Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какви са "българските" славяни?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    baian написа Виж мнение
    Ами това наи малкото не е вярно,да не кажа че,е глупост.Виж кога се появяват монголите и кога царувава Маламир.Каква е връзката между българите и монголите в този период.
    Прамонголите се "появяват" след маймуните, както всички други хора.

    Връзката е такава: прабългарите идват от Централна Азия (преди да се заселят в Причерноморието/приазовието и Кавказ), и ако не и да са монголоезични в един период, то част от тях имат доказано монголски имена като:
    Баян, БатБаян, Токт, Оксун, Маламир (това е със славянския ономастичен суфикс).

    Най-малкото и Аварите носят монголски имена, защото произлизат (поне част от тях) от ето това нещо:

    Жужа́ньский кагана́т (кит. 柔然, пиньинь Róurán, кит. 蠕蠕, пиньинь Ruǎnruan, кит. 芮芮, пиньинь Ruòruo, кит. 茹茹, пиньинь Chuòchuo, кит. 蝚蠕, пиньинь Rúruǎn и др.) — союз кочевых монголоязычных народов[2], которые господствовали в степях северного Китая в промежутке между исчезновением хунну в IV веке и подъ¸мом Тюркского каганата в VI веке. Религия — Тенгрианство. Придворный историк династии Северная Вэй сообщает, что господствующее племя представляло собой ветвь сяньби.

    Распространена точка зрения, что откочевавшие в середине VI века в степи Европы авары являлись частью жужаньской конфедерации. В 402 году правитель жужаней первым среди степных народов принял титул кагана.


    Сега ще ме питаш кои са "сянби"
    Ето какви са те по език..

    ----

    Глупост, неглупост, ти можеш ли да предложиш по-добър превод и етимология за името Маламир?
    Last edited by nik; 15-04-2010, 11:06.

    Comment


      #17
      nik написа Виж мнение
      то част от тях имат доказано монголски имена като:
      Баян, БатБаян, Токт, Оксун, Маламир (това е със славянския ономастичен суфикс)....
      И поради каква причина избирателно включваш и Маламир към монголската етимология? Времево той е роднина със Звиница и Пресиан, които са монголски та дрънкат. Освен това се отдалечаваме от темата която е за така наречените "български " славяни. Защото е факт, че те приемат без голяма съпротива българската власт,а някои дори с желание за разлика от сръбските и хърватските племена с които имаме почти само неуспешни и кървави сблъсъци. Значи между тия племена трябва още тогава да е имало някаква разлика.

      Comment


        #18
        Хан Тупан написа Виж мнение
        И поради каква причина избирателно включваш и Маламир към монголската етимология? Времево той е роднина със Звиница и Пресиан, които са монголски та дрънкат. Освен това се отдалечаваме от темата която е за така наречените "български " славяни. Защото е факт, че те приемат без голяма съпротива българската власт,а някои дори с желание за разлика от сръбските и хърватските племена с които имаме почти само неуспешни и кървави сблъсъци. Значи между тия племена трябва още тогава да е имало някаква разлика.
        Монголските имена (и имената изобщо) не изчезват току така, и няма причина да смятаме че са изчезнали, щото езикът се е променил ..И при нас, и при тюрките, и при аланите (осетите) има немалко имена с монголски произход, които се употребват в наше време!
        Ние си имаме Боян например (имахме и средновековен "Боян/Баян "магесник" ); Имената на татари, карачаевци, балкарци са в немалкия си процент с монголски произход (Ева Чака има монография по този въпрос) ..Например, нашия форумен приятел "Далай" - български татарин, който е в Китай, има името на герой от Монголския епос (Гесер Курултаев); Същото е и при осетите май - аз се досещам за двама техни учени с име "Тамерлан" - единия е Габуев, другият е лингвиста, написал статия за "Зеленчуковския надпис" и статии за аланския средновековен език..

        Comment


          #19
          nik написа Виж мнение
          Монголските имена (и имената изобщо) не изчезват току така, и няма причина да смятаме че са изчезнали, щото езикът се е променил ..
          Темата не е за любимите ти монголските имена. Не знам монголски та да ти го кажа на разбираем за теб език. Ако беше примерно за Диценг , Докум и Цог можеше и да се впишеш но тя не е. Предвид и изключително слабата наличност на монголоидни белези у днешните българи, равна по количество с европейските народи без сянка от монголско или татарско присъствие дърпаш темата в несъвместима с постановката и посока. Та би ли се изказал защо смоляните вдигат въстание срещу ромеите и се присъединяват към българската държава, а сърбите напротив -подкокоросани от ромеите нанасят поражение на българите и при Маламир и при Борис? Известно е, че на ромейската дипломация се удава да противопостави и български племена едно срещу друго. Или пък сръбските и "българските" славяни са били от различна група и поради тази причина не са се чувствали особенно близки?

          Comment


            #20
            nik написа Виж мнение
            Глупост, неглупост, ти можеш ли да предложиш по-добър превод и етимология за името Маламир?
            Извинявам се ,но не мога да се въздържа.На кар.-балкарски / и др.тюркски езици / мал - означава - скот,животно ,а омурау- камбанка,звънец/и за животно/ .
            Това е шега - за да покажа,че вариантите са безбройни
            Но във всяка шега има и малко истина
            Нартиада

            Comment


              #21
              Хан Тупан написа Виж мнение
              Темата не е за любимите ти монголските имена. Не знам монголски та да ти го кажа на разбираем за теб език. Ако беше примерно за Диценг , Докум и Цог можеше и да се впишеш но тя не е. Предвид и изключително слабата наличност на монголоидни белези у днешните българи, равна по количество с европейските народи без сянка от монголско или татарско присъствие дърпаш темата в несъвместима с постановката и посока. Та би ли се изказал защо смоляните вдигат въстание срещу ромеите и се присъединяват към българската държава, а сърбите напротив -подкокоросани от ромеите нанасят поражение на българите и при Маламир и при Борис? Известно е, че на ромейската дипломация се удава да противопостави и български племена едно срещу друго. Или пък сръбските и "българските" славяни са били от различна група и поради тази причина не са се чувствали особенно близки?
              Хане, темата си е тема, и в нея се дискутират разни мения и тези .Аз опонирах на мнението, че Маламир е славянско име, оттам нататък останалите започахте да разводнявате и да ми скачате (като ущипани). Сега аз съм виновен?..Антрологичният и расовият тип в средновековието (особено след 9-10 век) имат малка връзка със произхода, или със езика на народа. Също толкова слаби, смятам са връзките между език и произход..Всъщност единствените, при които има такива връзки са палеоазиатите, и разните други аборигени от Африка (Азия),Европа и Америките..Румелийските турци са толкова европеиди колкото са и арменците и гърците;Кавказките тюрки са толкова европеиди, колкото и съседи им Кавказци.. И обратно: Монголските алани (праосети), познати като "асуди" (техни предци са Аланите в състава на Монголите, които покоряват Североизточен Китай и Пекин) са толкова монголоиди, колкото и съседите им монголци..
              ---
              Ами не знам отговорите на въпросите, които задаваш (за смоляните и за сърбохърватските славяни демек), а и не разбирам точно каква е връзката с темата?

              Comment


                #22
                nik написа Виж мнение
                ---
                Ами не знам отворите на въпросите, които задаваш (за смоляните и за сърбохърватските славяни демек), а и не разбирам точно каква е връзката с темата?
                Ами като не разбираш каква е връзката с темата би ли си отворил тема за монголските имена, а не да цапотиш тази? Религиозните ти практики да си изсмукваш аргументи от пръстите само и само да водиш спорове и да се заяждаш безсмислено мисля, че трябва да бъдат пресечени от модераторите.

                Comment


                  #23
                  Хан Тупан написа Виж мнение
                  Ами като не разбираш каква е връзката с темата би ли си отворил тема за монголските имена, а не да цапотиш тази? Религиозните ти практики да си изсмукваш аргументи от пръстите само и само да водиш спорове и да се заяждаш безсмислено мисля, че трябва да бъдат пресечени от модераторите.
                  Къде видя че съм се "заяждал"?Посочи ми моля едно изречение, в което смяташ че съм се заяждал?
                  Какво имаш в предвид под "религиозните ти практики"?

                  Заявлението ти че "запотя темата" е само твое мение.

                  И честно казано, не разбирам от какво е предизвикана неприязаността ти към мен? Обидил съм те с нещо?

                  Каква е връзката с темата на даден въпрос, или по-точно какъв е акцентът във въпроса - смятам трябва да бъде обяснено от задаващият въпроса..Аз не виждам връзка. Или дори и да виждам някаква връзка- тя може да не е тази която виждаш ти, не е ли вярно?

                  Comment


                    #24
                    Чакам да бъдеш зачистен от темата поради спам и изместването и към "монголските" имена с които тя няма нищо общо.Все пак демокрацията значи да си споделиш мнението но не и да го натрапваш и да оспамваш темата с него. Религиозните си практики и сам знаеш много добре и няма защо да ги разискваме след като са сектантски.Това е последния ми пост в който ти отговарям като изразявам надежда спамът ти да бъде прекратен най-скоро.

                    Comment


                      #25
                      Хан Тупан написа Виж мнение
                      Чакам да бъдеш зачистен от темата поради спам и изместването и към "монголските" имена с които тя няма нищо общо.Все пак демокрацията значи да си споделиш мнението но не и да го натрапваш и да оспамваш темата с него. Религиозните си практики и сам знаеш много добре и няма защо да ги разискваме след като са сектантски.Това е последния ми пост в който ти отговарям като изразявам надежда спамът ти да бъде прекратен най-скоро.
                      Хан Тупан написа Виж мнение
                      Чакам да бъдеш зачистен от темата поради спам и изместването и към "монголските" имена с които тя няма нищо общо.Все пак демокрацията значи да си споделиш мнението но не и да го натрапваш и да оспамваш темата с него.
                      Моля? Отговорих изчерпателно на въпрос, зададен ми от участник, които имаше обратна позиция на моята. И в този смисъл си голяма грешка, хане, защото демокрацията не допуска едностранчивост на мненията и позициите..Да ти припомня: Едностранчивото мнение беше "Маламир" е славянско име..
                      На никого нищо не натрапвам, недей моля ти се говориш неверни неща! Имам си позиция и си я защитавам, а това е нещо съвсем различно от това което пишеш, щото не съм карал никого да приема тази позиция!
                      Хан Тупан написа Виж мнение
                      Религиозните си практики и сам знаеш много добре и няма защо да ги разискваме след като са сектантски.
                      Моля..?
                      1. Нямам никакви "религиозни практики", защото не съм религиозен, а съм атеист..Ти явно си самовнушаваш неверни неща, като това, че по някъв начин ме познаваш косвено или лично..
                      2. Не влиза в работата на никого освен на мен , личния ми живот и религиозния такъв, и дори и да имах "някакви религиозни практики" (повтарям - нямам никакви такива), след като не съм се представил с истинското си име - то имам право да запазя анонимността, която ми се предлага тук;И след като не съм дал позволение или умълномощение на някого да коментира личния ми живот, то той е нарушение поне на етичните норми...(не искам да мисля защо се изпозлват лични нападки и изваждане на личния живот на някого във уж историческа тема и диксуия, но може би ти трябва да се замислиш?)
                      Last edited by nik; 15-04-2010, 19:01.

                      Comment


                        #26
                        Хан Тупан написа Виж мнение
                        Според мене Войномир е по-странно но документирано,съществувало,хърватско. Какво пречи при наличието на "дълбок мир" или "велик мир" да има и "малък мир"? Междувпрочем едва ли значението на отделните думи е определящо за етимологията на собственото име особенно предвид, че много малко хора знаят еврейската етимология на повечето християнски имена -по-важното е да звучи добре или модно и едва ли някой е етимологизирал Срацимир по съставните му думи примерно.
                        Ами кой е казал че "мир" като ономастичен суфикс в старославянския език е означвало "мир" (състояние без война), т.е със значение на това което казваш ти?
                        Доколкото съм чел, "-мир/-мар/-мер" е ономастичен суфикс с германски произход, със значение "човек/мъж" - вижте имената Валдемар (от тук идва Владимир, но не обратно!), Ингемар и други.., Вижте и какво пише Омелян Притцак за този суфикс, които е учен лингивист..
                        В славянските езици суфискът може да има звучене и изписване, като "-мер" или "-меж" (вижте полското име Казимеж)..

                        Дали е и кога е прието значението на "покой" за този ономастичен суфикс - аз не знам, а и кой може да каже със сигурност?
                        Това е безсмислен спор между нелингисти , щото аз мога да твърдя че значението на "покой" е навлезнало в руския (сътветно украинския) и опосредствено в други славянски езици - от някой от тюрските езици, както стотици други думи (Мамырлыкъ значи "мир", "покой" състояние без война), и да твърдя че в случая имаме ирански произход на думата при тюрките (което го предполагам).. Друг може да твърди, че всъщност това е суфикс, дошъл от прабългарите "иранци" (щото "Митра", или съответното "-мир/-мер" като ономастичен суфикс, в иранските езици значи и "покой", "светлина", "святост")- вижте името/прозвището "Ариа(х)мир"..
                        ----
                        Но щом искаш името да е славянско име - аз нямам против, щото не ми пречи това каквото ти мислиш и пропонираш..Мнението за името Маламир, аз лично не съм си го променил..

                        Comment


                          #27
                          nik написа Виж мнение
                          Ами кой е казал че "мир" като ономастичен суфикс в старославянския език е означвало "мир" (състояние без война), т.е със значение на това което казваш ти?
                          Доколкото съм чел, "-мир/-мар/-мер" е ономастичен суфикс с германски произход, със значение "човек/мъж" - вижте имената Валдемар (от тук идва Владимир, но не обратно!), Ингемар и други.
                          Тука няма ли модератор да разкара тоя псевдолингвист от темата ми? И на кокошките е ясно, че мир в славянските езици е имало две значения -свят и мир и Владимир значи "владетел на света" и не иде от германското Валдемар понеже на немски Валд значи гора. Също е ясно, че на фона на Войномир и Търпимир които са от същото време Маламир се вписва без всякакви танганайско-монголски асоцияции. Но това са религиозните практики на "лингвиста" от дир.бг -да пуска някакви малоумни аргументи и да спори с цел сам да си повярва на глупостите. Както и да е това няма значение то и без това се вижда, че капацитетите с много над учебникарските знания си правят пас и разговор по същество така и няма да се получи.

                          Comment


                            #28
                            А всъщност такива теми на форума са забранени. След като и ти си съгласен, че разговор по същество така и няма да се получи, по-добре да прехвърлим темата в българска наука.

                            П. П. Като пълен офф ще вметна, че германските и иранските версии за произход на имената на -мир не следва да се отхвърлят априори.



                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment

                            Working...
                            X