Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Възстановка на битката при Върбишкия проход

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    A, мерси много. И какво ще стане, ако последният римлянин погине?
    Иначе за християните - това е много добра идея, но откъде ще намерим толкова гладни лъвове, които да си падат по мъченически мощи?
    sigpic

    Comment


      #47
      но откъде ще намерим толкова гладни лъвове, които да си падат по мъченически мощи?
      Е как откъде? Тея в нашите зоопаркове мисля с радост ще възприемат идеята. Мисля, че не се радват на обилно меню, така че хем те ще са доволни, хем управата на зоопарка ще се отърве от грижата за храната им за няколко дни.
      "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

      Comment


        #48
        Last roman написа
        Ти ела на възстановката в Свищов, да видиш как легионерите ще разкажат играта на варварите.
        О, ако не се случи нещо непредвидено, задължително ще съм там!:tup:
        А ти докъде стигна с униформата? Да не се явиш там по джинси за срам на Империята.

        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

        Comment


          #49
          IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
          О, ако не се случи нещо непредвидено, задължително ще съм там!:tup:
          А ти докъде стигна с униформата? Да не се явиш там по джинси за срам на Империята.
          Джинси - не. Поръчал съм си туника. Единствено за шлема не знам дали ще стане овреме, но организаторите имат екипировка и в най-лошия случай ще съм от оксилариите /помощни войски/. Следващата събота ще се замъкна до Свищов на кастинг.
          sigpic

          Comment


            #50
            Юлиан Август написа
            Aйде пак се почна- никъде не се говори за конна войска. По това време в Европа няма държава, който би могла да мобилизира такава сила в тежка и свръхтежка кавалерия, а ако хан Крум е имал такава, то нямало да яде боя два пъти пред столицата си и никой да не забележи такива войни в редовете на армията му. Интересно къде са изчезнали по-късно тези митични катафрактарии ? На Луната ли ? Да не говорим, че няма намерени никакви артефакти от периода, които да доказват наличието на подобно въоръжение.

            Намерени са скелети на коне тип тежковози, каквито използват и по - късните рицари. В Източниците директно се споменава за ризници за коне, имаме изображения на такива бойци (Наг - Сент Миклош, Мурфатлар, скални рисунки и т.н.). Имаме и източника за 30 хиляди облечени от главата до петите в желязо. Въпреки загубата от Никифор в началото, сметката от Българо - византийските битки (има специална тема в Уикипедия) показват ефетка на тежката конница върху ромейската войска. Да не забравяме, че Крум нанася поражение на византийци на равно поле, а не с обичайните засади и нощни атаки - http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Versinikia . Виж специално за съотношението на силите и за :

            " The Byzantines could not withstand even the first Bulgarian counter-attack and when Khan Krum advanced with the Bulgarian heavy cavalry against the left flank of Byzantines they immediately ran away."

            Друго място, за което става дума за ефекта на тежката кавалерия е при втората арабска обсада на Константинопол:




            "After an unusually harsh winter, weary from the long attrition of siege warfare, thinned out by disease and hunger, and demoralized by the lack of success in assaulting the city, the Arabs attempted to retreat to their ships in July, but were devastated by a Bulgarian attack against their land forces. Contemporary chroniclers report at least 12,000-15,000 Arabs died in the first Bulgar attack."

            Тук въпреки, че не се говори директно за тежка кавалерия е логично да се предполага, че именно тежката българска кавалерия е премазала леката арабска конница. Доколкото знам и франките се принуждават да развият такава кавалерия, за да спрат арабите при Tours

            Извинявам се за многократната тавтология накрая
            Last edited by Darkas; 16-03-2008, 23:42. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
            Не 7, а 77 пъти по 7...

            http://www.mathematicalanthropology.org/

            Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

            Comment


              #51
              Darkas написа
              В Източниците директно се споменава за ризници за коне, имаме изображения на такива бойци (Наг - Сент Миклош, Мурфатлар, скални рисунки и т.н.).
              В кои източници се споменават ризници за коне?
              Върху кой съд от Над Сент Миклош има изобразени коне с ризници?
              На кои скални рисунки има коне с ризници?

              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

              Comment


                #52
                Намерени са скелети на коне тип тежковози, каквито използват и по - късните рицари. В Източниците директно се споменава за ризници за коне, имаме изображения на такива бойци (Наг - Сент Миклош, Мурфатлар, скални рисунки и т.н.)
                Тежковозите се използват за работа- а конете от тежките кавалерии в миналото наподобяват по-скоро днешните ресаци, а не тежковози. Ризниците в източниците /всъщност- един източник/ не са упоменати като такива за коне- това вече се обсъди по-горе. Съкровището от Сен Миклош не е доказано прабългарско, а аварско, като се установи произходът му- ще си поговорим пак.
                Я да ги видим рисунките от Мурфатлар и другите скални такива- къде са клибанариите ?
                Тактиката на прабългарите е описана от Лъв като подобна на маджарската- конниците се държат вкупом, с много близки разтояния по между си /така си придават устойчивост в боя/ и разчитат на отвличащите маньоври, на засадите и изгодата от местността. Ако визираш битката при Версиникия, където ромеите губят на равно поле, то там те просто побягват и то така, че Крум се е опасявал от засада- иначе ромеите били твърдо уверени, че в "ръкопашните схватки" били винаги победители- а това не се връзва с толкова години опит в битките с прабългари и славяни, ако не беше така.

                Що се отнася до успехите на франките с арабите, то там изобщо конницата не е била фактор- франките разбиват ислямската армия със своите "солидни като леден блок редици" от щитове. На пехотата, обаче.
                При обсадата на Константинопол е логично да се предположи, че арабите са попаднали в обкръжение, предвид големите загуби. Тежката кавалерия не "прамазва" противника, това не са танкове.
                Quae fuerant vitia, mores sunt.

                Comment


                  #53
                  Всеки желаещ да бъде ... "пушечно месо".. "настрелян игленик".. или "женоподобен ромей" ни е добре дошъл!
                  Ще бъде бързо :o ... оправен.. , първо от Никифор /Пуха/, после от българите.. :tongue5:

                  .
                  ..И кажи ми ти страннико,
                  чувал ли си звук,
                  по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                  Comment


                    #54
                    Съвсем изнагляхте, варварите. Току виж сте ме накарали да стана Телефтеос Ромеос и да раздам справедливост.
                    Last roman, подкарвай легионите след Свищов направо към Върбишкия поход, а аз ще се върна източните войски обратно, че това вярно не се трае... :sm229:
                    Quae fuerant vitia, mores sunt.

                    Comment


                      #55
                      Възстановка на битката при Върбишкия проход!!!



                      .
                      ..И кажи ми ти страннико,
                      чувал ли си звук,
                      по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                      Comment


                        #56
                        BAGA_TUR написа
                        Възстановка на битката при Върбишкия проход!!!



                        .
                        Човек не може да се отклони лирично.
                        sigpic

                        Comment


                          #57
                          Last roman написа
                          Човек не може да се отклони лирично.
                          От средата на втора странница!... :o

                          .
                          ..И кажи ми ти страннико,
                          чувал ли си звук,
                          по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                          Comment


                            #58
                            Ги, моля те - пренеси излишните мнения в друга тема. Такова буренясване отдавна не е било.

                            Готово. Ги.
                            Last edited by Guy de Mont Ferrand; 18-03-2008, 10:32.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #59
                              Кастинга за помощните войски в Свищов ли ще е ?
                              Щото аз имам мерак да ида ама доста далече ми се пада от Пловдив
                              А за Върбищкия проход ще кандидатсвам за пушечно месо
                              IN VINO VERITAS !!!

                              Comment


                                #60
                                kiosev написа
                                А за Върбищкия проход ще кандидатсвам за пушечно месо
                                Чудничко, започвам да точа меча :mhehe:
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X