Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Под десет знамена - настолна игра, с тест във форума!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Под десет знамена - настолна игра, с тест във форума!

    Следете блога! Там се качват последните документи и информация за ходовете.

    Среднощните вахти и мрачната работа сред планински зимни върхове доведоха до нов ужасяващ план - създаването на походова, картова, но и с карта, без зарчета, игра по мотиви от филма на Дино де Лаурентис - Под десет знамена! Става дума за рейдери и кръстосвачи, естествено. Търся двама тестери. Играта е предвидена да се играе без гейм-мастер, но в началото ще трябва да упътвам, а и да доработвам. Сигурен съм че математиката, тая стара дивотия, някъде ще си покаже сприхавия характер. Връзка с мен - тук. Варианти за връзка - само писмена - дай да се чуем, не приемам. Тестът може да се окаже доста интересен, така че нека да е видим за всички. Правилата са готови, картите също.
    Click image for larger version

Name:	primer01.png
Views:	1
Size:	204.5 КБ
ID:	558363Click image for larger version

Name:	cardG_1 (FILEminimizer).jpg
Views:	1
Size:	100.1 КБ
ID:	558364Click image for larger version

Name:	Dcard_8 (FILEminimizer).jpg
Views:	1
Size:	100.6 КБ
ID:	558365Click image for larger version

Name:	cardB_m7 (FILEminimizer).jpg
Views:	2
Size:	86.0 КБ
ID:	558366


    До тук изиграно:

    ход ², напълно

    ход ²², напълно

    ход ²²², напълно

    ход ²V, напълно

    ход V, напълно


    Играе се ход V²
    Last edited by von Danitz; 25-03-2019, 17:40.

    #2
    Click image for larger version

Name:	Map_nachalo_smarkeri.jpg
Views:	1
Size:	520.2 КБ
ID:	554790
    Началната карта, подредена, в ниско качество.

    Comment


      #3
      Пу!
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        #4
        О, супер . Ако потрябват допълнителни играчи (че гледам, Албирео и Грей са заявили вече участие), казвайте.

        Comment


          #5
          Голъме, винаги ще е по забавно да има повече хора. А и повече мнения и опит с проекта. Просто си избери страна. после, като сте отбор, ще си разпределите зоните и силите! Така че, не виждам място за колебание.
          Last edited by von Danitz; 01-02-2019, 12:46.

          Comment


            #6
            Аз имам малко въпроси, които ще разпиша днес
            XV mile the sea brode is
            From Turkey to the Ile of Rodez...

            Comment


              #7
              Надявам се, моля погледни и ъпдейтнатото в правилата. Качено е на страницата, но ще го пусна и в групата.

              Comment


                #8
                1. Всеки ли вижда корабите на противника? Няма да има "мъгла на войната"?

                2. Всеки може на ход да задейства и движи всичките си кораби?

                3. "Алтернативните" или тайните маршрути са с пунктирани линии, предполагам? Но как се смятат като ходове?
                На прикачената картинка, например, с червено обозначен пътят - това са 3 хода или 1, за да стигнем до М12?

                Click image for larger version

Name:	Untitled.png
Views:	1
Size:	243.7 КБ
ID:	554791

                4. Сражението, само по себе си, не е ход/действие? В смисъл, ако съм изхабил 2 хода за да стигна някъде, където има вражески единици, ще се завърже сражение, макар че моите кораби вече реално нямат "действие"?

                5. Купуването на нови кораби е възможно, срещу съответната цена в победни точки, ако съм разбрал правилно?

                6. Може ли да остана посредата на таен маршрут?
                Click image for larger version

Name:	Untitled.png
Views:	1
Size:	153.3 КБ
ID:	554792

                7. Как става комуникацията за ходовете? Мейл? (под)форум/тема?
                Last edited by Sir Gray; 30-01-2019, 11:48.
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #9
                  1. Всеки ли вижда корабите на противника? Няма да има "мъгла на войната"?
                  Няма фог. Разбирам смущението, когато става дума за рейдери, но настолна игра с военна мъгла е доста ексцентричен вариант, на карта. Обмислях вариант с въртене на маркерите, но като се спрях на системата с транспорта, и за лекота, не я приложих. А и ползата не е голяма, да разбереш на втори ход, че срещу теб е джобен линеен кораб Капитан граф цу Дона, а не рейдера Локи.

                  2. Всеки може на ход да задейства и движи всичките си кораби?
                  Транспортите не се движат. Имаше вариант да го правят, но сега играят един вид статистистика. На-важните маршрути, както е в историята, са с най-много транспорти, и съответно е важно да не бъдат прекъсвани.

                  Да, бойните кораби могат да се движат, стига да не се ремонтират или да имат горивни точки.

                  3. "Алтернативните" или тайните маршрути са с пунктирани линии, предполагам? Но как се смятат като ходове?

                  На прикачената картинка, например, с червено обозначен пътят - това са 3 хода или 1, за да стигнем до М12?
                  Чудесен ход, на ДЛК. Но той остава в тайния маршрут, не е влязъл в маршрут 12. първо движение- излиза от Андалусия и отива на таен маршрут, второ движение, пътува по маршрут Фритаун- Маракаибо, който като номер не съществува и е доста пустинен маршрут, нещо като Суец-Гибралтар, и движение три е пак на таен маршрут. Рейдер може само два маршрута, независимо от кой тип, а кръстосвач или самолетоносач - могат да влязат в таен маршрут само със специална карта. Виж 032 и 031, съответно за британците, на стр. 4!

                  4. Сражението, само по себе си, не е ход/действие? В смисъл, ако съм изхабил 2 хода за да стигна някъде, където има вражески единици, ще се завърже сражение, макар че моите кораби вече реално нямат "действие"?
                  Не - сражението е сражение. Имаме фази - три фази за трите години, имаме ходове, това са игралните ходове или сезони, които включват раздаването на дипломатическите карти и отчитане на точките, имаме движения, които са 2 или три в замисимост от типа кораб, и имаме сражения. Поселедователността на движенията обаче в някои случаи зависи и се определя от играча. Възможно е след боя, да ти е останало движение, дори да имаш две или три движения, ако боят е почнал преди тях.

                  5. Купуването на нови кораби е възможно, срещу съответната цена в победни точки, ако съм разбрал правилно?
                  Идеално си разбрал, но има и карти, които дават кораби. Възможно е да купиш всеки вид - и транспорти, писал съм десет за десет, това е малко по-лесно, обмислям дали един транспорт да не може да се купува за една точка. После го поставяш където ти трябва. За поставянето на новите бойни кораби има правила. Виж 053 на 10 страница от Rules04!

                  6. Може ли да остана по средата на таен маршрут?
                  Да, както на всеки маршрут. Това е едно от предимствата на рейдерите. Дори не са задължени на следващия ход да правят нещо. Тук искам да добавя нещо за тактиката, да не забравя, но след малко.

                  7. Как става комуникацията за ходовете? Мейл? (под)форум/тема?
                  Предлагам тук, най-практично е. ако има друго мнение, съм готов да го чуя.

                  Comment


                    #10
                    Така, за тактиката:
                    Разбира се, тя изцяло се определя от играта съгласно с наличните ресурси (кораби, карти, точки) и географията (маршрути, пристанища). Албирео изяви желание за пример за движение за ход, ще съчетая двете с мой коментар.
                    Click image for larger version

Name:	Untitled-1.png
Views:	1
Size:	35.7 КБ
ID:	554794
                    За малко по-лесно и пригледно взимам отдалечен район, а именно Южния Пасифик, крайбрежието на Латинска Америка. Да приемем, че германският играч е съсредоточил тук рейдер, който той примерно нарича А и снабдител, който той нарича С. От остров Крузо, база своевременно създадена от германските заселници в Чили, той има три варианта за предвижване - към маршрут 13 и оттам, към безкрая на Пасифика, към маршрут 09- имащ два британски транспорта или към 08, покрай нос Хорн, към Атлантика. Като взима предвид, че кръстоствач на противника е в Порт Стенли, тези, последните два варианта изглеждат трудни. За това той потегля на север, по таен маршрут до маршрута Панама-Сидней, номер 13 за лекота.
                    Click image for larger version

Name:	Untitled-2.png
Views:	1
Size:	127.6 КБ
ID:	554795
                    Там той премахва местния транспорт, да го наречем в духа на епохата Импириъл Пасифик без проблеми. Обаче, при изпълнението на хода на британеца, германецът забелязва, че кръстосвач със злобното име Егзодус се появява на първи ход на маршрута Джорджтаун-Панама, вероятно с намерение да прекоси канала, а кръстосвачът от Порт Стенли, с името Вестерос , тръгва някъде към Индийския океан. Германецът трябва да смята скоростта си. Ако тръгне по таен маршрут и на второ движение е на 09 - Валпарайсо-Панама, то Екзодус ще е там още на първото си движение, и дори ще и резервно движение за преследване. Ако има и карта за навлизане в таен маршрут, нещата стават много неприятни за рейдера.
                    Click image for larger version

Name:	Untitled-3.png
Views:	1
Size:	72.7 КБ
ID:	554796
                    ²² ход. Така, че германецът дава назад - един таен маршрут до Крузо, и един таен до 08 - Порт Стенли - Валпарайсо или накратко пролива Дрейк. Британецът дава пълна мощност на Викерс машините си и пристига на 08, запазвайки корабите и на 09. Германецът за момента е в безопасност, но е загубил цял ход без възможност да удари никъде. Лишил се е и от ценни точки. Това е едно нормално разиграване.
                    Click image for larger version

Name:	Untitled-4.png
Views:	1
Size:	138.3 КБ
ID:	554797
                    Допълнително - Стратегията! Дълго време се чудех: ако играчите просто не воюват, а се задоволят да събират точки и сили за края, за един решителен сблъсък с много кораби. Тази стратегия би помогнала много на британеца. Натрупал едно 60 точки, само за 6 пълни хода, например, без да броим точки от карти, той би могъл да построи няколко самолетоносача. Спокойствието облагодетелства Британската империя. Каквото и да натрупа райхът, все пак без да получава точки за атаки и изолиран в далечните си, негостоприемни острови, никога не знаещ, кога Кралският флот ще удари с карта, отваряща тайните маршрути, няма да може да се справи. Този вариант е абсолютно неприложим в германския сложносъставен смисъл на думата.

                    Има вариант, британецът да сметне, че е добре да остави малките и недоходоносни, отдалечени маршрути и да се съсредоточи върху няколко по-доходоносни, осигурявайки ги с постоянна охрана. Тук Кригсмарине пък само може да ръкопляска, защото и да защити, сравнително сигурно 5, 6, дори седем маршрута, останали 18 ще дадат значителен превес в точки на германските кораби. Те ще могат, без да харчат много за гориво, без да губят точки в сражения, да спестят за един, два, и дори три допълнителни джобни линейни кораба, докато британеца, най-много да извади самолетоносач. Съсредоточен, германецът спокойно ще може от 7 ход, например, да удря маршрут по маршрут от уж охраняваните. При този вариант, Роял неви, ще трябва да брои ходовете, но краен успех едва ли е възможен.

                    Да видим. Може пък да тръгнат на генерално сражение - би било интересно!
                    Last edited by von Danitz; 30-01-2019, 16:50.

                    Comment


                      #11
                      Ще действаме ли?
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        #12
                        Аз съм качил всичко тук, виж дали си имаш и седемте пакета, pdf,png-та. И ако си да и имаш идея от коя страна ти си играе, ми съобщи, по какъвто вариант ти е угодно. Аз почвам да пришпорвам друга страна, ако не, ще го отигравам аз, а картите, ще раздаде ... другата страна или ще се разберем на нещо. Казвай за страна, и бонус, ако решиш, имена на корабите на тази страна, не е задължително, но е допълнително забавно!

                        Албирео играе безкрайната Британска империя с нейните спортни, какви други, интереси от архипелага Тристан да Куня до о. Питкерн.
                        Грей се мъчи да разбие световните пазари, посредством потапяне на световния тонаж, в интерес на група юнкери от Gschlachtenbretzingen - сиреч Германия

                        N.B. Очаквам в най-скоро време да ми изпратите решенията си за разположение на корабите си. Мога да спретна картата за началото, ако ги получа скоро, още тази вечер.
                        После ще може и да питате, да пообмислите, а и да си се консултирате, както разбирам, че ще правите. Така, примерно в събота, стига да ми пратите всичко до следобед, тогава, ще имаме изигран първи ход. Ако няма сражения, като се замисля.
                        Last edited by von Danitz; 31-01-2019, 22:08.

                        Comment


                          #13
                          Аз само минавам да кажа, че ви се радвам много и ако има в бъдеще още отигравания и нужда от играчи, пишете
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #14
                            Здрасти, Ако ви се пробва с Голъм, съм на разположение.

                            Comment


                              #15
                              von Danitz написа Виж мнение
                              Аз съм качил всичко тук, виж дали си имаш и седемте пакета, pdf,png-та. И ако си да и имаш идея от коя страна ти си играе, ми съобщи, по какъвто вариант ти е угодно. Аз почвам да пришпорвам друга страна, ако не, ще го отигравам аз, а картите, ще раздаде ... другата страна или ще се разберем на нещо. Казвай за страна, и бонус, ако решиш, имена на корабите на тази страна, не е задължително, но е допълнително забавно!

                              Албирео играе безкрайната Британска империя с нейните спортни, какви други, интереси от архипелага Тристан да Куня до о. Питкерн.
                              Грей се мъчи да разбие световните пазари, посредством потапяне на световния тонаж, в интерес на група юнкери от Gschlachtenbretzingen - сиреч Германия

                              N.B. Очаквам в най-скоро време да ми изпратите решенията си за разположение на корабите си. Мога да спретна картата за началото, ако ги получа скоро, още тази вечер.
                              После ще може и да питате, да пообмислите, а и да си се консултирате, както разбирам, че ще правите. Така, примерно в събота, стига да ми пратите всичко до следобед, тогава, ще имаме изигран първи ход. Ако няма сражения, като се замисля.
                              Значи да изпратим като първо само разположението на свободните начални сили? И в последствие 1 ход - кой започва първи, аз или Албирео? Или и двамата пращаме, а ти разиграваш заповедите едновременно?
                              Освен това не е честно, че бавнозапалващите британци (от долнопробния джин, несъмнено) ще знаят къде се е спотаил джобния ми линкор (той нали за това е джобен, сиреч дребен, сиреч трудно откриваем?!? Връзката с ключовете от джоба ви лесно ли си я намирате, а? )
                              XV mile the sea brode is
                              From Turkey to the Ile of Rodez...

                              Comment

                              Working...
                              X