Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЗАСЕДАНИЕ VI - За вълненията по границите и за опасността от партите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Упс, още не съм бил там. ОК. Млъквам.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #17
      Фауст Каниний:

      "Аз предлагам да приемем радушно пратениците на царя на Партия и да ги изслушаме спокойно, да обмислим това, което те ще ни кажат като предложения, да ги обсъдим и да излезем с общо становище на Сената. Нека не бързаме да вадим мечовете от ножниците, възможно е всичко да се уреди мирно, така че да усторива и двете страни. Разбир асе, ние не бихме приели диктат от страна на царя на Партите - Рим е достатъчно силен. Но да не избързваме с войнствените призиви, предлагам аз."

      Comment


        #18
        Луции Калдиус:
        Нима Рим,ще преговаря с варварите,бладородни,нима непомните завета на предците ни!.А за провинциите не съм искал армията,благородни просто искам мир и ред по нашите земи,нима това е грях.А за провинциите,аз още смятам че, заслужавам молбата ми поне да бъде разгледана,но не тук и не сега.
        bulgaria on three seas

        Comment


          #19
          Секст Росций Ауспекс :
          " Благородни бащи на Отечеството , колеги сенатори ! Нека не се бавим . Войната
          е факт и ние трябва да воюваме до пьлна победа ! Подкрепям сенатора Луций Калдиус - варварите са лукави , виждат нашата мощ , и ни ласкаят печелейки време !
          Сега , когата славните ни легиони са поверени на таланта на Квинт Есенций , когато
          презрените парти са още слаби и нямат силни сьюзници - сега трябва да воюваме !
          До пьлна победа ! Слава на Рим и нека Марс пази консулите и войската "

          Comment


            #20
            Сенатът тъкмо започва сесията си за днес, благородните сенатори влизат по един и на групички и с бавна стъпка се оправят към скамейките си, готвейки се за предстоящите дискусии и оправяйки белите си тоги в червен ръб. Точно до входа е застанал консулът Квинт Есенций във военно снаряжение, загърнат с прашна от път пурпурна мантия, явно задълбочено слушащ доклада на един от тримата военни трибуни до него. До минаващите покрай тях сенатори достигат откъслечни думи "...за primus pilus в I. Legio Italica ... в 6та кохорта липсват двама центуриони... корабите с фуража за конницата се бавят..." Изведнъж Квинт Есенций вдига глава и забелязва, че повечето сенатори вече присъстват и сесията може да започне. Избързвайки към центъра на Сената, той взима думата:
            "Благородни сенатори, извинявам се за моята прибързаност, както и за неуместното ми за Сената облекло, но едва преди час пристигнах от Брундизиум, а съвсем скоро пак трябва да се оправя натам. Армията отплува утре и ме чакат много и неотложни задачи, но преди това исках да се обърна още веднъж лично към Бащите на Града. Страхувам се, че многоуважаваните сенатори, заети с дискусиите в този Сенат, не обръщат достатъчно внимание на надвисналата над нас опасност от Изтока. За партите все още се говори като за евентуална опасност, може би в някой момент в бъдещето, но засега далече някъде в сърцето на Азия. Но тази безгрижност може да коства всичко на нашия Град. Защото това е заблуда, ужасна заблуда - от достоверни източници, които обаче ще запазя в тайна за тяхната собствена сигурност, знам, че Царя на партите се намира вече отсам Хелеспонта и реално пряко застрашава римските провинции Македония и Ахея. Положението е критично, в района нямаме никакви военни сили, а армията под моето командване едва отпътува. Освен това се страхувам, че партския цар може да концентрира значително превъзхождаща сила срещу нас.
            Затова, благородни сенатори, реших да приема драстични мерки. Обявих провинция Македония за военна зона, ресурсите от нея ще бъдат използвани за поддръжка и попълване на армията. Освен това настоявам най-силно да се обсъди в максимално кратък срок възможността за рекрутиране на допълнителни легиони в Италия със средства от републиканската хазна. Въпросния проект е вече обсъден с моя колега, консула Децим Антоний, който ще поеме тази задача. Тези легиони ще послужат за резерва и подкрепления в случай, че партите се окажат с превъзхождащи сили.
            Но искам още веднъж настоятелно да изтъкна - републиката вече реално се намира във война и заплахата е жестока! За това трябва да оставим по-незначителните проблеми настрана и да се заемем незабавно с повишаване на военната ни мощ!
            Накрая искам да използвам случая да призова всички сенатори, които смятат че някой от синовете им би желал да се присъедини към истински военен поход да се обърне към мен. За мен ще бъде чест да го приема в моята свита. Клавдий Аелий Пулкерий, синът на многоуважаваната от мен Аелия Пулкерия, вече изяви желание да ме придружи и тъй като младежът е с много буден ум и изключителен такт смятам да го изпратя посланик при Партския Цар."
            Last edited by Sir Gray; 10-04-2005, 20:03.
            XV mile the sea brode is
            From Turkey to the Ile of Rodez...

            Comment


              #21
              Ако искаш мир, готви се за война! Никой повече от мен не желае мир за републиката ни, мир, необходим за просперитета и благото на Града, мир за да могат да живеят щастливо нашите деца и да са винаги богати олтарите на боговете ни. Затова и с голямо уважение пред решението на благородния Квинт Есенций заявявам, че синът ми, Клавдий Аелий Пулкерий ще се натовари с трудната, но о колко достойна задача да преговаря с царя на Партите Динбриан 1ви. Надявам се, че скоро ще пожънем мира, който всички желаем.
              За да се присъедини към легионите на нашия консул, младият Клавдий ще използва собствения ни семеен скромен флот, който след това ще предоставя на негово разположение и командване. И нека, ако Републиката има нужда от него, той да е част от нея !
              "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
              Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

              Comment


                #22
                Секст Росций Ауспекс :
                " Аве благородни ! Щастие изпълва сърцето ми като виждам ,че съдбата на Града е в
                ръцете на благородния консул Квинт Есенций , а че наш посланник при варварите парти ще е синът на домина Аелия Пулхерия ! Но нека не забравяме сенатори - мирът е благо,
                но не и унижение .Призовавам младият Клавдий Аелий да не моли за мир - нека диктува
                мир . И ако варварите протакат - нека гнева на Марс и Рим се стовари върху им !

                Comment


                  #23
                  ЗА ВАРВАРИТЕ ГЕРМАНИ !!!

                  Секст Росций Ауспекс , тревожно се обръща към сенаторите :
                  " Пакс , благородни патриции , бащи на Отечеството !
                  Над обичният ни Рим , над нашето свято Отечество надвисна нова заплаха !
                  От земите по великият Рейн прииждат нови пълчища варвари . Тези диви
                  племена , жадни за кръв и плячка , са готови да ни нападнат ! Нека този път
                  не позволим да бъдем изненадани . Предлагам спешно Сената да обърне
                  внимание на тази опастност , и да се вземе решение каква да бъде нашата
                  реакция , какви ще са отношенията ни с тези варвари ! Рим е в беда ,
                  и ние , призваните от Боговете да ръководим съдбините му , трябва да не
                  закриваме очи пред нея .
                  Моля Боговете за помощ и закрила над Градът , който самите Те сътвори-
                  ха ! Марс и честитата Веста да ни пазят ! "

                  Comment


                    #24
                    Аз предлагам във вразкъ с това консулът Децим Антоний да поеме командването над провинция Галия заедно със синовете си и да я превърне във военна база за армията (подобно на порвинция Македония), която ще отбранява Рим от Германия. За командващ на тази армия предлагам консула Децим Антоний.

                    Comment


                      #25
                      Секст Росций Ауспекс :
                      " Аве , почитаеми понтифекс максимус , аве благородни сенатори !
                      Нашият обичан понтифекс дава мъдро предложение . Но аз не бих го подкрепил , не и
                      преди възникналият проблем да бъде щателно обсъден ! Но съм съгласен - тези вар-
                      вари германи са опасен народ и ние не бива да протакаме решението си свързано с
                      тях . "

                      Comment


                        #26
                        gollum написа
                        Аз предлагам във вразкъ с това консулът Децим Антоний да поеме командването над провинция Галия заедно със синовете си и да я превърне във военна база за армията (подобно на порвинция Македония), която ще отбранява Рим от Германия. За командващ на тази армия предлагам консула Децим Антоний.
                        Двамата консули извън Рим ?
                        "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                        Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                        Comment


                          #27
                          Да, това е странно, но също толкова странно е и консул да поема функциите на управител на порвинция, според мен. ЗАтова предлагам да не е възможно подобно съчетание, така че да назначим друг управител за Македония. Защото подобно съвместяване на длъжности е нарушение на нашите правила.
                          Но пък все още няма никакви заявки от останалите фамилии за свободните порвинции, което също ме притеснява.

                          Comment


                            #28
                            Секст Росций :
                            " Благородни сенатори , мисля , че добре трябва да помислим преди да предприемем
                            каквото и да е било . Нека не забравяме , че ни предстои пратеничество при партите,
                            което да уговори мир / начело с достойният млад син на домина Пулхерия / . Казусът
                            с консула подсказва , че проблемът е сериозен . Струва ли си да си навличаме прека-
                            лено проблеми наведнъж . Варварите са долни твари , почтенни сенатори , и не могат да се мерят с римското оръжие . Но са коварни и не бива да влизаме в тех-
                            ният ритъм на действие , защото той пагубно ни увлича да действаме нерешително.
                            Да се молим на Боговете консулът Квинт Есенций да завладее Балканите , да вяр -
                            ваме на Пулхериите и да мислим за благото на Рим . Призовавам и почитаемият
                            понтифекс да измоли божествено знамение , което да осветли сложния промисъл
                            на двуликият Янус . Пакс ! "

                            Comment


                              #29
                              Фауст Каниний:

                              "Понтифексът, в лицето на моята недостойна личност ще положи всички възможни усилия пред боговете. Но това, което сега ме счущава е проблемът, създаден от новия консулски едикт - а именно консул, който съвместява и функциите на управител на провинция. Това противоречи на традициите ни, а върху тях е изградена републиката и те са угодни на боговете. Както би казал благодордния Катон (ако се още бе сред нас), започва да се носи деликатният аромат на диктатурата над кухните на републиката. Нека подходим внимателно към въпроса.
                              Впрочем, опасенията ви, благодорни колега Роций, че Балканите се нуждаят от "завладяване" ми се струват пресилени - та нима те не са риски провинции? Все още до Сената не е достигнала информация ,п окоято да отсъдим, че партите са завладяли Балканите, че да се налага да си ги възвръщаме. Също така Сенатът все още не е дал санкция за война срещу Партия - освен ако необходимата отбрана на републиката го изисква!"

                              Comment


                                #30
                                Парти

                                Премного извиняюсь но посланник на Парти должен возвращяться в Ктесифон ибо на вторник е край хода. Так что римский сенат ответит на предложение о мирном соседстве?
                                Извенявам за грешки кога пишу на български. Български не е роден език.

                                Comment

                                Working...
                                X