Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Стара Велика България се запазва

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    setebos написа Виж мнение
    Хазарите спират настъплението на Халифата в РИ. Защо трябва да приемем, че Хазария х 3 не би могла да обърне нещата?
    Хазарите спират настъплението на Халифата отвъд Дербент, при успешна защита срещу обсаждащата мюсюлманска армия. Не трябва да преекспонираме значенивето на тази общо взето експериментална авантюра.

    Comment


      #32
      багатур написа
      Аз ли не съм разбрал досега или нови правила написха господа модераторите? Какъв е смисъла да си губим времето с абсурдни разсъждения започващи с "ако"? Това просто не е сериозно... щом ще се дебатира, нека е върху реални събитие и факти и всеки с гледната си точка стига да е добре аргументирана!
      Няма да е зле господин Потребителят първо да се запознае какво г-н модераторът е написал като локални правила за раздела, преди да си хаби думите (и времето на другите), за да недоволства, още повече, извън темата.

      Фанстасмагориите затова и са кръстени така. Друг е въпросът дали има нужда от подобен раздел.

      Собствено по темата, в началото хубаво се заговори за това какво прави една империя трайна, но някак след това въпросът се подмина. Що се отнася до чертаене на карти и игра с механична аритметика, това всички го умеем, но стойността на такива занимания в този форум е отрицателна. Моята прогноза (създадена по сходен начин, ще си спестя подробностите) е, че основният резултат би бил липса на Дунавска България, така че може да се мисли какво би се случило на Балканите без нея (аз допускам, че друга някаква племенна група би направила нещо сходно с тези територии, естествено за нас днешните българи разликата би била от значение). Що се отнася до държавата на Кубрат- дори и да допуснем фантастичен късмет и раждане на велик обединител и завоевател в следващото поколение, които (да бъдем още по-фантастични в допусканията си), успее да реализира някаква част от картографските мечти, демонстрирани от Сетебос, нетният ефект би бил поредната племенна краткотрайна държава, която се разпада след смъртта на създателя си (ако последният е бил късметлия, макар че в подобни случаи ранната смърт от ръцете на приближени е много вероятна) и почти не оставя следи по-късно.
      А ако нещата протекат по-нормално, то ще имаме малко по-голяма българска държава, която най-вероятно ще се ислямизира по-късно, след това ще западне и ще продължи съществуването си като народност в рамките на Руската империя.
      Вероятно днес щеше да бъде поредната бивша съветска република, съществуваща на границата на бедността и с някой пожизнен президент, който ще си вдига златни статуи.
      Нетният ефект за историята на Евразия едва ли ще е особено голям, особено от днешна гледна точка (е, като изключим нашата такава).

      ПП Странно винаги да влизам в ролята на ентропията в този раздел, но се налага, защото други базират фантазиите си само на събиране и умножаване, така сякаш играят "Цивилизация", а не много по-интересна "игра" с реалната история.

      Comment


        #33
        setebos написа Виж мнение
        Според мен Халифата ще бъде натикан обратно в high deserts на Арабия още преди края на 7-ми век. ....

        ....С пълен контрол над средиземноморието, степта и иранското плато ( от страна на ВБ-Визант. --- които ще се слеят не по-късно от 9-ти век ). Северозападна Европа остава като културен остров натикан в полярната област и Атлантика. Франкия ще бъде "върната" в Третата Римска империя до към средата на 8-ми - началото на 9-ти век ( Карлово време в РИ ). Още по времето когато (Бат) Баян е начело на Великобългария, тя излиза на Индийския океан, чрез освобождението-завладяването на Персия. Не само че "морският ислям" така няма шанса да се разгърне до Малая, ами този път отвъд Индия е отворен още от 7-8-ми век за ВБ-Византийска експанзия.


        След поглъщането на Франкия към 801-ва и сливането на ВБ и Византия ( за сметка на втората - защото именно ВБ има хомогенни и мощни човешки ресурси - "вси славяни" , които са мнозинството и във Втората Римска империя - Византия ): Третата Римска империя ще държи като "моноблок" пространството между непроходимите , "естествени" граници: северна полярна област, Атлантически океан и Сахара/Индийски океан, вкл. Индия и Централна Азия ...

        Напълно осъзнавам, че името на този подраздел е "Фантасмагории" но все пак имам молба - СПРЕТЕ С ТЕЗИ ГЛУПОСТИ. Какво сливане с Византия, какво спиране на исляма каква Трета Римска Империя??? По времето за което става въпрос 7 - 9 век Византия е единствената разпознаваема цивилизационна система в Европа и близкия изток. Прабългари, хазари, авари и прочие варварски племена заобикалящи тази цивилизована сфера по никакъв начин не са били равностойни партньори на Византия и не биха могли да бъдат такива. Цивилизацията във Византия е основана на действаща управленска система, написано и кодифицирано законодателство и силно развит бюрократичен апарат. Фактори липсващи в споменатите по-горе номадско-племенните съюзи. Това дали дадено варварско племе ще спечели тази или онази битка е без съществено значение за общото развитие на нещата.
        Исляма - експлозията на исляма през 7 и 8-ми век е едно от най-значимите събития в световната история. За по-малко от 150 години(от 632 до 750) арабите полагат основите за установяването на една световна религия и създават империя невиждана дотогава. Невероятната скорост с която се случва тази експанзия е безспорно интересна, но още по-интересен е начина по който арабите и исляма променят хода на световната история. Техният принос в области като религия, наука, медицина, философия, изкуство са внушителни. И да се смята, че целия този огромен вътрешен съзидателен заряд би могъл да бъде задушен е най-малкото признак на арогантност.
        Това за (Българската)Трета Римска Империя не искам дори да коментирам.

        С уважение,
        Last edited by Иво.Станоев; 22-11-2010, 02:49.
        "Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ

        Comment


          #34
          Е, сега, по-добре да не задълбаваме толкова много в цивилизационните процеси. Тук въображението лети далеч, това му е хубавото на раздела Що се отнася до фактите и особено до бакалските сметки то според мен общото Великохазарско/Великобългарско пространство се очертава към 1 000 000 кв км. Умайадският халифат е седем пъти по-голям.

          Comment


            #35
            Не зная дали ще ви е инттересна ,но ето ви една карта от български военен атлас от 1979 година..............той е "комуниски" и не мой твърде да му се вярва .
            "Смъртта на бойното поле,приятелю,не е сред най-изящните на този свят" У. Шекспир

            Comment


              #36
              Изцяло споделям мнението на Иво Станоев. Независимо, че разделът с казва така, setebos, все пак постарайте се да се придържате към някакви разумни предпоставки, да се опирате на някакви исторически реалии. Защото инак ще стане като с другите теми, в които описвахте как България едва ли не заселва Юпитер. Фантазията си е фантазия, всички я имаме, но нека се постараем да се опираме на нещо от реалността, все пак - форумът е в основата си именно историчеси, макар и с уклон към военната й част.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #37
                Абориген, не се вижда картата

                Comment


                  #38
                  Кухулин написа
                  Тук въображението лети далеч, това му е хубавото на раздела
                  Така е . Но все пак е хубаво като се лети да се ползват и двете крила, а не само едното, че в последния случай се лети в кръг .

                  Comment


                    #39
                    Това е картата от атласа.
                    Attached Files
                    "Смъртта на бойното поле,приятелю,не е сред най-изящните на този свят" У. Шекспир

                    Comment


                      #40
                      Разкази в картинки

                      предавам се , но да не става зян картографския материал...:

                      626 сл.Хр.





                      633 сл.Хр.



                      636 сл.Хр.





                      646 сл.Хр.





                      656 сл.Хр.





                      666 сл.Хр.





                      686 - 746 сл.Хр.





                      ... ...

                      1200 сл.Хр. ( след 3-4 века климатичен оптимум )

                      Last edited by ; 23-11-2010, 20:03.

                      Comment


                        #41
                        Какво трябва да представляват тези карти? И защо мислиш, че мястото им е тук?
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #42
                          Последната карта е забележителна. Представям си как монголските багатури от подножието на Алтай се отдават на заслужена почивка по долините на Серенгети. Яздят кончета, гонят жирафи. Сърцето ми се радва

                          Comment


                            #43
                            messire Woland написа Виж мнение
                            Какво трябва да представляват тези карти? И защо мислиш, че мястото им е тук?
                            Мога да допълня разказа с думи.

                            Comment


                              #44
                              Сетебос, бъди по-сериозен.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #45
                                сетебос написа
                                Мога да допълня разказа с думи.
                                Няма нужда, той и така е достатъчно ясен. Аз съм склонен да толерирам фантазирането, но до определена граница. А за такъв род фантазии игрите са най-доброто място, с алтернативната история те нямат нищо общо (поне в моето разбиране, а то в случая е определящо ).

                                Comment

                                Working...
                                X