Съобщение

Collapse
No announcement yet.

I Y I - тамга на тюркското племе кайъ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    сарматски знаци - 5 века преди да се пръкнат изобщо някакви тюрки



    Comment


      #32
      ОК, явно е традиция на всички степни народи. Но е интересно, че конкретно IYI съвпада конкретно с тамгата на кайъ и, че е разпространен и в Анадола.

      Бих казал - аргументи за тюркската теза.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #33
        не може народи, които са се появили много по късно от българския, да дефинират произхода му

        това е все едно да кажеш, че древните българи са били хитлеристи, защото са ползвали свастиката

        Comment


          #34
          Thorn написа Виж мнение
          ОК, явно е традиция на всички степни народи. Но е интересно, че конкретно IYI съвпада конкретно с тамгата на кайъ и, че е разпространен и в Анадола.

          Бих казал - аргументи за тюркската теза.
          в анадола? по скоро за римската теза...
          Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

          Comment


            #35
            Ziezi написа Виж мнение
            не може народи, които са се появили много по късно от българския, да дефинират произхода му

            това е все едно да кажеш, че древните българи са били хитлеристи, защото са ползвали свастиката
            IYI се е ползвало в дунавска България през ПБЦ и в Анадола по селджукско време. Още през 1076, т.е. само пет години след Манцикерт Кашгари я привежда като традиционна тамга на Кайъ.


            Обща тюркска традиция е непротиворечиво обяснение.

            За свастиката не коментирам - почти всички народи са я ползвали, даже и евреите.



            Тонев, откъде накъде пък римска теза?


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #36
              Ами зависи коя част на анадола е, но през 6в не са ли част от ИРИ?
              Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

              Comment


                #37
                Предлагам да сравняваме хунските и сарматските знаци с тези на тюрките и да видим какво ще се получи. И понеже има доста прабългарски знаци и сред сарматските (както впрочем и сред хунските), можем да видим какво ще излезе като дешифриране.

                Направих едно сравнение на прабългарските с тюркските руни и около 25% си съвпадат. Мисля, че още толкова ще се паднат и на сарматските. Голяма част от знаците обаче са общи и за трите сравнявани групи руни. Обаче има също и съвпадение между хунски и прабългарски, които въобще не присъстват при сарматите. Те са допълнителен процент. Сега ме мързи да зяпам, обаче като го издокарам, ще го пусна тук.

                Comment


                  #38
                  Някога, много отдавна, в добрите стари времена, някой пусна една статия за статистическата случайност в звуковото съвпадение на думите в различнити езици.

                  Дали, вместо да се чудим над турското племе кайъ и какво общо има то с утригури, кутригури, сарагури, българи и пр., като се е появило по-късно на сцената, няма да намерим обяснението в това?

                  Тагмите са знаци от "рунически" тип, т.е. съчетания на резки, просто изписани. При многообразието им и "всенародното им използване" никак не е изключено простото статистическо съвпадение.

                  Comment


                    #39
                    KG125 написа Виж мнение
                    Тагмите са знаци от "рунически" тип...
                    За пореден път се убеждавам, че постовете ми не се четат от повечето потребители, което пък за пореден път ме убеждава, че писането им е било чиста загуба на време.

                    А колкото до съвпадението със знака на кайъ, не бих го нарекъл точно съвпадение, а по-скоро удивителна прилика, която може и да е случайна, а може и да не е.

                    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                    Comment


                      #40
                      А колкото до съвпадението със знака на кайъ, не бих го нарекъл точно съвпадение, а по-скоро удивителна прилика, която може и да е случайна, а може и да не е.
                      Само чета в тази тема, но ми е интересно, обаче съм съгласен с ИЦА, няма пълно съвпадение, а само прилика.

                      Comment


                        #41
                        или взаимстване.
                        sigpic

                        Comment


                          #42
                          IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа Виж мнение
                          ...прилика, която може и да е случайна, а може и да не е.
                          Прозрение, което си заслужава да бъде прочетено

                          Прави ми впечатление колко подвеждащо е определението в началото на темата - "прословутия" прабългарски знак. Доколко е вярно, след като разнообразието от знаци е толкова голямо.
                          Навсякъде при художествените възстановки този знак беше залепван върху дрехи, щитове и др. именно по съвета на историци, които се водят от презумпцията за тюркския произход и търсеха прилика с горните добре известни тюркски знаци.
                          Не съм сигурен дали е използван по-често от други знаци, но значението му явно не е толкова свещено, щом го има като производствен.

                          Comment


                            #43
                            случайно прелитащ написа Виж мнение
                            Прозрение, което си заслужава да бъде прочетено
                            Не е прозрение. За разлика от вас, "иранистите", аз не търся теле под всеки вол. Все пак, нарекох тази прилика "удивителна" обаче.

                            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                            Comment


                              #44
                              IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа Виж мнение
                              ... Все пак, нарекох тази прилика "удивителна" обаче.
                              Но все пак е или случайна, или неслучайна. Удивително!
                              IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа Виж мнение
                              За разлика от вас, "иранистите", аз не търся теле под всеки вол..
                              На страха очите са големи. Не помня от кога не съм виждал телета, за волове да не говорим.

                              Comment


                                #45
                                Последните мнения как точно се отнасят към темата?
                                случайно прелитащ, последно предупреждение преди сериозно триене на постове
                                XV mile the sea brode is
                                From Turkey to the Ile of Rodez...

                                Comment

                                Working...
                                X