Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Има ли във Волжска България намерени монети с друга писменост освен с арабска ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Има ли във Волжска България намерени монети с друга писменост освен с арабска ?

    Този въпрос би следвало да е в темата за Волжска България - но тя пък е заключена. Много ключари има в този форум .
    Зададох въпроса защото от всичките ми търсения съм открил досега само монети с арабска писменост. "Знае" се че има и монетосечене и преди това - добре да кажем че е така. Къде са тези монети ? Мен ме интересува само калиграфията йм (засега). Някой знае ли за такива монети преди нашествието на Златната орда или евентуално препратки до сайт ? Благодаря.

    #2
    http://info.charm.ru/library/XI-pashuto-molchanov.shtml - май няма. Нормално. В средновековна Западна Европа не се сещам за монети с други надписи, освен с латински.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Този въпрос би следвало да е в темата за Волжска България - но тя пък е заключена.
      ако се поинтересувате ще разчерете защо е заключена - модераторите постановиха шестмесечен мораториум върху всички теми, съврзани с произхода на прабългарите или със самите тях - всяка подобна тема се заключва. Ако се интересувате от причините за този мораториум, то можете да питате тях.

      Comment


        #4
        той отлично знае причината. Пък и е част от нея.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          bozman написа
          Има ли във Волжска България намерени монети с друга писменост освен с арабска ?
          Този въпрос каква връзка има с автохтонния произход на прабългарите?
          Или от време на време повдигаш и други въпроси... така - за разнообразие?:sm186:
          Thorn написа
          той отлично знае причината. Пък и е част от нея.
          И аз отдавна имам подобни съмнения. Това може да се провери, но ако използва различни IP адреси, едва ли ще стане ясно.:sm186:

          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

          Comment


            #6
            Доколкото знам, монети във Волжка България започват да се секат през 10-и век. Иначе материалната култура на прабългарите там показва заселвания още от средата на 7-и век. Неслучайно някои руски историцит върдят, че прабългарите произхождат от Волга, тъй като там има находки от Кубратово време.
            Не 7, а 77 пъти по 7...

            http://www.mathematicalanthropology.org/

            Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

            Comment


              #7
              repit

              [IMG][/IMG]
              Thorn написа
              http://info.charm.ru/library/XI-pashuto-molchanov.shtml - май няма. Нормално. В средновековна Западна Европа не се сещам за монети с други надписи, освен с латински.
              Ето тази монета не е с латински или гръцки букви. Аз твърдя че тези знаци са български (защото са носители на българска реч).
              Last edited by Sir Gray; 22-10-2007, 11:30.

              Comment


                #8
                bozman написа
                Какво общо имаше с прабългарите "Римската теза за произхода на българското име" тъпунгерчета чичови, та я заключи Съра ?!
                Ами заключиха я например защото изобщо не знаеш латински и никога не си знаел. Що се отнася до обидите, въздържай се, защото най-малкото не е възпитано.
                Last edited by Sir Gray; 22-10-2007, 11:31.

                Comment


                  #9
                  bozman написа
                  Ето тази монета не е с латински или гръцки букви. Аз твърдя че тези знаци са български (защото са носители на българска реч).
                  На вниманието на ключарите: Участвам във форумите тук и в други само с ник bozman. Само в два със debozman, което си е почти същото.
                  Според Вашиите коментари за "причините за заключване", то и застреляният е причина за своята смърт, че е застанал на пътя на куршума, а не този който натиска спусъка - заключва. Много интелектуални коментари за причините на заключването - впечатлен съм.
                  Какво общо имаше с прабългарите "Римската теза за произхода на българското име" тъпунгерчета чичови, та я заключи Съра ?!
                  Колега ако не си влязъл още в час, в този форум има известни правила, които трябва да се спазват.
                  Сега на въпросната монета.На мен символите по нея ми приличат на цифри особенно вторият и третия от ляво на дясно ги оприличавам като турско-арабските цифри 2 и 5
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Въпреки всичко бих искал да вметна нещо. Свързано е с тази толкова търсена и спорна "българска реч". Според историците Аламуш (владетел на Волжска Б(у)лгария) приема исляма и съответно по негово време са и първите писмени документи - вероятно религиозни - писани с арабско (по скоро сирийско) писмо, но на (пра) български език или поне на тая реч за която иде реч.
                    Поне за времето си - IX-X в сл.хр, това е единственият възможен-вероятен извор от който може да се изведе тази "реч", без да има съмнения в примесването и със славянската такава. Това е само моя хипотеза, чел съм в руските сайтове за запазени писмени документи от това време - успех на търсещите!
                    "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                    Comment


                      #11
                      съответно по негово време са и първите писмени документи - вероятно религиозни - писани с арабско (по скоро сирийско) писмо, но на (пра) български език или поне на тая реч за която иде реч.
                      чел съм в руските сайтове за запазени писмени документи от това време
                      може ли някакви подробности. понеже нищо такова не знам.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #12
                        Thorn написа
                        може ли някакви подробности. понеже нищо такова не знам.
                        Търся. Смених си ОС на компа и ми отидоха по дяволите всички букмарки.
                        Така е, като не си води човек бележки в архив!
                        Ма то на нас българите тва си ни е присъщо от древни времена... :1087:
                        "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                        Comment


                          #13
                          Темата е интересна и си струва да се продължат коментариите.

                          Comment


                            #14
                            Ето тази монета не е с латински или гръцки букви. Аз твърдя че тези знаци са български (защото са носители на българска реч).
                            Интересна монета. Има вид на антична, така, че не би трябвало да е с арабски цифри. Аз твърдя, че тези знаци са марсиански и са носители на марсианска реч.


                            Бозман, колокото и да не ти харесва - това не е форума на дир-а. Там може да се вихри всякаква фантастика, стига да утвърждава българската слава и величие. Тук форумът е исторически, като при това не смятаме, че задача на историята е да дава патерици за наранено национално самочувствие. Бомбастични недоказани твърдения няма да ти донесат уважение на бойна слава, а ако продължаваш - просто ще получиш бан.

                            И така - да продължим по въпроса за монетата - че е с български знаци - носители на българска реч. За да те възприемем по-сериозно отговори на следните въпроси:

                            1. В традиционните каталзи на българските монети тази монета я няма. Не ми прилича на напълно нов и неизвестен тип, така че кажи ни официалната версия за нея - къде е намерена, на кого се приписва, как се датира и после дай твоите аргументи за друга атрибутизация. Бих се радвал да докажеш научната сензация за българска монета от неизвестен тип.

                            2. Лично на мен надписът ми прилича на гръцки, но ако не е - аргументирай се, че:

                            а/ има българска писмени знаци по онова време.

                            б/ дай твоя вариант за разчитане.

                            Ако се аргументираш поносимо - ще се радваме на присъствието ти в този форум.

                            Ако не - помоли Ласт Роман да ти отключи темата в дира, в която се плюе бойна слава и сложи там 73 мнение.

                            И нека пак да кажа - не сме против различни хипотези, а против неаргументирани хипотези. Иначе ресавски отдавна да са го баннали за оспорването му на Плиска като столица на България. Пък и мен заради мнението ми за влашки произход на Асеневци.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #15
                              "...Булгарский литературный язык домонгольского периода (1236г.) зафиксирован в поэме Кол Гали..."
                              "...Например, первый исторически известный болгарский князь Алмас был уже мусульманином. Какая-то часть болгар была знакома с этой новой религией еще в период проживания на юге среди хазар..."


                              Алмас=Аламуш



                              "...Чувашский язык чрезвычайно близок к булгарскому, от которого сохранилось несколько памятников в виде надгробных надписей 14 в. :sm186: :sm186: :sm186:
                              Last edited by НВС; 22-10-2007, 13:06.
                              "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                              Comment

                              Working...
                              X