Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електричеството спира

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Но само ако управлението успее да организира хората. Което е и основния ми довод да не съм оптимист при кризисни ситуации.
    Хората ще искат да бъдат организирани.

    Така че голяма част от българското жито е складирано извън граница.
    Спекулираш. И то грубо. В статията на Капитал твърдят точно обратното. Само 202 409 тона са в зърнопреработвателните предприятия, като вероятно много от тях са български фурни, хлебозаводи и производители на пакетирани закуски.


    И да припомня: по съотношение природни ресурси - население от 233 държави на тази планета, Бълария е на 198-мо. А ако махнем разните островчета и територии, само няколко държави са по-добре от нас по този критерий. Държави континенти от рода САЩ, Русия, Австралия, Казахстан:
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...owing_capacity

    Мен повече би ме било страх от вътрешната миграция в Европа, отколкото от някакъв нещастен пакистанец на другата страна на кълбото.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      Амазон, като те чета и ми идва да ти викам Б.Борисов.
      В толкова хубава държава сме живеели, пък да не знаем
      Сънят е слаб заместител на кофеина!

      Comment


        ValBo написа Виж мнение
        Амазон, като те чета и ми идва да ти викам Б.Борисов.
        В толкова хубава държава сме живеели, пък да не знаем
        Положителните черти се проявяват само при апокалипсис от планетарен мащаб
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Amazon написа Виж мнение
          Положителните черти се проявяват само при апокалипсис от планетарен мащаб
          Сега разбирам защо той ни е премиер
          Сънят е слаб заместител на кофеина!

          Comment


            Масови преселения могат да бъдат причинени от глобални климатични катаклизми. Или да речем, удар на голям астероид. Спирането на тока не бих го причислил към тях, защото ще повлияе различно на различните общества (и по различно време) и най-вече, защото човек има алтернативи и възможност да реагира някак.

            Как реагират напредналите при трудни ситуации - ами вземете за пример Великобритания през ВСВ и как въвеждат плановете в земеделието и животновъдството. Там буквално се подготвят за пълна блокада на острова и макар тя никога да не става факт, все пак не рискуват и действат бързо и решително - намалят се животните, сеят се масово зърнени храни, въвеждат се купони и дажби. Дори Райха да бе успял да направи блокадата, кел файда, от глад няма да ги умори.
            Quae fuerant vitia, mores sunt.

            Comment


              Amazon написа Виж мнение
              Четох че в момента в България заради субсидии имало повече добитък отколкото някога е имало в цялата история на страната. И да, зеленчукопроизводството го съсипаха мутрите и индоевропейците, но консервената промишленост не съм чувал да е западала. Това че ползват украински боб не значи че не се произвеждат у нас. И точно за това консервите са по-евтини, дори когато са от много качествени суровини. Защото произвеждаш, трупаш на склад и продаваш когато е изгодно. Нищо не се разваля, разходите за съхранение са нищожни.
              И отново, това важи за няколко големи окръжни града. В малките градчета и селата консумират някаква част собствена продукция и на магазина разчитат основно за хляб, сол, сирене и някое замразено пиле или патешки фенер. Все неща произведени в България иначе не могат да оцелеят.
              И всичко това го има докато дневно, в държавата ни, се изхвърлят тонове храна. При подобен апокалипчитени сценарий дали ще си позволяваме да извхърляме храна, в количествата, в които я изхвърляме сега. И дали ще ползваме картофи и царевица за производство на чипсове, снаксове, зрънчовци и други подобни простотии.

              Comment


                miau написа Виж мнение
                И всичко това го има докато дневно, в държавата ни, се изхвърлят тонове храна. При подобен апокалипчитени сценарий дали ще си позволяваме да извхърляме храна, в количествата, в които я изхвърляме сега. И дали ще ползваме картофи и царевица за производство на чипсове, снаксове, зрънчовци и други подобни простотии.
                Изхвърляме, според някои данни, по 400 000 тона на година. Към 1095 тона всеки ден. Данните са потвърдени от Министерството на земеделието през 2012 г. - линк
                Quae fuerant vitia, mores sunt.

                Comment


                  Amazon написа Виж мнение
                  Преселения да. Но ти пишеш за нещо като масова телепортация/инвазия на стотици милиони единомишленици-логистици. Преселения може и да се случат. Даже е много вероятно. Но преселенията се случват в рамките на години, десетилетия, столетия. Извън възможностите ни са да предвидим толкова напред, колкото и да е теоретично.
                  Не, не пиша за никакви масови телепортации и ми е ясно, че ми се говори "на въпреки", просто за да става лаф. Тонът ми също го провокира.
                  Сложил съм 500 млн., защото съм скромен, иначе наистина са 3 млрд. Че няма да заминат всички е ясно, нито ще заминат наведнъж. Някои ще останат да се организират, други ще измрат, трети ще тръгнат и част от тях ще стигнат - да речем, че са 500 млн.

                  Както го виждам - първите мигранти ще започнат да пристигат до седмици след началото на апокалипсиса и оттам нататък ще продължат да пристигат с години. Пикът предполагам ще е след 3-4 месеца.
                  Пък и никъде не съм писал за масова телепортация? Пиша от самото начало за "велико преселение на народите". Това че ксенофобското ти съзнание го интерпретира като инвазия, картечници и бодлива тел, си е твоя заслуга.

                  Поразителното за мен е, че се поставя под въпрос мотивацията на хората да се преместят, за да оцелеят. Реалността е, че просто има държави, които разчитат изцяло на внос на храни и без ток и международна търговия са обречени. Дори подминавайки споменатата в началото Британия, споменах Саудитска Арабия с нейното население от 20 млн. души и Йордания с 5 млн., като и двете страни са почти изцяло пустинни. За страните от залива не ми се рови. За Бангладеш, Пакистан, Индия, Индонезия, Малайзия и пр. също. Саудитска Арабия разчита изцяло на обезсолена морска вода и внос на храна. Без ток всичко това спира моментално, не за десетилетия, не за векове, а до дни тези 20 млн. ще трябва да бягат или да умрат. Изсипват се 20-30 млн. араби в Турция, която вече има няколко милиона бежанци от Сирия; колабира и Турция (Сирия и Ирак са леш така или иначе); оттам няколко десетки милиона турско-арабско-кюрдски бежанци ще тръгнат... към Кавказ, може би??

                  Това е само едно кътче от света. Моля, който знае как Алжир ще изхрани 40 млн. население без ток или Бангладеш 150 млн. население, да вдигне ръка. Просто има държави с огромно население, което няма как да изхранят. Нали вече се съгласихме, че дори в развитите държави ще умрат от глад милиони? Та какво остава за третия свят. Какво се случва в ситуации на масов глад ни е показвала историята многократно - до няколко месеца ще се появят случаи на канибализъм. В пика си пристигащите може да достигнат до 1 млн. на ден. (що не? 365 млн. за първата година)
                  При все, че това трябва да е военно-исторически форум, ще го обясня колкото мога по-просто:

                  1. Човек живее на място Х.
                  2. Когато условията за живот в място Х станат непоносими или животът му е заплашен пряко, човекът напуска място Х и се премества на място У.

                  Не мога да приема сериозно тезата, че тези хора вместо това ще легнат да умрат кротко и през ум няма да им мине да потърсят спасение някъде другаде. Всичко от заобикалящия ни свят и познатата история сочи точно обратното.

                  ПП Последно, ще разкажа една семейна история, която са ми разправяли преди години. Семейството на прабаба ми са били от Янина (тя самата е била на 3 г. тогава). Когато става ясно, че "турците идат" (и в далечината вече се вижда заревото от опожарените села), домочадието и семейните ценности се натоварват на една риболовна гемия и бягат за България - 3 дневно пътешествие по море около цяла Гърция, през Босфора, та до Варна (все покрай крайбрежието, както са правили хората с хилядолетия преди развитието на морската навигация). Явно те са би от "тъпите хора", кой знае защо решили да не останат в "познатата им обстановка". Моля не ми задавайте повече тъпи въпроси за логистика, навигация, маршрути и GPS координати. Благодаря предварително.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Dinain написа Виж мнение
                    Поразителното за мен е, че се поставя под въпрос мотивацията на хората да се преместят, за да оцелеят.
                    Предполагам, че не поставаш под въпрос мотивацията на хората, които не искат да се местят, да не желаят друг да идва и да им взима земята? Няколко стотин милиона може да са решили да дойдат и да се заселят в Европа. Ще ги очакват други стотици милиони, които няма да искат заселници, ще познават земята си много по-добре от заселниците и ще са мотивирани да оцелеят, като се отърват от заселниците.

                    Dinain написа Виж мнение
                    ПП Последно, ще разкажа една семейна история, която са ми разправяли преди години. Семейството на прабаба ми са били от Янина (тя самата е била на 3 г. тогава). Когато става ясно, че "турците идат" (и в далечината вече се вижда заревото от опожарените села), домочадието и семейните ценности се натоварват на една риболовна гемия и бягат за България - 3 дневно пътешествие по море около цяла Гърция, през Босфора, та до Варна (все покрай крайбрежието, както са правили хората с хилядолетия преди развитието на морската навигация). Явно те са би от "тъпите хора", кой знае защо решили да не останат в "познатата им обстановка". Моля не ми задавайте повече тъпи въпроси за логистика, навигация, маршрути и GPS координати. Благодаря предварително.
                    Подобни истории има много. Най-важното е, че предците ти са тръгнали към място, от което няма да ги върнат. Едно е населението в Северна България да реши да се пресели на юг от Стара Планина. Едва ли някой ще ги върне. Друго обаче е ако няколко милиона араби решат да дойдат.

                    Comment


                      Dinain написа Виж мнение
                      2. Когато условията за живот в място Х станат непоносими или животът му е заплашен пряко, човекът напуска място Х и се премества на място У.
                      Ти специално къде ще се преместиш като спре тока? И защо?

                      Dinain написа Виж мнение
                      Моля не ми задавайте повече тъпи въпроси за логистика, навигация, маршрути и GPS координати. Благодаря предварително.
                      Знам, сложно е, но в никакъв случай не е тъпо, или ирелевантно. В нашия сценарий кой и с какво ще закара баба ти до Варна?

                      Dinain написа Виж мнение
                      Дори подминавайки споменатата в началото Британия, споменах Саудитска Арабия с нейното население от 20 млн. души
                      Аз споменах Британия. Лошо ще е. В началото няма да има с какво да прекосят Ламанша, но мисля че ще се справят. Франция може да ги изхрани. А судитите са пътници. Ще пукнат преди да стигнат до Варна. Кофти, ама няма начин. Няма кой да ги храни и пои по пътя. Ако въобще намерят пътя.

                      Dinain написа Виж мнение
                      Пък и никъде не съм писал за масова телепортация? Пиша от самото начало за "велико преселение на народите". Това че ксенофобското ти съзнание го интерпретира като инвазия, картечници и бодлива тел, си е твоя заслуга.
                      Ксенофобското ми съзнание му се видя, че ти така представяш проблема. И ти го дефинира тоя "проблем". Ни се опитваме да ти обясним че няма основания да се случи вакхалията която пророкуваш. Ако както и ти виждам че започваш да клониш, че ако има преселение то ще е бавно и постепенно, то тогава какви картечници и бодлива тел?



                      И един линк, който показва че нашите елитни полицаи, май не са най-добрият материал за справяне с кризи:
                      http://www.segabg.com/article.php?si...32400040001001
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Ни се опитваме да ти обясним че няма основания да се случи вакхалията която пророкуваш.
                        Единственото, което виждам да се опитваш да обясниш е, че "джапанките" са тъпи, ще измрат от глад или ще се удавят всичките, и дори да не умрат всичките, останалите ще ги застреляш. Това е всичко, което видях до сега. Страх и reading to reply, not to understand.

                        Ако както и ти виждам че започваш да клониш, че ако има преселение то ще е бавно и постепенно
                        В пика си пристигащите може да достигнат до 1 млн. на ден.
                        Съжалявам, явно наистина мащабите са трудни са осъзнаване. Днес, в нашата реалност, статистиката е следната:
                        - за цялата 2014 г. в ЕС са влезли 283 хил. бежанци.
                        - за цялата 2015 г. в ЕС са влезли малко на 1 млн. бежанци. За цялата 2015 г. (източник: https://en.wikipedia.org/wiki/Europe...nt_crisis#2015)
                        Всеки е забелязал полемиката, общественото мнение, политическите (икономическите - по-късно) промени предизвикани от този феномен.
                        Сега си представи, че този човешки поток се увеличава 350 пъти + няма ток, навсякъде цари глад, безредици, срив на всички комуникации и обществени устои.
                        Ох, определено всичко ще мине по мед и масло. Няма никакви основания за притеснение.

                        Нямам какво да добавя, лека нощ.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          miau написа Виж мнение
                          Не знам за асирийските земеделци, но днес аз съм земеделец, но съседа ми обича да ловува, а другия съсед е и рибар. Тримата заедно притежаваме знания как да оцелеем и като земеделци(аз ще ги уча) и като ловци-събирачи(те ще ме учат).
                          Ами супер, ако е такъв случая значи ше сте си славна дружинка опасявам се обаче, че земеделците и ловджиите са не повече от 10% от населението. Профила на средния гражданин е по-различен: аз примерно ще съм мениджър по маркетинг, съседката е секлецарка у некоя кантора, а комшията е IT специалист, дето не знае от коя страна се хваща мотиката/пушката. Та тримата като се събереме - кво прайме?
                          (\_/)
                          (°_°)
                          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                          Comment


                            Warlord написа Виж мнение
                            Профила на средния гражданин е по-различен: аз примерно ще съм мениджър по маркетинг, съседката е секлецарка у некоя кантора, а комшията е IT специалист, дето не знае от коя страна се хваща мотиката/пушката. Та тримата като се събереме - кво прайме?
                            Отивате при някой да ви научи. По селата е пълно с хора, които знаят как, кога и какво се сади, как се гледа, кога се полива и т.н. В един друг форум един иска да затрие всички пенсионер, защото нещо му били криви, та се сетих за приказката "Старите хора". А и в много от по-малките градчета все още има къщи с дворове и градини, където хората си сеят разни работи. Знание има, трябва желание за работа.

                            Друго ми хрумна. Ние като сме на такава удобна географска ширина какво ще правим ако от юг дойдат арабите, а от север "викингите"?

                            Comment


                              Dinain написа Виж мнение
                              - за цялата 2015 г. в ЕС са влезли малко на 1 млн. бежанци.
                              Но от тях сирийците са малко над една четвърт. От останалите има много етиопци и африканци от около и под екватора; афганистанци и косовари (по равно). Уточнявам, защото от тоя 1 млн голяма част са използвали доста транспорт, т.е. не можем да ги умножаваме заедно с най-близките териториално.

                              miau написа Виж мнение
                              Друго ми хрумна. Ние като сме на такава удобна географска ширина какво ще правим ако от юг дойдат арабите, а от север "викингите"?
                              Митници?
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                Amazon написа Виж мнение
                                Чак пък враждебно?!? Постави се на мястото на хората. В началото няма да са гладни зверове а просто уплашени хора търсещи сигурност. Първата фуражка в униформа която излезе пред събралите се и им даде надежда за ред и разпределяне на храна и говори уверено и готово. Даже ще се радват че им намира занимание. Повечето мразим българските политици, но не и обикновените полицаи. Те в общия случай са ни съседи и приятели.
                                Не че искам да кажа нещо лошо за българските полицаи, но нито някой ги обича особено, нито пък могат да вдъхнат особена надежда за ред и сигурност. За увереното говорене също има известни резерви

                                ИМХО, всичко ще зависи от армията и способността и да организира отбрана на ключови позиции, вкл пътища.

                                Comment

                                Working...
                                X