Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История на първата военна игра на форума.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    messire Woland написа Виж мнение
    италианският лидер
    Хихи, то за да се оцени това изцяло трябва все пак да се знае за кого точно става дума това беше един уникален образ.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #17
      Малко подробности относно войната в Русия. Силите на различните страни:
      СССР: 5 пехотни дивизии,16 тежки танкови дивизии, 5 изтребителни авиодивизии, 3 бомбардировъчни авиодивизии. Флот: 2 подводници, 3 транспорта. Щабове: няма.
      Налични гориво/боеприпаси: 94.
      Нужна поддръжка без сражение: 95. Нужни при пълно военно натоварване: 385. Нужда при конкретните военни операции: 304. Реална осигуреност с боеприпаси/гориво: 30.9%.

      Норвегия: 1 пехотна дивизия, 1 тежка танкова дивизия. Флот: 11 транспорта. Щабове: няма.
      Налични гориво/боеприпаси: 335.
      Нужна поддръжка без сражение: 27. Нужни при пълно военно натоварване: 61. Нужда при конкретните военни операции: 61. Реална осигуреност с боеприпаси/гориво: 549%.

      Румъния: 7 пехотни дивизии, 1 моторизирана и 1 лека танкова дивизия. Щабове: 3 корпусни. Флот: 4 транспорта. Данните за Румъния са към началото на ход 2.
      Налични гориво/боеприпаси: 100.
      Нужна поддръжка без сражение: 20. Нужни при пълно военно натоварване: 69. Нужда при конкретните военни операции: 64. Реална осигуреност с боеприпаси/гориво: 156%

      Турция: 9 пехотни дивизии, 2 кавалерийски дивизии, 2 моторизирани дивизии, 2 тежки танкови дивизии. Флот: 2 транспорта. Щабове: 5 корпусни щаба, 3 за пехотата, 2 за моторизираните войски.
      Налични гориво/боеприпаси: 122.
      Нужна поддръжка без сражение: 29. Нужни при пълно военно натоварване: 95. Нужда при конкретните военни операции: 95. Реална осигуреност с боеприпаси/гориво: 128%

      Коментари. Липсата на достатъчно гориво и боеприпаси има две последици:
      а. частите не могат да се бият и
      б. ако не е достатъчен даже и този за поддръжката им, губят по 25% сила.
      Наличието на щабове дава много бонуси към ефективността на подчинените дивизии, ефективността и коректността на изпълняваните заповеди. Липсата на щабове означава проблеми на всички нива, особено ако в операциите участват много дивизии.
      Комбинирано влияние на факторите щабове и наличие на заповеди (ясност/противоречивост, точност и липса/наличие на промени в тях):
      - През септември силите на РККА не разполагаха с щабове, а заповедите им не бяха нито пълни, нито точни. Липсата на снабдяване, щабове и непълните заповеди силно ограничиха ефективността на съветските сили. През октомври снабдяването вече беше наред (300 единици, изразходвани: 216), но липсата на щабове все още беше спъващ за ефективността на РККА фактор. Но главният проблем през втория военен месец бяха твърде обърканите и често променящи се заповеди. Ако норвежката група войски имаше само 2 различни (отменящи се една-друга заповеди), то групата на румънската граница получи поне 5 изцяло противоречиви заповеди, като започнем от "отбрана", преминем през "отстъпление", "ускорен марш" и "движение" към различни провинции, често със смяна на посоката на 180 градуса. Този хаос беше в разгара си, когато румънските части преминаха границата.

      - Силите на БП бяха изградени по "немски" образец - с точна структура, щабове и заповедите им бяха точни и изчерпателни. Заповедите бяха точни, непротиворечиви, с ясни цели. Снабдяването беше предостатъчно за водените операции.

      Наличието на предварително разузнаване влияе също на ефективността на операциите. Към началото на септември, СССР не беше изградил нито военно разузнаване, нито каквото и да е контраразузнаване. Силите от БП, както и Германия и Великобритания разполагаха и с разузнавателни и с контраразузнавателни мрежи. Това им позволи да знаят и намеренията, и разположението на съветските войски. Единственото, за което нямаха представа, беше лошото положение със снабдяването в РККА.

      Влияние на Водещия: заради положението със снабдяването на съветските войски, се наложи да реша как да постъпя - дали да отменя всички операции и да оставя само нужното за поддръжка (но не и за сражение), или да реша кой какво получава на случаен принцип, като се съобразя и със заповедите. В крайна сметка реших да постъпя по втория начин. Дадох приоритет на първо място на операцията в Норвегия, тъй като тя беше упомената в заповедите. На второ място - на частите, на които предстоеше да водят сражения. И нулев приоритет на всички останали части. След което хвърлях зар на кого колко ще се падне.

      1. Норвежката операция на РККА:
      Сили на Норвегия: 1 пехотна дивизия ( на границата със СССР), 1 тежка танкова дивизия (провинция Nor07).
      Сили на РККА: 5 тежки танкови дивизии (на границата с Норвегия), 5 изтребителни авиодивизии, 3 бомбардировъчни авиодивизии, като цялата авиация беше разположена в провинция SU27.
      С началото на септември, в операции срещу Норвегия успяха да участват 3 от 5 танкови дивизии, 3 от въздушните дивизии - изцяло и 2 - частично. Норвежката пехота беше размазана веднага, а танковата им дивизия загуби 75% от състава си и отстъпи.
      Бляскавият успех на РККА в тази операция обаче породи проблеми: първо, за него отидоха немалко количество гориво/боеприпаси и второ и по-важно - танковите части се отдалечиха още повече от новия и по-важен южен фронт.

      2. Кавказката операция през септември. От турска страна се включва цялата турска армия, а от съветска - 5 танкови дивизии.
      Предвид липсата на заповеди и на гориво, съветските танкови дивизии, които имаха някакво количество боеприпаси участваха в началото в сражението, без да могат да се разгърнат и да маневрират. Три от петте дивизии отбиха първите турски атаки, а останалите две, които нямаха никакви боеприпаси, бяха пленени от турците. През октомври техниката от остатъците от петте съветски танкови дивизии премина на турска служба и се предвиждаше да се използва по-нататък през войната, до което обаче така и не се стигна.
      Основните турските атаки през този първи ход бяха срещу провинции SU45 и SU47, а заповедта беше да бъдат обркъжени съветските дивизии. Всички пехотни, мотопехотни и танкови дивизии участваха в тази операция. Турската кавалерия имаше заповед да проведе отвличаща атака срещу провинции SU44 и SU46, по една кавалерийска дивизия за всяка провинция. В заповедите към кавалерията беше изрично указано да се избягват всякакви контакти и сражения с противника, тъй като целта на кавалерията беше да действа срещу тиловите комуникации.

      3. Включване на Румъния и създаване на общ фронт. За удобство тук го наричам южен руски фронт.
      През октомври турските операции, или по-скоро - настъплението без да се среща съпротива, продължи, а към техните операции се добави и румънската атака.
      Сили и цели на страните:
      Съветско-полски сили. Армия: 8 танкови и 5 пехотни дивизии. Формално към тях могат да се добавят остатъците от трите, обградени през септември танкови дивизии, които се предадоха в началото на октомври. Разположение: разпръснати и в движение между провинциите, опитващи се да изпълняват противоречащите си заповеди за движения в различни посоки. Всичките руски части са в походни колони. Полските части се придвижват по жп линии от Варшава, към Воронеж.
      Турско-румънски сили. 16 пехотни, 2 кавалерийски, 2 моторизирани, 1 лека и 2 тежки танкови дивизии.
      Целта на румънските части беше да приковат, чрез атака срещу SU10, съветските войски, за да може турците да излязат в тил на южната армия през ноември. Румънската моторизирана дивизия имаше за задача да стигне до SU12 и да установи там връзка с турските сили, като по този начин поне част от руската южна армия бъде обградена. Нахален план, предвид превъзходството на руските над румънските войски. Румънците разчитаха на това, че руските войски ще си седят по местата и няма да им се наложи още в началото да се бият с всичките руски части. Което обаче не се получи на практика, тъй като, както винаги, когато се стигне до сражение, нещата не протичат точно по план.
      Задачата на турските войски беше кавалерията да се движи по фланговете (SU05- SU04 и SU43- SU41) и да осигурява фланговете на основната група войски. Основните сили трябваше да приключат с трите обградени съветски танкови дивизии (вече без боеприпаси/гориво) и да продължат настъплението по оста SU42-SU40.
      Целта на операциите на БП беше да се създадат достатъчно добри предпоставки за продължаване на кампанията през ноември, когато щеше да има две групи войски: на запад - румънските, към които щяха да се добавят и български войски, а на изток - турската армия, чиято атака щеше по този начин да продължи източно от Москва през декември. В БП се смяташе, че силите на двете воюващи страни ще се изравнят през периода ноември-декември и тогава ще се стигне до първите наистина тежки сражения.
      Резултати: атаката протече по-благоприятно от очакваното, тъй като съветските части бяха ударени в движение. В резултат на удара, директно бяха унищожени 2 пехотни и 1 танкова дивизия, 1 танкова дивизия беше обградена в SU10, а 3 пехотни и 2 танкови дивизии останаха на територия, която беше откъсната от централната част на СССР. Полските танкови дивизии, които се придвижваха по жп линии в обхвата на атаките на БП, бяха изцяло пленени без бой от турско-румънските сили. Само 2 танкови дивизии останаха извън удара на БП, те се намираха на SU11 и можеха да бъдат използвани за контраатака в бъдеще.
      След операцията СССР остана със 7 танкови дивизии и 8 въздушни дивизии, а група от 3 пехотни и 2 танкови дивизии беше откъсната от основните сили и остана зад турско-румънските линии, в провинции SU06 и SU08.
      През ноември съветските сили бяха разделени на три части - двете танкови дивизии от SU11 отстъпиха на полска територия, откъснатите 3 пехотни и две танкови дивизии отстъпиха към SU07 (Крим). Петте танкови дивизии от северна Русия започнаха съсредоточаване около SU01 (Москва, 2 дивизии) и SU19 (Новгород, 3 дивизии). Авиацията беше придвижена до SU29 и оставена там без прикритие на наземни части. В руския фронт имаше дупка (провинция SU20) и тъй като подвижните съединения можеха да минат оттам и да атакуват през декември аваиацията, наложи се тя да бъде евакуирана. Въобще, съветската авиация така и не беше използвана след Норвежката кампания, тъй като придвижването й не беше прикривано с наземни части и се налагаше тя да бъде евакуирана при приближаването на мотопехотата и кавалерията на БП. През ноември-декември бяха сформирани 7 доброволчески пехотни дивизии, които да прикрият провинции SU36 и SU37. СССР така и не можа да сформира плътен фронт, нито да осъществи успешна настъпателна операция и предвид разгрома на Полша, Испания и Италия (която минава на страната на СМД) и неуспехите на Франция, СССР потърси споразумение с БП и капитулира през януари.
      Last edited by gollum; 15-01-2010, 13:42.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #18
        И на мен ми е интересно да чета за първата форумна игра. Даже ще си позволя да дам 2 препоръки:
        - двата по-големи поста #2 и #17 да се преместят на сайта;
        - за всеки месец да има и карта на дойните действия.

        Comment


          #19
          Ще има карти, нещо от тоя сорт:

          Но трябва първо да ги дообработя. Едно време всеки КВ на картинката беше от значение и тия, дето ги е имало тогава, са много ситни и практически не стават. Освен това, част от документацията от ходовете след трети е малко объркана.
          Абе, като гледам сега, наистина са много данни и не е чудно, че нещата се затормозиха здраво след ход две.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #20
            Към сайта за история на играта вече е добавена и секция "карти". Попълнил съм я до началото на ноември, 1939 г. (ход 3). Има и малко коментари и съотношения на силите.
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              #21
              За съжаление напоследък няма обновяване.

              Comment


                #22
                jordani_vt написа Виж мнение
                За съжаление напоследък няма обновяване.
                Ами от 22.01 до вчера нямах време да действам по нея. Тази седмица ще има обаче.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #23
                  Първото обновление за тази седмица. Вече има раздел "сили на страните", в които е описано изцяло кой какви армии е имал в началото, включително и неутралните страни. Включил съм и карта и малко съм обновил графиката.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #24
                    Имам някакъв проблем при отваряне на картите с експлорер 8, с мозила се отваря добре.

                    Също имам един въпрос за правилата - как се складира ресурса - по провинции ли?

                    Изглежда неизгодно да се правят нови фабрики - ще се изплатят на 13-тия ход и чак после ще има печалба от тях.

                    Май разбрах къде е проблема :
                    WIDTH="" HEIGHT=""
                    Last edited by jordani_vt; 20-02-2010, 03:31.

                    Comment


                      #25
                      jordani_vt написа
                      Също имам един въпрос за правилата - как се складира ресурса - по провинции ли?
                      Не, въобще няма "складиране" на ресурса - той се управлява централизирано, т.е. няма как при завземане на провинция да "прибереш" и част от вече събрания от държавата-собственик на провинцията ресурс. Това може и да не е реалистично (самата система няма такава цел), но улеснява воденето на играта.

                      jordani_vt написа
                      Изглежда неизгодно да се правят нови фабрики - ще се изплатят на 13-тия ход и чак после ще има печалба от тях.
                      Да, строеж на фабрики с цел печалба е безсмислено занятие. Така е във всички форумни игри, които сме правили и основанието за това е простичко: форумните игри са краткотрайни, следователно да се дава възможност за сериозно развитие е грешка, тъй-като тогава играчите ще се ориентират към дългосрочна стратегия ("първо да развия до максимум потенциала си, пък чак тогава ще се захвана да преследвам политическите си цели"). Идеалният вариант би бил да се премахне развитието.
                      Аз лично не съм привърженик на това главно от съображения за нереалистичност. Иска ми се да оставя такава възможност, защото тя е реално съществуваща алтернатива, котяо играчите все пак следва да имат.
                      Във въпросната игра все пак имаше смисъл да се строят фабрики, защото те определят размера на ИК, който на даден ход може да се използва за строеж и попълване на военни единици. Т.е. има смисъл стратегия, пир която се залага на търговия с цел натрупване на капитал. Печалбата идва бързо. След което тези средства се влагат във фабрики. Така се увеличава военният потенциал на страната.
                      Един транспорт струва 5 ИК. Купуваш, примерно, 20 транспорта (100 ИК), те носят печалба от 2 ИК всеки (ако няма мито). Т.е. инвестицията се изплаща за 2,5 хода, защото всеки ход получаваш 40 ИК от двадесетте транспорта. От първия ход започваш да строиш фабрики с този допълнителен доход, т.е. по 4 фабрики на ход. Това означава че на третия ход имаш +4 ИК, на четвъртия +8 ИК, на петия +12 ИК и т.н. На 10-тият ход ще имаш + 28 ИК, т.е. ще си успял да си върнеш началната инвестиция, която иначе си могъл да похарчиш за военни единици, че и ще имаш 12 ИК отгоре.
                      Т.е. губиш в началото равностойността на 10 пехотни дивизии, което никак не е малко, но за сметка на това към 10-ти ход не само ще си възвърнал началната загуба, но ще имаш и една стабилна прибавка към индустриалния капацитет, с който започваш.
                      Разбира се, същото може да се направи и със задвижване на следващя капацитет, но тогава нещата се забавят.
                      Проблемът е в това дали ще имаш 10 хода мир.

                      Ще дам пример с Турция, с която бях аз. Първоначално планирах мирно развитие. Имах 180 ИК начална сума. От нея бих могъл да изхабя 100 ИК за 20 ТР, 1 ДД (13 ДД) и 40 ИК за 4 ПД и останалите за снабдяване и разузнаване. Това щеше да ми даде почти 30% увеличение на ИК за военни единици към 10-тия ход (т.е. 1 ПД допълнително на петия ход, 1 на шестия, 2 на седмия и т.н.).
                      Не е лоша идея, ако не се предвижда война до десетия ход поне и имаш добра дипломация със съседите си. Но дипломацията показа друго, че най-вероятно война ще има веднага, затова и се наложи да се променят изцяло плановете към "армия веднага".
                      Но потенциал за бавно развитие имаше.

                      Comment


                        #26
                        jordani_vt написа Виж мнение
                        Имам някакъв проблем при отваряне на картите с експлорер 8, с мозила се отваря добре.

                        Също имам един въпрос за правилата - как се складира ресурса - по провинции ли?

                        Изглежда неизгодно да се правят нови фабрики - ще се изплатят на 13-тия ход и чак после ще има печалба от тях.

                        Май разбрах къде е проблема :
                        WIDTH="" HEIGHT=""
                        Гледам, че Голъм е отговорил. А за картите ... ще трябва да видя, явно IE 8 тълкува по друг начин тези тагове, като имам време, ще ги оправя. Явно си първият, който гледа сайта и е с тази версия на IE.
                        За капацитета - да, планираше се бавна игра. Но, нещата се промениха още веднага, играчите предприеха действия, които ускориха нещата и доведоха до глобална война практически веднага. А разликата в уменията позволи на една малка и слаба коалиция в крайна сметка да излезе победител.
                        Тия дни се надявам да намеря време и да донапиша историята.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #27
                          Тъй като от една страна нямам добра представа от такъв вид игри, от друга страна обаче имам някакви умения в програмиране и от трета страна ми е интересно:
                          Може би трябва да направя една нова тема в раздела за сериозни дискусии. Ще става дума за автоматизация, но въз основа на тази игра. Разчитам на помощ от страна на gollum и messire Woland.

                          Comment


                            #28
                            Има раздел: http://www.forum.boinaslava.net/forumdisplay.php?f=402 който е предназначен точно за такива дискусии.
                            И около всяка форумна игра въпросите за автоматизация са се повдигали. Ако искаш, можеш да започнеш нова дискусия, или да се присъединиш към някоя от същестуващите.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #29
                              Може би ще е добре да отвориш направо нова тема в раздела за сериозни дискусии около игрови системи. С радост ще помогна с каквото мога. На практика почти всичко в тези игри може да се "автоматизира" в рамките на електронна таблица. използвам кавички, защото все пак изисква оператор, който да прехвърля данни и да задава стойности. Доколкото бегло съм запознат с програмирането, предполагам че подобна организация на данните е доста удобна, за да се направи на нейна база програма - било то клиент, който да "сята" ходовете и да изпраща автоматичен файл с рапорт на водещия, било то формуляр в Интернет, който директно да обработва хода. Въпросът е да се въведат "прекъсвания", в които водещия да може да манипулира изходната информация.
                              Но най-добре е да се обсъди това или в тази тема. Или да се отвори самостоятелна, което би било дори по-добре, с оглед на това, че се автоматизира конкретна система.
                              Last edited by gollum; 20-02-2010, 19:52.

                              Comment

                              Working...
                              X