Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Lonely Planet

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    gollum написа Виж мнение
    То и да има инфраструктура, т.е. всичко да си остане непипнато, пак е зле, защото без поддръжка (а няма откъде в този сценарий) всичко това ще трае много малко - едва няколко години до няколко десетки. Т.е. крайно недостатъчно за нещо по-сериозно. Да не говорим, че без хората, които знаят кое къде е и какво е, няма как да се ползва ефективно.
    А ако всичко извън България се върне към изцяло нецивилизован и нецивилизован вид (бях пропуснал този момент от сетинга), нещата са ясни - пълен хаос вътре, забравяме за всякаква електроника и каквато и да е индустрия над ниво начало на Х²Х век. То, впрочем, и за това ще трябва тепърва да се връщаме към много забравено познание, но на пара известно време ще може да се кара. Никакви самолети няма да могат да се използват (проблеми с навигацията, няма къде да кацат, много скоро няма да има и гориво), повечето автомобили също ще са ненужни. Не знам как стоят нещата с корабите, но май и там твърде много се разчита на електроника за навигация, да не говорим, че горивото и за тях скоро ще свърши, а няма откъде да се вземе. Електричеството го забравяме.
    Вариваризацията ще е пълна и бърза.
    Отново питам ЗАЩО??? Има идеални политически условия в момента за пълен абсолютизъм. Има ресурси да се осигури ред - над половин милион цеви, по един "Ред-овак" на десетина души, особено ако Ред-оваците са с предимство пред хранилката , те горките дори не могат да изменят на Държавата поради пълна липса на други господари. Харизматичен лидер да искаш също ;-)
    електроника? -- компютрите и телефоните могат да си бачкат с години, има го няколко на човек , стари и нови, ремонт, канибализация, поддръжка и менте-изиране са възможни. Ние все пак имаме някаква електроника, много неща могат да се върнат в по-примитивни форми...
    автомобили? -- има по няколко на калпак, хиляди морги, стотици работилници , където да се калъпят менте-чаркове...
    гориво? -- биодизел, прави се МНОГО лесно, за тон биодизел ти трябват 200 литра метанол / дървен спирт, шепа натриева основа, тон растителна мазнина и яко бъркане ... дава и глицерин за сапуни. А и Румънския нефт е сравнително близо, колко ще ни излезе да пуснем ЖП линия дотам? Плама Плевен става ли още за рафинерия? Имаме ли заводи за торове или поне някакви възстановими останки...
    самолети? -- то в началото и няма накъде да се лети, но в опустялото въздушно пространство по-свободно ще се лети, навигация? - преди GPS-а как са летяли?
    корабна навигация ? - що за глупост, че е преквалено зависима от компютрите!
    без електричество? -- ЗАЩО?

    Comment


      #62
      Ами написал съм защо, според мен, ще е така. Ако не ти е достатъчно, не знам какво да допълня, все пак, не съм написал само откъсчето, което си цитирал . Разбира се, идеята си е твоя, така че можеш да я развиеш както си я представяш. Аз просто отговарям на зададения въпрос.
      Какво да допълня? Ами, няма много, но горе-долу:
      А за румънският нефт - забрави. Как ще го намерят, как ще го ескплоатират. Да не забравяме, че всичко е девствено, т.е. абсолютно всичко трябва да се прави от нулата.
      Но можеш да забравиш и за другите въпроси - основният ти проблем ще е политически (това ще е първият). Как ще се справят с хаосът, който ще настъпи? Как и най-вече кой?
      Както и да е, при всяко подобно обсъждане, което е изцяло хипотетично и поради това не подлежи на реална проверка, има оптимисти и песимисти (всеки от които се смята за реалист). Аз смятам, че описаното от мен не е песимистичен поглед (може да е и доста по-лошо).
      Ако пренебрегнем нашенските родни културни, обществени и политически качества и се абстрахираме напълно от тях (но тогава възниква въпросът - защо България, а не просто 7 и нещо милиона души на сходна територия със сходни възможности?) то можем лесно да си представим вариант, при който тези хора ще оцелеят и дори ще успеят да запазят някаква цивилизованост в рамките на едно-две столетия (отслабваща с всяко следващо десетилетие, разбира се). Същите тези след някое хилядолетие ще са заселили Европа, а и ще са се разпълзели и по останалите континенти, ще повтарят в някаква степен историята (която вече ще е забравена). Така че няма нищо кой знае колко страшно.
      Идея ти, че за един век целия свят да е населен със седем милиарда българи, запазили и едва ли не развили сегашната ни цивилизацията, дори не бих я нарекъл "оптимистична", а напълно нереална. Разбира се, лично мнение.
      Има ресурси да се осигури ред - над половин милион цеви, по един "Ред-овак" на десетина души, особено ако Ред-оваците са с предимство пред хранилката , те горките дори не могат да изменят на Държавата поради пълна липса на други господари.
      Подобно общество не само че няма как да се организира, но не би и просъществувало повече от няколко години, да не говорим, че ще е напълно непродуктивно.
      А и не виждам как това ще реши основният проблем - оцеляването на някаква част от населението и преобразуването на цялата инфраструктура във вариант на полу-средновековно задоволяващо се стопанство.

      Comment


        #63
        Да не забравяме, че ние сме все пак и много находчиви. Я вижте какво се е случило с първия слон, предназначен за зоологическата градина в България - оре, та се къса.
        http://www.lostbulgaria.com/?p=1536
        Бай ти Ганя да не е балък като ония, европейците, та да зяпа туй чудо, дето е наведнъж няколко вола да седи да си почива.

        Comment


          #64






          Но да не спорим люто затова, моля. Идеята е да се покаже, че едно население МОЖЕ да расте много бързо.
          ===

          За да съм по-точен ще се наложи да поровя за числени стойности, но като цяло вярвам, че технологичното развитие ( тока, ДВГтата, влакове, мобилна комуникация, нет и т.н. ще се запазят ), както и финансовата система -- даже по-скоро ще бъде с хартиена или електронна fiat currency, а не злато или натурална размяна, щото при изобилна Самотна планета и малко население, съвсем скоро ресурсите ( метали и т.н. ) ще бъдат евтини... като се насмогне срещу Падането.

          Мисля, че Държавата няма да пусне аванта на никого да си взема "оригиналните територии". Изкушението за тотална асимилация на чуждите ще бъде непреодолимо. Жизнено важно за Държавата ще бъде да пази съържанието на Границата и да не пуска никого...

          Comment


            #65
            НЕФТ





            намира се само на 100-тина километра от Русе. ( Мостът наистина остава половинка, но предполагам , 4е може да се скалкъпи до цял мост --- примерно с насип? бетон ... все пак няма много-много речна навигация дето да и се пречи - все още. ) -- себестойността на построяването на жп линия е около милион долара на километър. Номинално ще ни трябват 100-тина милиона парични единици или под 1% от БВП. НО, казвам номинално, защото - 1-во , не е нужно да произведем релсите и траверсите и т.н. защото можем да демонтираме и преместим част от ненужната жп инфастуктура - има хиляди и хиляди излишни километри жп линии из БГ-то, 2-ро - представете си нещо средно между ГУЛАГ и Строителни войски за работна сила; трето от Русе до Плоещ е равно - изгаряме и изсичаме ... на 20км от ляво-дясно от новата артерия - разораване на целината. Из родината има и много хиляди километри тръби, сондажна техника достатъчно. Къде ще бъде по-изгодно да се рафинира - на място или в Плевен и Бургас?
            ===
            Как ще се казва Плоещ?

            Comment


              #66
              ТОПОНИМИЯ?

              Как ще кръщаваме света?
              В наследство от Изгубения свят ще имаме изобилие от доста детайлни карти с наименования по тях.
              ( Не питам това, за да седнем сега да мислим нови имена на стари, па макар и евакуирани места :-) , а за това, дали инерцията ще победи ... )

              Comment


                #67
                Идеята е да се покаже, че едно население МОЖЕ да расте много бързо.
                Sеtebos, не е въпрос на връзки към "Уикипедия", а на изчисления, които се правят лесно (и каквито съм направил). Това е тема, от която отдавна се интересувам и затова и правя подобни изчисления.
                В момента раждаемостта е около 10 на хиляда (това при смъртност около 14 на хиляда). Дори да предположим, че смъртността се запази (макар че, според мен, тя ще нарасне много, особено през първите 10-20 години), няма начин раждаемостта да се подобри без да се променят нагласите към това. Това означава смяна на поколения, не по-малко. Мисля че и сам можеш да си направиш извод какви са темповете на нарастване при тези параметри. Тези 6-7 раждания на жена във фертилна възраст са невъзможни. По-скоро максимална средна стойност ще е около 3-4. Т.е. при сегашното положение това прави не повече от 1,5-2 милиона за декада, което е много далеч от удвояване. Но това е напълно нереално.
                За да видим какво е реално, можем да се обърнем към историята си и най-добрите стойности на нарастване. А това е, съвсем грубо изчислено, 1,64% годишно нарастване между 1910 и 1926 г.
                Т.е., ако ще изчисляваме нещо и приемаме възможно най-оптималният сценарий (крайно невероятен според мен, но това си е мое лично мнение), то за столетието межсу 2010 и 2110, населението ще е около 38-40 000 000 души (т.е. първото удвояване идва около средата на ХХ²-ви век, а второто в началото на последното десетилетие на същия век (през около 40 години, грубо казано)).
                И да не забравяме нещо друго, високата раждаемост идва само с традиционен модел на обществото и културата, а подобно нещо няма как да се съчетае с оптимистичният модел на развитие. За него ще са характерни същите тенденции, които важат и за постиндустриалните общества (не повече от 10-30 раждания на 1 000 души население годишно).
                Така че въпросът е какво разбираме под "бързо" увеличаване на населението и за какво население става въпрос, защото демографията не е въпрос на механични изчисления (освен ако не приемем съвсем абстрактни популационни единици), а е пряко обвързана с културата и социалното устройство и с текущото демографско състояние. Тези неща ние ги имаме пред себе си, което ни позволява да направим съответните изчисления. Разбира се, те могат да се направят и по-прецизно, като внимателно се проследява и промяната във възрастовата структура, но сега нямам време за това. А и не виждам как ще даде много по-различен резултат (с някой и друг милион - може би, но не повече). Хората не са бактерии .

                Както отбелязах, за моята песимистична прогноза лесно мога да нагодя демографския модел, който направих в темата за демографските загуби XV-ти - XVI-ти век. Но при него прирастът е много по-малък от 1% годишно.
                естествено, разселването ще промени тези неща, но заедно с това ще увеличи процесите на разпокъсване (т.е. обособяване на нови етнически, езикови и културни групи) и заедно с това ще увеличи темповете на варваризация при следващите поколения. Проблемът е чисто комуникационен: малко хора, на големи пространства без добра връзка помежду си, означава точно това. Защото каквото и да си говорим, съвременните комуникации ще са аут най-много след десетилетие, а по-скоро много по-бързо дори на територията на държавата. А извън нея въобще няма да ги има. Става въпрос както за информация, така и за стоки и хора. Това е един от най-бързите пътища едновременно към бягство на периферията от центъра във всеки един смисъл, така и към загуба на информация, знание, дори социални и комуникационни умения.
                За да не се случи това, трябва темповете на усвояване да са много бавни, а хората да не се разпръскват, а да живеят що-годе близо едни до други. Разбира се, с изчезването на градската цивилизация това ще е по-сложно, но не е чак толкова невъзможно, докато става въпрос за сравнително малка територия. Макар че мирогледът на всекиго ще се свие до няколко километра около мястото, където работи и живее, това е неизбежно.

                Setebos написа
                Жизнено важно за Държавата ще бъде да пази съържанието на Границата и да не пуска никого...
                Товае без никакво значение. Никаква група, ако не наброява няколко хиляди души поне и не е снабдена с много техника (транспортна и всякаква), както и със семена и домашни животни, не би могла да оцелее самостоятелно "навън", където няма никаква инфраструктура. А дори само организацията на такава група без участието на държавният административен капацитет - доколкото го има, - няма да е възможно. Т.е. охраната на границите няма да е проблем, доколкото светът навън за населението ще е в буквалният смисъл на думата пустиня.
                Проблемите с колониите ще се появят едва десетилетия по-късно, т.е. първо трябва да бъдат организирани тези колонии, да преживеят няколко поколения на постепенно увеличаваща се диференциация, за да се стигне до формиране на някакво собствено разбиране. А за по-сериозните процеси ще трябва още повече време.
                Ако гледам оптимистично на нещата, дори само за усвояване на Европа и възстановяване поне отчасти на инфраструктура горе-долу на нивото на средата на Х²Х век, ще трябва не едно столетие.

                Номинално ще ни трябват 100-тина милиона парични единици или под 1% от БВП
                Можеш напълно да забравиш за цени и за БВП - тези неща автоматично губят каквато и да е стойност. А само след няколко години нищо няма да е останало от тях. Новата ситуация ще породи нова икономика, в която размяната почти със сигурност бързо ще стане натурална.

                ПП Разбира се, ако държиш да се мисли само по оптимистичният ти вариант - кажи, темата си е твоя. Тогава спирам с коментарите и забележките.

                Comment


                  #68
                  setebos, виждам по написаното от теб, че ти всъщност не желаеш дискусия, а искаш да споделиш мечтанията си с нас. Няма лошо, ама да го беше казал в началото
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #69
                    Мечтания???!!! Не.
                    Просто Нека се аргументираме - "всичко ще се срине, защото ще се срине" не е достатъчно, не мислите ли? На мен ми се струва , че има условия и запаси за оцеляване. И се опитвам да го докажа. Примерно - защо е задължително да се сринат комуникациите? Аз мисля, че мобилните такива ще устискат достатъчно дълго за да почнат да се възпроизвеждат и обновяват. Няма да има и жилищна криза - в БГ има повече сгради отколкото са ни необходими... Вода? - повечето от водоснабдяването е гравитачно у нас.. . Още - колко горивни запаси се намират на Територията сега, респ. за колко дълго могат да се порционират... и за какво ще е нужно. В името на разиграването на темата - нека видим с к'во разполагаме и да се "опитаме" да излезем с него от батака докато се докопаме до Плоещ за петрол... и пр.
                    ===
                    за супер-растежа на населението - това изобщо не е важно.

                    Comment


                      #70
                      setebos написа
                      Просто Нека се аргументираме - "всичко ще се срине, защото ще се срине" не е достатъчно, не мислите ли?
                      Зад тези изводи имаше предостатъчно аргументация и няма нужда тя да бъде повтаряна. Ако не вярваш, върни се и прочети постовете отново - те са на няколко души и там е достатъчно добре описано всичко. Включително и демографските проблеми, които не могат да се разрешат с вълшебна пръчка. Понеже не приемаш аргументацията и продължаваш да си мечтаеш, затова съм ти написал това.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        #71
                        setebos написа
                        Аз мисля, че мобилните такива ще устискат достатъчно дълго за да почнат да се възпроизвеждат и обновяват.
                        В България няма никакви заводи, машини или ноу-хау за производство на подобна електроника. Всичко е вносно. И ако можем да предположим, че все пак ще се намерят единици хора, които биха могли и да успеят да разберат какво и какво точно (или, може би, да се намери някаква, може и остаряла литература, но все пак за електроника), липсват основните компоненти, т.е. машините, които да произвеждат съответните детайли. Не вярвам, че това ще е възможно да се навакса, т.е. остава само на канибализиране и доизживяване, след което информационната технология се връща на радио-излъчватели и приемници - нещо, което ще може да се възпроизвежда.
                        Това важи за цялата електроника. Т.е. в най-добрият случай електроника ще се ползва още 10-15 години, не повече (и то все по-зле и откъслечно с минаването на времето).

                        setebos написа
                        Няма да има и жилищна криза - в БГ има повече сгради отколкото са ни необходими...
                        Разбира се, че ще има. Има достатъчно жилища, но в големите градове. А те ще бъдат изоставени в по-голямата си част само за година-две. Иначе няма как: България в сегашното състояние не може да се изхранва сама, а и професиите на 80% от населението ще бъдат напълно ненужни в новата обстановка, т.е. те няма как да издържат себе си и семействата си. Пенсионната система и здравеопазването икономически ще се срутят за няколко месеца, което също ще наложи изоставяне на градовете.
                        Няма да има и кой знае каква възможност за отопление, което е достатъчно фатално през зимата в градовете.
                        Образно казано: за да имаме големи градове, трябва да имаме ефективно селско-стопанство, ефективна транспортна система и ефективно преразпределение. Иначе попадаме в същия капан, в който е попаднало съветското общество в началото на 30-те години, по същите причини.
                        Така че единственият оптимистичен вариант, за който се сещам, е цялото градско население организирано да се разсели по цялата територия в селско-стопански селища - малки и на първо време стремящи се към самозадоволяване и използване на животинска тяга. Ясно е, че подобен социален катаклизъм ще е фатален за много хора, т.е. това ще е една от причините за нарастване на смъртността и намаляване на раждаемостта в началния период. Още повече, че общо взето хората над 60 години стават излишни, а демографската ни структура е такава, че това са много хора - поне 700 000. И още поне 800-900 000, които поради възрастта си ще имат много големи трудности с приспособяването към новите условия.
                        Да речем, че така за няколко години ще бъде възстановено земеделието и скотовъдството, така че да няма сериозна опасност от глад. Разбира се, на принципа на самозадоволяването на всяка общност.
                        Това ще постави проблем с построяването на жилища в тези селища за новите селяни. Но допускам, че проблемът е решим и докато се реши (това зависи от сезона), няма да загинат твърде много хра от глад и студ (макар че първата и втората зими несъмнено ще има и глад и студ, които ще увеличат смъртността).
                        Някакви градчета ще трябва да бъдат поддържани, заради индустрията, която трябва да се възроди в някакъв, вероятно малък, обем, така че да покрива нуждите на властта. Това ще изисква добра преразпределителна система, вероятно насилствена, за да може да се взима от селата за да се изхранват градовете.
                        Като се има предвид липсата на опит в организацията на такива мероприятия, трябва да се очакват някакви, може би не големи, негативни ефекти, подобни на съветския глад от началото на 30-те години. Вероятно някои от новосъздадените селски общини ще се обезлюдят, което може да стане и в резултат на лошо ръководство и преценка - нещо нормално в тези условия.
                        Допълнителен проблем ще представлява липсата на лекарства и медицинско снабдяване. Вярно, ние имаме в момента мощности за производство, но всички консумативи почти без изключение са вносни. Вероятно нещо ще може да се организира, но ще е далеч от сегашните възможности. Което означава, че съчетано с останалите фактори ще има епидемии и много болести ще се завърнат и ще бъдат опасен фактор. Обществото ще се върне към естествената регулация.
                        Точно поради тези причини смятам, че първите 2-3 десетилетия смъртността ще е висока (вероятно в пределите на 30-50 на хиляда годишно), като първата декада може да е и много по-висока (60-80 до 100 в отделна година).
                        Първата декада раждаемостта ще е в пределите на 4-5 на хиляда, като постепенно ще се повиши до третата декада до 10-15 на хиляда. Това ще е съчетано с висока смъртност (над сегашния около 1%) сред децата и сред родилките.
                        Т.е. първите три декади ще имаме много влошен вариант на сегашния нисък естествен прираст. Една съвсем приблизителна сметка дава към края на третата декада - 2040 г., население от около 3 500 000 души. Което вероятно ще е това, което при дадените условия земята лесно може да изхрани. При това, възрастовата пирамида и културните модели ще бъдат променени така, че ще дават характерната за традиционните цивилизации много по-висока раждаемост, т.е. някъде около това време населението ще започне стабилно да нараства (вярно, далеч от 1% годишно, но някакъв темп от 0,2%-0,5% на първо време ще се поддържа, с тенденция към нарастване).

                        setebos написа
                        Мостът наистина остава половинка, но предполагам , 4е може да се скалкъпи до цял мост --- примерно с насип? бетон ... все пак няма много-много речна навигация дето да и се пречи - все още
                        С насипване не виждам как ще се оправят нещата - тази река не може да се прегради, а и това ще има фатални последици за околните земи. Трябва да се изгради нов мост или въобще да се забрави за мостове. Първото ще изисква години за строеж. Второто е по-добър вариант: вместо мост, превоз с баржи от единия до другия бряг. Така или иначе, основният проблем ще е създаване на път до Плоещ, след това намиране на нефтени залежи и създаване на условия за експлоатацията им. Всичко това ще отнеме години и ще глътне много работна сила, гориво и машини.
                        Честно казано, не съм убеден, че по-добър вариант няма да е обръщане към местни и разработени източници на енергия като въглищата и връщане към парата като основна работна сила, още повече, че със сегашните технологии (или това, което е останало) могат ад се построят доста ефективни парни машини. Усвояването на външни ресурси и територии ще е дело на по-далечното бъдеще, когато населението ще е нараснало дотолкова, че ще се мисли за колонии. Т.е., някъде след 2050 г.
                        И без друго, в първите години вероятно ще има сериозен психологически проблем с усвояването на външни територии: хората просто ще ги е страх, предвид това, което се е случило. Ще трябва да мине време и да се сменят поколения, когато около събитието вече ще е изграден митологичен пласт и може би няма да има табу. Не вярвам варваризацията да стигне дотам, макар че ако се изпуснат нещата от гледна точка на управление - напълно е възможно.
                        Във всеки случай, ако се погледне оптимистично, вероятно само 300-500 години по-късно голяма част от Европа ще е повече или по-малко заселена и ще има нова инфраструктура. Вероятно тогава все още ще се е запазило част от някогашното познание и умението да се чете (вероятно като езотерично и достъпно за малцина), което ще доведе до нови географски открития и разселване по света, вече лишено от някогашните проблеми "какво ще правим с аборигените".
                        Това е моята прогноза.

                        Comment


                          #72
                          Вече забравих част от дискусията, така че ще ме извините, ако повтарям вече казано.
                          Развитието на обществото е свързано с усвояването на енергията. Колкото повече енергия са имали на разположение хората, толкова повече са се развивали. Основно заради това, че с повечето енергия се постига по-голяма производителност на труда. Процесът е и обратен - ако изчезнат източниците на енергия, производителността на труда спада рязко.

                          Какви са източниците на енергия у нас. Изкопаеми горива - въглища, природен газ и нефтопродукти. Природният газ е практически изцяло вносен. Видяхме какво стана миналата зима. Въглища имаме достатъчно, за да захранват съответните електроцентрали за много време напред. Само дето тези централи покриват горе-долу половината от текущото потребление (нямам по-точни стойности в момента).
                          Електроцентрали на нефтопродукти, т.е. мазут, май практически няма - мисля, че на такова гориво работят само отоплителните съоръжения.
                          Другите основни източници на енергия са атомната електроцентрала и водните електроцентрали. Дялът на АЕЦ е около 1/3 от текущото производство. Явно ВЕЦ трябва да са останалите 10-20%.
                          Реакторите на АЕЦ се презареждат с гориво на определени интервали от време. Горивото идва от Русия. Най-новите касети позволяват работа в продължение на 4 години.
                          ВЕЦ-овете са горе-долу ясни - те си работят

                          От изложеното дотук може да се направи погрешният извод, че енергия има. За имане - има, но няма кой да я произведе. Защото една централа не е просто някаква там вода или пара, която задвижва едни турбини, които въртят едни генератори, които пускат ток през едни трансформатори и кабели. Има хиляди други компоненти, които се нуждаят от поддръжка и подмяна и които може да се развалят. И повечето от тях не се произвеждат у нас. Например повечето датчици, на които разчитат системите за управление. Някаква малко по-сложна електроника от същите тези системи. Тръбна арматура. Елементарни неща като проводници и кабели (не че у нас не се произвеждат проводници и кабели, само че за тяхното производство се разчита на нефтопродукти). А ако сложим и системите за доставка на гориво - ТЕЦ на въглища, без да има как те да се добият или да се доставят до централата, не е особено полезен, - тогава нещата стават още по-неприятни.

                          Наистина, преди 50 години всички тези централи са си работели съвсем нормално и без кой знае каква съвременна електроника (между другото, нашата АЕЦ започва да се строи през 1970 г., тъй че и нейното управление отначало може да се причисли към технологиите преди 50 години). Само че е по-лесно да се надстрои системата, отколкото да се върне назад.

                          Все пак цялата енергийна система няма да се разпадне за една седмица. Но няма да издържи повече от 5 години според мен.
                          Много по-непосредственият проблем ще бъде изчезването на нефтопродуктите. Наличните резерви от горива надали са достатъчни, за да осигурят дори една реколта. И нямам предвид само тракторите и комбайните, а и другия транспорт.

                          А дори и да допуснем, че много бързо организираме едно Drang nach Ploieşti - все пак е само на сто километра от Дунав, какво правим там? Наистина, петролът там не е чак толкова дълбоко, колкото си мислех отначало. Има доста резервоари на по малко от 500 метра дълбочина (макар че най-вероятно вече са изчерпани) и вероятно половината са по-плитки от 1000 метра. Но можем ли да стигнем до тях?

                          Всъщност нито един от досега посочените проблеми не е нерешим. Причината двигателите с вътрешно горене, работещи с петролни продукти, да завладеят света е, че са най-евтини като цяло. Като петролът изведнъж стане силно ограничен ресурс, ще се намерят други начини да се осигури "подвижна" енергия.
                          Само че това не може да стане за 1 или 2 години. А сегашното общество ще се разпадне точно за 1 година. Като няма какво да ядем, защото няма как да се засее и после да се събере яденето (не можем да орем с волове или коне, защото не са се родили, а гориво за машините няма), няма да има свободен ресурс, с който да се решат елементарни въпроси като например построяване на един път.
                          Защо съм толкова сигурен, че гориво няма да има. Просто предположение Съгласно приложение ¹1 към Закона за защита на класифицираната информация държавна тайна са:
                          12. Сведения за планирането и осигуряването на общия държавен военновременен план с материални, финансови и трудови ресурси, както и документите, регламентиращи тази дейност.
                          20. Организация, функциониране и управление на системата за снабдяване на Въоръжените сили на Република България с материални средства при положение на война, военно или друго извънредно положение.
                          21. Данни за стратегическите запаси от материални средства, създадени за военно време.
                          Така че реални сведения за степента ни на подготвеност за някакви катаклизми би трябвало да не са достъпни публично.

                          И след като установих колко сме зависими от нефта, как да не се сетя за романа "Десетият праведник", където след някакво необяснимо събитие въглеродът е придобил критична маса. И всяко събиране на едно място на въглерод над критичната маса - която беше доста малка - води до ядрен взрив.

                          Та като цяло съм силно песимистично настроен. Разбира се, тъй като точно такова събитие не може да се случи - всичко да се върне в изходно положение, цялата тази тема не е нещо повече от една приятна умствена гимнастика

                          Comment


                            #73
                            Извинявайте че питам но в началото на алтернативката не се ли посочваше че всички хора извън България изчезват но обаче инфраструктурата остава непокътната така че не можем ли да се възползваме от инфраструктурата на вече безлюдните съседни държави.

                            Comment


                              #74
                              setebos написа Виж мнение
                              планетата се завръща в pristine state все едно никога не е обитавана
                              Т.е. инфраструктурата извън Б-я изчезва заедно с хората.
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                #75
                                "приятна умствена гимнастика" - нали това е целта
                                ===

                                ОК. Съгласен съм, че достъпа до енергия е всичко, и че петрола е всичко в случая. Затова насочвам към вариоанти в които използваме малкото налично, за да се докопаме до нещо съществено.

                                Колко петрол/течни горива има в наличност в БГ към момента на Събитието?

                                Съгласни ли сме, че:
                                1. имаме електроенергия ( АЕЦ за няколко години, ТЕЦ и ВЕЦ за по-дълго )
                                2. имаме техника за 10-15 и повече години без да е нужно да възпроизвеждаме с нови изделия ( ДВГ коли, компютри, и т.н. )

                                Петрола: Плоещ не е изчерпан , защото условието е , че извън-българската земя се връща в състояние , все едно извън-българите никога не са съществували. В Плоещ знаем много точно къде са най-достъпните зони в нефтеното поле.

                                Т.е. с това което имаме по територията като съществуваща и оцеляема и поддържаема за 5-10 години инфраструктура и запаси - можем ли да си позволим да овладеем Плоещ и ако от него можем да си транспортираме няколко милиона тона нефт годишно, ще можем ли да се надяваме да задържим положението... и да търпим растежно икономическо развитие оттам нататък?

                                Биогоривата - ако имаме гориво за земеделие ( смятам, че детехноогизацията е самоубийство, и интереса ще бъде към компресия на населението и на снабдителните линии по няколко причини ), ще можем да обработваме няколко милиона хектара за към милион тона олио или биодизел, също, но това иска по-подробна инвентаризация на наличностите и поддържимостта на селскостопанската техника, части, семена и т.н. ...

                                твърдо биогориво -- тецовете ще могат ли да работят на дърва? макар и при по-ниска ефективност. Говоря повече за отопление. София и Пловдив са само на десетки километри от гъсти, девствени гори...

                                Comment

                                Working...
                                X