Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Цар Калоян

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Има истини, които не трябва да се научават, тайни които не трябва да се разкриват, и знания, които не трябва да се огласяват!...

    Кой българолюбив българин ще иска да знае, че българската царица става жена на султана, че Левски е предаден от българи, и че Ботев е застрелян от другари!?
    "Истината ще ви направи свободни!" - но не истините, а Истината!

    Впрочем, знай, сладката, че тук трудно ще видиш в изява радетели за Истината ... само за истините...
    Политкоректност властва...

    Comment


      #47
      Може да се помисли и в друга насока - наистина да е съществувала легенда за висш духовник, който изгорил старите български книги.Факт е че в Търново е имало подобно аутодафе, само че 450 години по-рано и негов инициатор е бил Патриарх Евтимий Не е изключено това злодеяние да е останало под някаква мъглива форма в народната памет и през Възраждането не без услугата на някои патриоти да е било приписано на въпросния Иларион и така да е използвано за нуждата на българската национална пропаганда.

      Comment


        #48
        Историята за откритите парченца от ценните книги,
        съвсем не се отколонява от темата за Цар Калоян! Много е вероятно, това да са били прословутите "царски истории", за който лично той - Цар Калоян споменава в едно писмо до папа "Инокентий III"
        Не съм убеден, че дори да така (не ми е ясно откъде идва това" много е вероятно" - повече ми звучи като пожелателно мислене, но може и да греша), това има нещо общо с темата. Говорите за книги, които - унищожени или не, съществували или не, така или иначе ги няма в момента. Т.е. за каквото и да са били, то няма как да е свързано с тема за цар Калоян . Виж, в тема за съдбата на ръкописните книги от ВБЦ може да има място (или пък за конкретната легенда, да речем).

        Comment


          #49
          Както прецените господине,
          аз цитирах лично Цар Калоян, във връзка с моето " много е вероятно",
          но вие сте модератор,
          моля ви само ако разпокъсвате темата ми да не я местите на място с подобна абревиатура, че ако изпадне Б-то ще се получи много глупаво...

          Comment


            #50
            Ех, момчета, съсипахте го Захарчето. Момичето таман се регистрирало и вие я хванахте за косата и прас главата в стената.

            Средностатистическото Захарче е чела Ст.Цанев, който самият заявява, че пише художествена, а не научна литература, така че укорите към него за посегателство спрямо научната светая светих отпадат. Само че Захарчето няма вина за това, че е чела Цанев. Къде са популярните и едновременно с това сериозни откъм факти и трактовка книги на родните историци, които да бъдат лесно смилаеми, които да заинтригуват и запалят средностатистическите Захарчета? Ами няма ги. Има или мега дълбокомислени академични писания на историци, толкова дълбокомислени, че са се обърнали на историческа изотерика, неразбираема за непосветените. Или пък има откровени глупости, получили лиценз за академичност, защото под тях стои някой си или някоя си с нещо пред името - я Н.с., я Ст.н.с., я Доц., я Проф.
            Та това е изборът, пред който са изправени средностатистическите Захарчета - или литературните фантазии на Цанев, или захлопната врата на академичния езотеризъм.

            Comment


              #51
              Драго Захарче,
              И аз като историк бих те посъветвал да намериш и прочетеш Историческа научна литература по интересуващите те въпроси!
              Стефан Цанев, Димитър Талев и др. писатели на художествена литература не могат да се ползват като извори за историята и да бъдат цитирани като такива! Безспорно в своята работа те проучват историческите извори и публикациии, но после ги пречупват съобразно литературния си опит и талант.
              За историята на България и за отделни известни исторически личности има достатъчно научна литература!
              Съгласен съм, че в историята трябва да има и такива личности като Божидар Димитров, Георги Китов, Николай Овчаров и др. Те правят сухата научна материя по-сочна и по-цветна, макар и понякога не толкова достоверна! Но там където сухата и минимална фактология се поразкраси се получава понякога много интересна история, която привлича младите хора и ги кара да се ровят по-дълбоко в материята и така се раждат бъдещите специалисти и съвестни изследователи!
              Понеже започната от теб тема е за Цар Калоян, можеш да погледнеш тук из архивите, където има достатъчно теми за този наш велик владетел!
              Аз съм се включвал тук в спора за гроба на Калоян намерен в църквата "Св.40 мъченици"! Моята теза е, че това е царят, а неговия племенник Цар Йоан Асен ²², нарочно е достроил и обновил църквата, с идеята тя да стане фамилна гробница и нещо като пантеон на бойната слава! Затова вътре в църквата се откриват освен неговия надпис и този на Кан Омуртаг, и на баща му Кан Крум! Вероятно е имало и други надписи, които са загубени във времето!
              А желанието ти да се осветлят някой неизвестни и необяснени факти от нашата история е похвално!

              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

              Comment


                #52
                pehotinec написа Виж мнение
                Мисля,че наистина трябва да се оформи отделна тема за съдбата на старобългарската книжнина,пък била тя църковна,светски сборници и пр.Или пък за легендите за тайни книги,иманярски карти и подобни тайни знания,както от класическите записвачи,така и от по-нови.Има какво да се каже,има и какво ново да се научи.Обаче трябва внимателно да се обмисли и да се формулира така,че да не се опира само до приемане и отхвърляне.
                Ако решите да създадете такава тема,аз имам един въпрос

                Прочетох малко за Виктор Григорович,който посещава европейската част на Османската империя 1844-47г,
                и ето какво пише той в Очерк путешествия из Европейской Турции

                Охридские Болгаре отличаются образованием и живостью характера. Я часто находил в людях, по-видимому, простых, пытливость и начитанность. Мой, напр., вожатый, портной по ремеслу, знал много сочинений греческих и в своих рассказах доказал это ссылками на Мелет, Куму и многие церковные книги. Такому направленно способствуют порядочные училища и обширные торговые связи. Но влияние греческое сильно подавило природный их язык, на котором Болгаре с трудом объясняются во внеших сношениях. Он получает лишь свои права в тесном семейном кругу, оживляемом присутствием женщин: вне его, Болгаре прибегают к греческому, иногда к турецкому языку. Мне не случилось встретить в Охриде кого либо, который мог бы разбирать самое крупное славянское письмо. Напротив, в чтении греческого, как известно, довольно трудного письма в старых рукописях, многие были очень искусны.

                .....

                Из Охриды пожелал я объехать охридское озеро до монастыря св. Наума и оттуда горами проникнуть до преспанского озера. Но прежде совершил я небольшую поездку в край, мало еще известный географам. В найденном мною житии св. Климента встречается следующее ме-сто...... языке болгарском названной главиница и теперь еще видеть можно сохранившиеся каменные столбы, на которых [105] вырезаны надписи, знаменующие обращение к Христу и водворение всего народа (Болгар). Не имея повода сомневаться в правдивости древней рукописи, я тщательно расспрашивал, где находится Главиница.

                ....

                В иконостасе, кроме напрестольных двух древних, прочие иконы казались новыми и все с греческими надписями. У северной стороны придел, но без иконостаса. Там в нише стоит образ св. Наума с греческою надписью и с боку гроб того же святого. Надгробная доска серого камня, такая же как и св. Климента, во без надписи. Она впрочем расколота. Больные, особенно душевно, турки и христиане, приходят сюда ложиться на гробе святого в надежде исцеления. У южной стороны так [110] же маленький придел и также без иконостаса, но очень грязный. Здесь чистят кадила и потому весьма много разлито масла. Надгробная доска, лежащая посреди сего придела, покрывает, как говорит предание, остатки какого-то царя болгарского (не Михаила ли Бориса?). У второй паперти — каморка. Вошедши туда, нашел я ее темною и нечистою. По полу разбросаны гнилые окладки и листки книг — последний остаток еще недавно богатого книгохранилища. И извне церкви приделаны две каморки, одна за крепким замком для заключаемых здесь беснующихся, другая для монастырского белья (), Столько видел я глазами своими в этом достопамятном здании!

                Окончив обозрение строения, обратился я к игумену с умиленною просьбою показать мне монастырские книги. Брюзгливо отвечал он мне: напрасно де забочусь об этом; уже его предшественник (архим. Дионисий анатолит, грек) сжег их. Я легко поверил сему, ибо еще в Охриде слыхал жалобы городских старшин на непростительное варварство это, но не думал, чтобы чего либо не осталось, потому не отставал просить. Недовольный игумен бросил ключи священнику,. которого звал своим эклисиархом, приказав показать мне, если что есть из книг. Этот эклисиарх и сам не знал куда меня вести. Наконец нашли мы комнату, где в сундуке хранились печатные церковные книги, в том числе острожская библия и один том какого-то русского романа. По последнему заключил, что я не первый русский был в этой достопримечательной обители. В числе греческих книг находятся две напечатанные в Воскополисе, городе, лежащем 12 часами южнее монастыря св. Наума. Одна из них под названием , т. е. службы семи славянским апостолам, кажется, была неизвестна ученым и оказала мне важные услуги. Все мои поиски и расспросы окончились этим последним открытием
                ....

                В Перове, болгарском селе, нашел я ветхую церковь во имя св. Афанасия, в которой лежат без употребления 20 ркп. и 2 староп. книги славянские. От Перова поспешно проехал я долину к северу мимо сел [114] Белацерква и Царевидвори до Ресны. Оставив там больного ясакчи, я путешествовал до Серреса один с проводником. Город Ресна (Ресен), в четырех часах от озера, заселен Болгарами и имеет церковь во имя св. Георгия и греческое училище. В церкви нашел я печатное в Воскополисе житие св. Климента, а на полу и вне ее несколько камней с греческими надписями и изображениями

                ....


                В монастырь св. Иоанна Предтечи приглашен я был дикеем () его, Феодосием. Этот монастырь лежит на северо-запад Серреса, в лощине (), над которою возвышается гора Миникион. Принятый благосклонно иноками, прикрывающими греческим языком свое болгарское происхождение, без затруднения проник я в библиотеку, хранимую в чистом подвале и снабженную каталогом. Жаль только, что славянские книги ее сожжены. Иноки показывали мне две книги, называемые обыкновенно . Рукописи заключают в себе разные статьи, касающиеся монастыря, писанные по гречески, по-видимому, в начале XIV ст. По ним узнал я, что монастырь основан преподобным Иоанном, епископом , во время императора Андроника Палеолога, 1321 г.; что, в последствии, царь Стефан Душан подтвердил и умножил его достояние особым греческим хрисовулом, который я списал, и, наконец, султаны Мурат и Селим даровали ему наравне со святою горою права неприкосновенности. В настоящее время, монастырь ставропигиальный, с [123] богослужением на греческом языке. Из Серреса предположил я отправиться доспатскими горами на север, чтобы проникнуть в монастырь св. Иоанна Рильского.

                ....




                Ето и едина страница от Донесен³я В. И. Григоровича объ его путешестви³и по славянскимъ землямъ



                Дали всички ръкописи изнасяни от руски или други изследователи в този период са публикувани някъде и вече известни?
                Нартиада

                Comment

                Working...
                X