Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпроси за готите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    RIZAR написа
    ако цитираш ,някой ,цитирай го точно ,не както за маджарина ,за когото излъга!??!
    За какъв маджарин съм излъгал?

    RIZAR написа
    Както виждаш ,старая се максимално да избегна А.Чилингиров.Какво означава "постоянно".
    Ами не знам. Като чета твоите мнения, имам чувството, че чета А. Чилингиров. Но тъй като не видях да споменаваш, че визиготите и остроготите били всъщност мизите и бесите, малко се зачудих? Та затова реших да те попитам.

    RIZAR написа
    П.П."Маджарина"-Ханс Дершман
    Та какво съм излъгал за него?

    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

    Comment


      #92
      Виж си своя и на pnp5q постове.

      Чилингиров не открива топлата вода.
      Ще ми отговориш ли на моя въпрос???
      Last edited by RIZAR; 24-02-2008, 23:02. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

      Comment


        #93
        RIZAR написа
        Виж си своя и на pnp5q постове.
        Ха ха ха! Ти май нещо не си схванал иронията ми към твоя начин на безразборно цитиране на източници без никаква смислова връзка.
        В такъв случай, ако аз съм лъжец, за теб не знам дали има измислена дума.

        Но нека не се отклоняваме от темата.

        RIZAR написа
        Ще ми отговориш ли на моя въпрос???
        Разбира се! Само кажи на кой от всичките?
        Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 24-02-2008, 23:07. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

        Comment


          #94
          За да не изпадаме повече в празна софистика ,те връщам към темата:
          Кажи ми тълкуванията на имената на "франки", "алемани","германци",съответно,аз ще ти отговоря за имената на мизите,бесите ,остроготите,визиготите,може да пробвам даже на Ситалк или Сабин.
          Имаш ли и някое тълкувание и за името "трак" ,например покойния ак.Ал.Фол има.
          Аз междувпрочем ще потърся за готските епархии в Крим,може и да намеря нещо "немско"???
          Засега ето ти няколко имена на готи от 4-ти век.
          Светите готски мъченици пострадали по времето на готския крал Унгерих,тъй като не разполагам с латинския текст на житието,няма да го споменавам през Чилингиров ,а през "Житията на Светиите"изд.2001..Тук обаче не са им споменати имената.
          Споменава се само Унгерих,краля който ги е избил,съпругата на друг готски крал АЛЛА от готски произход,Дуклида-дъщеря и,синът и Аримерия и Агатон/този ще го оставим-грък ли е ,Добри ли е няма да спорим/.
          Така от тези имена имаме -2 които приличат на нормански,с условия за Аримерия и 2 славянски имена-какво правим,мъжете са готи Ингер-рекс,женени за славянки-супер ,имаме 50/50 и с това можем да играем реми.Но тъй ,като е изключено вие да се съгласите на този вариант,целта ти е да ме изкараш луд.Аз пък отивам да търся други източници,относно тези мъченици ,които сведения отново са обвеяни в мъгла както всички готско-тракийски.
          Съжалявам ,че не разполагам с Чети-Минеите от митр.Макарий/дори в Рилския манастир ги няма/16век./имат и по-късно издание 19 век,дори сега имат ново но колко великоруско ще е един Бог знае.,Св.Димитрий Ростовски ,много е съкратил текстовете ,а други въобще липсват.
          Тоест налице са условия отново за некоректна игра.

          Ето ти име на една солунска светица от4-ти век Матрона,да на латински е "знатна",но на руски език каква е ???

          и защо трябва да ходя в Рим като тя е в Македония и името и до днес го има на руски.
          Last edited by RIZAR; 25-02-2008, 00:02. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            #95
            RIZAR написа
            3.Освен Бусбек вие нямате никакъв друг аргумент ,че "немски готи" са присъствали в Крим.
            Ауу, RIZAR! Това, че ние нямаме, нищо не значи - Интернет широк!
            "Г. кримски. Вероятно вече в третата четвърт на III в. Г. заели Крим. Овладявайки първоначално целия полуостров, те, изтласквани от хуно-българските народности, били принудени да се съсредоточат в южната планинска част на Крим, между Судак и Балаклава. Тъкмо тази планинска област през средните векове и почти до наше време е носила названието Готия; в нея са оцелели група Г., незасегнати от хунската буря; тя е съхранявала тук своята националност още в течение на цяло хилядолетие, до края на XVI в. Те не бива да се смесват с Г. тетраксити, които живели на Таманския полуостров и са загинали много по-рано. По Прокопий (VI в.), кримските Г. били отлични войни и живели в дружба и съюз с Византия; броя им достигал 3000. Те били в зависимост от Източно-Римската империя, и това отношение принципно не било нарушено до самото й падане в 1453 г., макар че на практика зависимостта им от империята често се превръщала във фикция. Връзката им с Византия се поддържала непрекъсната от Църквата: епископи (впоследствие архиепископи и митрополити). Г. били в пряка зависимост от константинополския патриарх дори тогава, когато Цариград бил вече в ръцете на турците. В VII и VIII в. намираме кримските Г. в зависимост от хазарите, владели тогава Таврида. Към това време, именно към 787 г., се отнася въстанието на Г., описано в житието на св. Иоанн, епископ Готски. Зависимостта от хазарите се е изразявала вероятно само в данък; Г. продължавали да се управляват от свой княз. Не се изменило положението на Г. и в IX-Х в., когато хазарите били заменени от печенеги. Неясни са контактите им с Древна Рус. Важният за решаване на този въпрос паметник, известен под названието "Записки на готския топарх", се тълкува от изследователите различно. От XI до началото на XIII века Г. продължава да се намира в номинална зависимост от Византия, отчасти са били зависими и от половците. Когато в 1204 г. Константинопол бил превзет от кръстоносците, то традиционната власт над Готия преминала към трапезундските императори. Татарите, появили се в Крим първо в 1223 г., направили свои данъкоплатци и Г. По това време готските управители (топархи), първоначално само византийски чиновници, достигнали почти пълна независимост. Под натиска от една страна на татарите, от друга — на генуезците, които владеели богати колонии на южното крайбрежие на Крим, готските князе трябвало да се задоволят само с юго-западната част на полуострова; тяхна резиденция бил град Феодоро (днес Манкуп). Последен княз готски (манкупски) бил Исайко. През 1475 г. турците завладели както генуезките владения, така и готското княжество. Княз Исайко был взет в плен, убит или отведен в Константинопол. Един от членовете на династията, към която принадлежал Исайко, се изселил в края на XIV в. в Русия и станал родоначалник на рода Головинини. Готската народност преживяла падането на своето княжество, съхранявайки готския език. Барон Бусбек, посланик на германския император при Великата Порта в 1557-64 г., събрал някои сведения за него и записал около 90 готски думи, които неопровержимо доказват съществуването на готска реч на полуострова дори в това късно време и дават възможност да се изведат някои факти относно фонетичното развитие на този език. Но вече в XVII в. изчезват всички следи от него(1); последните остатъци от Г. се отатарили, съхранявайки обаче православието. През 1778 году те, гонени от турците, се обърнали за помощ към Русия. Под предводителството на последния готски митрополит, Игнатий, те поголовно се изселили на бреговете на Азовско море, където им били предоставени от руското управление обширни земи. Те основали там град Мариупол и 24 села. Потомците им ("Мариуполски гърци") говорят на татарски и на гръцки. Спомените за предишната независимост в Крим и за готската националност напълно са изчезнали от паметта им."
            Из "Енциклопедия на Брокхауз и Ефрон"
            ------
            (1) "През 1683 г. известният пътешественик, влизащ в състава на шведското посолство, Енгелберт Кемпфер записва, намирайки се в Московската държава, че "в Крим още са се съхранили много немски думи, донесени тук от готските колонисти. Господин Бусбек... даде в своето четвърто съчинение значително количество думи, а аз записах много повече" (цит. по: Adelung, 1817, 168). Така Кемпфер разполагал с колекция от лексични единици на готския език от края на XVII в., но, за съжаление, този безценен материал пропаднал по време на пътешествието му в Китай."
            "Следващото известие за готите намираме в книгата на учения-митрополит, члена на Руската Академия С. Сестренцевич-Богуш (1731 — 1826), където той пише, че готите, живеещи близо до Мангуп, рязко се отличават от жителите на съседните села както по външност, така и по език (1806, 283)."
            Център за информация и документация на кримските татари
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment


              #96
              RIZAR написа

              Ето ти име на една солунска светица от4-ти век Матрона,да на латински е "знатна",но на руски език каква е ???

              и защо трябва да ходя в Рим като тя е в Македония и името и до днес го има на руски.
              Глупости на търкалета - няма такова руско име Матрона си е знатна дама в древен рим. Сигурно имаш пред вид Матрьона - народна форма на името Мария.

              Иначе незнам каква е целта на нейното упоменаване, независимо как се казва? да не е била готка?
              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

              请您死在地狱般的阵痛
              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
              きさまはしんでくださいませんか
              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

              Comment


                #97
                RIZAR написа
                За да не изпадаме повече в празна софистика ,те връщам към темата:
                Кажи ми тълкуванията на имената на "франки", "алемани","германци"
                Сигурен ли си, че това е по темата?

                RIZAR написа
                Аз междувпрочем ще потърся за готските епархии в Крим,може и да намеря нещо "немско"???
                Вж, това вече е по темата. Ако намериш нещо ми се обади. Само без разни от рода на "Едикъде си не са споменати готските епархии. Следователно такива не е имало.".:sm113:

                RIZAR написа
                ... целта ти е да ме изкараш луд.
                Нямам такава цел. Но мисля, че ако искаш сам да се изкараш луд, не се нуждаеш от моята помощ.

                RIZAR написа
                Аз пък отивам да търся други източници,относно тези мъченици ,които сведения отново са обвеяни в мъгла както всички готско-тракийски.
                Отивай! И дано се забавиш достатъчно дълго.

                P. S. Намерих, намерих!!!!!:rock:
                Еврика!!!!! :rock:
                Слава на боговете!!!!!! :nworthy:
                Ето го доказателството за КРИМ!!!!

                Първа прикачена картинка - муфлон, който е смятан за предшественик на домашната овца.
                Втора прикъчена картинка - сърни.

                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                Comment


                  #98
                  [OT]
                  IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                  ...
                  ИЦА, съжалявам, но държа да отбележа, че постинга ти не си струваше дори мускулното усилие за два скрола на екрана... Какво остана за прочита.[/OT]
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    #99
                    Алеманны или аламанны (от герм. alle manner — «все люди») — германское племя (соответствует нынешним швабам, которые дали название исторической области Швабия в Германии).

                    Язык алеманнов относится к верхненемецким диалектам.

                    [править] Этноним

                    Первое упоминание об алеманнах встречается под этнонимом Аламаникусы. Авторство этого этнонима приписывается римскому императору Каракале (правил 211-217), который считается их покорителем.

                    В ряде романских языков (в частности, во французском, итальянском, португальском и испанском, а также в позаимствовашем у них турецком) слово «алеманн» сохранилось как общее название немцев.

                    [править] Происхождение

                    Первоначально они проживали вблизи верховья Майна (один из крупнейших притоков Рейна).

                    В начале первого тысячелетия населяли южную часть бассейна Эльбы, в III веке алеманны прорвали границу Римской империи по Рейну, начали вторгаться в Галлию и Италию. В конце V века были оттеснены франками на территорию нынешней южной Германии и западной Австрии.

                    Алеманны в меньшинстве своем участвовали в походах на Римскую империю (как и большинство германских народов).
                    Название «германцы» для всех обитающих в Южной Скандинавии и Средней Европе между Рейном и Вислой плем¸н стало известно римлянам от галлов, которые так называли своих восточных соседей, прич¸м название одного из плем¸н было распространено на всю общность.

                    Впервые оно появляется у Посидония (135—51 до н. э.), который стал отличать германцев от кельтов. Особенно подробно о них писал Юлий Цезарь (I век до н. э.) в записках «О Галльской войне» — он также увидел в них особую этническую группу, отличную от кельтов.
                    (franci) — союз западно-германских племен, впервые упоминающийся в хрониках в III веке, точнее в 242 г. По свидетельству современника, в этот год один из отрядов вторгся в Галлию у нижнего Рейна и был разбит трибуном VI легиона Аврелианом, будущим императором.

                    Термин "франки" до сих пор вызывает дискуссии среди историков и филологов. Корень слова "франк" одни производят от слов: "бродячий", "блуждающий", другие -"храбрый", "отважный", "неустрашимый", третьи трактуют как "гордый", "благородный", четвертые как "дикий", "свирепый".

                    Подразделяются на две большие группы. Первая — салические франки (от лат. salis — «морское побережье»), называемые также северными, или нижними, расселились в IV веке в низовьях Рейна и Шельды. Вторая группа — так называемые «береговые», или рипуарские (от лат. ripa - "берег реки") франки, жили в среднем течении Рейна.

                    Термин "франки" в III - начале IV века прилагался к германским племенам: хаттам, хамавам, тенктерам, бруктерам, марсам, сугамбрам и др. В этот период у германцев происходит распад старых родовых отношений, идет быстрое имущественное расслоение. Старые племена консолидируются в большие объединения - племенные союзы. Еще раньше образовался готский союз, возникли свевский, маркоманнский и аламанский союзы.
                    Ама наистина незнам накъде бие Ризар с тия племенни названия ...
                    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                    请您死在地狱般的阵痛
                    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                    きさまはしんでくださいませんか
                    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                    Comment


                      pnp5q написа
                      [OT]ИЦА, съжалявам, но държа да отбележа, че постинга ти не си струваше дори мускулното усилие за два скрола на екрана... Какво остана за прочита.[/OT]
                      Ами просто недей да четеш постовете ми. Ще си спестиш доста усилия.

                      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                      Comment


                        Тая работа отдавна е умряла. Готските имена определено са германски, както и изобщо езикът им.

                        Готското Theoderic не може да се "преведе" другояче освен като съставно име на германските "theod-", народ и "-ric", държава, власт. Ако не вярваш, виж недотам тракийските англосаксонски имена Theodwyn и Weastseaxonaric. Нито "Kniwwa" стои далеч от познатото "knife", още повече, че сред германските народи имената, свързани с оръжия никак не са редки. Нито "Mearhwwyni" е много различно от "Eowine".

                        Каквото ще да си говорим, но човек трябва да е попрочел малко езиковедски текстове или поне да е запознат пряко с някакво компаративно изследване на готския и други езици преди да се изказва неподготвен. Инак ще излезе, че гьоингите, гаутите, свебите и вандалите са траки, гети и илири. А остров Лейре е в долното течение на Дунав.
                        Луд на шарено се радва - цивилен блог

                        Comment


                          gregorianus написа
                          Тая работа отдавна е умряла. Готските имена определено са германски, както и изобщо езикът им.

                          Готското Theoderic не може да се "преведе" другояче освен като съставно име на германските "theod-", народ и "-ric", държава, власт. Ако не вярваш, виж недотам тракийските англосаксонски имена Theodwyn и Weastseaxonaric. Нито "Kniwwa" стои далеч от познатото "knife", още повече, че сред германските народи имената, свързани с оръжия никак не са редки. Нито "Mearhwwyni" е много различно от "Eowine".

                          Каквото ще да си говорим, но човек трябва да е попрочел малко езиковедски текстове или поне да е запознат пряко с някакво компаративно изследване на готския и други езици преди да се изказва неподготвен. Инак ще излезе, че гьоингите, гаутите, свебите и вандалите са траки, гети и илири. А остров Лейре е в долното течение на Дунав.
                          Забрави Бизантион - града на бизоните

                          Сори за спама - просто не можах да се сдържа
                          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                          请您死在地狱般的阵痛
                          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                          きさまはしんでくださいませんか
                          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                          Comment


                            "През 1683 г. известният пътешественик, влизащ в състава на шведското посолство, Енгелберт Кемпфер записва, намирайки се в Московската държава, че "в Крим още са се съхранили много немски думи, донесени тук от готските колонисти. Господин Бусбек... даде в своето четвърто съчинение значително количество думи, а аз записах много повече" (цит. по: Adelung, 1817, 168). Така Кемпфер разполагал с колекция от лексични единици на готския език от края на XVII в., но, за съжаление, този безценен материал пропаднал по време на пътешествието му в Китай.
                            Голямо доказателство,няма що.
                            Ако беше испански или италиански пътешественик,,нямахме прични да се съмняваме в текста,но именно мнимито,изгубване в Китай,ме прави скептично настроен,спрямо немското присъствие.През целия период на присъствието на Генуа и Венеция в Черно море,няма нито едно споменаване на готи-немци.
                            Сега да погледнем в "езиковедските текстове".Например и до днес западните слваяни за един звук храктерен на север-щ или "шч" -имат ''szcz"- с камшичета отгоре.Направо падам ,като някой "латинофрон" се опитва да каже -Шчечин или Търговище.
                            Ако Улфила малко беше "създал" немска азбука,защо не е направил малък опит,да "въведе" ред с звуковете и тяхното изписване,не съм езиковед наистина,но явно е ,че по старите писмени обявени за "Немско-готски" са лангобардски/ несъмнено племе германско /написани с латиница.Както нашите епиграфски паметници-написани на български със гръцки думи.
                            А това за намирането на Кодексът през средата на 16-ти век и по нататъшната му съдба през 17-век. ,само немците могат да си го измислят.Тогава във страшна сила върви Реформацията и много политически обосновано е да се вадят "аргументи".
                            Както нашите епиграфски паметници-написани

                            Ето пускам някои имена на народи:
                            -АЛЕМАНИ -действително етимологията не племето е "събран смесен на куп народ",но да видим какво пише ,по този въпрос Исидор Севилски:
                            "Отвъд Дунава тече р.Ланус,от която са взели името си аланите,както и жителите ,които обитават край р.Леманус/iuxta Lemannun fluvium/се наричат алемани/allemanni" [Isid. Hisp.,IX,2,94]
                            Просто Исидор дава много по логична и по-примлива посока за издирване.
                            Земите на Горен Майн,където са обитавали алеманите преди 260г. и където ги заврва първото известие за тях-а именно Агатий Миринейски предаващ сведението на А.Квадратус/3век./.Там те са наречени "събран смесен народ"/Аgath.,1.6/.Да видим кои са основните ни немски варианти-almani,alamani,alemani.
                            Откъде идва Алми-от долината Алммус-Лом..
                            Именно от тези алемани /almi-alamani/ установили се на Елба,застанали начело на племенен съюз-германски и праславянски.към 3-ти век са били вече силно гермнаизирани.
                            Концептуално това стои по близко до"събран накуп смесен народ".
                            Last edited by RIZAR; 25-02-2008, 10:36. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                            Comment


                              Отново не мога да разбера засуканата ти аргументация и изградената върху нея още по-засукана теза.

                              това което разбрах, е че поднасяш доказателства в подкрепа на това че ареманите са живели в Германия и твърдиш че алемани не е само съюз на германски племена а на германски и славянски племена. Ако правилно съм те разбрал де. За тази твоя теза обаче не виждам подкрепа в цитатите които си посочил. Никъде в тях не се посочва участието на славяните в формирането на този племенен съюз.

                              Иначе първото споменаване на алемани е по-рано:

                              The Alamanni were first mentioned by Cassius Dio describing the campaign of Caracalla in 213. At that time they apparently dwelt in the basin of the Main, to the south of the Chatti.

                              Cassius Dio (78.13.4) portrays the Alamanni as victims of this treacherous emperor. They had asked for his help, says Dio, but instead he colonized their country, changed their place names and executed their warriors under a pretext of coming to their aid. When he became ill, the Alamanni claimed to have put a hex on him (78.15.2). Caracalla, it was claimed, tried to counter this influence by invoking his ancestral spirits.

                              In retribution Caracalla then led the Legio II Traiana Fortis against the Alamanni, who lost and were pacified for a time. The legion was as a result honored with the name Germanica. The Historia Augusta, Life of Antoninus Caracalla, relates (10.5) that Caracalla then assumed the name Alamannicus, at which Helvius Pertinax jested that he should really be called Geticus Maximus, because in the year before he had murdered his stepbrother, Geta. Not on good terms with Caracalla, Geta had been invited to a family reconciliation, at which time he was ambushed by centurions in Caracalla's army and slain in his mother Julia's arms. Julia is said thereafter to have seduced and married Caracalla. True or not, Caracalla, pursued by devils of his own, left Rome never to return.
                              Дори Плиний Стари разполага своето племе "Венети" в земите на днешна Полша (около река Вистула (дн. Висла)), което е доста по на изток от ареала на алеманския племенен съюз. В по-късните източници (византийските от времето на Юстиниян ²) западни славяни са "ограничени" Карпатските въвишения.



                              За съжаление посочените от теб цитати никак не подкрепят твоята теза и никак не противоречат на изложеното от мен по-горе в този пост.
                              Last edited by княз Крылов; 25-02-2008, 11:57.
                              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                              请您死在地狱般的阵痛
                              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                              きさまはしんでくださいませんか
                              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                              Comment


                                RIZAR написа
                                -АЛЕМАНИ -
                                Само искам да ти припомня, че темата не е за алеманите. Ако германските племена и произходът на имената им те вълнуват, отвори си отделна тема за тях. Тази тема и без друго е вече достатъчно разводнена с ОТ и спам.

                                P. S. Темата изглежда вече е забравена от Бога и модераторите.
                                RIZAR написа
                                И съсредоточи се над Йордан ,зашото той е този който ,казва откъде идват готите и колко пъти си сменят местоположението.
                                И откъде идват готите, според Йордан?

                                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                                Comment

                                Working...
                                X