KG125 написа
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Няма Първа Световна Война
Collapse
X
-
Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
-
Гост
Но това е проблем на имперска Русия, отменен впрочем от Керенски окончателно, а дори и в края на империята в много отношение отпаднал (не важи за лица с висше образование, за търговци, занаятчии, преминали през войската и др.).
В една алтернативна постимператорска Русия с капиталистическа икономика това нещо би било абсолютно минало. Защо предпоставяш, че това би продължило??
Comment
-
KG125 написа Виж мнениеНо това е проблем на имперска Русия, отменен впрочем от Керенски окончателно, а дори и в края на империята в много отношение отпаднал (не важи за лица с висше образование, за търговци, занаятчии, преминали през войската и др.).
В една алтернативна постимператорска Русия с капиталистическа икономика това нещо би било абсолютно минало. Защо предпоставяш, че това би продължило??
Така че, не случайно сред революционерите има много евреи - самата същност на режима и отношението към тях ги вкарва в редиците на противниците на съществуващия ред.
За "една алтернативна постимператорска Русия с капиталистическа икономика", както го определяш ти, трябва да има причина. Според теб, как може да се мине от единия към другия строй, без революция? Или, по-вероятно, революция плюс гражданска война? Защото, както би трябвало да се досещаш, нали, Императорът, бил той Николай втори или някой друг, няма да сдаде доброволно властта си, а и при това има много сериозни сили на своя страна. Така че - без кръв няма да стане. До въпросната постимперска Русия трябва да се стигне, което просто няма как да си представя, че може да стане без голямо кръвопролитие, загуба на територии и последващи вълнения и войни.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
DelaRea написа Виж мнениеДобре, ако приемем това за отправна точка - Русия не се намесва във войната на страната на Сърбия и с това си пасивно поведение определя неизбухването на ПСВ, то тогава да видим нещо друго - какво се случва със сръбско-австрийският конфликт от лятото на 1914 г.?
Сърбия, с нейният войстващ национализъм, е оставена сама на произвола на съдбата срещу Австро-Унгария.
Как щеше да се развие този сблъсък - като регионален конфликт или само като дипломатически проблем?
Щеше ли да има военни действия на Дунава, и ако да, как щаха да се развият те?
Дали това нямаше да е началото на едно поредна, 3-та Балканска война, в която България да търси своя реванш и да нападне Сърбия?
Как щяха да реагират Гърция, Турция и Румъния на това?
Значи в резултат на една такава война България получава македония (спорна + безспорна зона). А санджак + още някакви земи отиват за Австрия. Друг е въпросът че австрийците закъсват на сръбският фронт което реално би се получило и в алтернативата.
Междудругото аз не виждам как ще се задържи Австрия-Унгария като едно цяло след като и чехи и унгарци и поляци дебнат момента за откъсване. Самите немци не са съвсем убедени че не искат да бъдат част от Германия.Така че там е ясно че ако няма ПСВ ще има гражданска война или мирно разпадане.
Между другото Англичаните мисля са се чудили с какво да я заменят (мисля че се чудят от времето на Освободителната война)
Comment
-
Хъм, чакайте малко, а защо си мислите, че Сърбия е толкова неотстъпчива по този въпрос? Защото е с Русия зад гърба, образно казано. Ако е ясно, че Русия няма да се намеси (а това е повече или по-малко въпрос на множество разговори и тайни договаряния), то и Сърбия няма да се държи по този начин, а ако не го направи, кризата лесно може да бъде избегната.
Това е един познат симптом от алтернативните теми - променя се едно нещо, но се забравя, че всеки играч на свой ред ще съобрази стратегията, а следователно и поведението си, с направената промяна.
До ПСВ се стига по стечение на обстоятелствата. Т.е. чрез верига от повече или по-малко случайни събития. Но зад тях има няколко достатъчно мощни "генератора", които самостоятелно водят нещата към война в Европа, а политическите връзки на свой ред подсигуряват възможността войната да не остане локална. Това не означава, че подобна война е неизбежна, а само че всяко по-сериозно случайно събитие с политически последици може да отключи верига от навързани политически и дипломатически събития, която има висока вероятност да прерасне във война.
Що се отнася до частния въпрос, свързан с Русия лично според мен без война, която да върви зле, няма как да има успешна революция. Твърде много събития се навръзват, за да се стигне до успех. Те.. нови революции със сигурност ще има и вероятно ще са по-кървави от тези от началото на века, но също толкова вероятно е да бъдат неуспешни.
От друга страна, някаква Европейска война е неизбежна - национализмите в съчетание с множество други фактори тласкат нещата в тази посока.
Comment
-
Пак ще се само цитирам - ако се раздели Китай вероятно няма да се стигне до война (разбира се най-голям дял трябва да се падне на Германия за да стане това, но някакси не си представям как Щатите, Япония и Англия ще искат да им се затвори най-големият пазар).
А защо не започнем от това че Германия вместо да държи на Австрия (още Бисмарк твърди че тая държава е кауза пердута) заложи на съюз с руснаците тогава да кажем би имало 2 противоположни лагера - условно морски (Англия+Франция) и континентален (Германия+Русия). Тогава би имало някакъв паритет на силите и до глобална война не би се стигнало или поне би се отложила за доста време.
Comment
-
han asd написаА защо не започнем от това че Германия вместо да държи на Австрия (още Бисмарк твърди че тая държава е кауза пердута) заложи на съюз с руснаците тогава да кажем би имало 2 противоположни лагера - условно морски (Англия+Франция) и континентален (Германия+Русия). Тогава би имало някакъв паритет на силите и до глобална война не би се стигнало или поне би се отложила за доста време.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
han asd написаТогава би имало някакъв паритет на силите и до глобална война не би се стигнало или поне би се отложила за доста време.
Това означава, че всеки инцидент, който едновременно позволява на една страна да даде воля на "справедливи претенции" (т.е. скрито на недоволството, което чувстват дипломатите и държавниците й спрямо друга страна), а на другата да отвърне също толкова гордо и обидено, е склонен да вкара всички свързани държави в една въртележка на демонстриране на гордост, неразбиране и нежелание да се отстъпва. А когато това се случи е по-вероятно проблемът да ескалира, вместо да се потуши в процес на взаимни компромиси или поне желание за спокоен дипломатически разговор.
Съществуват съюзи, които дават фалшиво чувство за сигурност и сила на държави, които иначе трудно биха претендирали за такива, а това се комбинира с разцвет на национализма, т.е. на едни или други претенции и желания за територии, пазари и "справедливост". Това влияе върху умовете на дипломати и държавници негативно. Т.е. някогашната система за колективно решаване на проблемите вече не работи, защото вместо няколко независими субекта със съвсем частни съюзи постепенно се формират два основни такива (този процес далеч не е приключен, разбира се, но оказва влияние върху мисленето). Както се вижда, след войната се опитват да изработят нещо, което да играе тази роля, но без особен успех. Вероятно каквато и да е структура, изградена на "баланс" на силите (а реално на надпревара в опити той да се наруши) е несигурна и склонна да усилва всеки дребен инцидент.
На проблемът може да се погледне и от други страни. Например, може да се каже, че ако мине достатъчно много време без ситуацията да ескалира опасно, постепенно обществата и настроенията ще започнат да се променят и е възможно повечето проблеми да се приглушат без кръвопролитие. Т.е. да приемем, че има някакъв "критичен период" от няколко десетилетия или дори по-малко, през който вероятността от ескалация на всеки конфликт в обща война ще е висока, след което ще започне да намалява (в крайна сметка, не опасностите и жертвите на двете световни войни, а по-скоро промените в политическата картина, технологиите и културата довеждат до "ново виждане", в което войната вече все по-рядко се разглежда като възможно и желано решение на някакви проблеми). От гледан точка на това, което реално се е случило, вероятността за това изглежда сравнително малка.
Comment
-
Гост
messire Woland написа Виж мнениеКакъв Керенски те гони Нали казваме, че няма ПСВ, или поне Русия не участва, значи Керенски е никой, а управлява Николай II, или, ако и него са го избомбили - някой друг от рода на Романови (синът му, или там ... абе те са много роднини).
Така че, не случайно сред революционерите има много евреи - самата същност на режима и отношението към тях ги вкарва в редиците на противниците на съществуващия ред.
За "една алтернативна постимператорска Русия с капиталистическа икономика", както го определяш ти, трябва да има причина. Според теб, как може да се мине от единия към другия строй, без революция? Или, по-вероятно, революция плюс гражданска война? Защото, както би трябвало да се досещаш, нали, Императорът, бил той Николай втори или някой друг, няма да сдаде доброволно властта си, а и при това има много сериозни сили на своя страна. Така че - без кръв няма да стане. До въпросната постимперска Русия трябва да се стигне, което просто няма как да си представя, че може да стане без голямо кръвопролитие, загуба на територии и последващи вълнения и войни.
Променена, но не така радикализирана Русия. Некадърността на Николай, за която толкова го упрекват, съдържа в себе си съществена либерализация на руската империя. Защото, няма какво да се лъжем - това, което през 1917 г. пада е една доста либерална Русия, само че разрушена във военен и държавнически хаос, който да, неспособният наистина Николай не успява да овладее.
Идеята ми е, че един от възможните пътища при липса на ПСВ е - модернизация начело с някой Столипин и продължаващо формализиране на императорската институция до представителна монархия - дали при Николай, дали при болнавият му и жив в нашата алтернативка негов син.
Т.е. - ако го нямаше военния хаос, можеше да има промяна, но не да се стига дотам, докъдето стигнаха болшевиките. В крайна сметка, историята ни показва, че модернизация и индустриализация се постигат не само по техния път, и май по-добре става.
Разбира се, другата алтернатива би била втвърдяване, но либерализацията, както казахме, е започнала още от началото на века, пък и в Русия будните умове не се свършват, времето просто изисква да отпаднат последните имперски проблеми и ограничения. Ако се тръгне по този път, всякакви рестрикции биха паднали, макар, че желязна ръка и силен човек отгоре ще трябва да има, Русия без това някак.... се губи ))
Comment
-
КГ - в какво Николай II е "либерал"? В какви отношения, с какви свои действия?Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Гост
Ами че в сравнение с предшествениците си. При него почти няма смъртни присъди, присъдите за политическа дейност не са много и са доста меки, функционира съд със съдебни заседатели, поставена е оснвата на правова държава от "буржоазен тип". Като оставим пропагандата, основателната критика срещу него е за колебанието му през 1907 и после за отказа му, заедно с крайно десните партии в Думата, да извърши конституционни реформи и да предаде властта си на парламента. Властта му е била мека, всъщност..
Comment
-
KG125 написа Виж мнениеАми че в сравнение с предшествениците си. При него почти няма смъртни присъди, присъдите за политическа дейност не са много и са доста меки, функционира съд със съдебни заседатели, поставена е оснвата на правова държава от "буржоазен тип". Като оставим пропагандата, основателната критика срещу него е за колебанието му през 1907 и после за отказа му, заедно с крайно десните партии в Думата, да извърши конституционни реформи и да предаде властта си на парламента. Властта му е била мека, всъщност..Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
messire Woland написа Виж мнение....
как може да се мине от единия към другия строй, без революция? Или, по-вероятно, революция плюс гражданска война?
Между другото точно в момента, когато тръгват по пътя на реформите, Франция и Русия са сполетени от революции, като че ли някой бърза да ги спретне преди те да станат безпредметни.
messire Woland написа Виж мнениеЗащото е малко вероятно по ред причини. Преди всичко - с австрийците са практически почти един народ, докато с руснаците не са. Имат ред разлики, а и вижданията на Кайзера са от значение, а за него Австрия е много по-близка. Въобще, дипломатическата необходимост рядко побеждава над моментните сантименти и/или културна близост. Във всеки случай, вероятността Германия да се преориентира към Австрия в онзи момент е горе-долу колкото вероятността тогавашна България да приеме исляма за официална религия в страната.
gollum написа Виж мнениеТова означава, че всеки инцидент, който едновременно позволява на една страна да даде воля на "справедливи претенции" (т.е. скрито на недоволството, което чувстват дипломатите и държавниците й спрямо друга страна), а на другата да отвърне също толкова гордо и обидено, е склонен да вкара всички свързани държави в една въртележка на демонстриране на гордост, неразбиране и нежелание да се отстъпва.
Comment
-
г-н Никой написаКитай мина от маоизъм към пазарна регулирана икономика без революция или гражданска война.
г-н Никой написаБез ПСВ по-вероятна е една 300 - 350-милионна Русия с много модерна ресурсно-добивна индустрия, лека промишленост, военна промишленост и земеделие.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
Comment