Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кампанията от 1190 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кампанията от 1190 г.

    Военната кампания от 1190 г. завършила с блестяща победа на българското оръжие на пръв поглед е изяснена.Иска Ангел е обсадил новата столица Търново и след като е подведен с ловка дезинформация от мним беглец отстъпва панически към Константинопол и е разгромен в Тревненския проход.Има обаче редица въпроси които си струват да се дискутират
    1.Към 1190 г. Търново не е столица - столица си е Преслав.За съдбата на Преслав в тази кампания няма и дума което е доста странно.Разбира се не е казано че българите трябва да се укрепят в своята столица - през 1186 г. например те се укрепват в Ловеч.
    2.Изворите говорят че българите са обсадени в "Стринава".Още през 20 те години на миналия век Васил Аврамов предпложил че става въпрос за крепост близо до Дряново.Жестоко разкритикувана най-вече от Златарски неговата теза не се е приела тъй като тогава се е смятало че такава крепост край Дряново просто няма/ а се е приело че думата"Стринава" е сгрешено записване на Търново/ .Днес със сигурност се знае че крепост "Стринава" на около 2 километра от Дряново си съществува / известна сред местното население и като "Градът"/.Хипотезата на Аврамов си е актуална.
    3.Участникът в похода Никита Хониат критикува Исак Ангел че при отстъплението си не се е върнал по пътя по който е пристигнал / покрай черноморското крайбрежие/ а е тръгнал по най - прекия път към Константинопол.Тук противоречието е най-сериозно - ако Исак Ангел е обсаждал Търново то най-прекия път за Константинопол не е през Тревненския проход.Налице са две възможности или Търново не е обсадения град или битката не е в Тревненския проход.
    Чакам вашите мнения.

    #2
    Здравейте ! Това е много интересна тема която си заслужава дикусия. По първата точка не съм компетентен и не мога да отговоря , но по следващите две съм склонен да кажа това което знам . Аз съм от Трявнаи знам за Стринава това е крепост която според местните легенди е лятната резиденция на Асеневци. Факти че крепоста е свързана с Асеневци има много това са имената на съседните села Кумани, Войници, Скорци а също и имена на много местности в региона носещи имената на Асеневци.
    Колкото до това дъли битката е била в Тревненския проход няма съмнение . Според местни данни битката е била около днешното село Царето намиращо се на 5км от село Белица и на 10 км от Трявна . От там е започвал Тревненския проход, там е минавал римския път идващ от Никополис ад Иструм , Дискодурутера и водещ към Августа Траяна. От моя пра дядо знам 4е докато са орели в местността са намирали мечове и стрели останали от битката . А през 1913 г. селянин от село милевци намира златен шлем докато оре нивата си предава го на адвокат в Трявна който го предава на историческия музей в Търново и там установяват че това е шлема на Исак Ангел . Това знам това написах аз Петър Михайлов от град Трявна

    Comment


      #3
      Историческата местност “Стринава” представлява плато, отстоящо на около 2 км югозападно от град Дряново. Неговата площ е около 6 кв.км. Почти от всички страни е заобиколено от високи отвесни скали. Там, където достъпът е бил възможен платото е било обградено от яки крепостни стени, следи от които личат много ясно и днес. Така в северния му край има запазени около 50 – 60 м от тях, ширина 2 м., зидани от местен ломен камък, без спойка, което говори, че стените са правени набързо под влияние на възникнала опасност.
      В северната част на платото, което старите хора наричат “Град” /сиреч крепост/ съществуват останки от редица сгради. Ясно личат основите на християнска църква от Х²² – Х²²² в. с площ около 180 кв.м и сграда с неизвестно за сега предназначение с приблизителни размери 10 – 12 м. По време на разкопките прави впечатление, че културният пласт е силно размит с течение на времето и e много тънък. Въпреки това резултатите са задоволителни – разкрити са няколко погребения с инвентар, много монети / главно римски/, керамика, украшения, върхове на копия , стрели и други.
      От кога води началото си крепостта е трудно да се каже, но намерените предмети доказват безспорно нейното съществуване от най-дълбока древност. Тук се попада на следи от материалната култура на траки, римляни, славяни и българи. Доста от материалите са свързани с историята на Втората българска държава, което говори, че крепостта е играла важна роля през българското средновековие.
      В южния край на платото в местността наречена “Куклите”, личат основите на крепостна кула, която е била заградена от три реда крепостни зидове. Проучване и разкопки на това място не са правени поради трудния характер на терена.
      Много факти, предания, спомени на стари хора и резултатите от археологическите проучвания сочат, че тази крепост е тъждествена с историческата крепост “Стринава”, споменавана от византийските писатели – хронисти и е свързана с големия разгром на византийския император Исак ²² Ангел през 1190 година. Преданията и топонимията на околността говорят ясно, че таз крепост е свързана с основателите на Втората българска държава – Асеновци. Названията на местности като “Царската бахчия”, “Цар Асеник”, “Цар Калояник”, “Цареви ливади”, “Царовището” и други, които се намират край Дряново и село Царева ливада, недвусмислено сочат, че този край е най-тясно свързан с династията на Асеновци. Някои автори допускат, че именно това е онова труднодостъпно планинско място, което болярите Асен и Петър поискали от византийския император да им го отстъпи с грамота и което несъмнено по-късно те превръщат в първокласна крепост.
      От друга страна, за ознаменуване на големите си победи над Византия, Асеновци предприемат голямо строителство на църкви и манастири в Дряновския край. В края на Х²² век са издигнати Дряновският манастир “Св. Арахангел Михаил”, тревненската църква “Св.Арахангел Михаил “ и други.
      Издигането на такава мощна планинска крепост от Асеновци е служила не само за техните интереси като владетели на държавата, но е било и в интерес за сигурността на столицата Търново - тази крепост се явява като стабилна преграда за старопрестолния град откъм запад.
      За превръщане на Стринавската крепост във важна твърдина за Асеновци допринася и нейното местоположение. Тя се намира на извънредно важния и кратък път от северна за южна България, преминаващ през Крънския проход. Освен това, платото , на което се намира тя, има господстващо положение сред околните планински ридове и чрез система от сигнални огньове навремето е можело да се съобщи за възникналата опасност.
      Стринавското плато – крепост по своите мащаби и местоположение е една от най-важните крепости, играли първостепенна роля през нашето средновековие.

      Comment


        #4
        Връзката между Стринава и кампанията от 1190 г. е несъмнена.Има и писмени данни в изворите,археологически данни,богата топонимия и местни легенди.

        Comment


          #5
          Здравейте!
          Темата е много интересна и макар,че отдавна сте писали тук,реших и аз да кажа нещо по въпроса.
          Прохода Хаинбоаз тогава не е бил така широк както сега,бил е една пътека.А и там ромеите може да са искали да избегнат крепостта при Килифарево,която е била наше владение,както и други места.Исак Ангел е бил отегчен от дългия поход,неуспешна обсада,войниците са недоволствали от неизплатени заплати и явно не е искал повече неприятности.Освен това спускането през Трявна за Верея е по-пряко.
          Императора се води като един от неуспешните,сядали на престола.В обкръжението му имало роби,любовници,пилеене на пари и т.н.
          Такъв човек е напълно възможно да допусне Голямата грешка да повярва на един мним беглец,че куманите са минали Дунава и идват в помощ на българите.Вероятно и този човек(мнимия беглец) ги е повел през тесните клисури към тяхната гибел......Хониат,Акрополит и анонимния писател казват едно и също-споменават Анхиало,Търново,Верейския друм..три важни точки,които несъмнено говорят,че битката е около Трявна.

          Comment

          Working...
          X