Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златна монета на хан Аспарух?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Аз мисля, че преди да може да се обсъжда въпроса въобще, е нужно да се докаже, че монетата е автентична. Да се направи анализ на материала. Да се датира. Да се сравни с други подобни монети. Въобще нужна е солидна изследователска работа. Аз - като съвършен лаик по въпроса, намерих в нета още няколко подобни по дизайн и с подобни символи солиди и денари.

    Is there an early Islamic portrait of the Prophet Muhammad on a coin, perhaps created from the recollections of those Companions ot fhe Prophet who knew him personally, struck in the year 77 AH (693 CE), 61 years after his death? Click on the images to find out.



    Има и с мустакати човечета...
    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

    Comment


      #17
      Ето защо иманярството и прекупвачеството наистина трябва да се преследва от закона.Да оставим това дали монетата е автентична-това е отделна тема.Има и по-груби имитации от различни народи съседни на империята,някои от които нямат дори и буквичка,само фигурки и са съвършенно "неми".Може да е отсечена и наскоро.Човекът казал ,че монетата е намерена в Добруджа.Къде,как и кога и при какви обстоятелства бе човеко?Да се намери една отделна монета е голяма рядкост-тя със сигурност е част от по-голяма находка,която е продадена нелегално и разпиляна по света.Или е монетно съкровище или е погребение,изгубено за науката и изобщо.
      "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

      Comment


        #18
        Много си прав! Колекционерът може да пише каквото си иска. Вън от контекста находката няма почти никаква историческа/археологична стойност.
        Пък гледам, че добре са я излъскали - т.е. и малкото информация дето може да се извлече от анализ на мръсотията и патината е загубена.
        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

        Comment


          #19
          Аз пък се чудя ... след като сам си се определил като "съвършен лаик", ... поради что се пънеш още да списувателствуваш? До предишният ти пост горе-долу можеше да се траеш, ама вече става излишно бърборенето ти! Нищо не казваш, освен потвърждение на съвършената ти лаичност по въпроса за "Аспаруховото монетосечене", а и въопще по темата за монетосеченето.

          Comment


            #20
            Статия на Георги Димов, "Солид на българския хан Аспарух" в електронното историческо списание Анамнезис - http://www.anamnesis.info/

            Comment


              #21
              KIZIL DELI написа Виж мнение
              Статия на Георги Димов, "Солид на българския хан Аспарух" в електронното историческо списание Анамнезис - http://www.anamnesis.info/

              Цялата статия е един смешен плач. Особено великият и финал.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #22
                "Следователно може да приемем, твърде общо, обосновката която ни предлага собственикът на монетата"

                Не очаквах да прочета такова нещо баш в Анамнезис

                Comment


                  #23
                  То смехът започва още в първия ред ... В първия ред и на изложението и на бележката под черта!
                  Начало, достойно за есе на петокласник ...
                  "В ранната есен на 2011 г., нумизматиката се реабилитира на историческия хоризонт с едно неочаквано събитие. А именно идентифицирането на златен солид1, от търг в Ню Йорк (проведен от CNG - Classical Numismatic Group Inc) на 14 септември тази година, с монета на владетеля на българите по Долен Дунав –хан (кан) Аспарух (681-701)."
                  Безмислица от думи. "Ранната есен на 2011г." започна две седмици след датата на търга ... била се "реабилитирала" нумизматиката на "историческия хоризонт"? ... и то с "неочаквано събитие" ... достойно писание за пенсиониран счетоводител-поет! "Идентифицирането" не е извършено на търга на CNG, нито пък на предишните търгове на Фриймън и Сиър. "Идентифицирането" си го прави наш Митьо ... И даже да е на тоя ми ти Аспарух, то според списувача какъв е той - хан-кан или ...
                  Мегаглупоста под черта:
                  "Византия е продължител на римските монетни традиции. Тя утвърдила златния солид (solidus) при Константин Велики
                  (306-337)"

                  Последния римлянин(ако чете тук), би ли било възможно, в триста и някоя си година, да поздравиш Константин Велики със "Здравей, византийски императоре!"
                  И следва един безкраен брътвеж за нищо си ...
                  Започвайки от съмнителни умозаключения на тема "перпера на Иван Асен", та обяснявайки за "редкостта" на монетите на Константин ²V, че и учейки Дейвид Сиър да разпознава фалшиви от истински пари по метрологични данни(и това го прави момченце, което чете фалшиво българско издание на Сиър) ...

                  Вероятно мнозина още есеисти ще се упражняват по темата "аспарухов солид" и не ще ги обхванем, но поне да се съобразяват, че и деца четат творенията им. А каквото научат малките, това им остава в главите. И когато учат история на монетосеченето от подобни "изследователи", то надали ще добият критичност и методичност в пъ-късните си дирения.

                  Comment


                    #24
                    В тон на горния пост - аз това прочетох в статията: "...като монета на българския хан Аспарух и е купена от него по интернет...."
                    Дали пък да не патентоваме и "интернет" заедно с "Ракиня"-та...само се чудя кой е бил ханския провайдер...
                    "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                    Comment


                      #25
                      Тия хора бълват абсурди всеки ден...

                      Comment


                        #26
                        Тази статия е пълна трагедия. Крайно неприятно съм изненадан, че в Анамнезис се пускат подобни текстове.
                        " Би било наивно, все пак, да подходим повърхностно и отхвърлим с лека ръка достоверността на (един евентуален) паметник за
                        историята ни, който всъщност би бил от изключително значение за утвърждаването на българите по днешните земи през VII век."

                        Наивно е да не се подходи изключително критично към въпросната монета.

                        "монетата се вписва в историческия контекст от края на VII век. Много правилно Господин Жеков щрихира събитията по Долен Дунав, когато едно (племенно) обединение с разнороден етнически състав, но развита владетелска институция, което сключва договор с Византия и като резултат поема отговорността да охранява границите й от нахлуванията на авари, хазари и т.н."
                        Въобще не се вписва. Историческата действителност е точно обратната, която авторът и въпросният Г. Жеков описват. По-точно дадената тук интерпретация "ала В. Вачкова" е пълна спекулация Не е лошо, човек преди да пише, първо да почете, че и да помисли. Как точно българите пазят византийската граница? Може би като през 680 г. изколват византийската армия? Или част от охраната е българският поход през 688 г.?
                        Разбира, се твърдението, че аварите в този момент са били заплаха за империята е пълна глупост, защото от 626 г. аварски крак не е стъпвал на византийска територия, а хазарски нападения към византийските провинции на Балканите съществуват само в нечие твърде развинтено въображение.

                        "И именно поради тази причина са били важни добрите отношения с Аспаруховите българи, които според разказа на Теофан, останали мирни и занапред."
                        Той Теофан пише също че Константин ²V "сключил мир с тях, като се съгласил да им плаща годишен данък за срам на ромеите..." кратко, точно и ясно.

                        "В така създалата се ситуация, земите по Долен Дунав се превърнали, според представата на ромеите, в „буферна зона”, където били „настанени” съюзните им федерати и където техният хан (кан) трябвало тепърва да утвърди властта и престижа си.."
                        В представите на ромеите от 680 г. та чак до 1018 г. българите са едни навлеци, които тъпрят единствено поради простата причина, че не могат да ги изгонят.

                        "Също така, за да се изясни въпросът, защо на предполагаемата монета на Аспарух нямаме езически изображения или символи, ще посочим, че конфесионалната ориентация на владетелите от рода Дуло, определено е християнска. Посочват го и изворите, и археологическите паметници."
                        Отново Вачковизъм в действие. Интересно, как така ромейте са пропуснали да отбележат, че Аспарух е бил християнин? А колкото за "археологическите паметници", такива свързани с Аспарух просто няма.

                        "Впрочем, принадлежността към християнството на българските владетели, от този род, е засвидетелствана и при съкровището на хан (кан) Кубрат (635-668), и при кесарската промоция на Тервел (701-718/721)."
                        Както знаем съкровището от Малая Перешчепени не помага особено много, защото е сборно и християнските предмети в него са плячка. Колкото за кесарската промоция на Тервел - също няма данни нито да е бил християнин, нито да е бил покръстван. А това, че Юстиниян ²² е обявил един езичник за кесар, се дължи на простия факт, че е бил луд.

                        "На края, искам да направя и едно преположение, подобно на това, което Ангелики Лаю, направи за византийското монетно обръщение в периода VIII - IX
                        век. А именно идеята за damnatio memoriae, т.е. претопяването и препечатването на по-стари монетни емисии в Ромейскта империя, особено на омразните императори - иконоборци. Напълно възможно е, такава съдба да е сполетяла и по-голямата част от предполагаемите Аспарухови солиди, особено след приемането на християнството по нашите земи."

                        По-скоро, практическата липса на византийски монети от V²²² в. в обширни области на Балканите, се дължи на простия факт, че те в този момент не са били под властта на империята. Само за сведение на автора, първият период от иконоборческия период продължава 60 години - от 726 до 787 г., а това е предостъчно като време за да се отложат (изгубят) в археологическите пластове достатъчно монети. Фактът, че на много места такива не се откриват означава, че монетна циркулация просто не е имало.
                        Освен това авторът си противоречи - хем Аспарух бил християнин, хем след Покръстването българите претопили неговите монети за да заличат спомена за него.

                        В заключение, бих препоръчал на автора по-малко да чете В. Вачкова и Б.Димитров и друг път да не търси под вола теле.

                        Comment


                          #27
                          Туш!


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #28
                            хахаха и да ви кажа, това на "монетата" не е образа на Аспарух - добре се познаваме с него - никога не е носил такава настръхнала брада хахаха (позволявам си тази шега, тъй като не мога да погледна серизно нито на статията, нито на находката-като монета на Аспарух, ако изобщо е находка, а не фашификат). много често се гледа Индияна Джоунс колкото до монетосеченето през ПБЦ, мисля че на всички в този форум е ясно.

                            Comment


                              #29
                              Сега се зачетох в другите статии. "Анамнезис" явно се е превърнало в някакво жълто издание за навъртане на онлайн публикации.

                              Димитър Митов, ЗА ПРОИЗХОДА И ЗНАЧЕНИЕТО НА ХАЗАРСКАТА ТИТЛА ПЕХ

                              Comment


                                #30
                                Мисля че не си прав, Кухулин.
                                Подобни инициативи трябва да се поддържат, дори ако един брой от списанието не е особено сполучлив. Защото иначе - какво ни остава - да потънем и ний в блатото на нета.
                                Относно тезата на автора, но това май излиза от рамките на темата - думата "пеха" изглежда е с акадски произход и е употребявана като титла за управител на област в Персия. Най-старото споменаване се отнася към 7-ми век пр.н.е.
                                "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                                FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                                Comment

                                Working...
                                X