Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Имало ли е демографски и етнографски колапс на българското население през 15 и 16 век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Излишно ме заплашвате, аз на вашия форум не дължа нищо, а точно обратното!
    Никого не "заплашвам", а предупреждавам (и то не само Вас, а още четирима потребители, чийто постове нарушаваха правилата и си заминаха). Форумът ни не дължи нищо на никого. Вие като регистриран потребител сте се съгласили с правилника, така че единственото ви задължение е да го спазвате. Ако не го правите просто губите правото си за участие в този форум, нищо повече.
    Точка по въпроса. Пишете по темата!

    ПП Както не веднъж съм посочвал, ако смятате, че в пост на конкретен потребител има нарушение или пък спрямо Вас се нарушава правилника, правилно е не да му отговорите в същия стил (ефектът на този подход е че сам ще попаднете под санкциите, защото никой модератор не е длъжен да чете предълги постове с препирни за да намери кой е започнал), а да докладвате съответния пост (най-добре да пишете директно до модератора на раздела, защото системата за докладване май все още не работи).

    Comment


      Разбира се, "мнението ми е не квантитативно". но съм на прав път.

      Ето я и цялата статия цитирана от проф. Добрев.
      http://members.tripod.com/nie_monthl.../slaveikov.htm.
      Намирам публикацията за изключително неточна.
      Last edited by Арслан; 01-09-2012, 22:28.

      Comment


        Ще се опитам да определя основните проблеми,които съм набелязал до момента и водят до объркване:
        1.Понятието "хане" и как се развива то с времето (Доколко понятието "хане" от 1520 г. се припокрива с понятието "хане" от 1580 г. примерно)
        2.Османските регистри сочат религиозна принадлежност на ханетата.Струва ми се методологически неправилно на базата на увеличаване или намаляване броя на християнските ханета да се прави и извода за увеличаване,респективно намаляване на числеността на конкретен етнос (още повече,че не е задължително всички хора от този етнос да изповядват една религия)
        3.Проблема с имената.Какво имам предвид:например името Георги,което е от християнската именна традиция,на конкретен човек от видинско да речем не ни дава никаква информация за етническа принадлежност,както и Хасан от същия район не е задължително да е турчин (макар на някакво "примитивно" съзнателно ниво религиозното и етническото понятие да се отъждествяват-в народното творчество,а и не само в него има примери бол)

        Та това е което искам да кажа и се надявам пишещите в темата да се съобразят със забележките ми,без,разбира се,да се вживявам в ролята на някакъв коректив (това е по-скоро за тези,които използват документи,за останалите работещи с "вяра" и голословни твърдения не знам какво би помогнало)
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          boilad написа Виж мнение
          Ще се опитам да определя основните проблеми,които съм набелязал до момента и водят до объркване:
          1.Понятието "хане" и как се развива то с времето (Доколко понятието "хане" от 1520 г. се припокрива с понятието "хане" от 1580 г. примерно)
          Мисля, че вече няколко пъти говорихме за понятието "хане" назад в темата. Това, което си написал е би могло да е леко подвеждащо за онези, които не са навътре в детайлите и затова се намесвам. Ами хане през 1520 спокойно може да се напълно припокрива с хане в 1580 г., тук проблем няма, зависи за какво говорим и дали сравняваме еднородни извори. Най-важното е, че хане представлява вид фискална единица и като такава е използвана в различните по вид данъчни регистри, произведени от централната администрация. На тяхна база днес историците правят демографски гимнастики. За периода, който ни интересува най-общо има три чешита данъчни регистри (т.е. дефтери) - тапу тахрир, джизие и авар(ъ)из, които се делят на подбробни и съкратени (сумаризиращи информацията в подробните) и супер синтезирани (вече даващи информация на база провинции). Всеки един от тях борави с хане-та. За удобство и да не се бъркат историците са въвели термините джизие-хане и авариз-хане, за османците всичко си е хане. Какво се крие зад тези понятие обаче е дълга история, най-общо:
          1. хане (от тахририте) = 1 нуклеарно семейство (най-често използван коефицент 5)
          2. джизие-хане = на различно може да е едно семейство, може да са няколко, зависи от спецификите на района и периода и ред други условности
          3. авариз-хане = обединява 5 до 15 домакинства и т.н.

          Та да и не на твоя въпрос. Ако сравняваме хане от тахрир регистър от 1520 г. с джизие-хане от 1580 г. вероятно нищо не правим, но ханетата от тахририте по всяко време са си едно и също, т.е. от първите десетилетия на 15 в. до първата половина на 17 в. (с няколко по-късни изключения). Същото обаче не би могло да се каже за джизие и авариз ханета, т.е. ако едно джизие-хане през годината Х обхваща N броя домакинства/семейства, то не значи, че през годината Y ще е същото, напротив изглежда, че варират сериозно.

          П.П. Абсолютно съгласен по точка 2 и 3.

          Comment


            Благодарско за разясненията.

            Ако сравняваме хане от тахрир регистър от 1520 г. с джизие-хане от 1580 г. вероятно нищо не правим
            Това е близо до акъла.Имах предвид по-скоро това:

            Същото обаче не би могло да се каже за джизие и авариз ханета, т.е. ако едно джизие-хане през годината Х обхваща N броя домакинства/семейства, то не значи, че през годината Y ще е същото, напротив изглежда, че варират сериозно.
            Докато не се изяснят тези редица условности и специфики и как те се променят с времето и/или географския район,както казваш всичко си остава демографска гимнастика и може да се докаже не колапс ами и направо липса на българи,което си е и така де,съдейки по документите.И май не само българи ще липсват.
            По въпроса за хането=нуклеарно семейсво също може да се намерят редица забележки и то най-вече относно коефицента (средната численост на едно семейство).Още повече,че за различните периоди този коефицент също би могъл да варира.
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              boilad написа Виж мнение
              Докато не се изяснят тези редица условности и специфики и как те се променят с времето и/или географския район,както казваш всичко си остава демографска гимнастика и може да се докаже не колапс ами и направо липса на българи,което си е и така де,съдейки по документите.И май не само българи ще липсват.
              Така е спор няма, но е важно да се отчете, че тези извори са проблем на 17-тия век, а ние уж бистрим по-ранния период, когато се е състоял имагинерният колапс.

              Comment


                Арслан : http://members.tripod.com/nie_monthl.../slaveikov.htm.
                Намирам публикацията за изключително неточна.[/QUOTE]
                цитирах я аз а не проф. Добрев. и нещо не виждам аргументи в подкрепа на твърдението ти, като обикновен лаик, просто любител на историята цитирам хора които имат поне някакви научни титли в тази област. В този форум съм с истинското си име и неоосманската идея ( каквато виждам профила ти) не ми е по душа. Чест и почитания .

                Comment


                  boilad написа Виж мнение
                  Ще се опитам да определя основните проблеми,които съм набелязал до момента и водят до объркване:
                  1.Понятието "хане" и как се развива то с времето (Доколко понятието "хане" от 1520 г. се припокрива с понятието "хане" от 1580 г. примерно)
                  2.Османските регистри сочат религиозна принадлежност на ханетата.Струва ми се методологически неправилно на базата на увеличаване или намаляване броя на християнските ханета да се прави и извода за увеличаване,респективно намаляване на числеността на конкретен етнос (още повече,че не е задължително всички хора от този етнос да изповядват една религия)
                  3.Проблема с имената.Какво имам предвид:например името Георги,което е от християнската именна традиция,на конкретен човек от видинско да речем не ни дава никаква информация за етническа принадлежност,както и Хасан от същия район не е задължително да е турчин (макар на някакво "примитивно" съзнателно ниво религиозното и етническото понятие да се отъждествяват-в народното творчество,а и не само в него има примери бол)

                  Та това е което искам да кажа и се надявам пишещите в темата да се съобразят със забележките ми,без,разбира се,да се вживявам в ролята на някакъв коректив (това е по-скоро за тези,които използват документи,за останалите работещи с "вяра" и голословни твърдения не знам какво би помогнало)
                  boilad много точно напипва същината, не можем да ползваме дори османските регистри като източник на тогавашната статистика, там деленето е на религиозен принцип. Познавам помаци, които се чувстват по-българи от много други. Тогава какво правим? Данни достоверни отникъде, едни носят от девет кладенеца вода да докажат,че колапс не е имало, други на усет и народна памет казват , че е имало. Аз подкрепям втората група. Май станахме като футболни агитки. Темата явно е изключително деликатна и чувствителна и много ми се иска някой от пишещите в нея да застанат с името си и научните си титли (ако имат такива) зад твърденията си, та и ние простосмъртните да им повярваме.

                  Comment


                    didimitrov написа Виж мнение
                    Темата явно е изключително деликатна и чувствителна и много ми се иска някой от пишещите в нея да застанат с името си и научните си титли (ако имат такива) зад твърденията си, та и ние простосмъртните да им повярваме.
                    Откога научните титли станаха гаранция за достоверност?!
                    We don't see things as they are, we see them as we are
                    ---Anais Nin----

                    Comment


                      Здравей dibo радвам се да те "видя", титлите номинално би трябвало да дават увереност в твърденията на носещия ги, но всички знаем че не винаги е така. Казах го защото темата е изключително чувствителна и ако твърдиш нещо в полза на едната или другата теза по-добре за всички ( и за знаещите и за обикновените четящи този форум) ще е да застанеш с истинското си име и научни титли ( ако ги имаш ), така е честно. Иначе каква полза роду има от форума. Чета форума от години всеки ден и искрено се радвам на повечето форумци, които пишат в него, смятам че този форум е от изключително значение за хората
                      и младите,които идват след нас.

                      Comment


                        didimitrov написа Виж мнение
                        Иначе каква полза роду има от форума.
                        Ами например като място за свободна обмяна на мнения, където не йерархията на научните титли определя кой е "прав" и кое е достоверно, а това е оставено да се определи от самия читател на основа на неговите познания и представи спрямо написаното от другите участници. Но се отклоняваме от темата.
                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          didimitrov написа Виж мнение
                          Данни достоверни отникъде, едни носят от девет кладенеца вода да докажат,че колапс не е имало, други на усет и народна памет казват , че е имало. Аз подкрепям втората група. Май станахме като футболни агитки. Темата явно е изключително деликатна и чувствителна и много ми се иска някой от пишещите в нея да застанат с името си и научните си титли (ако имат такива) зад твърденията си, та и ние простосмъртните да им повярваме.
                          Данни има много, но са непълни и най-вече недостатъчно обработени. Всъщност наистина прилича на вой на футболна агитка, само че онези с "деветте кладенеца" все пак носят някакви данни (които се поддават на квантитативен анализ и някак стават за историческа демография), а другите с "народната памет" им противопоставят общи приказки и тинтири-минтири, да не кажа отявлени глупости. И как може тема за историческа демография от преди 500 г. да е изключително деликатна не мога да загрея изобщо?

                          В този форум съм с истинското си име и неоосманската идея ( каквато виждам профила ти) не ми е по душа. Чест и почитания
                          Слава богу в този форум всеки може да си избере ник какъвто си иска и твоето мнение по този въпрос е без никакво значение, но бих призовал да се въздържаш от определения и поставянето на потребителите в определени шаблони (като нео-османизъм например) на база на избрания ник, защото вони на политиканстване и е на една крачка от лична нападка.
                          Last edited by KIZIL DELI; 02-09-2012, 21:56.

                          Comment


                            didimitrov написа Виж мнение
                            ...едни носят от девет кладенеца вода да докажат,че колапс не е имало, други на усет и народна памет казват , че е имало. Аз подкрепям втората група. Май станахме като футболни агитки.
                            Просто се опитвам да поставя нещата на разумна основа.Няма как да се докаже,че е имало "колапс" при условие,че документите показват нарастване на броя "ханета" християнски и мюсюлмански.От това по ясно здраве му кажи.

                            Макар dibo да е прав,че титлите не са гранция за достоверност (единственото,което има значение в случая е логиката),ако толкова те интересува ще ти кажа,че не съм професионален историк (лаская се да мисля,че "лаик" е прекалено силна дума за мен,макар да не съм сведущ във всички исторически периоди),името ми е Христо Христозов и се чувствам българин,но от това дали преди векове някой е колил предците ми или не,няма да се чувствам по-малко българин.В случая е важно установяването на историческата истина,а не намесването на вяра и политика.
                            Liberte, egalite, fraternite
                            Viva la revolution
                            Zalmoxis написа
                            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                            http://hristoen4ev.blogspot.com/
                            dibo написа
                            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                            Comment


                              С риск да наруша тона на "Искрено и лично". Ще понапиша нещичко, за "демографията през ХV-ХV² век", за което всъщност е и целия дернек. Та единствените извори имащи приложение към създаването на демография за ХV век за т.нар български земи са техрир дефтерите. Те както вие е известно са mufassal и icmal. Този вид регистри имат една "Ахилесова пета" , а именно не са създадени за да бъдат списъци на населението, а само на онази част от него обитаваща спахийските тимари. За да се "твори облик демографски" трябват да се попогледнати и вакъфски регистри, описи за всякакъв вид население със специални задължения, в никакъв случай да не подминават дефтерите и т.н
                              Сега уважаеми Димитър Димитров, разбирате ли, защо цитирана от вас статия е неточна.
                              Last edited by Арслан; 03-09-2012, 13:54.

                              Comment


                                Thorn написа Виж мнение
                                Parijato, подборката, която си постнал е типичен пример за манипулация от не много високо ниво. Първо не е по темата, защото за указания период се отнасят само няколко от изброените събития, и второ част от "фактите" са спорни, интерпретациите им още по-спорни и цитираш даже и приписката на Методи Драгинов, чиято истинност е най-меко казано недоказуема.
                                Ами по въпросната тема много неща са недоказуеми или доказани само частично. Разбира се, че и интерпретациите са спорни.

                                Comment

                                Working...
                                X