Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Трапезица

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    batbayan, .....
    За Трапезица - армировка, сводчета, кръжила..... въображение и ....най-добре виж сам.

    Мисля, че поне можеше да има някаква визуализация на този проект в медиите (ако не едно обществено обсъждане)!

    Comment


      #32
      ако беше жив поета пак щеше да напише
      "Когато се наливаха основите"
      лошото, е че Балдуиновата кула е изграждана през 30 -те г. на ХХ в., значи за 80 г не е мръднато напред...може би само с повечко цимент, е...и крадене на пари

      Comment


        #33
        terrarossa написа Виж мнение
        batbayan, .....
        За Трапезица - армировка, сводчета, кръжила..... въображение и ....най-добре виж сам.

        Мисля, че поне можеше да има някаква визуализация на този проект в медиите (ако не едно обществено обсъждане)!
        В момента текат ли строителните работи или са спряни до пролетта ? Защото аз мислех, че лятото ще реставрират. Имам намерение скоро да ходя до Търново и ще има какво да се види ! Мерси за снимките !
        ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
        И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
        ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
        НА ИЛИНДЕН

        Паметна плоча, Крушево,
        ИЛИНДЕН 1953

        Comment


          #34
          зидат си-направили са някакъв бастион, дето на нищо не мяза
          а така беше преди да почнат...
          Last edited by gladiator; 27-02-2009, 16:00.

          Comment


            #35
            batbayan написа Виж мнение
            Наистина ли не се знае как е изглеждала ? Няма ли запазена някоя средновековна миниатюра ? Май бях чел, че по някаква миниатюра са я надграждали. Относно Трепезица наистина не е хубаво да се възстановява до зъбер, но поне малка част от височината на стената може да се възстанови. Разбира се, ако е ясно как е изглеждала. Да не стане като Балдуиновата кула - всичко друго, но не и Балдуинова ! Нали използват някаква друга кула като прототип, обаче на всички туристи е вменявано, че именно така е изглеждала кулата !
            В долната статия към края е гравюрата на Созопол от 1653 г. Изобразена е стената, преграждажа входната шийка - с две ъглови кули и правоъгълна в средата. Вътре е частично запазена средновековна църква. Виждат се и антични паметници.

            За съжаление в повечето случаи по такива гравюри и рисунки може да се добие само обща представа за някои несъществуващи паметници, като се има предвид и късното им преустройство.
            Но понякога и това е доста.

            Иначе има доста такива гравюри от времето на турското владичество, повечето австрийски, по разбираеми причини изобразяващи градове и крепости по крайбрежието - дунавско и морско. Непонятно ми е защо няма специално издание с тях. Те са модел при реставрациите, като гравюрата на крепостта Калиакра от 1844 г.

            Comment


              #36
              Мерси за гравюрата !
              Last edited by batbayan; 27-02-2009, 20:09.
              ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
              И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
              ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
              НА ИЛИНДЕН

              Паметна плоча, Крушево,
              ИЛИНДЕН 1953

              Comment


                #37
                на вас всичко ви е измислено
                Зимата пее свойта зла песен,
                вихрове гонят тръни в полето,
                и студ, и мраз, и плач без надежда
                навяват на теб скръб на сърцето.

                Comment


                  #38
                  Препоръка-за всички любители на крепостите, не търсете напразно в търново, просот се качете до Арбанаси. Това лято откриха един хотел -Калоянова крепост, ще си видите крепостенцето с камъчетата и бетончето

                  Comment


                    #39
                    gladiator написа Виж мнение
                    Препоръка-за всички любители на крепостите, не търсете напразно в търново, просот се качете до Арбанаси. Това лято откриха един хотел -Калоянова крепост, ще си видите крепостенцето с камъчетата и бетончето
                    че даже и биричка ще ви дадът...
                    Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                    Comment


                      #40
                      Напълно съм съгласен с gladiator! Старата генерация да си ходи и да не посяга на Трапезица. Създаването на такива бетонено-циментени гротески си е своего рода порочен тертип на нашата реставрация, камо ли, ако трябва обезателно да се направи, щото някой иска тая крепост да му служи за агитация сред хората. Крайно време е да се разбере, че консервацията и реставрацията на такива обекти у нас много повече вземат, отколкото дават. Хорта (иносказателно туристите) разсъждават на ниво лустро. Те искат приказка или лего-крепост и търсят такава, но не и да разберат, че ценността в археологията произлиза директно и именно от това, че няма лустро и няма чистички и прави рустицирани камъни в хубава редичка. Въобще, туристите днес са много по-големите варвари - и с настройка, и с мисъл, и с действия. Прашна, съборена и пряко достигнала до нас от миналото такава, Трапезица е много по-стойностна от изгледа на едно реставрирано и окърпено чучало, пред което нагли ексурзоводи ще сипят сладки лъжи, за да пълним хазницата.
                      Нима ви харесва Шуменската крепост-идилия, с произлязла сякаш от тоталитарен режим реставрирана кула и с циментени стилобати на базиликата вътре? Нима сте очаровани от реставрираната несебърска кула при западната стена и бетонените ленти? Нима не сте чували за онези тегули, които слагат в Хисаря и които след 2 години падат, а римските до тях си стоят необезпокоявани 1700 г.? А Преслав на какво ви прилича?

                      Last edited by Dobromir Rusev; 28-02-2009, 23:23.
                      Колко бързо изчезва всичко — и самите тела във вселената и споменът за тях във вечността. Каква е природата на всичко сетивно и особено на онова, което ни примамва с удоволствие, плаши с мъка или заслепява тщеславието на хората с празната си външност. Колко евтино, презряно, нечисто и изложено на гибел е то в оценката на умствената способност.

                      МАРК АВРЕЛИЙ, "Към себе си", II, 12

                      Comment


                        #41
                        Колеги използвах хубавото време за да се разходя и да снимам чудото на рхитектурата от 2008г.
                        Това подобие на сграда се намира на площада на хълма Трапезица "великата археологическа база"

                        Извращението, което се строи сега не заслужава да си хабя батериите на апарата.

                        Comment


                          #42
                          Вчера бях в Търново и се опитах да се кача на Трапезица. Откъм "Свети 40. мъченици" намерих една метална врата и вървях по една алея, докао стигнах работниците и видях надпис "Строителен обект, Влизането забранено ". То го пишело и на металната врата, ама тя беше отворена и надписа оставаше скрит.
                          После вървях по шосето за Арбанаси и пак стигнах до надпис "Строителен обект, Влизането забранено". Има ли друг вход, от който да се влезе ? Теб, как те пуснаха или ти си с връзки ?
                          Ето и няколко снимки на "строителния обект":
                          ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
                          И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
                          ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
                          НА ИЛИНДЕН

                          Паметна плоча, Крушево,
                          ИЛИНДЕН 1953

                          Comment


                            #43
                            През 2007 и аз обикалях като куче около оградата и не можах да вляза. Миналата година мислех да звънна на Гладиатор, обече някъде съм му затрил телефона /ако не е проблем, нека пак ми го прати/. Затова ми се наложи да постъпя по-традиционно - промуших се през дупка в оградата. Както и в Мадара.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #44
                              Ето още една крепост, където се леят бетони: http://www.bulgariancastles.com/bulg...ress-sostra-bg

                              Comment


                                #45
                                Македонците дигнаха по 15 метра стени на Охрид и сега той е една от най-големите атракции на балканите, а наще крепости нека си седат автентични пущиняци и никой да не ги посещава. Всичко квото може да се реставрира, време е и Несебър да бъде възобновен!

                                Comment

                                Working...
                                X