 дивизии за гарнизон в тила.

                                Лошото е, че може би поначало трябваше да решим да използваме активно само едното направление и да се съсредоточим там всичко. Горе можеше да се отбраняваме с 3 дивизии, а доля да използваме двете (така ще станат 6) и бронетанковата бригада. Рисковано, но така щяхме да имаме сила да продължим натиска, въпреки че обсаждаме Пежо. Ако имах две пехотни дивизии да настъпват в момента към Бугати, нещата щяха да са различни.
                                Разбира се, така нещата стават много скучни за командира на северната армия.
                                Така или иначе, това е невъзможно сега.

                                Да изчакаме донесението, което вероятно ще е по-разочароващо от вчерашното. Но трябва да сме готови.

                                Comment

                                Working...
                                X