Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Погребват с военни почести мощите на цар Калоян

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Аз също внимателно прочетох дискусията и стигнах до извода, че зашитника на тезата, че това не е цар Калоян също е много неубедителен. Обяснението за облеклото е крайно неубедително. Също така и за балсамирането. Знаем, че религията не може да приеме балсамирането и стоенето на труп "само за да се изчакат роднини" такъв прецедент в тази епоха не ми е познат. Крайно лаически е и обяснението, че човешкото тяло съдържа 300гр. сол - това просто не е вярно. Човешкото тяло съдържа натриеви и хлорни йони, а не сол. В нашата история има единствен документиран случай за балсамиране (а е балсамиран за да не бъде поруган, ако бъде оставен под стените на Солун). Защо там, а не в църквата, защо в прост дървен ковчег, а не в мраморен и въпроса с настилката са второстепенни. Те могат да се обяснят с по-късно препогребване и даже препогребвания. Мястото на църквата е такова, че не само земетресения, а и по-голями разливи на Янтра (доста по-пълноводна тогава отколкото сега) са могли да причинят големи щети и в резултат на това останките да са препогребвани и/или местени. Знаем същи, че Иван Асен минимум реконструира основно църквата. При тези реконструкции и подобни, но по-късни (за които не са останали сведения) може да се е появила и въпросната настилка датирана от 14-ти век. Разбира се това не значи, че в гроб ¹ 39 е бил погребан със сигурност (това със сигурността е сложна материя) цар Калоян. Много голям конфуз може да се получи, ако в бъдеще се намерят неговите останки, и се наложи наново да се повтаря процедурата.

    Comment


      #32
      А как "хитро" са го измислили - 14 април! На мен ми е чудно защо не изчакат 800 годишнината. За какво е това бързане?

      Comment


        #33
        Konstantin написа
        А как "хитро" са го измислили - 14 април! На мен ми е чудно защо не изчакат 800 годишнината. За какво е това бързане?
        Битката при Одрин е тогава, ако се не лъжа. Но Калоян май беше убит есента. Верно се навършват 800 години. Бях забравил....

        Comment


          #34
          Умберто Еко използва такива известия за фалшиви мощи в "Баудолино", ако се сещате.
          С това ме подсети за любимия ми момент, свързан с мощите, но от "Името на розата". Адсон и Улиям разглеждаха светините на манастира и Адсон попада на черепа на Св. Бернар и първата му реакция е на възхищение и преклонение, след което следва известно недоумение, защото черепът е най-много на четиринадесетгодишен младеж. Но Улиям (с прословутата си островна небрежност към предизвестяването на иронията) го успокоява, че "да, това е черепът на Св. Бернар от времето, когато е бил четиринадесет годишен. Другият череп, на възрастния Бернар се пази на друго място".

          Comment


            #35
            gollum написа
            С това ме подсети за любимия ми момент, свързан с мощите, но от "Името на розата".
            А на мен ми напомня за мощите на Мария Магдалена от Хрониката на Дан Браун, който е използвал по-стар извор, писан (рисуван) от Л. Давинчи. В документалния филм, който даваха по кината съвсем ясно се видя къде лежи саркофага с мощите. Том Ханкс беше почти стъпил върху него. Трябва само да се изрови. Защо не се организира една археологическа експедиция?

            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

            Comment


              #36
              Щото Божо не е французин.
              Луд на шарено се радва - цивилен блог

              Comment


                #37
                сетих се че и сега в хомеопатията се използва препарат приготвен от мумия. ама не зная каква.
                Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                Comment


                  #38
                  Konstantin написа
                  А как "хитро" са го измислили - 14 април! На мен ми е чудно защо не изчакат 800 годишнината. За какво е това бързане?
                  На 19 април ще се състои церемонията, не на 14 април! Специално проверих какво значително се е случило на тази дата, но нищо съществено не открих (незнам дали се брои рожденния ден на Волен Сидеров :o ). Бързането е заради изборите за национални представители в Европейския парламент. Тук се изкушавам да се съглася с онази част от учасниците във форума, че става въпрос за PR-акция, поне що се отнася до избора на дата. Предполагам, че другите дати са заети. Надявам се знаете, че както тук така и на други места в Европа това си е напълно в реда на нещата.
                  Според приетото от нашата историческа мисъл, времето на Цар Калояновата смърт се свързва с края на август - първата половина на октомври, ала тогава и изборите за европейски и за местни парламенти, ще са вече отминали.
                  Единствено, обаче, деня от седмицата (19 април се пада четвъртък) може да се пробва да излезе срещу тези ми предположения, защото през неработен ден по-голямата посещаемост на събитието е по основателно предвидима.
                  В заключение ще подхвърля, че вероятно директорът на НИМ ще направи специално предаване в събота, на 14 април, където ще рекламира дискутираната церемония.
                  "...защото буквата убива, а духът животвори." (2 Кор 3:6)

                  Comment


                    #39
                    tonev написа
                    сетих се че и сега в хомеопатията се използва препарат приготвен от мумия. ама не зная каква.

                    Убиваш ме , и цял свят ползва хомеопатични лекарства от мумя ? Същото като Милко Тошков и прословутите му хапчета от растения , дето се оказа че, в България не може да се произведе толкова мащерка , колкото той е пакетирал и пуснал на пазара .
                    Това са чалъми за наивници както обичам да казвам, можеш да си пуснеш FOX life и да си купиш от телешопинга кремче от охлюви , дето само охлюви няма вътре .

                    Момчета , надявам се да бъде хубаво аз лично ще съм там на 19 ти , и наистина смятам че, костите , независимо дали е Калоян или не , трябва да бъдат погребани, а не да стоят в музея.
                    Last edited by gstg; 14-04-2007, 11:06. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      #40
                      gstg написа
                      Момчета , надявам се да бъде хубаво аз лично ще съм там на 19 ти , и наистина смятам че, костите , независимо дали е Калоян или не , трябва да бъдат погребани, а не да стоят в музея.
                      БРАВО!!!
                      Въпреки опасенията ми, изложени по горе, аз също се надявам да мога да присъствам на събитието. Обеден съм, че церемонията ще бъде първо: PR-акция на България и второ на сега управляващите, но като такава, мислех си аз, би било по-добре тя да има свой първи адресат в лицето на обикновения българин - по-скоро насочена навътре (в нацията, сякаш Отечеството иска да се похвали пред чедата си /съжелявам за псевдо-поетичното отклонение.../), отколкото навън ... (Мога да изброя няколко примера, обаче, за това колко слабо познават западняците историята на най-новата членка на ЕС)
                      Мечтах си, тази инициатива по скоро да стане причина за обединение от колкото за разединява ..., нo уви ...
                      Момичета и момчета, няма да ви се разсърдя ако на 19. април вместо в Старопрестолнината отидете някъде "за гъби"...! Бъдещето е пред нас!
                      Last edited by belata_a; 14-04-2007, 12:21.
                      "...защото буквата убива, а духът животвори." (2 Кор 3:6)

                      Comment


                        #41
                        belata_a написа
                        В заключение ще подхвърля, че вероятно директорът на НИМ ще направи специално предаване в събота, на 14 април, където ще рекламира дискутираната церемония.
                        Аз го гледах, но не забелязах никакво "рекламиране"...Предаването беше много хубаво, гост беше Йордан Андреев и отвориха добро лафче за цар/крал :p Калоян :nod:
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #42
                          Guy de Mont Ferrand написа
                          Аз го гледах, но не забелязах никакво "рекламиране"...
                          Моето, разбира се, беше само язвително , но не и злонамерено предположение :teu24:
                          Аз пък нямаше как да го гледам ...
                          Надявах се да видя дискусия около "пре-погребването", поне от страна на зрителите, като се има впредвид кой е госта. Дано да хвана повторението ...
                          "...защото буквата убива, а духът животвори." (2 Кор 3:6)

                          Comment


                            #43
                            Хора, не знам как се отнасяте към това, но днес в ранните новини по Бтв ми се стори, че казаха, че тези дни цар Калоян ще бъде погребан, като преди това мощите му ще бъдат помазани от духовно лице.
                            Значи в официален план битува представата, че в гроб 39 е погребан цар Калоян.
                            А сърбите колко много гробове на царе имат...
                            Между другото – да сте чували за гроба на Филип Македонски?
                            Доколкото съм чувал – доста неясна история, което не пречи на гърците да тръбят наляво и надясно, че това именно е гроба на този цар и дори да го включват в някои туристически маршрути като тяхна историческа забележителност.

                            Comment


                              #44
                              Ами гледай сега.
                              Античните туристи са посещавали гробове на митологични герои. Съответно са им показвали надгробната могила на Ахил или на Патрокъл, гробът на Зевс! в Крит и т.н.

                              Средновековните туристи са искали да ходят на гробове на светци за да се докосват до мощите им. Съответно гробове и мощи на светци са осигурявани в нужното количество.

                              Съвременните туристи предпочитат гробове на владетели и хоп - имат ги. Достоверността не е толкова важна. Ние тук сме се хванали за гробовете на Филип и Калоян, за които има и поне някакви данни наистина да са във Вергина и в Св. 40 мъченици, а през това време нашите Индиана Джоунсовци набързо "откриха" тези на Ситалк, на Севт и на Орфей!


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #45
                                Thorn написа
                                Ами гледай сега.
                                Античните туристи са посещавали гробове на митологични герои. Съответно са им показвали надгробната могила на Ахил или на Патрокъл, гробът на Зевс! в Крит и т.н.

                                Средновековните туристи са искали да ходят на гробове на светци за да се докосват до мощите им. Съответно гробове и мощи на светци са осигурявани в нужното количество.

                                Съвременните туристи предпочитат гробове на владетели и хоп - имат ги. Достоверността не е толкова важна. Ние тук сме се хванали за гробовете на Филип и Калоян, за които има и поне някакви данни наистина да са във Вергина и в Св. 40 мъченици, а през това време нашите Индиана Джоунсовци набързо "откриха" тези на Ситалк, на Севт и на Орфей!
                                Пропусна да отбележиш гроба на Терес и прочутата златна маска-чаша. Ама той самият Китов спря да говори вече, че била на Терес...

                                P. S. Ако разговорът ще продължи в този дух, мисля че това трябва да стане в настоящата тема, а не в темата "Кой е погребан в гроб ¹39", откъдето е горният цитат.
                                Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 18-04-2007, 13:38.

                                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                                Comment

                                Working...
                                X