Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Модерна военно-политическа симулация

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Това, което ми направи впечатление, е че ти разработваш играта си като компютърна стратегия (програма), като например Company of heroes. Има ограничения. Определен брой пехотни дивизии, коя държава нямала семолетостроене, коя държава нямала бомбардировачи и т.н. Не казвам например, че трябва уграчите да могат ей така просто да си правят безбрай много дивизии, но не може да се ограничава производството по този начин. Така ти поставяш играчите в неравностойно положение (поне според мен). Аз искам да се започне от нулата, за да може при изравнени условия, всеки да се докажи в уменията си да води държава. Ако има отбори и всеки отговаря за отделен дял на управлението (икономика, международни отношения, военни действия, разузнаване), няма да е много трудно за играчите, ако играта се направи доста подробно. Ще е трудно само за водещия, като сигурно ще се наложи да има двама или трима такива. Аз конкретно все още не съм направил класификация на военщината и не мисля да давам такава като информация (ако живот и здраве постигна някакъв успех), защото мисля, че ще е по-интересно, ако играчите не знаят какво им предстои. Мисля да се работи на базата на проучване. т.е. - Ако се сетиш, че ти трябва авиобаза, пускаш заявка за проучване до водещия, съответно той ти дава такава информация - колко струва, колко време се строи и т.н., а ако например за поисканата от него справка, определение още няма, то няма да му бъде казано - "Сори, ама не предвидих това да го има." А съответния предмет на справката ще бъде допълнително разработен (сграда или машина). В това се състои същината на идеята ми. Правила ще има, но те няма да ограничават играчите в това какво да строят, а ще ограничават просто от към ресурси и от към нивото на техническия прогрес на епохата. Мисля, че ако годината е 1940 може изобщо да не няма влияние от към събития, още повече че картата, която скицирах, не е истинска, а просто имената на държавите се повтарят.


    За бойната система. Тя е още в зародиш така да се каже. И действа само за обикновени сухопътни съединения (дивизии, но може и те да се обединяват и в по-големи съединения). Има атакуваща страна и защитаваща се страна. Всяка от страните има обща сила, която се оценява посредством 5 + 1 фактора. Петте са точно определени коефициенти, а шестият е процентно влияние върхо петте. Петте величини са: Сила (включва физическата сила, както и целостта на съединението); Психическо състояние (това е моралът); Състояние на снаряжението (това е състоянието на оръдията да речем или наличността на граната, по-конкретно); Снабдяване(доставка на храна, муниции, както и контакт с командването на частта) и Елемент на изненада (това е обективна величина, която показва дали нападщата страна може да приложи елемент на изненада или защитаващите се ще успеят да предвидят какво ще стане). Всяка от величините се изчислява от 20 до 100 при дивизиите. Казвам 20, защото, ако някоя от величините стигне до 20 или по-ниско, то дивизията дезертира или се предава в плен. По-големите съединения зависят изцяло от противника и силата им ще бъде равна на сбора от силите на дивизиите в тях. Изчислявам силата по следния начин за атакуващите. Изчислявам средното аритметично от петте величини, след което взимам 75% от него (може и да променя този коефициент в последствие). Резултатът е равен на атакуващата сила на дивизията. И тук се намесва шестата величина. Стратегическо разположение. Това означава, че има значение дали ще се врежеш в противника фронтално, или ще обиколиш по фланга. Стратегическото разположение може да даде или отнеме 20%процента от атакуващата сила на дивизията. Когато приложа стратегическото разположение към атакуващата сила получавам Обща Атакуваща сила. Когато извадим от общата атакуваща сила, общата защитна сила на противника, получаваме поражението, което нанася дивизията. А ето как се изчислява общата защитна сила. Отново петте величини - Сила, Психика, Снабдяване, Елемент на изненада и окопаност (така го кръстих, не се сетих за друго. Това е нивото на окопаност на защитаващата се дивизия. т.е. дали си е направила окоп, дали е сложила бодлива тел, мини и т.н. зависи от командването.) Отново се смята средно аритметично и се взимат 75 %. След това се прилага стратегическото разположение, като в случай, че атакуващите нападнат фронтално, се прибавя 20% към силата, а в случай, че ударят в гръб, се изваждат 20% от силат. Все още не съм направил разработка на това как ще повлияе една битка на различните величини на дивизията дори когато победи, но това е защото не съм разбрал как се прилага правопропорционална функция на Exel.


    Драгун, ако си заинтересован от системата за битки, пиши на ЛС, да ти пратя таблица.
    I can't continue like this - surviving in the world of nothingness.

    Comment


      #62
      Мисля, че снабдяването (чисто продоволствено) , би трябвало да влиза в сметката. Обаче да се има предвид морала, така например върху една силно мотивирана дивизия, наполовина дажби не би трябвало да имат почти никакъв ефект. Как разбира се, това ще се изчислява, си нямам на идея.
      Кръвта из нашите гърди
      не е съвсем изляна!
      Народе, цял стани! Иди!
      Че Македония въстана.

      Comment


        #63
        Всички тези неща се изчисляват много лесно, въпросът е да не претрупате системата си с детайли - това е основен проблем при този род проекти. Пиша го от собствен опит.

        Comment


          #64
          Всъщност Музикантини, не бих желал да направя точно копие на компютърна игра. Ако исках това най-лесно щеше да бъде просто да си играя комктърна стратегия. Много по-интересно е, когато срещу теб стоят други хора. Това, което съм заложил е взаимствано от реалния живот. Мобилизационното напрежение на една нация е нещо реално. Не може всички да имат всички технологии, в реалността не е така... Точно така поставям играчите в равностойно положение, защото бонусите са стандартни. Ако тръгна да изчислявам: едната дивизия е въоръжена с Н&К G-3, а другата с H&K G-36, едната има самоходни гаубици с управляеми снаряди и Леопард-2, а другата е със самоходна артилерия и Шърмани да кажем къде е равностойността? Само защото едната страна е по-богата от другата. От нулата не може да се започне. Все едно сега да кажем на страните от Евросъюза "икономиката ни е зле, армията ни е съсипана, този рунд не се брои, хайде от нулата". Няма как да стане. И аз бях много навит на отбори, но току-що завършихме Векът на просвещението 2, та другите да ти кажат, как в началото бяхме 30+, после как бройката окапа като есенни листа, вяснаха се някакви хора, поеха роли за по два-три дни и после ни вест, ни кост... Ти посочваш четири сфери на играта. Да, звучи добре, но сметни 4 х 3 = 12 души + 1-2 модератори => само за три държави трябват към 15 души. А с три държави не е интересно. Както Голъм каза не е хубаво да се усложнява прекомерно и аз точно това не искам. Нито с превъоръжаване, нито с тренировки или морал и такива неща. Имаш бонус за специализация: Примерно лекопехотна дивизия специализирана за бой в планината има 100% от атаката на лека пехота + още 30% бонус ако воюва в планината. Ако не може да удържи фронта няма да се правят фокуси от сорта на "тренирам ги два хода, стават ултра-хипер-мега корави копелета и обръщат противникова армия в бягство". Като не можеш да удържиш прехвърляш още дивизии. Примерно имаш още една лекопехотна, специализирана за бой в градски условия. Атаката й е 100% лека пехота + 0% за бой в планината => 130% + 100% = 230% х 3 заради отбраната = 690% за двете дивизии. Или пък имаш на разположение само механизирана дивизия. Прехвърляш я и тя понася тежък негатив, от това че е тежка формация (100% атака на механизирани войски - 60% заради планината) и се получава 130% + 40% = 170% х 3 заради отбраната = 510% Ами ако срещу има три планински дивизии, които имат 130% х 3 = 390% тези сили са ти напълно достатъчни, за да удържиш, иначе ситуацията е патова и при минимален елемент на късмет може нападателите да пробият. Ако искаш можеш да възприемеш това утрояване заради отбраната като комбинация от предварително разработени планове за отбрана, отбранителни позиции и висок морал. Или примерно десантна дивизия специализирана за морска пехота прави въздушен десант. Получава 100% от атаката на десантните войски и толкова. Ако беше въздушно-десантна щеше да получи 100% + 30% бонус за въздушен десант.
          Надявам се да не приемаш думите ми лично. Не искам да те засегна, в крайна сметка ти си решаваш. А ако играта ти се получи можеш да ме броиш и мен. За бойната ти система и аз мисля да включа логистиката в моята, но съвсем условно. Например далечните плавания на флота ще се осигуряват от универсални снабдителни кораби, на авиацията от транспортните самолети, а на сухопътните войски логистичният батальон ще си е част от дивизията и големите разстояния ще костват по-дълго време, а марш на скок вместо време мнооого пари. Това за стратегическото разположение аз бих го пропуснал. Първо ако така лесно можеш да обходиш по фланга вражеската формация и то вече през 1940г., когато има и авиация и бронирани съединения, то цялата игра ще се изроди в една голяма гоненица по картата. Аз казвам, че щом не искаш да те обходят по фланговете концентрираш мощни сили там. Освен това ако не дай си боже разкъсат отбраната ти, не би ли следвало да имаш развърнат втори ешелон зад първия? Както вече казах това не са заяждания, а просто разсъждения. Би ми било наистина интересно да видя какво си подготвил дотук. Прати ми го на ЛС.

          А ето в най-общи линии докъде съм стигнал:
          Първо се заех с флотите. Те са базирани в реалните ВМБ на съвременните държави. Имената на корабите също не са измислени, а са реални и традиционни наименования (е, само някой като например La Republique на Франция не намерих потвърждение, но ще се съгласите, че звучи правдоподобно,а най-малкото това са реални личности, места или легендарни герои):
          ВМФ Российской федерации
          Авионосна ескадра* (Североморск): 065"Уляновск"; 111"Решительний"; 112"Неустрашимий"; 113"Гремячий"; 114"Летящий"; 115"Отважньiй"; 116"Неусмертельний"
          Северна ескадра* (Североморск): 131"Пересвьет"; 132"Асколд"; 133"Атлант"; 134"Борей"; 135"Молния"; 136"Полярная звезда"
          Балтийска ескадра* (Санкт Петербург, резерна база - Калининград): 151"Петрозаводск"; 152"Калининград"; 153"Владимир"; 154"Богатьiр"; 155"Пьотр Великий"; 156"Великая Русь"
          Черноморска ескадра* (Севастопол): 171"Урал"; 172"Кавказ"; 173"Новоросийск"; 174"Москва"; 175"Волга"; 176"Дон"
          Средиземноморска ескадра* (още не съм решил дали да е базирана в Севастопол и да се изнася в Средиземноморието, или да има база в Либия): 191"Адмирал Чабаненко"; 192"Адмирал Ушаков"; 193"Адмирал Нахимов"; 194"Адмирал Макаров"; 195"Адмирал Виноградов"; 196"Адмирал Пантелеев"
          Полярна ескадра подводници* (Гаджиево): 211"Касатка"; 212"Акула"; 213"Нарвал"; 214"Щука"
          Атлантическа ескадра подводници* (Западная Лица): 231"Память Курска"; 232"Рьiс"; 233"Гепардь"; 234"Барс"
          Средиземноморска ескадра подводници* (Севастопол или Либия???): 251"Св. Андрей"; 252"Св.Георгий"; 253"Александр Невский"; 254"Богдан Хмельницкий"
          Marine Nationale
          Groupe de Port-avions* (Toulon): R91"Charles de Gaulle"; R92"Bretagne"; D101"Dunkerque"; D102"Strasbourg"; D103"De Grasse"; D104"Suffren"; D105"Duquesne"; D106"La Republique"
          Escadre de Force d'Action Navale Atlantique* (Brest): D121"Forbin"; D122"Chevalier Paul"; D123"Aquitaine"; D124"Normandie"; D125"Provence"; D126"Auvergne"; D127"Alsace"; D128"Lorraine"
          Escadre de Force D'Action Navale Mediterranee* (Oran, Algerie): D141"La Motte Piquet"; D142"Duguay-Trouin"; D143"Tourville"; D144"La Fayette"; D145"Surcouf"; D146"Montcalm"; D147"Cassard"; D148"Latouche-Treville"
          Escadre des Sous-marins d'Attaque Atlantique* (Brest):S601"Rubis"; S602"Saphir"; S603"Casabianca"; S604"Emeraude"
          Escadre des Sous-marins d'Attaque Mediterranee* (Toulon):S605"Amethyste"; S606"Perle"; S607"Scorpene"; S608"Baracuda"
          Royal Navy
          Carrier Battle Squadron* (Portsmouth): CVA1"Queen Elizabeth"; CVA2"Prince of Wales"; D201"Daring"; D202"Dauntless"; D203"Diamond"; D204"Dragon"; D205"Defender"; D206"Duncan"
          North Sea Surface Squadron* (Clyde): D221"Iron Duke"; D222"Sutherland"; D223"Northumberland"; D224"Somerset"; D225"Montrose"; D226"Argyll"; D227"Richmond"; D228"Lancaster"
          Atlantic Ocean Surface Squadron* (Plymouth): D241"Exeter"; D242"Southampton"; D243"Nottingham"; D244"Liverpool"; D245"Machester"; D246"York"; D247"Gloucester"; D248"Edinburgh"
          Mediterranean Sea Surface Squadron* (Portsmouth): D261"Chatham"; D262"Campbeltown"; D263"Cornwall"; D264"Cumberland"; D265"Leander"; D266"Amazon"; D267"Ardent"; D268"Nelson"
          North Sea Submarine Squadron* (Faslane): S91"Astute"; S92"Ambush"; S93"Superb"; S94"Sovereign"
          Mediterranean Sea Submarine Squadron* (Plymouth): S95"Trafalgar"; S96"Triumph"; S97"Tireless"; S98"Turbulent"
          Deutsche Marine
          Nordsee Zerstörer Geschwader* (Wilhelmshaven): D121"Berlin"; D122"Brandenburg"; D123"Bremen"; D124"Sachsen"; D125"Schleswig-Holstein"; D126"Hessen"; D127"Bayern"; D128"Baden-Württemberg"
          Ostsee Uboot Geschwader* (Eckernförde): S11"Seelöwe"; S12"Hai"; S13"Delfin"; S14"Seefuchs"
          Nordsee Uboot Geshwader* (Wilhelmshaven): S21"Seeadler"; S22"Kormoran"; S23"Albatros"; S24"Syrene"
          Hochsee Uboot Geschwader* (Wilhelmshaven): S31"Tiger"; S32"Gepard"; S33"Jaguar"; S34"Hyäne"
          Armada Española
          Grupo de Proyección Aeronaval (Rota): R21"Juan Carlos I"; D101"Álvaro de Bazán"; D102"Almirante Juan de Borbón"; D103"Blas de Lezo"; D104"Méndez Núñez"; D105"Roger de Lauria"; D106"Juan de Austria"; D107"Reina Sofia"
          Escuadra de Alto Mar* (Á Coruña): D121"Canarias"; D122"Baleares"; D123"Navarra"; D124"Numancia"; D125"Asturias"; D126"Pais Vasco"; D127"Catalunya"; D128"Castilla"
          Escuadra de Submarinos* (Cartagena): S71"Escorpión"; S72"Galerna"; S73"Mistral"; S74"Siroco"
          Marina Militare Italiana
          Squadra delle Forze di Superficie Prima (La Spezia): D101"Andrea Doria"; D102"Caio Duilio"; D103"Taranto"; D104"Genova"; D105"Napoli"; D106"Roma"; D107"Palermo"
          Squadra delle Force di Superficie Seconda* (Taranto): D121"Carlo Bergamini"; D122"Carlo Margottini"; D123"Aliseo"; D124"Zeffiro"; D125"Espero"; D126"Ardito"; D127"Audace"
          Squadra di Sommergibili* (Taranto): S521"Sauro"; S522"Frecia"; S523"Leonardo da Vinci"; S524"Guglielmo Marconi"
          * Знам, че това не са реални имена на съединения, но нарочно съм ги посочил така, за да си личи къде им се начислява бонус.

          Comment


            #65
            Драгун, тък съм напълно съгласен - идеалният вариант е (за стартегическа игра) да има типове дивизии (не много, но достатъчно, за да има някакво разнообразие и специализация) и по един параметър за всяка, спярмо който да се прилагат модификатори. Вече ако се получи и е достатъчно леко (в което се съмнявам), може да се добавя още.
            ЗА отборите - отбори са необходими в два случая - ако системата е много тежка (сам човек не може да обхване всичко) или ако искаш да симулираш вътрешно триене и напрежение. Вторият случай е подходящ за чисот военна игра или пък за игра, където акцентът е върху вътрешната политика. Т.е. една държава само или най-много тре до пет. И пак ще има проблем с играчите.
            В досегашните формуни игри постепенно стигнахме до идеята за отбор повече за да компенсираме проблема с губещите се играчи - ако има двама-трима в държава се предполага, че поне един ще е на линия в даден момент, за да я управлява. На практика обаче това не се оказва много ефективно.

            Comment


              #66
              А що се отнася до авиацията и армията не съм толкова напред, но ето какви са съотношенията засега:
              РУСИЯ:
              Механизирани дивизии: 24
              Лекопехотни дивизии: 13
              Десантни дивизии: 3 (вдв)
              Артилерийски дивизии: 7
              Изтребителни авиодивизии: 12
              Изтр.-бомбардировъчни авиодивизии: 8
              Бомбардировъчна авиодивизия: 1
              Транспортни авиодивизии: 2
              ПВО дивизии: 10
              Авионосци: 1
              Надводни ескадри: 5
              Подводни ескадри: 3
              Транспортни ескадри: 1
              ФРАНЦИЯ:
              Механизирани дивизии: 12
              Лекопехотни дивизии: 18
              Десантни дивизии: 2 (1 вдв и 1 морска пехота)
              Артилерийски дивизии: 2
              Изтребителни авиодивизии: 10
              Изтр.-бомбардировъчни авиодивизии: 5
              Транспортни авиодивизии: 2
              ПВО дивизии: 5
              Авионосци: 1 +1
              Надводни ескадри: 3
              Подводни ескадри: 2
              Транспортни ескадри: 2
              ВЕЛИКОБРИТАНИЯ:
              Механизирани дивизии: 6
              Лекопехотни дивизии: 15
              Десантни дивизии: 1 (морска пехота)
              Артилерийски дивизии: 1
              Изтребителни авиодивизии: 8
              Изтр.-бомбардировъчни авиодивизии: 7
              Транспортни авиодивизии: 1
              ПВО дивизии: 3
              Авионосци: 1 +1
              Надводни ескадри: 4
              Подводни ескадри: 2
              Транспортни ескадри: 5
              ГЕРМАНИЯ:
              Механизирани дивизии: 16
              Лекопехотни дивизии: 8
              Десантни дивизии: 2 (вдв)
              Артилерийски дивизии: 3
              Изтребителни авиодивизии: 10
              Изтр.-бомбардировъчни авиодивизии: 6
              Транспортни авиодивизии: 2
              ПВО дивизии: 5
              Авионосци: 1 +1
              Надводни ескадри: 1
              Подводни ескадри: 3
              Брегови ескадри: 1
              Транспортни ескадри: 2
              ИСПАНИЯ:
              Механизирани дивизии: 5
              Лекопехотни дивизии: 20
              Десантни дивизии: 1 (морска пехота)
              Артилерийски дивизии: 1
              Изтребителни авиодивизии: 6
              Изтр.-бомбардировъчни авиодивизии: 4
              ПВО дивизии: 3
              Авионосци: 1
              Надводни ескадри: 2
              Подводни ескадри: 1
              Транспортни ескадри: 3
              СКАНДИНАВИЯ:
              Механизирани дивизии: 17
              Лекопехотни дивизии: 27
              Артилерийски дивизии: 4
              Изтребителни авиодивизии: 8
              Изтр.-бомбардировъчни авиодивизии: 3
              ПВО дивизии: 5
              Надводни ескадри: 1
              Подводни ескадри: 3
              Брегови ескадри: 6
              Още не съм преценил какви са мобилизационните резерви на страните, но ще са някъде между 1 път настоящите и 2,5 пъти настоящите. Ще има различен релеф, най-условен: равнина, градски район, планина, бряг. За морето се колебая между две (в 1ва Балтийско и Черно море плюс може би Средиземно и Атлантика във 2ра или Балтийско и Черно в 1ва и Средиземно и Атлантика във 2ра) и три зони (1ва - Балтийско и Черно, 2ра - Средиземно и 3та - Атлантика). Това ще е по отношение на дълбочината, тоест в по-плитки води подводниците са по-уязвими и бреговите флоти са по-силни от надводните и обратно.
              Икономиката също ще е много опростена: Ще има оръжейно производство, месо, зърно, нефт, електро-енергия, електроника, машиностроене, работна ръка (държава с демографски растеж сключва трудово споразумение с държава, която се нуждае от работна ръка, получава пари, а другата страна допълнително население - стават нейни граждани) и инвестиции (може да ви звучи тъпо, но идеята е, че една страна прави много пари. Ако я оставим да трупа оръжие ще стане хегемон. Затова ще има значителна сума, която не може да харчи за себе си, а само да инвестира. Ако не го прави влошава икономиката си от свръх-излишъка. Така бедни страни с голямо население, или с голямо производство на храни, или богати страни, но слаби във военно отношение ще са също доста влиятелни).
              Last edited by Dragoon; 08-02-2008, 14:51.

              Comment


                #67
                За едно нещо съм напълно несъгласен с Драгун. Това за гоненицата. Първо мисля "мъглата на войната" да играе голяма роля. Т.е. - ако не поискаш сводка от разузнаването какви войски има в еди-коя си правинция, няма да имаш представа срещу какво се изправяш, няма да имаш представа как са разположени войските. Още повече, че сводките ще пристигат със закъснение, което значи, че играчът ще може да намери информация за предния ход, без да знае какво е положението в момента. Така няма да се налага "гоненица", а пък и дор ид се получи такова нещо, то е в минус за бягащия, защото той ще превзема изоставените територии.


                За технологиите и бонусите: Разбира се, че не може всички да имат всички технологии. То няма и как да стане. Номерът и да се пусне проучване в собствената държава за технология, за която играчът сам се сети. А не примерно да има списък с възможност - "Испания има флот, може да строи пристанища и кораби, не може да строи подводници, не може да строи самолети." или нещо подобно. Ограничението ще идва от ресурсите - било то паричен ресурс или научен ресурс (за нови разработки). Това с бонусите ми звучи странно. Малко като от компютърна игра. Напълно съм съгласен обаче с приложението на планинските и обикновените пехотни дивизии. И аз съм предвидил, ако не се използват по предназначение да се губи част от силата им. Няма да има такова нещо като натренираност. Може и да не си разбрал. Ще има сила, която няма да се контролира пряко от играчите. Играчът ще контролира следните величини (като се има предвид, че няма да получи лесен достъп до всички): Морал - това е относително. Първо играчът няма да може да разбере какъв точно е моралът на дивизията освен ако не предприеме специални действия. Ако иска да вдигне морала на дивизията, играчът омже да използва пръскане на листовки например. Или ако се сети нещо друго, и него може да приложи. Силата - тя няма да се контролира пряко. Няма да има бонуси за сила или нещо като тренировки. Тя ще зависи от другите величини. Състояние на снаряжението - също няма да се контролира пряка. То зависи от снабдяването. Снабдяването - това е най-контролирана величина. Т.е. - играчът тук трябва да обръща най-много внимание, защото от нея ще зависят останалите (почти съм намерил начин. само ми трябва формула на Ексел). Играчът преценя (по опростена система) какво и колко да прати до дивизията - дали информация за политическото състояние или военните действия, дали допълнително храна, дали допълнително муниции. Като всички тези фактори ще се отразяват върху останалите величини. Величините ще са взаимно свързани. Т.е. - не може например силата да е 25, а моралът 90. Не може снабдяването да бъде 51, а моралът 100. (в момента се мъча да направя тези зависимости в таблицата чрез формули). Т.е. като цяло от един играч ще зависят следните фактори - Морал (отчасти, Снаряжение (пълно), Стратегическо разположение (тук дори играчът да не вземе някакво специално решение, може и да извади късмет с разположението на противника). По-късно може и да включа някои субективни (в реалността) фактори, които няма да зависят от играчите, но ще гледам да не усложня работата на водещия.


                Голъм, детайлността ще зависи само от играча. Т.е. - ако той реши да си обедини 10 дивизии в един корпус, ще му е по-лесно да им дава команди, тъй като ще се брои за едно съединение, вместо за десет. Вече ако му се занимава може и да дава команди на всяка дивизия по отделно.
                I can't continue like this - surviving in the world of nothingness.

                Comment


                  #68
                  muzicantini написа
                  Номерът и да се пусне проучване в собствената държава за технология, за която играчът сам се сети.
                  Това е много субективно. Представи си следната ситуация:
                  Аз много разбирам от авиация, но не разбирам от сухопътни войски и флот. Пускам си страшни разработки, вадя уникални машини, бомбят навсякъде, свалят всичко, потопяват всеки кораб. И какво, когато наземните/ морските ешелони не могат да удържат територията. Друг играч пък разбира от икономика, прави много добри разработки, печели страшно много пари, но просто не знае как да се въоръжи. Трети много умело води битките и като се стигне до дипломация губи всичко. Или пък казвам, че ще разработя двигател с УВТ и Радар с активна фазирана антенна решетка, а общо ще ми струват 2 кредита... Къде е логиката? И на базата на какво ще ми се заяви: "Не може, малко е." Или пък аз съм хипотетичната държава ?ландия с население 1000 души, площ 20кв.км., но с огромни финансови ресурси. Какво ще ме спре да създам най-съвършените оръжия, дори да нямам персонал за тях? Сигурно ще направиш така,че конкретно тези проблеми да изчезнат, но се опитвам да ти кажа,че нещата не са черно-бели. Освен това за "fog of war" предвидил съм такъв, но ограничен. до обстойно разузнаване ще се вижда само иконата на вида въоръжени сили. Така например зад нея може да се крие бомбардировъчна дивизия, но може и транспортна дивизия, а ще се вижда само дивизия на ВВС. Няма логика да не се вижда нищо. Не може да играеш с уважаваща себе си държава и да нямаш агенти плъзнали нашир и надлъж, в страна с която си във враждебни отношения. Превидил съм и с цената на солидно заплащане да се генерират "кухи" дивизии за заблуда и направо солени суми за скриване на дивизия за кратко време.

                  Comment


                    #69
                    само че не мислиш за това че както и да ги обединява играча , за водещия те си остават 10 девизии. Така че ако играчът има да отчита само своята държава, водещия трябва да отчита целия свят и то на много по-детайлно ниво. Колкото повече се усложнява една система с разнообразие и детайлност, толкова по-бързо ще свърши тази игра поради изтощение на водещия.
                    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                    请您死在地狱般的阵痛
                    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                    きさまはしんでくださいませんか
                    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                    Comment


                      #70
                      Dragoon написа
                      И на базата на какво ще ми се заяви: "Не може, малко е." Или пък аз съм хипотетичната държава ?ландия с население 1000 души, площ 20кв.км., но с огромни финансови ресурси. Какво ще ме спре да създам най-съвършените оръжия, дори да нямам персонал за тях? Сигурно ще направиш така,че конкретно тези проблеми да изчезнат, но се опитвам да ти кажа,че нещата не са черно-бели. Освен това за "fog of war" предвидил съм такъв, но ограничен. до обстойно разузнаване ще се вижда само иконата на вида въоръжени сили. Така например зад нея може да се крие бомбардировъчна дивизия, но може и транспортна дивизия, а ще се вижда само дивизия на ВВС. Няма логика да не се вижда нищо. Не може да играеш с уважаваща себе си държава и да нямаш агенти плъзнали нашир и надлъж, в страна с която си във враждебни отношения. Превидил съм и с цената на солидно заплащане да се генерират "кухи" дивизии за заблуда и направо солени суми за скриване на дивизия за кратко време.


                      Ще ти се заяви "не може, малко е" на базата на определна схема. Аз мисля да проуча въпросът и да добия информация за всички видове оръжия и системи от ВСВ. От радарна кула, до линеен крайцер. Затова и ще помоля да ми дадете някои линкове, от които да мога да добия нужната информация. Тоест ще направя всичко възможно да покрия абсолутно всички възможности за строеж и производство. Но ако все пак съм пропуснал нещо или някой му хрумне нещо, няма да му кажа "Сори майна" освен ако не е свързано с епохата. Например не предвиждам до 1945 да се позволява използването и започването на разработка на ядрено оръжия.


                      Как малката държава ?ландия ще забогатее е моят въпрос към теб? Как? На малка територия ще има малко ресурси (от към полезни изкопаеми). Ще може да се произвежда малко зърно. Съответно ще се търгува с малко стоки. Колонии не съм предвидил (поне не в този смисъл). Предвидил съм три неутрални острова, на които да има ценни залежи. Но за да се завладее острова, ще трябва да се направи войска, а войска без ресурси няма да стане. Защото вероятно апетити ще има и от към другите държави. А аз дори изобщо не съм предвидил някоя малка страница с малко население. Държавите по моя план ще са равно големи (освен може би Мексико, което пък за сметка на това притежава остров), тъй че такива изпълнения се изключват автоматически.


                      Както казах, моята разработка е за отбори, а не за самостоятелни играчи. Самостоятелните изяви са възможни, ако геймплеят е ограничен, а това няма смисъл при такъв тип игри. Така че ако си добър в ръководенето на войска, ще си главнокомандващ на армията, без задължително да се месиш в държавната политика или икономика (което не значи, че не може да си съгласуваш плановете със съответните играчи). Предвиждам да има и ръководител, по-леко натоварен от останалите играчи, който да има тежката дума в евентуални вътрешни спорови и да може да дава оценка или променя планове (освен ако играчите не са се разбрали на пълна демократичност). Тъй че проблемът с натовареността и некомпетенцията е решен общо взето.


                      За "мъглата". При положение, че се започва от кръглата нула играчите сами трябва да определят начина на разузнаване, къде да пускат агенти и т.н., като всичко ще бъде строго ограничено (от ресурсите разбира се). Което не означава обаче, че ако имаш ресурси, ще можеш да си пускаш агенти ей така на воля и да внедриш във всяка дивизия по двама например. Защото така едно птиченце небрежно ще подшушне на другата страта, че нещо много агентура се е навъдила, а пък другата страна ако реши, да предприема действия. Идеята за кухите дивизии и за скриването ми се струват интересни, ще помисля върху тях.



                      Крылов, нали казах, че с един водещ работата няма да стане. Минимумът е двама, но най-добре да са най-малко трима, в случай, че единият отсъства, защото представи си спрат ми интернета за няколко дни и трябва да оставя колегата сам да се оправя със цялата работа.


                      Относно десетте дивизии не си прав. Когато играчът ги обедини, водещият си създава табличка за целият нов корпус, без да пресмята по отделно за всяка дивизия. Така че едното съединение си остава едно както за водещия, така и за играчът (като се има предвид разбира се, че водещият трябва да обедини съединението и да има готовност да го разпусне при желание от играча).
                      I can't continue like this - surviving in the world of nothingness.

                      Comment


                        #71
                        Повярвай ми с двама водещи работата става още по-трудна, тъй като освен да обработват те трябва да се и координират, при което възникват доста проблеми.

                        Тъкмо днес прегледах личната си история на виден "политстратер" и открих че първият ми работещ проект е бил август месец 2001 година. След което имаше 2 политстрата които съм водил със ко-водещ - двата пълен провал (макар че много от играчите могат да кажат че са се забавлявали - но според мен това не е единствената цел на подобните игри). От август 2001 година съм водил 10 подобни игри (за тези за които се сещам) след 3-тата никога дори не ми и хрумна пак да пробвам да водя с ко-водещ. И не е само до човека - с човека принципно се разбирахме добре.

                        Затова мисля че донякъде аз, Голум, Воланд и още няколко души имат пълното право да гледат малко скептично върху грандиозните първи проекти. Аз бих Ви посъветвал да почнете от елеметарно развито "риск"-че и след тоа да го развивате постепенно докато не стигнете до границата на своите възможности за обработка на данни. Сега всичко изглежда забавно и зарибително, докато не прекараш първата си събота и неделя в обработка и координиране на данните, докато не дойде първото закъснение на хода по обективни причини и дружното мрънкане на играчите, докато не дойдат първите играчи които не обичат да четат правилата и да улесняват водещия с предаването на ясни отчети. тогава ентусиазма ви ще се изпари все едно никога не го е имало - асвен ако не сте такива глупави идеалисти и инати като мен
                        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                        请您死在地狱般的阵痛
                        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                        きさまはしんでくださいませんか
                        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                        Comment


                          #72
                          Вероятно си прав. Ако не за друго, поне по простата причина, че аз с такова чудо никога не съм се занимавал, а доскоро не знаех и че съществуват подобни игри. Работата е там, че аз съм максималист човек, що се отнася до подобни неща, и не би ми доставило удоволствие да направя нещо посредствено, колкото "да се пробвам". Днес си мислих дали изчисляването не би могло да стане чрез някоя програмка. Вчера инсталирах Сиела Норми и Сиела инфо на машината си и видях примери за калкулатори по формули, които са доста лесни. Просто въвеждаш в полето величина и десет празни полета се изпълват с различни коефициенти. Аз ще поразпитам няколко човека, които мисля, че имат представа от програмиране, пък каквото стане.
                          I can't continue like this - surviving in the world of nothingness.

                          Comment


                            #73
                            ние бацаме с екселски таблици

                            Иначе за "максималист" , споко, това се лекува
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              #74
                              Абе то за екселските ясно, ама таблиците ми се виждат по-ненадеждни, впреки, че е много по-лесно да скалъпиш таблица, от колкото да програмираш. А аз вече измислих начин за равномерна промяна на величините.


                              Какво е лекарстовото за максимализъм?
                              I can't continue like this - surviving in the world of nothingness.

                              Comment


                                #75
                                ти в момента го приемаш - първите симптоми на оздравяването ще се появят към първия ход на играта хи хи хи Макар че при повечето действа и преди започването
                                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                                请您死在地狱般的阵痛
                                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                                きさまはしんでくださいませんか
                                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                                Comment

                                Working...
                                X