If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Току прочетох ей тази новина Лично на мен ми изглежда много съмнителна история, по ред причини, но се чудя какво могат да кажат хората, които разбират повече от материята.
И аз я четох тази вечер и се чудих дали някой няма да я постави на обсъждане. На мен също ми ивглежда съмнителна.За какво му е на хан Аспарух да сече имитации при положение,че получава данък и пр.Какво ще купува и продава ?Не съм специалист,но според мене това е нещо подобно на свинята с прасенцата,на квачката с пиленцата и пр..Но това е много интересна тема,около която ще има какво да се каже и какво да се научи.
"Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"
Някаква монета. Някой твърди, че такива са намирани в Добруджа. И от там - пресилен категоричен извод.
Давам алтернативна хипотеза чий го дири в Добруджа. Някой капитан от флота на Константин е бил сицилианец или италианец - по това време Сицилия и половин Италия са си византийски. Монетата може да е лангобардска - ей ти и едно германско племе, което се мотае в Италия. И човекът я губи в Добруджа.
Не знам, разсъжденията, които се дават в статията, ми се виждат недостатъчно обосновани. Най-вече разчитането на надписа, като се започне от идеята, че това наистина е надпис - нещо доста съмнително. Освен това защо българският владетел би правил (не лично, естествено) имитации на чужда монета, при това с все християнските символи, като същевременно "се подписва" на нея. Просто не виждам разумна причина. Иначе ми се струва, че монетата може с еднакъв успех да е и българска, и германска, обаче от това до връзката с Аспарух има няколко стъпки, които не намирам за доказани от прочетеното в статията.
За сметка на това лицето върху монетата ме радва максимално и всеки път се ухилвам, като го погледна.
Дали е на Аспарух тази монета? Ами не е. Най-малкото поради простата причина, че е ако е сякал монети, при положение че огромен брой ранносредновековни обекти са проучени и никъде такова нещо не е намерено. Дори и в Плиска. Освен това нищо по изображенията и надписите не сочи връзка с България.
Историята в случая е повече от ясна - тоя шашкънин нарочно говори подобни глупости, с идеята да вдигне цената на монетата и да я "шитне".
ПП. Лично аз дълбоко се съмнявам, че е намерена в Добруджа.
Ми то и на мен това ми направи впечатление. Ако изключим това, че един уж казал на друг, че такава монета, не точно тази, но баш същата била намерена в Добруджа, което шъ ма извинява много лицето, е баси и източника на информация, не остава май каквато и да е връзка с България. С други думи вервайте ми! И най-вече кат е накъв спец защо наистина не е пуснал публикация в нормално академично списание (за което се кашъри, че не е направил), ами развява тия работи по вестниците?
Втори аргумент: На реверса (опакото) на монетата ясно се четат буквите С, А, N и V . На аверса (лицевата страна) – буквата А, монограм и V. Моето четене на надписа като цяло (опако и лице) е CAN CV A(SPAR)V. = ASPARV(H) .
Човекът сам казва, че е Стефка Костадинова на квадрат в нумизматиката и, значи, може да прави скоци, каквито завистниците-специалисти в бг не могат.
А пропо, някой друг изказвал ли се по въпросната монета? Защото в статията пише, че други номизмати били впечатлени (не се казва защо и как)?
Не разбирам грам от нумизматика, но ако наистина е намерена в Добруджа и е копие на солидите, сечени при Константин IV, то тогава най-логичното обяснение е, че "варварите", които са я сякли, са наистина нашенци. Но пък и "скептиците" имат два не по-малко логични въпроса: Защо за хилядолетие и отгоре това е едва първата по рода си монета и дали изобщо е монета ? Във всеки случай не трябва лековерно да отхвърлим тази интересна хипотеза, само защото маститите историци не са я упоменали досега в изследванията си. Историята е динамична наука и не трябва тесногръдо да ограничаваме притока на нова информация, но и случаят с тази монета има нужда от още по-силна аргументация, поне за мен.
Прабългарите не са секли златни монети.Паричното обръщение тогава е било слаборазвито.Циркулират добре познати почернели византийски монети,а златния солид сам по себе си и цяло богатство.Златни солиди се срещат при погребения но те са по-скоро натрупани като атрибут на владетеля или на някоя високопоставена личност.Придобити са като данък,дар,откуп и много рядко чрез размяна.Но това са истински солиди,копия са сечени в по-отдалечени земи и периферии.Парите цирулират навсякъде по-света.Този копиран солид може да е отсечен другаде ,в Сев.Италия например ,а да е придобит чрез крайбрежно пиратство по Добружански бряг ,и поне още 10 начина,преди да го обявим за сечен от Хан Аспарух.Ювиги хан получава ежегоден данък от императора,за какво му е да отсича ментета?От Предбалкана например намерени 8 реала с Херкулесовите стълбове ,отсечени в Потоси, като се замислим как и кога са пътували,може да се съчини цял роман.Цар Иван Асен просто си отсича неговата златна монета и я намираме в Унгария.А надписите по солида,доколкото това са надписи,връзката им с Аспарух май е нагодена, както цялата история .
"Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"
Comment