Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произходът на Асеневци

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Grifona написа Виж мнение
    А защо реши че това е цар Калоян, а не някой друг с това име? До сега защитниците на тезата че това е именно царя не извадиха нито едно прилично доказателство. Друг е въпросът че се замълча за монетите от времето на Палеолозите намерени в гроба. Какво да се прави целта оправдава средствата.
    Някъде да съм написал,че това е цар Колоян!На 100% съм убеден,че там не е погребан царят!Но със сигурност там е погребан някой си Калоян от рода на Асеневци!Мисълта ми беше,че Асеневци и Бесараби са нещо като първи братовчеди.
    sanguis romanorum

    blog-Загражден/област Плевен/

    Comment


      romulus написа Виж мнение
      Някъде да съм написал,че това е цар Колоян!На 100% съм убеден,че там не е погребан царят!Но със сигурност там е погребан някой си Калоян от рода на Асеневци!Мисълта ми беше,че Асеневци и Бесараби са нещо като първи братовчеди.
      А откъде разбра че въпросния Бесар е от династията на Басарабите. По тази логика всички носещи името Асен би трябвало да са от Асеневци.
      Най вероятно няма връзка Асеневци-Басараби. Последните се появяват едва в края на Х²²² в., паралелно с деспот Шишман. Вероятната причина е потушения от унгарците кумански бунт. Та по-вероятно е Шишмановци да са роднини с Басарабите, отколкото Асеневци.

      Comment


        Grifona написа Виж мнение
        Преди това се говори само за власи в Трансилвания.
        Власите се споменават и във връзка с много други места. В темата за произхода на власите тия неща ги има. При тях, както и при нас, куманското присъствие във властта е много силно. Последните две династии преди падането на ВБЦ от османците са със сигурност кумански - Тертеровата и на Шишмановци. При Тертеровата династия има само едно изключение (Смилец), т.е. не може със сигурност да се каже, че е от кумански произход, макар че Пахимер да пише, че е "от най-знатния род сред българите". Какво означава това не е много ясно.

        За тия две династии има свидетелства за някаква принадлежност. За Асеневци не знам да има уточнение (както е например за Теодор Светслав, че баща му е куманин, а майка му българка). Все пак Хониат пише (по повод ослепяването на Константин), че власите били доволни и особено Асен и Петър (История, Управлението на Исак Ангел, Книга ²²²). Впрочем Хониат ни разказва също за съвместните нападения на власи и кумани ("власите съвместно с куманите постоянно провеждаха разорителни и опустошителни набези в римските провинции"). Може би когато Хониат говори за власи има предвид и кумани. А точно куманите представляват влашката аристокрация - Басараб, Барбат и т.н. В тоя ред на мисли Асеневци е по-логично да са от по-издигнат род, който да е бил кумански - нали все пак за началници във византийската войска са искали да се цанят. Да допълня тук: Хониат пише, че власите ги били страх да се хвърлят във въстание и по тоя повод братята вдигат храм, където повдигат духа на "земляците си" - чорлави и запенени държат речи за свобода на българи и власи. Тоя детайл не се връзва много с идеята за куманското им потекло, а говори по-скоро за българско... Така или иначе влашкия произход отива на трето място.

        Нещо странично: когато се говори за български пласт в румънския, все остава настрана факта, че с куманите са се движели и руси.
        Last edited by SRH; 10-02-2009, 00:48.

        Comment


          Произходът на Асеневци е неизнестен. Може и да са българи, може и власи, може и кумани, може и смесени. Божа работа!Но пък е факт че западняците, които са ноебременени от по-старите названия, наричат България-Влахия.

          Comment


            Grifona написа Виж мнение
            А откъде разбра че въпросния Бесар е от династията на Басарабите. По тази логика всички носещи името Асен би трябвало да са от Асеневци.
            Най вероятно няма връзка Асеневци-Басараби. Последните се появяват едва в края на Х²²² в., паралелно с деспот Шишман. Вероятната причина е потушения от унгарците кумански бунт. Та по-вероятно е Шишмановци да са роднини с Басарабите, отколкото Асеневци.
            На пръстена от гроба на Бесар има орленце,доколкото си спомням с извърната на дясно глава.А този символ е герб на династията на Басарабите!
            sanguis romanorum

            blog-Загражден/област Плевен/

            Comment


              romulus написа Виж мнение
              На пръстена от гроба на Бесар има орленце,доколкото си спомням с извърната на дясно глава.А този символ е герб на династията на Басарабите!
              Да така е , но дали има връзка с Басараите божа работа. По тези времена гербове в истинския смисъл на думата на Балканите няма.

              Comment


                Grifona написа Виж мнение
                Да така е , но дали има връзка с Басараите божа работа. По тези времена гербове в истинския смисъл на думата на Балканите няма.
                Аз не съм много умен!Мама и тате не са се старали много,когато са били заедно,но ще ви цитирам някои по-умни хора!Напр. проф.Йордан Андреев,д.и.н.-"Кой,кой е в Средновековна България"-"БЕСАР-бълг.болярин от 13-14в.,известен единствено от негов пръстен/"Бесаров пръстен"/...Пръстенът е златен...В средата има ХЕРАЛДИЧЕСКО ИЗОБРАЖЕНИЕ/!!!/-орел с разперени крила...Бесар не е слав.,а най-вероятно куманско име.Така се е казвал основоположникът на влашката династия Бесараба/Басараба/,/букв."родът на Бесар"/ "и т.н...и т.н.-стр.33
                sanguis romanorum

                blog-Загражден/област Плевен/

                Comment


                  Сега пък монети!

                  По повод намерените монети от "времето на Палеолозите" в гроба на цар Калоян имам питане към Грифона:!?
                  От къде се появиха тези твърдения и точно от кои Палеолози са монетите. Защото тази фамилия управлява доста години! Познавах лично баба Мария, която живееше в църквата и която лично ми разказа за откритието, някъде около март 1974 г. За пръстена разказа доста подробности, но за монети специално я питах и тя не знаеше, да са намирани.
                  А след дивотията на "разкопвачите", каквото и да се каже, че е намерено в гроба на цар Калоян, може да излезе вярно!!!
                  От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                  Comment


                    И аз не съм много умен, но въпросния герб на Басарабите се появява едва в края на Х²V в.и там орелът е с кръст в клюна. Малка подробност, но важна. Това че името Бесар е от кумански прозиход също нищо не означава. В крайна сметка куманите управляват България през Х²V в. Дори и Бесар да е роднина на Басарабите, това какво общо има с Асенвци не разбрах.

                    Comment


                      Grifona написа Виж мнение
                      И аз не съм много умен, но въпросния герб на Басарабите се появява едва в края на Х²V в.и там орелът е с кръст в клюна. Малка подробност, но важна. Това че името Бесар е от кумански прозиход също нищо не означава. В крайна сметка куманите управляват България през Х²V в. Дори и Бесар да е роднина на Басарабите, това какво общо има с Асенвци не разбрах.
                      И върху колоната на имп.Траян впоследствие са възкачили статуята св.Петър,а върху тази на имп.Марк Аврелий-статуята на св.Павел,но това не ги прави по-малко "колони на Траян и Аврелий"Ако се разходите в Рим ще видите даста обелиски със забучен кръст отгоре,но това не ги прави по-малко "египетски"..."Какво има с Асеневци" Бесар и Бесарабите/Басарабите?Ами Басарабите се титулуват с едно "ЙО" пред имената си.Ще го видите същото едно към едно върху златната монета на ЙОан-Асен ²².
                      sanguis romanorum

                      blog-Загражден/област Плевен/

                      Comment


                        Защо ли си мисля,че Калоян произлиза просто от калос + Иван.При това този му преякор се дава точно след пребиваването му във Византия.И нз от къде ви го роди мозъка,че Иванчо държал да го наричат Калоян за да подчертае гръзкия си произход.Теодор ми мяза чисто византийско име,а БЕлгун яко куманско :Д.Незнам сложен въпрос е това.Все пак братята бягат извън дунава след като Исак Ангел тръгва да потушава възстанието.ПО късно синовете на Асен,Александър и Иван именно там намират помощ освен в руските си отряди де...

                        Comment


                          танкиста от Харков написа Виж мнение
                          По повод намерените монети от "времето на Палеолозите" в гроба на цар Калоян имам питане към Грифона:!?
                          За тези монети споменава откривателя Вълов в първата си публикация.Дори не е посочен и императора. След това повече никой не говори за тях. Причини-неизвестни. Това е.

                          Comment


                            Произходът на Асеневци е неизвестен. Дали са кумани или не, това никой не е в състаяние на докаже. Лингвистиката не я набърквайте, защото нещата действително са много сложни. Самите кумани са тюркизирани индоевропейци. А и източниците ги наричат власи, а не кумани. " И този Йоанис беше влах", както казва Вилардуен.

                            Comment


                              Grifona написа Виж мнение
                              Произходът на Асеневци е неизвестен. Дали са кумани или не, това никой не е в състаяние на докаже. Лингвистиката не я набърквайте, защото нещата действително са много сложни. Самите кумани са тюркизирани индоевропейци. А и източниците ги наричат власи, а не кумани. " И този Йоанис беше влах", както казва Вилардуен.
                              Защо източниците ги наричат "власи"?Защото са живели във "Влахия" или защото са били номади?Ако е затова,че са били номади,по същата логика и узи и печенези е трябвало да бъдат наричани в изворите "власи".По-вероятно е,защото са живели във "Влахия" на север от Дунав.А "Влахия" се е наричала така,защото там са живеели власи...
                              И българи и славяни са живеели на юг от Дунав,на после всички са започнали да се зоват "българи"!
                              sanguis romanorum

                              blog-Загражден/област Плевен/

                              Comment


                                Факт е че никъде не са наречени кумани или печенези, а само власи. А по времето на Асеневци под Влахия се е разбирало земите на юг от Дунав, не на север. Западните пътешественици го казват тово много точно.

                                Какъв точно им е произхода си остава загадка, която едва ли някога ще бъде разрешена.

                                А що се отнася до Бесар, може и да е от басарбите, може и да не е. А ти пък откъде реши че Калоян от гроб 39 действително е от Асеневци. Може и да е от друг род.

                                Comment

                                Working...
                                X