Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Lonely Planet

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    FTP

    сори, пропуснах

    Фишер-Тропш процес -- от Първата световна, успешно го използват ( Сасол по време на апартейд ембаргото в Южна Африка - себестойност от към 30 долара на барел за дизел, не суров петрол ) , сингаз от там синтетичен бензин от въглища... Капиталовите разходи няма да са високи при използване на ниска ефективност, сингаз може да се образува и директно във въглишното находище - инжектираш вода и въздух, тлеене , железен катализатор за синтеза ...

    Comment


      #77
      За добива на нефт би било най-удачно да се придвижим до територията на Азербайджан и Ирак, където от древността са известни открити нефтени полета т.е. там разходите по добива ще са съкратени до минимум. Иначе предполагам, че в един такъв сценарий специалистите биха били относително достатъчно и повечето от технологиите няма да паднат до нивото на XIX в. Освен това в България има достатъчно информационни източници за самообразоване. Проблеми с изхранването няма да има, тъй като горите ще са пълни с дивеч (при днешния климат обаче), който няма да устои на нашите ловци, пък даже и да има саблезъби тигри и лъвове (да си припомним за Пенчо Кубадински ), степите на североизток са безбрежни и много подходящи за сеене на жито, като не трябва да се разчистват от гори (всъщност последното може да се постигне и с пожари), а земите на юг (Тракия) за градинарство. Най-големият проблем ще е възстановяването на инфраструктурата - на първо време към Близкия Изток и да речем към Плоещ и Украйна, но не смятам, че е непостижимо ако се действа планомерно. На първо време моторите на возилата биха могли да бъдат преустроени, за да действат с биогориво - поне докато не се изгради път до Ирак и Плоещ и не почнат добивите на нефт там.
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        #78
        по-дългосрочната перспектива зависи изцяло от решаването на непосредственото захранване с енергия - машинно гориво и "био"гориво - храна. вече набелязахме и близък и лесен източник на петрол в план "сега". На мен ми се струва, че имаме резерв, които да инвестираме за да се сдобием с надеждно производство на енергия.

        Нека се концентрираме към етапите "концентрично":
        0. периода 2010-2012
        1. периода 2010-2015
        2. периода 2010-2050
        3. периода 2010-2110
        4. периода 2010-2200+
        ===

        0. 2010-2012 -- концентрирана преносима енергия е приоритета - = петрол! + заместители.

        По статистики потребяваме няколко милиона тона суров петрол на година. От тях след преработка се изнасят продуктите от солиден процент от това. Също значително количество се изразходват за международен транспорт , който сега отпада по дефиниция като дейност. Друга много голяма част от лични автомобили. За да се постигне задачата да се изхраним и да каптираме Плоещ вероятно е постижим вариант за намаление на потреблението ни около 10 пъти ( имайки пак предвид АЕЦ, ТЕЦ, ВЕЦ, изобилна бимоаса наоколо ). Ограничението може да се постигне може би и ценово -- преставете си че ползването на личен автомобил не е забранено, но литър бензин или дизел струва стотици левове?
        ===
        Колко горе-долу е наличността от течни горива на територията ни към 01.12.09?
        ===
        Именно намаляване на разходите за моторен транспорт ( и пренасочване на ГСМ-а към земеделската техника и камионите ) ще стимулира концентриране на населението в няколко десетки населени места разположени по основните направления на ЖП и шосейната инфраструктура -- така няма да се налага да се поддържат излишни и безсмислени и сега от логистична гледна точка населени пунктове и излишната инфраструктура ще може да се канибализира като материали и компоненти за поддръжка на нужната такава и за разширение КЪМ ресурсните зони Отвъд.( Примерно само по черноморското крайбрежие по Е87, която има излаз към стратегически зони и на север и на юг има изградени няколко стотин хиляди жилищни единици ). Ако е необходимо ново строителство, което е много съмнително, и сега има в българия СТОТИЦИ ХИЛЯДИ къщи и други имоти, които не се използват и биха могли да се разглобят за материали.
        ===
        Сингаз -- това ли няма да може да се изгради с подръчни материали? : http://www.nexterra.ca/i_mages2/Gasifier.jpg и за няколко месеца? и да се мултиплицира хиляди и хиляди пъти...? или това http://farm2.static.flickr.com/1021/...60e122ae23.jpg ... и да се "храни" с обезлесяване на наличните близки гори - даже и "нашите" - при няколко милиарда хектара девствени и чисти гори от всякакъв вид Отвъд, няма да ни се "свиди".
        самия FTP иска също lo-tech insallations ... http://knol.google.com/k/-/-/oml631c.../ctl%20(1).jpg & http://upload.wikimedia.org/wikipedi...herTropsch.png & http://www.engin.umich.edu/~CRE/01ch...tors/sasol.htm , които също биха могли да се скалъпят от скрап...

        Comment


          #79
          Колеги, т.н. "емиши" в САЩ си живеят много добре на нивото на 17 век, така, че не се кахърете толкова. В началото ще има потрес, но човешката психика е все пак настроена към съзидание /не вярвам българите да сме чак такова изключение/, така, че рано или късно ще се тръгне към усвояване на природните ресурси.

          Comment


            #80
            А, ето, намерих -- http://darikfinance.com/view_article...ticle_id=21697
            това е без военно-временните запаси и без налагане на много строг режим за икономии. С военно-временните консервативно нека приемем ( колко? знае ли някой? ) 80 дни и да ги умножим по 10 за драконовските икономии -- за 2 и нещо години?
            ...

            Comment


              #81
              Kramer написа Виж мнение
              Колеги, т.н. "емиши" в САЩ си живеят много добре на нивото на 17 век, така, че не се кахърете толкова. В началото ще има потрес, но човешката психика е все пак настроена към съзидание /не вярвам българите да сме чак такова изключение/, така, че рано или късно ще се тръгне към усвояване на природните ресурси.
              А пък коренните жители на Австралия или в южната част на Африка живеят на ниво -17 век (горе-долу). И българите преди 80 години са живели без ток, автомобили и парно и не им е било чак толкова зле. Само че тук става дума за рязък преход - днес имаме трактори, след една седмица нямаме. Или след 60 дни, или след 360, почти все едно е. Защото срокът за тяхното заместване е много кратък.

              Към setebos - ако си решил да пишеш нещо фантастично по този сценарий, разгледай обявите за обществени поръчки, които се публикуват от АЕЦ "Козлодуй" и от различните централи в "Марица - Изток". Достатъчна част от търсените компоненти не се произвеждат у нас и най-вероятно не могат и да се произведат. Така че проблемът не е толкова в енергийните източници, колкото в тяхното преобразуване в използваема от населението енергия.

              Comment


                #82
                И такааа. Поне първоначално - през първите няколко месеца храна ще има. Всички ще са наясно със сериозността на ситуацията, което ще позволи на правителството да предприеме доста твърди мерки. Включително бързо въвеждане на смъртно наказание. Реално за икономиката ще се въведе военно положение.

                1. Мобилизация в армията за голяма част от мъжете. Няма с кого да се воюва, но това ще бъде един гигантски аналог на трудови войски.

                2. Въвеждане на купонна система за храна и за основните потребителски стоки.

                3. Забрана за използване на леки автомобили и силно ограничаване на използването на товарни автомобили.

                4. Конфискуване от държавата на всички налични горивосмазочни материали.

                5. Ограничаване на потреблението на електроенергия - глезотии като уличното осветление ще изчезнат. Вероятно ще има и режим на тока.

                И така. Ток за сега има - централите работят, няколко години могат да издържат без много сериозни ремонти. Нещо повече - България в момента има излишък от мощности за електроенергия, даже изнася ток, а някои централи ще се затворят като неефективни. При такава ситуация няма да ги затворят. Поне първоначално ще има и храна . Първо от резерва и второ - заради ограничените дажби. На теория в околните страни би трябвало да има множество диви животни, така че и техният лов може и да има някакво ограничено значение. Въпреки, че не ми е много ясно как ще се съхранява месото без мощни хладилници. Може би с осоляване.

                Най-важната основна задача е изхранването. А основен проблем - липсата на гориво за селскостопанската техника и за транспорт, който да превози реколтата до консуматорите.

                За сметка на горивото от резерва и конфискуваното частно гориво вероятно ще има гориво за една стопанска година, може би две.

                Въпросът с транспорта се решава по няколко основни насоки:

                1. Използване на електричество - поне първоначално това е достъпен ресурс. Всички неелектрифицирани жп линии следва незабавно да се електрифицират. При максимално напрежение това може да стане за няколко месеца. Към по-големите населени места, до които няма жп линия ще се пуснат тролейбуси /едва ли е гигантски проблем да наредят стълбове покрай пътя/. Ще има и товарни тролейбуси.

                2. Плоещ не е никакъв майтап, а стратегическа цел. Липсата на мост не е проблем - може да се ползват фериботите, а също и да се сглоби понтонен мост. Посторяването на 100 километра черен път с помощтта на военната техника не е сериозен проблем, така че находището ще бъде открито и и подготовката за експлоатация ще започне след около месец. Не знам имаме ли достатъчно сонди, но със сигурност имаме поне малко, които могат да бъдат демонтирани и монтирани там, а такива с технология на ниво 19 век може би ще бъдат изработени за 3-4 месеца.

                Тези 3-4 месеца ще бъдат използвани за свързване на Плоещ с Русе. Първоначално с черен път, който да бъде и електрифициран, и после до там да се строи жп линия. Може и теснолинейна, но се съмнявам, че имаме достатъчно вагони за нея, така че - по-добре с нормална ширина. Местността е равна, няма планини и тунели, така че за няколко месеца може да бъде направена. Смятам, че е реалистично за половин до една година първите количества нефт да тръгнат към българските рафинерии чрез жп цистерни. По нататък количествата само ще се увеличават.

                3. За останалата техника пътят който предлагате вие - биодизел и синтетично гориво от въглища не е най-добрия. Всъщност най-добре е масово да се внедрят газгенератори. Това са нискотехнологични устройства, които се изготвят и в примитивни домашни условия дори и днес и вече са решавали такава задача. Един цитат:
                "В Дании в 1940 году имелось примерно 100 газогенераторных автомобилей. Немецкая оккупация Дании в апреле 1940 года оставила гражданское население без нефтепродуктов. В течение 48 часов были раскуплены продовольственные запасы, соответствующие обычной двухмесячной норме. Тем, кто не успел запастись продовольствием, угрожала голодная смерть, так как из-за отсутствия бензина не было возможности транспортировать продовольствие из пригородных зон.
                В течение последующих б месяцев Дания повысила парк газогенераторных автомобилей до б тысяч штук. В результате удалось избежать голода среди населения - были восстановлены транспортные перевозки между фермами и городами. Дания, не обладая достаточными запасами топливной биомассы, до войны не развивала газогенераторные технологии. Однако во время немецкой оккупации в Дании были разработаны газогенераторы, работающие на морских водорослях, брикетах из опилок и различных видов торфа. Эти твердые виды топлива обслуживали транспортные средства датского сельского хозяйства и промышленности вплоть до 1945 года."

                И въобще много интересно за газгенераторите - http://gazogenerator1.narod.ru

                Схема показващо устройството на газгенератора:



                Предимството, че това устройство е съвместимо със съществуващите двигатели, но работи на дърва, въглища, талаш и слама.



                Т. е. ще има работещ транспорт и работещо селско стопанство.

                Впрочев по отношение на селското стопанство ще трябва мобилизация за засаждане на картофи - лесно за отглеждане, но достъчно за засищане растение.

                Смятам, че горе долу ще бъде закрепено положението за първите няколко години.

                След това трябва да се премине към усвояване на стратегически находища на суровини - въглища и желязо в Украйна, боксит в бивша Югославия. Ще трябва да се създаде път до Егейско море и създаване поне на примитивно пристанище в района на Солун. Не за търговия, а за рибарски флот - би трябвало да има много риба в тези девствени морета.

                Че ще има спад, ще има, но не би трябвало да е до 19 век, а до средата на 20. Не виждам защо да няма телефони, електрическо осветление у дома и камиони.
                Last edited by Thorn; 01-02-2010, 12:17.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #83
                  Първо ще направя няколко допускания без да ги обосновавам, виждат ми се реалистични, а за сериозни доводи трябва да се изкажат специалисти.
                  - Приемам, че е възможно да използват технологиите от 1925, има инжинери и техници, които могат да ги прилагат.
                  - Приемам, че има петролни запаси за 2-3 месеца.
                  - Примам, че производството на електроенергия може да се поддържа около 5 години.

                  Както вече отбелязах, за мен първият и най-важен проблем става прехраната. При осигуряване на гориво и поддръжка за селскостопанските машини се осигурява възможност много по-голяма част от населението да се занимава с друго.

                  Вторият приоритет е горивото. Вече се обсъждаха достатъчно варианти, може да добавя, че най-лесният транспорт е с нефтопровод.

                  Следва тежката промишленост - стоманодобив и машиностроене. Първоначално поне за резервни части за съществуващите машини.

                  Според зададените условия находищата в съседните държави са непокътнати и същевременно имаме знанията къде се намират. Това налага веднага да започне колонизация за добив на нефт и руда.

                  Всичко започва да ми напомня за първата петилетка в Съветския съюз със съответните начини за постигане на целите и някаква диктатура от комунистически тип. Модела на европейската колонизация не отговаря на ситуацията.

                  Comment


                    #84
                    Определено започва да прилича на "Електрификация плюс съветска власт..." Кога идва терорът?

                    Comment


                      #85
                      Всичко това - хубаво, но пропускате няколко съществени (е, поне според мен са такива) проблема:

                      - лекарства. Без тях смъртността нараства в пъти, при, както отбелязах, обосновано по-ниска раждаемост от сегашната. Т.е. работната ръка ще е проблем, при това сериозен;

                      - липсата на достатъчно селско-стопански животни; За наваксването трябват минимум 5 години, може би и повече при сегашното положение. При всички случай, за да се пести, голяма част от селско-стопанските работи ще трябва да преминат на животинска тяга. Да не говорим, че ще трябват и големи стада за изхранване;

                      - икономиката. Ще трябва всичко да се реорганизира. Да не забравяме, че от векове тя не функционира изолирано, т.е. държавите разчитат на износ и внос. Това напълно изчезва. Очевидно, ще трябва и изцяло да се преработи финансовата система вероятно - да изчезне. Тя така или иначе ще се срине за няколко месеца.

                      - не разбрах как ще решите проблема с градовете и преразпределението на населението. Това със сигурност ще трябва да се направи, а не смея да мисля какви социални последици ще има. Мога само да кажа, че ще са много съществени.

                      - политическите проблеми - липсват лидери, липсва администрация. Не и такива, които да могат да изпълнят понятието със съдържание.

                      - психологически проблем. На него никой не се спира, а, според мен, той ще има много решаващо значение. Вярно, че ако се запазят някакви средства за масова информация (възможност за това първите години ще има) и има някаква що-годе разумна политика в това отношение (малко вероятно, но кой знае?), може някак да се тушира. Но рано или късно ще се появи и ще има голямо значение. Става въпрос за обяснението на въпросното събитие.
                      Как точно се е стигнало до това? Не питам в смисъл на "как ще си го обясните?", а как ще го разберат хората и какво значение ще има то за съзнанието на всеки от тях и най-вече са формирането на определена колективна нагласа към това ключово катастрофично събитие. Вече посочих някои възможни следствия: страх от напускане на границите на държавата, много силен страх за бъдещето (вероятно депресия и отчаяние, които ще доведат до апатия и, вероятно, до значително нарастване на самоубийствата и болестите, особено сред по-възрастните).
                      Първоначално може да ви се стори, че този проблем не е важен (от това, че никой дори не го обмисля изглежда така), но той е много съществен - на първо време може би ще има и по-голямо влияние от липсата на храна и суровини. А впоследствие ще формира определена митология, която ще оказва все по-голямо влияние върху мисленето на следващите след-катастрофични поколения. Най-вероятно тълкуванието ще е религиозно - дали в рамките на съществуваща религия или ще формира нова - не е много ясно, а и няма чак такова значение на първо време. Основната му проява в първите няколко години ще е страх - и най-вече страх да се излиза извън границите на България. Това ще има много голямо значение за възможностите да се усвояват източници на енергия, харна и прочее извън държавата. Много е вероятно да доведе до самозатваряне поне за известно време.
                      При това, този фактор ще има значение за всички, включително за иначе рационално настроени хора (каквито, ако имаме късмет, ще помета управлението на страната), защото самата катастрофа не може да има никакво научно обяснение, докато същевременно може да бъде много лесно обяснена религиозно. И без друго религиозно-мистичния светоглед се засилва сред обществото ни, а тази катастрофа ще спомогне за неговото възцаряване. Така че в мисленето и обществото средновековието ще се завърне много бързо, дори и това да не се случи технологично (аз имам своите съмнения по този въпрос и смятам, че и технологията ще слезе за няколко десетки години до това ниво).
                      Възможен допълнителен страничен ефект ще е съпротивата срещу науката, технологиите и машините. Представям си "зелените" от всякакъв род как биха изтълкували тази катастрофа. Ще има нов, този път не социален, а изцяло културно възникнал лудизъм.

                      Като прочитам отново писаното в темата, ми прави впечатление, че почти всички се съсредоточават само върху технологичната страна на проблема, така сякаш става въпрос за държава, моделирана в компютърна игра (където общество и култура липсват по определение и само частично и осакатено се появяват отчасти), а не за реална държава и общество, каквито са нашите. Най-важните аспекти ще са не технологичните - за които все някак, както показва темата, мога да се измислят някакви решения (по които може да се спори доста, но все пак отчасти ги има), а точно социалните, културни и психологични измерения, които веднага ще станат водещи. Може би причина за това е и мнението, че именно технологичните проблеми ще са сложни за решаване, докато обществените и прочее "ще се решат сами, нали времето е кризисно и хората ще се стегнат". Обаче те се решават значително по-трудно и не с инженерно мислене .
                      Доводът "хората ще се променят според обстоятелствата" няма смисъл: хората се променят много трудно, независимо от това какви са промените във външните условия. Често се казва, че човекът е изключително адаптивен вид и това е вярно за вида, но не и за отделните хора или моментното състояние на дадено общество. Но всяко едно от тях може да се адаптира дори към бързи промени, но с катастрофичните има винаги проблем. Достатъчно резки промени в миналото са унищожавали цели цивилизации, защото нито индивидуалното, нито общественото съзнание, могат да се приспособят толкова бързо. Впрочем, революциите и природните бедствия показват добре какво се случва с обществото в такива моменти - пълна дезинтеграция, която е възможно да се преодолее само и единствено с външна намеса. Която винаги преди е била възможна, защото катастрофата неизбежно засяга само част от цялото. В този сценарий обаче не е възможна.
                      Стигне ли се до разпадане и хаос, всички тези добре планирани досега в темата мерки ще се провалят и следва добре познатото ни от различни пост-апокалиптични сценарии състояние на обществото. След което ще трябва пак да се минава през добре познатия цикъл на възобновяване, първо пред-историческо и чак след това до историческо съзнание.

                      jordani_vt написа
                      Всичко започва да ми напомня за първата петилетка в Съветския съюз със съответните начини за постигане на целите и някаква диктатура от комунистически тип.
                      Jordani_vt, вече направих тази аналогия по-горе. Ясно, че подобно начинание ще даде същите отрицателни плодове, каквито и в СССР: лоша преценка, масов глад, съпроводен с репресии (в СССР те струват живота на няколко милиона души за период от 3-4 години). Но има и друг, много важен момент: хората и обществото, осъществили това там са били съвсем различни от сегашното наше общество. Много повече колективизъм, в определени среди силна индоктринация с "млада" идеология, с много силна пасионарност, в условия на външна заплаха, която допълнително стимулира сплотеността и склонността да се жертват определени неща, да не говорим за социалната енергия, която се освобождава.
                      Нищо от това няма да е налично в нашата ситуация, затова и трябва да предвидим в пъти по-ниска ефективност и по-лоши резултати. Допълнително: при предишни исторически периоди на ускорени догонвания винаги е съществувало "вън", което може да бъде стимул, заплаха, както и възможност да се търгува чисто икономически (внася и изнася), което дава допълнителни възможности да се преодолеят проблемите. Докато това също ще липсва в разглеждания тук сценарий.

                      Въобще, гледам че има много необоснован, според мен, оптимизъм, следствие на това, че не се преценяват определени фактори, а за други въобще не се мисли - всичко е съсредоточено върху източниците на енергия, производствените мощности и суровините, така сякаш хората са малки винтчета, а обществото голяма машина - достатъчно е до осигуриш входа и изхода и всичко вътре ще е "наред". Но не е така. Обществата имат определено пределно напрежение, което щом се надхвърли (а този сценарий, според мен, го надхвърля по определение), те се разпадат. Репресиите само може да забави за кратко време този процес, но реално ще унищожи още по-бързо каквото е останало от старото общество, без да даде нищо ново в замяна.
                      Така че моите прогнози са за катастрофа - независимо от това могат или не да се решат чисто технологично някои проблеми. Виж, ако подобна катастрофа се бе случила преди 40 или 100 години, прогнозите ми биха били по-оптимистични, макар и също далеч от нечий оптимизъм.

                      Виж, ако идеята е да се напише фантастичен сценарий, а не да се обмислят различните възможности, то тогава няма проблем да се избере крайно оптимистичният, макар и невъзможен, вариант. И без друго ще е по-интересен за читателите от описанието на бавен регрес и изпадане във варварство. Историята за героични българи-труженици, които "спасяват" света, като го реколонизират и цивилизоват, вероятно би се радвала на много голяма популярност у нас.

                      ПП Терорът трябва да започне веднага и няма да може да се прекъсва нито за миг през следващите десетилетия.
                      Last edited by gollum; 01-02-2010, 12:06.

                      Comment


                        #86
                        gollum написа Виж мнение
                        Всичко това - хубаво, но пропускате няколко съществени проблема:

                        - лекарства. Без тях смъртността нараства в пъти, при, както отбелязах, обосновано по-ниска раждаемост от сегашната. Т.е. работната ръка ще е проблем, при това сериозен;
                        Точно в това, смятам, можем да наваксаме донякъде, тъй като имаме местни предприятия като тези в Дупница, доста добре подготвени лекари и фармацевти.

                        - липсата на достатъчно селско-стопански животни; За наваксването трябват минимум 5 години, може би и повече при сегашното положение. При всички случай, за да се пести, голяма част от селско-стопанските работи ще трябва да преминат на животинска тяга. Да не говорим, че ще трябват и големи стада за изхранване;
                        Изхранването е лесно - те ти я степта и тучните девствени ливади. А предвид неограничените възможности за работна площ, може да се премине и към по-ниско ефективни, но и по-малко трудоемки начини за земеделие.

                        - икономиката. Ще трябва всичко да се реорганизира. Да не забравяме, че от векове тя не функционира изолирано, т.е. държавите разчитат на износ и внос. Това напълно изчезва. Очевидно, ще трябва и изцяло да се преработи финансовата система вероятно - да изчезне. Тя така или иначе ще се срине за няколко месеца.
                        Тук съм съгласен.

                        - не разбрах как ще решите проблема с градовете и преразпределението на населението. Това със сигурност ще трябва да се направи, а не смея да мисля какви социални последици ще има. Мога само да кажа, че ще са много съществени.
                        Има няколко варианта, но най-добрият е първоначалното изграждане на малки селскостопански и ловни колонии, разпръснати на голяма територия. Ако няма трифиди - ще се справим!

                        - политическите проблеми - липсват лидери, липсва администрация. Не и такива, които да могат да изпълнят понятието със съдържание.
                        В такива ситуации винаги се появяват лидери. администрацията едва ли е толкова съществена.

                        - психологичесикят проблем.
                        Без съмнение ще се появят нови религии или старите тотално ще се преразгледат. Ето напр. един оптимистичен вариант - българите са богоизбрания народ, на който Господ предава девствената Земя, а всички останали са изчезнали, защото са били грешници.
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #87
                          Хм... утопично ми се струва да се подчинят всички на правителството - то и сега някои малки градове са си направо във феодалният строи (от гледна точка на управление - не ми се вярва тези хора да се подчиняват). По скоро ще има проблем в преразпределението на ресурсите (защо да давам на филанкешията като на мен няма кои да ми даде). Но ако допуснем че все пак обществото не се срине:

                          Можем да произвеждаме достатъчно лекарства стига да има ток които да захранва предприятията ни (ресурси и заместители има предостатъчно) - основен проблем ще бъде изхранването. Във всеки случай без наказателни лагери и т.н. няма да се мине.
                          Комуникацията след сривовете на сателитите ще се върне до етап радио и ТВ разпръскване (телевизори могат да се произвеждат доста лесно особенно черно бели). Проблем ще бъде липсата на метал (желязо за стомана и резервни части) - някои каза района на Донбас обаче се съмнявам да успеем да изкопаем мините и да изградим съвременен терминал или дори някакво подобие на пристанище там за доставка по море. Напрактика ние ще сме без флот и/или един голям танкер няма да е достатъчен за задоволяване със суровини. Реалистично е да се усвоят находищата в Плоещ и евентуално да се използват рудниците на Карпатите

                          http://en.wikipedia.org/wiki/Berbe%C5%9Fti_Coal_Mine,

                          http://en.wikipedia.org/wiki/Motru_Coal_Mine или

                          http://en.wikipedia.org/wiki/Rovinari_Coal_Mine
                          Находищата са открити така че е необходима само работна ръка и строеж на железница (респ. път)
                          Колкото до електричеството на ТЕЦ и ВЕЦ може вместо да се модернизират да се върнем към по-старата технология, далеч не толкова екологична но екологията тогава ще ни е най-малкият проблем.

                          Освен някаква военна диктатура (но по скоро на професионален а не на наборен принцип и постепенно израждане на последният в псевдофеодален строи с крепостни селяни).
                          Мините и железниците ще се строят от противници на режима - напрактика човешкият живот няма да се цени. Вместо смъртно наказание вероятно ще има доживотно заточение в мините.

                          Никои не помилси обаче за глутниците от вълци през зимата и т.н. диви животни които моментално ще се заселят в България (лесна и непредпазлива храна като селскостопански животни, хора и т.н.). които допълнително ще изострят ситуацията - те няма да познават човека следователно няма да ги е страх да го нападат като плячка.

                          Иначе поне в първите години ще има намаляване на населението дори и ако няма глад - от 7,5милиона вероятно в рамките на 10 години ще се свием до под 5.
                          Ако това се случи сега положителен прираст може да има чак към 2020 и то доста нисък в първите 20-30 години. След това поради факта че населението ще е предимно селско макар и ограмотено (не смятам че ще се срине образованието до ниво от средата на ХIX век) и острата нужда от работна ръка във всички сфери на живота можем да се върнем към модела на 3-5 деца на семейство т.е. удвояване на населението на 20 години при средна раждаемост 35 промила (толкова е развиващите се страни). И това е само ако не настъпи някакъв катаклизъм - земетресение, гражданска война и т.н.
                          Приблизително чак към 2080 България ще има население около 7-8 милиона т.е. ще достигне до нива от преди катастрофата.

                          Вероятно дотогава нивото на техниката ще се е установило около 50-60 години на 20ти век в оптимистичният вариант, в песимистичният ще си е на ниво 20те.

                          P.S. По мои сметки (модела ми на нарастване на населенито търпи критика) към 2140 населението на България ще достигне населенито на римската империя (50-60 милиона)
                          Last edited by han asd; 01-02-2010, 12:21.

                          Comment


                            #88
                            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                            ....
                            Има няколко варианта, но най-добрият е първоначалното изграждане на малки селскостопански и ловни колонии, разпръснати на голяма територия. Ако няма трифиди - ще се справим!....
                            - явно мислим по-един и същи социален модел

                            Comment


                              #89
                              Добре. ( Ще коментирам основните направления по-подробно като намеря час по-свободно време ).

                              Приемаме, че ще имаме техника за 4-5 и даже повече години ( познавам малък арендатор - 2000 дка, който се оправя с един 30 годишен "Белорус" и го магари и поддържа при домашни условия ) и в това време ще успеем да ангажираме производствени мощности поне да произвеждаме "менте" чаркове да я поддържаме функционална. На базово равнище. ОК?

                              Приемаме, че има ГСМ и части за селскостопански машини и продоволствен транспорт за година-две. ( защото прехраната е функция само на непрекъсване на интензивното селско стопанство, а условие за това е първо ГСМ-а, второ поддръжка на техниката ) ОК?

                              Приемаме, че Плоещ ( където м/у другото има и газ и кафяви въглища според тази карта от 1970-те ):

                              е овладяем за една година. Че има достатъчно излишни релси, траверси, тръби за да се изгради "твърда връзка" до там за увеличаване на доставките в рамките на година-две... ОК?

                              Приемаме, че газгенераторите са бързо усвоими ( м/у другото за същите говорех и фишер-тропш синтеза на дизел не е глезотия а необходимост - повечето налична селскостопанска машинария и камиони са дизеляци - а и именно газифициране на дървесина и друга биомаса и въглища фаворизира именно използването на по-евтин железен катализатор + факта , че и ДВЕТЕ стъпки в процеса са екзотермични -- а и едно идеално място за газгенериране са азотно-торовите заводи където дизела е съ-продукт / полигенерация на топлина, тор, дизел... - и без това торивите заводи ще останат без природен газ за известно време... ) - представете си газ-генератор + парно при всеки жилищен блок или група къщи ...

                              Т.Е. имаме енергино-машинен ресурс не само да устискаме година-две , но и за инвестиране в разширяване на първо на енергийната, после на техническата база ( машиностроенето ни е примитивно, затова фалира, но при пълната липса на конкуренция, и най-неефективната, грозна и примитивна машина е неизбежна необходимост, притежаваща голяма стойност )...

                              , та въпросът ми тук е, АКО до примерно Декември 2011- Март 2012 сме в състояние да си осигурим сегашните 5.5 млн. тона ( еквивалент ) суров петрол на година, КАКЪВ ни е тогава проблема?

                              Икономиката Е енергетика в най-широкия смисъл. Имайки енергията, привременните мерки на "терор" биха могли да се пооблегчат.

                              Психологическа мобилизация - при опасност от гладна смърт, практически цялото население ще бъде солидарно с мерките на Държавата. Мистицизма е лукс. Мистиците - "който не работи, няма да яде"

                              Comment


                                #90
                                Срещу дивите животни ще се раздадат оръжия и ще се обявят премии за достигане на бройка - знаем какъв успех е имала тази тактика срещу бизоните в североамериканските прерии през XIX в.
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X