Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Общи въпроси около играта

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Според мен по абсолютно същия начин както и за артилерията. Иначе подводниците и есминците губят ценността си. Така ще се върнем тактически в периода на Итало-Австрийската и Японо-Китайските войни. В смисъл, че единствено артилерията ще е определящия фактор.
    Давам за пример торпедна атака на дивизион миноносци-ако са 4 кораба срещу един линкор, то замисълът ми е следния. Коефициента за торпедатах0,2 (максималния процент възможни попадения), разбира се коригиран след като се отчете ефекта от стрелбата на спомагателния калибър на линкора. И така ще се получи % поражения които корабът ще понесе. Артилерията ма линкора може да се концентрира върху една или всички цели (съответно разделена). А есминците ще атакуват с толкова торпеда, колкото са им останали. За подводниците може да е по подобен начин. Разбира се условностите тук са много.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      Ами... хъм, на мен ми се искаше по-абстрактно да разгледам нещата. Т.е., при симулацията на битката да не изпадам в чак такива подробности (щото ако имам сражене между две флоти, всяка от по 20-30 кораба, ще видя бая зор). Та съответно и корабите щяха да бъдат малко по-условни. Но ще помисля, може и така да го реализирам.
      А я да ви попитам като морски ескперти за няколко неща, та да съм сигурен:

      1. есминците не могат да навредят никак на по-тежки кораби с артилерията си, нали?

      2. линкорите използват ли основната си артилерия срещу малки кораби: есминци и т.н.?

      3. какво е приблизителното съотношение на обсега на торпедата, противоминната артилерия и универсалната артилерия (в пъти)?

      4. съвсем приблизително: какво е съотношението в разрушителното въздействие между торпедо, бомба и снаряд, съответно върху есминец, крайцер и линкор?

      Comment


        1.теоритично могат да унищожат постове за управление, да повредят антени и оптика, но иначе не са много опасни.
        2. Линкорите използуват основният калибър срещу ВСИЧКО, дори самолети , последното има доста примери, за ефективност не говорим но определено пречи на авиацията.
        3. Принципно японските торпеда могатда минат доста голямо разтояние, ama towa e чисто теоритично, 'щото ако нямат кристална топка бая трудно ще определят къде ще е корабът по който стрелят след 1 част (толкова най-малко ще му трябва на торпедото да стигне до където е тръгнало). но да кажем че ефективният им радиус е приблизително еднакъв. трябва да се има предвид обаче че торпедоносните кораби са по-маки и това оказва влияние на тяхната мореходност, респективно ефективност на използуване на оръжието (това може да го имаш предвид за конструирането на вкорабите: на по-големият кораб едно и също оръжие ще е по-ефективно защото той е по-стабилна платформа).
        4. Ако приемем маса на БЧ торпедо/снаряд/бомба 5/8/5 то според мен ефективността им ще е 1/4/6..е може да варира ама това си е мое впечатление.

        Comment


          Няколко уточнения:

          по 2.: все пак именно средната артилерия е най-ефективна срещу есминци и други леки кораби, нали? Инак какво точно е предназначението й?

          по 3.: т.е., от разстоянието на което са ефективни оръдията от главния калибър са ефективни и торпедата? НО последните са значително по-неточни. Или греша?

          по 4.: Т.е., ефективността на едно торпедо е приблизително равна на тази на 4 снаряда и 6 авиационни бомби, нали? А авиационните торпеда май бяа по-леки от корабните?

          Comment


            средната артилерия има най-висок стойност/ефективност, на главният калибър снарядите са много скъпи, освен това разликата в скорострелността е в порядъци, респективно се разчита на повече попадения.пък като няма броня се отчита масата на попаденията.
            Освен това на повечето кораби (освен допотопните германски) тя е универсална и се явява и тежък зенитен калибър.
            3. разтоянието е еквовалентно на средия калибър, иначе товпедото може да стигне дфалечината на главният калибър ама не виждам как ще порази нещо, по-скоро корабът него ще оцели.
            са съотношението:да
            за авиационните торпеда:близо 2 пъти по малка БЧ имат,

            Comment


              В този смисъл няма принципна разлика между главния и средния калибър? Като изключим мощността и обсега, разбира се. Може би все пак по-високата скорострелност на средния го прави по-ефективен срещу малки кораби?

              Т.е., торпедата отстъпват по обсег еднистевно на тежкия калибър на главните кораби на флота.

              Comment


                ами принципна разлика е че срещу бронирани кораби средният калибър губи защото просто не може да преодолее броневата защита.
                А иначе срецу леки (есминци) така и така се стреля на средни дистанции поради малките им размери и тогава по-големият брой снаряди (примерно 18 към 200 при Айова) дава по-голям шанс за попадение.
                А иначе за торпедата да, ако искаш мога да ти изровя и справочни данни.

                Comment


                  Аха. Не, чак справочни данни не ми трябват - все пак не се стремя към достоверност, а просто към абстрактен реализъм .

                  Comment


                    Ама питай и другите да не мрънкат после че съм те манипулирал с цел някакви облаги :twisted:

                    Comment


                      А, аз не знам какво е линкор, есминец и т.н. . Даже май по големина не мога да ги степенувам...
                      По моя преценка съм обективен.

                      Comment


                        ---

                        Една бира от мен! Сериозно, ти си ми личен приятел вече!

                        Comment


                          Голум, защо ми се струва, че излишно усложняваш военния модел, поне в сравнение с икономическия? В момента ми текат лекциите по икономика (за това не пиша често във форума, но ме очаквайте на 19.09) и мога да ти кажа, че това е толкова увъртяна наука и взаимоотношенията между различните суровини/стоки/продукти са толкова много, че ...

                          Описаното по-горе сражение е прекалено неудобно, за да се използва в играта. Защото ако да речем, че линейните кораби ще са някакво малко число, то за битка с повече на брой малки съдове би било непосилно моделирането в ИР, да не говорим за голяма сухопътно-въздушна битка със стотици танкове и самолети, хиляди единици друга техника и десетки/стотици хиляди войници - смятам ще се съгласиш, че дори на ниво взвод или по-голямо подразделение задачата е обезсърчаваща.

                          Има прекалено много компютърни игри на военна тематика с достатъчно опростена бойна система - не виждам защо, след като така или иначе жертваш реализма, да не заемеш идеи от тях - ще ти бъде много по-лесно, а и за играчите ще е възможно до голяма степен да получават реален поглед върху собствените си и вражеските сили.

                          Comment


                            lzl написа
                            А, аз не знам какво е линкор, есминец и т.н. . Даже май по големина не мога да ги степенувам...
                            Не си само ти и аз не ги знам, пък и никога не съм се интерисувал от военноморските сили с изключение може би на подводниците донякъде. И за това във форума за военноморски сили единствено само чета и се информирам и се мъча поне малко да вляза в час

                            Иначе Голум кажи какви типове самолети ще има освен предполагам бомбадировачи и изтребители (или само това ще бъдат )? Абе с две думи кажи как седят работите при авиацията, че нея изобщо не я споменаваме.
                            Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                            Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                            Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                            Comment


                              Лонганлон, съвсем си прав - и аз стигнах до същия извод. Така че ще има известно опростяване на модела. За авиацията - авиационните съединения (в сухопътните войски и авиацията най-дребната единица е съединението - сиреч дивизия) ще бъдат на принципа на мисии. Инак като типове ще има изтребители, тактически бомбардировачи, оперативни и стратегически бомбардировачи, транспортни самолети, както и палубна авиация, разира се (изтребители и бомбардировачи) - 7 типа самолети.
                              Инак за икономиката съм наясно, та затова и бая се чудя преди всяко решение по този модел. И естествено правя много компромиси, за да се стигне до някакъв модел, който да може да се играе в режим форумна игра.

                              Comment


                                Предлагам консултации за икономиката, въпреки че на мене ми харесва а единственната забележка си я казах.
                                А при съгласие мога да се наема да направя много прост и разбираем модел да кораби и битки, всичко автоматично (последното обаче ще отнеме време)

                                Comment

                                Working...
                                X