Идеята на тази тема е да ви дам примерна идея как ще се смята такава ситуация. Моделът е в развитие, т.е. много от стойностите ще се променят. Особено под влияние на дискусията за ефективността на ПКР и ПРО, която се шири в съдена тема. Самият калкулатор все още е в ексел, т.е. смятането става по-бавно, а някои неща ще ги реализирам по-различно, когато напиша програмката. Това е за предварителна идея и коментари.
В рамките на блоковете текст съм включил и няколко различни въпроса, които за мен са със статут "мои предположения", но е възможно и да греша. Те са отразени и в двата различни сценария.
Последно уточнение: нито турската формация, нито българската батарея имат нещо общо с някакви реални планове на двата отбора - те са чиста спекулация от моя страна на базата на сили, каквито ще дам на съответните отбори. В реалността турският отбор ще има повече кораби, а българският - свои кораби, още батареи и прочее.
----------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
описание на началната ситуация
На брега има, да речем, една батарея Х-35 БАЛ. Това са 4 ПУ (32 ракети), плюс 4 ТЗМ (32 ракети) и машини за огневи контрол, разузнаване и управление.
Ракетите се движат на 12 (средно между 10-15) м над повърхността на морето докато достигнат около 20 км от целта, когато се спускат до 4 м (средно между 3-5 м). Движат се със скорост около 1 100 км/ч, т.е. ~306 м/с.
В морето, на разстояние от 100 км приближава турска ескадра, в която влизат пет десантни кораба (над 5 000 брт), още десет десантни баржи (значително по-малки по размер) и два големи транспорта (над 10 000 брт). Охраната се състои от 2 х TF-2000, 2 х TF-100, 2 х "Ада", 4 х "Габия". Формацията е построена така, че бойните кораби са в полукръг пред транспортите. Да речем, че цялата ескадра е с фронт от около 6 км и "дълбочина" от 4 км. Приемаме, че се движат към брега със скорост от 15 възела (8 м/с).
Зад тях на около 100 км на височина от 10 000 м кръжи един "АУАКС", със съответният ескорт.
Ракетите от ПРО-то.
Не е ясно за мен колко точно ракети може едновременно да "поддържа" системата на отделните кораби (не знам). Ще приема:
TF-2000
до 16 ракети едновременно (8 от "една страна") за SM-1/2
до 20 ракети едновременно (12 от една страна) за ESSM
без ограничения за RIM-116
общо разполага с 32 "клетки", т.е. в чист ПРО/ПВО вариант може да носи 24 х SM-2 и 32 х ESSM.
2 устройства х 21 RIM-116
3 х CIWS 6х20 мм Phalanx
"Габия"
до 2 ракети едновременно (без значение то коя страна) за SM-1/2
до 8 ракети едновременно (4 от една страна) за ESSM
боекомплект: 32 х SM-1 (ъпгрейднати са, така че вероятно втория вариант)
32 х ESSM
1 х CIWS 6х20 мм Phalanx
TF-100
Приемам, че може да изстрелва до 16 ESSM (6 от една страна).
32 х ESSM
1 устройство х 21 RIM-116
"Ада"
1 устройство х 21 RIM-116
1) SM-2
Доколкото схващам, в целия участък от полета до последната фаза (когато директно ангажира целта си), ракетата лети на автопилот (има и инерциална система - съвременните блокове), т.е. може да бъде предварително програмиран курс на сближение, като има възможност за командни корекции (но не са задължителни).
В крайната фаза е с полу-активно радарно насочване плюс ИЧ (съвременните "блокове").
Скорост: 3,5 М (1 190 м/с)
Обсегът е 80-100+ км.
Изстрелването на ракетите е възможно през 1 с при Mk 41 или през 8 с при Мк 13.
2) ESSM
Насочването в полет е през дата-линк, в края се насочва самата самата ракета (полу-активно с радар).
Обсег: 50 км
Скорост: 4+ М (1 400 м/с)
3) RIM-116
Трябва указание за началното насочване от корабната система, след това има три различни варианта, включително и само ИЧ. Не би трябвало да има никакви проблеми с радио-хоризонт и прочее.
обсег: 9 км
скорост: 1,5 - 2,0 М
не знам точно колко бързо се пускат ракетите, но вероятно 1 с, сигурно може и залпово.
Въпроси за обсъждане:
1? На каква дистанция "АУАКС"-ът ще успее да засече целите. Радио-хоризонтът му е ок (236 км), става въпрос за групова цел, движеща се с висока скорост - би трябвало да я засече почти веднага.
2? Взаимодействие между външен източник ("АУАКС") и корабните ракетни комплекси и сензори.
2.1? Могат ли корабите да започнат да изстрелват ПРО-ракети преди целите да са видими на техните радари на основата на информацията от "АУАКС" и неговите данни. При положение, че знаят посоката и дистанцията, могат ли да направляват ракетите към нея?
2.2? По дата-линковете могат ли директно да получават информация от "АУАКС" за неговия "радарен образ"?
3? Радио-хоризонтът и командното насочване
Едно от възраженията на българския отбор се отнася до командното насочване на тези ракети спрямо ограниченията на радио-хоризонта. Струва ми се, че тук не се вземат предвид следните обстоятелства, които са съществени, според мен:
3.1) ракетите SM-1/SM-2 имат автопилот (вторите от съвременните блокове и инерциална система), т.е. курсът им може да бъде препрограмиран и да няма нужда от командно насочване (то е само за корекции по време на полет).
3.2) ракетите не летят като ПКР на малка височина, т.е. в началния етап вероятно набират известна височина, след което се спускат върху целите си чак в крайния етап от полета. Или поне би трябвало да е възможно/логично подобно поведение.
В този случай дори да приемем, че се издигат "едва" на 500 м, радио-хоризонтът е 113 км. Ако приемем, че в началната и средната фаза на полета си се издигат до 1 000 м, то радио-хоризонтът е на 151 км. Дори да приемем съвсем малко издигане от 200 м, радио-хоризонтът е 79 км - напълно достатъчно за ангажиране на ракетите и за управление в полет.
3.3) Когато се ползва инерциалната система и данни от "АУАКС" за движението на целите може курсът на ракетите да се препрограмира и тогава радио-хоризонтът няма да има особено значение.
Вероятно същите неща важат и за ESSM.
Оттук имаме няколко различни сценария на сблъсък
1-ви сценарий
Българският отбор получава информация за курса и местоположението на ескадрата в началото, т.е. докато тя е на 100 км от брега. Можем да приемем, че това става чрез някакъв самолет или по друг начин. Засега това не ни интересува. Заповедите им са да "ангажират" целите веднага щом ги открият, за да имат време за още един залп (презареждането отнема 30 минути, подготовката за стрелба и изстрелването на залпа - да речем общо 5 минути).
Батареята изстрелва залп от 32 ракети, изчислен така че те да пристигнат едновременно.
Параметри на полета:
*) начален етап 100 - 20 км, височина 12 м, времетраене ~261 с. Хоризонт 35 км
*) боен етап ~20 км, височина 4 м, времетраене ~65 с
общо 326 с.
Хоризонт 29 км
За това време съединението ще е успяло да измине ~ 2 600 м, т.е. това разстояние можем общо взето да го извадим от сметките. Ще "намали" времето за полет с ~8 с, което не е съществено.
Приемам, че за организиране на "реакцията" на охранителните кораби са необходимо поне 1 минута + 1 минута за "засичане" (в началото). Т.е. към началото на обстрела ПКР ще са изминали около 37 км и ще се намират на 63 км от съединението.
Корабите започват обстрел със SM-1/SM-2, като в рамките на следващите 30 секунди могат да изстрелят общо 16 х SM-2 и 8 х SM-1. За да изминат разстоянието на тях са им необходимо около 53 с, но като се има предвид, че ПКР също се сближават, то сумарната скорост е 1 496 м/с, т.е. "контактът" ще стане след 42 - 50 с и ще приключи на около 48-45 км от съединението.
Т.е. първата зона на ПРО е задействана на 45-48 км от съединението и включва среща на 32 ПКР Х-35 с 24 х SM-1/SM-2.
Междувременно се задейства втората зона, защото целите вече са в обсега на ESSM. Това вероятно също ще отнеме известно време, но можем да приемем, че ще се случи когато оцелелите ПКР са на около 40 км от съединението.
Приемам, че за изстрелването на залпа от ESSM, т.е. втората част от ПРО, ще отнеме около 30 с (заедно с подготовката на данните). За това време ще бъдат изстреляни около 2 х 12 + 4 х 4 + 2 х 6 (52 ESSM). Същевременно за една минута ПКР ще са се сближили с още 10 км, т.е. вече ще са на 30 км от съединението.
Сумарната скорост на сближение е 1700 м/с, т.е. срещата ще стане след 18 с и ще "заеме" още примерно 10-12 с., т.е. след още 30 с. залпът ПКР ще е на 20 км от съединението и вече ще е слязъл на бойна височина (3-5 м). Каквото е оцеляло след срещата с 52 ESSM.
След още 11 км ПКР навлизат (36 с) в обсега на 3-та зона ПРО - RIM-116.
Общо за "контакт" има около 25 с. Приемам, че за това време всеки кораб ще може да изстреля по 8-12 х RIM-116 от своята установка, т.е. имаме 8 х 10 иначе 80 х RIM-116 срещу оцелелите Х-35. За отбелязване е, че част от тези ракети макар и да са "точкова защита", ще покриват цялото съединение по фронта.
Някъде след около 20 с (остават 16 с до сблъсъка) се задейства 4-та ПРО - CIWS. Тя вече е напълно индивидуална, т.е. всеки кораб се защитава сам. Същото важи и за средствата за РЕБ и мортирите с примамки.
Все още не съм описал какви са вероятностите за измъкване/улучване на целта, но бих ги оценил средно на 55-65% за SM-1/SM-2 (за поразяване на ПКР (сложил съм за момента 55% за SM-1, 65% за SM-2)), 70%-80% за ESSM (75%), около 35% за RIM-116 и ~ 25% за CIWS (3 хвърляния на система, срещу една цел, с различни вероятности). РЕБ има 10% шанс да отклони ракета, примамките имат четири хвърляния средно по 5%.
С допълнителното уточнение, че "улучена" от SM или ESSM ПКР е извадена от сметката, ударена от RIM-116 ПКР има 5% шанс да постигне "близко попадение" и 20% шанс за "далечно", улучена от CIWS ракета има 30% шанс за "далечно поражение" и 10% шанс за "близко попадение". При отклонението от РЕБ и примамки ПКР шансовете са 15% за "близко попадение" и 35% за "далечно попадение".
Всяка ПКР, която достигне невредима целта си има 95% шанс за "директно попадение" и 5% шанс за "близко попадение".
По-горе описаните "вероятности" за попадение са при до 2 ракети обстрел на една фрегата (с SM) от ескорта. В нашият случай ограничението е 12 ПКР. Ако залпът съдържа повече ракети, то вероятностите се намаляват с 1% за всеки 25% ПКР отгоре. Това се отнася само до обстрела със SM-1/SM-2 и ESSM.
В нашият случай 32 е с 260% отгоре, така че намаляването е с 10%.
Когато ПКР са навлезли във финалния етап на полета си и се намират на много малка височина, ще намаляват допълнително вероятността за поражение за ПРО средна и голяма далечина (с до 10%).
За да симулирам допълнително вероятността 2 ПРО ракети да поразят една и съща ПКР при работа с голям залп, ще въведа 20% редукция, т.е. 20% от ракетите поразяват една и съща цел, вместо две различни за SM-1/SM-2 и ESSM (реалните попадения на единични ПКР са 80% от реализираните). Закръгляването ще е традиционно.
Това правило е в сила само ако броят ракети в залпа надвишава въведеното по-горе "нормално" количество на кораб с повече от 100%.
За RIM-116 същото правило ще предвижда редукция с 40%, т.е. 60% поразяват различни ПКР.
За Х-35 БАЛ
"Директно попадение" за корвета, фрегата или кораб до 5 000 брт означава почти сигурна гибел.
"Близко попадение" означава значителни повреди (излизане от строя), но корабът най-вероятно няма да бъде потопен и ще има нужната плаваемост, за да се измъкне.
"Далечно попадение" означава някаква щета за радари, сензори и външни системи и поражения за екипажа.
Разпределението на ракетите ще бъде по една на кораб. Когато ПКР са по-малко от корабите, ще определям вероятностите със зар. Предимство ще има големината на кораба и това къде се намира в съединението.
реално смятане на сценария
Ако проиграя този сценарий през калкулатора (засега е ексел все още), излизат следните резултати. Тъй като е трудоемко смятането ще направя само 4 разигравания. Когато го направя на програмка ще е по-лесно и бързо:
първа зона на ПРО
24 ракети ПРО
1-во разиграване: 12 попадения, 10 реални, към съединението продължават 22 ПКР
2-ро разиграване: 14 попадения, 11 реални, към съединението продължават 21 ПКР
3-то разиграване: 16 попадения, 13 реални, към съединението продължават 19 ПКР
4-то разиграване: 10 попадения, 8 реални, към съединението продължават 24 ПКР
втора зона на ПРО
52 ракети ПРО
1-во разиграване: 32 попадения, 26 реални, свалени са оставащите ПКР
2-ро разиграване: 37 попадения, 30 реални, свалени са останалите ПКР
3-то разиграване: 37 попадения, 30 реални, свалени са всички ПКР
4-то разиграване: 37 попадения, 30 реални, свалени са всички останали ПКР
трета зона на ПРО
80 ракети ПРО
1-во разиграване: 31 попадения
2-ро разиграване: 26 попадения
3-то разиграване: 24 попадения
4-то разиграване: 33 попадения
четвърта зона на ПРО
не е необходимо
РЕБ и примамки
не е необходимо
Общ резултат
Няма потопени или повредени кораби.
2-ри сценарий
На практика това е същият сценарий, но се развива ако приемем, че съединението може да "ангажира" летящите ракети само със собствени средства. Това означава, че макар и да бъде предупредено за идващите ракети, то ще може да започне да изстрелва ракети едва когато ПКР навлязат в обсега на радарите му. Това ни ограничава до 35 км.
1-ва и 2-ра зона на отбрана ще се задействат "едновременно", защото целите са в обсега и на двете. Можем да приемем, че за обработка на данни и изстрелване на ракети ще се изгубят около 1 минута. За това време ПКР ще са изминали около 18 км и ще се намират на 17 км от съединението.
Срещу тях ще се движат (намаляваме наполовина заради общия контрол):
8 х SM-2 + 12 х ESSM
4 х SM-1 + 8 х ESSM
6 х ESSM
т.е. общо 4 х SM-1, 8 х SM-2, 26 х ESSM
Тъй-като прехващането ще се осъществи, когато Х-35 вече са в бойно положение на малка височина, ще намаля вероятността за поражение с още 10%.
Контактът с ракетите ще се осъществи на около 12 км от съединението (15-10 реално).
След това веднага се включват последователно третата и четвъртата зона. При тях положението е същото както в предходният пример.
Реално смятане на сценария
първа зона на ПРО
4 х SM-1, 8 х SM-2 (12 ракети)
1-во разиграване: 8 попадения, 6 реални, остават 26 ПКР
2-ро разиграване: 6 попадения, 5 реални, остават 27 ПКР
3-то разиграване: 7 попадения, 6 реални , остават 26 ПКР
4-то разиграване: 5 попадения, 4 реални, остават 28 ПКР
втора зона на ПРО
26 х ESSM
1-во разиграване: 15 попадения, 12 реални, остават 14 ПКР
2-ро разиграване: 13 попадения, 10 реални, остават 17 ПКР
3-то разиграване: 17 попадения, 14 реални, остават 12 ПКР
4-то разиграване: 13 попадения, 10 реални, остават 18 ПКР
трета зона на ПРО
80 x RIM-116 ракети
1-во разиграване: 30 попадения, реални 18, свалени са всички ПКР.
Реализирани са едно далечно и едно близко попадение.
Един кораб получава леки и един средни повреди.
2-ро разиграване: 34 попадения, 20 реални, свалени са всички ПКР.
ПКР реализират едни близко попадение и четири далечни попадения.
Един кораб получава средни повреди и четири получават леки.
3-то разиграване: 23 попадения, 14 реални, свалени са всички ПКР.
ПКР реализират едно близко попадение и три далечни попадения.
Един кораб получава средни повреди и три получават леки.
4-то разиграване: 20 попадения, 12 реални, остават 4 ПКР
ПКР (свалените) реализират 2 далечни попадения.
Два кораба поучават леки повреди.
четвърта зона на ПРО
1-во разиграване: няма необходимост
2-ро разиграване: няма необходимост
3-то разиграване: няма необходимост
4-то разиграване: две ПКР са свалени от CIWS, 2 ПКР продължават към целите си
РЕБ и примамки
1-во разиграване: няма необходимост
2-ро разиграване: няма необходимост
3-то разиграване: няма необходимост
4-то разиграване: не успяват да отклонят нито една от двете ПКР
Двете ПКР реализират едно директно попадение и едно близко попадение
Общ резултат:
Не съм уточнявал точно кой кораб ще бъде потопен, повреден или ударен. Макар че вероятността това да е транспортен кораб или десантен кораб не е никак малка - те са по-големи и бавно подвижни цели, с по-малки възможности за директна отбрана. От друга страна, бойните кораби са "на пътя" на ПКР, така че те могат да се окажат приоритетна цел.
1-во разиграване: 1 леко кораб средно повреден, 1 леко повреден
2-ро разиграване: 1 кораб средно повреден, 4 кораба леко повредени
3-то разиграване: 1 кораб средно повреден, 3 кораба леко повредени
4-то разиграване: 1 потопен кораб, 1 кораб средно повреден, 2 кораба леко повредени
В рамките на блоковете текст съм включил и няколко различни въпроса, които за мен са със статут "мои предположения", но е възможно и да греша. Те са отразени и в двата различни сценария.
Последно уточнение: нито турската формация, нито българската батарея имат нещо общо с някакви реални планове на двата отбора - те са чиста спекулация от моя страна на базата на сили, каквито ще дам на съответните отбори. В реалността турският отбор ще има повече кораби, а българският - свои кораби, още батареи и прочее.
----------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
описание на началната ситуация
На брега има, да речем, една батарея Х-35 БАЛ. Това са 4 ПУ (32 ракети), плюс 4 ТЗМ (32 ракети) и машини за огневи контрол, разузнаване и управление.
Ракетите се движат на 12 (средно между 10-15) м над повърхността на морето докато достигнат около 20 км от целта, когато се спускат до 4 м (средно между 3-5 м). Движат се със скорост около 1 100 км/ч, т.е. ~306 м/с.
В морето, на разстояние от 100 км приближава турска ескадра, в която влизат пет десантни кораба (над 5 000 брт), още десет десантни баржи (значително по-малки по размер) и два големи транспорта (над 10 000 брт). Охраната се състои от 2 х TF-2000, 2 х TF-100, 2 х "Ада", 4 х "Габия". Формацията е построена така, че бойните кораби са в полукръг пред транспортите. Да речем, че цялата ескадра е с фронт от около 6 км и "дълбочина" от 4 км. Приемаме, че се движат към брега със скорост от 15 възела (8 м/с).
Зад тях на около 100 км на височина от 10 000 м кръжи един "АУАКС", със съответният ескорт.
Ракетите от ПРО-то.
Не е ясно за мен колко точно ракети може едновременно да "поддържа" системата на отделните кораби (не знам). Ще приема:
TF-2000
до 16 ракети едновременно (8 от "една страна") за SM-1/2
до 20 ракети едновременно (12 от една страна) за ESSM
без ограничения за RIM-116
общо разполага с 32 "клетки", т.е. в чист ПРО/ПВО вариант може да носи 24 х SM-2 и 32 х ESSM.
2 устройства х 21 RIM-116
3 х CIWS 6х20 мм Phalanx
"Габия"
до 2 ракети едновременно (без значение то коя страна) за SM-1/2
до 8 ракети едновременно (4 от една страна) за ESSM
боекомплект: 32 х SM-1 (ъпгрейднати са, така че вероятно втория вариант)
32 х ESSM
1 х CIWS 6х20 мм Phalanx
TF-100
Приемам, че може да изстрелва до 16 ESSM (6 от една страна).
32 х ESSM
1 устройство х 21 RIM-116
"Ада"
1 устройство х 21 RIM-116
1) SM-2
Доколкото схващам, в целия участък от полета до последната фаза (когато директно ангажира целта си), ракетата лети на автопилот (има и инерциална система - съвременните блокове), т.е. може да бъде предварително програмиран курс на сближение, като има възможност за командни корекции (но не са задължителни).
В крайната фаза е с полу-активно радарно насочване плюс ИЧ (съвременните "блокове").
Скорост: 3,5 М (1 190 м/с)
Обсегът е 80-100+ км.
Изстрелването на ракетите е възможно през 1 с при Mk 41 или през 8 с при Мк 13.
2) ESSM
Насочването в полет е през дата-линк, в края се насочва самата самата ракета (полу-активно с радар).
Обсег: 50 км
Скорост: 4+ М (1 400 м/с)
3) RIM-116
Трябва указание за началното насочване от корабната система, след това има три различни варианта, включително и само ИЧ. Не би трябвало да има никакви проблеми с радио-хоризонт и прочее.
обсег: 9 км
скорост: 1,5 - 2,0 М
не знам точно колко бързо се пускат ракетите, но вероятно 1 с, сигурно може и залпово.
Въпроси за обсъждане:
1? На каква дистанция "АУАКС"-ът ще успее да засече целите. Радио-хоризонтът му е ок (236 км), става въпрос за групова цел, движеща се с висока скорост - би трябвало да я засече почти веднага.
2? Взаимодействие между външен източник ("АУАКС") и корабните ракетни комплекси и сензори.
2.1? Могат ли корабите да започнат да изстрелват ПРО-ракети преди целите да са видими на техните радари на основата на информацията от "АУАКС" и неговите данни. При положение, че знаят посоката и дистанцията, могат ли да направляват ракетите към нея?
2.2? По дата-линковете могат ли директно да получават информация от "АУАКС" за неговия "радарен образ"?
3? Радио-хоризонтът и командното насочване
Едно от възраженията на българския отбор се отнася до командното насочване на тези ракети спрямо ограниченията на радио-хоризонта. Струва ми се, че тук не се вземат предвид следните обстоятелства, които са съществени, според мен:
3.1) ракетите SM-1/SM-2 имат автопилот (вторите от съвременните блокове и инерциална система), т.е. курсът им може да бъде препрограмиран и да няма нужда от командно насочване (то е само за корекции по време на полет).
3.2) ракетите не летят като ПКР на малка височина, т.е. в началния етап вероятно набират известна височина, след което се спускат върху целите си чак в крайния етап от полета. Или поне би трябвало да е възможно/логично подобно поведение.
В този случай дори да приемем, че се издигат "едва" на 500 м, радио-хоризонтът е 113 км. Ако приемем, че в началната и средната фаза на полета си се издигат до 1 000 м, то радио-хоризонтът е на 151 км. Дори да приемем съвсем малко издигане от 200 м, радио-хоризонтът е 79 км - напълно достатъчно за ангажиране на ракетите и за управление в полет.
3.3) Когато се ползва инерциалната система и данни от "АУАКС" за движението на целите може курсът на ракетите да се препрограмира и тогава радио-хоризонтът няма да има особено значение.
Вероятно същите неща важат и за ESSM.
Оттук имаме няколко различни сценария на сблъсък
1-ви сценарий
Българският отбор получава информация за курса и местоположението на ескадрата в началото, т.е. докато тя е на 100 км от брега. Можем да приемем, че това става чрез някакъв самолет или по друг начин. Засега това не ни интересува. Заповедите им са да "ангажират" целите веднага щом ги открият, за да имат време за още един залп (презареждането отнема 30 минути, подготовката за стрелба и изстрелването на залпа - да речем общо 5 минути).
Батареята изстрелва залп от 32 ракети, изчислен така че те да пристигнат едновременно.
Параметри на полета:
*) начален етап 100 - 20 км, височина 12 м, времетраене ~261 с. Хоризонт 35 км
*) боен етап ~20 км, височина 4 м, времетраене ~65 с
общо 326 с.
Хоризонт 29 км
За това време съединението ще е успяло да измине ~ 2 600 м, т.е. това разстояние можем общо взето да го извадим от сметките. Ще "намали" времето за полет с ~8 с, което не е съществено.
Приемам, че за организиране на "реакцията" на охранителните кораби са необходимо поне 1 минута + 1 минута за "засичане" (в началото). Т.е. към началото на обстрела ПКР ще са изминали около 37 км и ще се намират на 63 км от съединението.
Корабите започват обстрел със SM-1/SM-2, като в рамките на следващите 30 секунди могат да изстрелят общо 16 х SM-2 и 8 х SM-1. За да изминат разстоянието на тях са им необходимо около 53 с, но като се има предвид, че ПКР също се сближават, то сумарната скорост е 1 496 м/с, т.е. "контактът" ще стане след 42 - 50 с и ще приключи на около 48-45 км от съединението.
Т.е. първата зона на ПРО е задействана на 45-48 км от съединението и включва среща на 32 ПКР Х-35 с 24 х SM-1/SM-2.
Междувременно се задейства втората зона, защото целите вече са в обсега на ESSM. Това вероятно също ще отнеме известно време, но можем да приемем, че ще се случи когато оцелелите ПКР са на около 40 км от съединението.
Приемам, че за изстрелването на залпа от ESSM, т.е. втората част от ПРО, ще отнеме около 30 с (заедно с подготовката на данните). За това време ще бъдат изстреляни около 2 х 12 + 4 х 4 + 2 х 6 (52 ESSM). Същевременно за една минута ПКР ще са се сближили с още 10 км, т.е. вече ще са на 30 км от съединението.
Сумарната скорост на сближение е 1700 м/с, т.е. срещата ще стане след 18 с и ще "заеме" още примерно 10-12 с., т.е. след още 30 с. залпът ПКР ще е на 20 км от съединението и вече ще е слязъл на бойна височина (3-5 м). Каквото е оцеляло след срещата с 52 ESSM.
След още 11 км ПКР навлизат (36 с) в обсега на 3-та зона ПРО - RIM-116.
Общо за "контакт" има около 25 с. Приемам, че за това време всеки кораб ще може да изстреля по 8-12 х RIM-116 от своята установка, т.е. имаме 8 х 10 иначе 80 х RIM-116 срещу оцелелите Х-35. За отбелязване е, че част от тези ракети макар и да са "точкова защита", ще покриват цялото съединение по фронта.
Някъде след около 20 с (остават 16 с до сблъсъка) се задейства 4-та ПРО - CIWS. Тя вече е напълно индивидуална, т.е. всеки кораб се защитава сам. Същото важи и за средствата за РЕБ и мортирите с примамки.
Все още не съм описал какви са вероятностите за измъкване/улучване на целта, но бих ги оценил средно на 55-65% за SM-1/SM-2 (за поразяване на ПКР (сложил съм за момента 55% за SM-1, 65% за SM-2)), 70%-80% за ESSM (75%), около 35% за RIM-116 и ~ 25% за CIWS (3 хвърляния на система, срещу една цел, с различни вероятности). РЕБ има 10% шанс да отклони ракета, примамките имат четири хвърляния средно по 5%.
С допълнителното уточнение, че "улучена" от SM или ESSM ПКР е извадена от сметката, ударена от RIM-116 ПКР има 5% шанс да постигне "близко попадение" и 20% шанс за "далечно", улучена от CIWS ракета има 30% шанс за "далечно поражение" и 10% шанс за "близко попадение". При отклонението от РЕБ и примамки ПКР шансовете са 15% за "близко попадение" и 35% за "далечно попадение".
Всяка ПКР, която достигне невредима целта си има 95% шанс за "директно попадение" и 5% шанс за "близко попадение".
По-горе описаните "вероятности" за попадение са при до 2 ракети обстрел на една фрегата (с SM) от ескорта. В нашият случай ограничението е 12 ПКР. Ако залпът съдържа повече ракети, то вероятностите се намаляват с 1% за всеки 25% ПКР отгоре. Това се отнася само до обстрела със SM-1/SM-2 и ESSM.
В нашият случай 32 е с 260% отгоре, така че намаляването е с 10%.
Когато ПКР са навлезли във финалния етап на полета си и се намират на много малка височина, ще намаляват допълнително вероятността за поражение за ПРО средна и голяма далечина (с до 10%).
За да симулирам допълнително вероятността 2 ПРО ракети да поразят една и съща ПКР при работа с голям залп, ще въведа 20% редукция, т.е. 20% от ракетите поразяват една и съща цел, вместо две различни за SM-1/SM-2 и ESSM (реалните попадения на единични ПКР са 80% от реализираните). Закръгляването ще е традиционно.
Това правило е в сила само ако броят ракети в залпа надвишава въведеното по-горе "нормално" количество на кораб с повече от 100%.
За RIM-116 същото правило ще предвижда редукция с 40%, т.е. 60% поразяват различни ПКР.
За Х-35 БАЛ
"Директно попадение" за корвета, фрегата или кораб до 5 000 брт означава почти сигурна гибел.
"Близко попадение" означава значителни повреди (излизане от строя), но корабът най-вероятно няма да бъде потопен и ще има нужната плаваемост, за да се измъкне.
"Далечно попадение" означава някаква щета за радари, сензори и външни системи и поражения за екипажа.
Разпределението на ракетите ще бъде по една на кораб. Когато ПКР са по-малко от корабите, ще определям вероятностите със зар. Предимство ще има големината на кораба и това къде се намира в съединението.
реално смятане на сценария
Ако проиграя този сценарий през калкулатора (засега е ексел все още), излизат следните резултати. Тъй като е трудоемко смятането ще направя само 4 разигравания. Когато го направя на програмка ще е по-лесно и бързо:
първа зона на ПРО
24 ракети ПРО
1-во разиграване: 12 попадения, 10 реални, към съединението продължават 22 ПКР
2-ро разиграване: 14 попадения, 11 реални, към съединението продължават 21 ПКР
3-то разиграване: 16 попадения, 13 реални, към съединението продължават 19 ПКР
4-то разиграване: 10 попадения, 8 реални, към съединението продължават 24 ПКР
втора зона на ПРО
52 ракети ПРО
1-во разиграване: 32 попадения, 26 реални, свалени са оставащите ПКР
2-ро разиграване: 37 попадения, 30 реални, свалени са останалите ПКР
3-то разиграване: 37 попадения, 30 реални, свалени са всички ПКР
4-то разиграване: 37 попадения, 30 реални, свалени са всички останали ПКР
трета зона на ПРО
80 ракети ПРО
1-во разиграване: 31 попадения
2-ро разиграване: 26 попадения
3-то разиграване: 24 попадения
4-то разиграване: 33 попадения
четвърта зона на ПРО
не е необходимо
РЕБ и примамки
не е необходимо
Общ резултат
Няма потопени или повредени кораби.
2-ри сценарий
На практика това е същият сценарий, но се развива ако приемем, че съединението може да "ангажира" летящите ракети само със собствени средства. Това означава, че макар и да бъде предупредено за идващите ракети, то ще може да започне да изстрелва ракети едва когато ПКР навлязат в обсега на радарите му. Това ни ограничава до 35 км.
1-ва и 2-ра зона на отбрана ще се задействат "едновременно", защото целите са в обсега и на двете. Можем да приемем, че за обработка на данни и изстрелване на ракети ще се изгубят около 1 минута. За това време ПКР ще са изминали около 18 км и ще се намират на 17 км от съединението.
Срещу тях ще се движат (намаляваме наполовина заради общия контрол):
8 х SM-2 + 12 х ESSM
4 х SM-1 + 8 х ESSM
6 х ESSM
т.е. общо 4 х SM-1, 8 х SM-2, 26 х ESSM
Тъй-като прехващането ще се осъществи, когато Х-35 вече са в бойно положение на малка височина, ще намаля вероятността за поражение с още 10%.
Контактът с ракетите ще се осъществи на около 12 км от съединението (15-10 реално).
След това веднага се включват последователно третата и четвъртата зона. При тях положението е същото както в предходният пример.
Реално смятане на сценария
първа зона на ПРО
4 х SM-1, 8 х SM-2 (12 ракети)
1-во разиграване: 8 попадения, 6 реални, остават 26 ПКР
2-ро разиграване: 6 попадения, 5 реални, остават 27 ПКР
3-то разиграване: 7 попадения, 6 реални , остават 26 ПКР
4-то разиграване: 5 попадения, 4 реални, остават 28 ПКР
втора зона на ПРО
26 х ESSM
1-во разиграване: 15 попадения, 12 реални, остават 14 ПКР
2-ро разиграване: 13 попадения, 10 реални, остават 17 ПКР
3-то разиграване: 17 попадения, 14 реални, остават 12 ПКР
4-то разиграване: 13 попадения, 10 реални, остават 18 ПКР
трета зона на ПРО
80 x RIM-116 ракети
1-во разиграване: 30 попадения, реални 18, свалени са всички ПКР.
Реализирани са едно далечно и едно близко попадение.
Един кораб получава леки и един средни повреди.
2-ро разиграване: 34 попадения, 20 реални, свалени са всички ПКР.
ПКР реализират едни близко попадение и четири далечни попадения.
Един кораб получава средни повреди и четири получават леки.
3-то разиграване: 23 попадения, 14 реални, свалени са всички ПКР.
ПКР реализират едно близко попадение и три далечни попадения.
Един кораб получава средни повреди и три получават леки.
4-то разиграване: 20 попадения, 12 реални, остават 4 ПКР
ПКР (свалените) реализират 2 далечни попадения.
Два кораба поучават леки повреди.
четвърта зона на ПРО
1-во разиграване: няма необходимост
2-ро разиграване: няма необходимост
3-то разиграване: няма необходимост
4-то разиграване: две ПКР са свалени от CIWS, 2 ПКР продължават към целите си
РЕБ и примамки
1-во разиграване: няма необходимост
2-ро разиграване: няма необходимост
3-то разиграване: няма необходимост
4-то разиграване: не успяват да отклонят нито една от двете ПКР
Двете ПКР реализират едно директно попадение и едно близко попадение
Общ резултат:
Не съм уточнявал точно кой кораб ще бъде потопен, повреден или ударен. Макар че вероятността това да е транспортен кораб или десантен кораб не е никак малка - те са по-големи и бавно подвижни цели, с по-малки възможности за директна отбрана. От друга страна, бойните кораби са "на пътя" на ПКР, така че те могат да се окажат приоритетна цел.
1-во разиграване: 1 леко кораб средно повреден, 1 леко повреден
2-ро разиграване: 1 кораб средно повреден, 4 кораба леко повредени
3-то разиграване: 1 кораб средно повреден, 3 кораба леко повредени
4-то разиграване: 1 потопен кораб, 1 кораб средно повреден, 2 кораба леко повредени
Comment