Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Красен кале или крепостта при с. Бъта Пазарджишко

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Stan написа Виж мнение
    Единственото впечатляващо в книгата, че авторът, изпозвайки карти от 16-17 в. се опитал да я идентифицира, и твърди че се е казвала "Таларбазар", което тълкува като "пазар за дълги дрехи" - "талар" било западноевропейска дума, а "базар" средновековна българска Което разбира се е абсолютна глупост, защото очевидно на въпросните карти е отбелязана грешна форма на Татарпазар, на грешно място. Дет са вика - всеки си има своите звездни мигове
    Това е някакво поредно чудо на етимологията или с думи прости безуумие. Не знам дали си запознат с творбите на Тодор Балкански и неговите теории за произхода на имета Татар Пазарджик, просто къртят мивки.

    А какви са тези гробове и защо гледат накриво?

    Comment


      #47
      KIZIL DELI написа Виж мнение
      Това е някакво поредно чудо на етимологията или с думи прости безуумие. Не знам дали си запознат с творбите на Тодор Балкански и неговите теории за произхода на имета Татар Пазарджик, просто къртят мивки.

      А какви са тези гробове и защо гледат накриво?
      Тодор Балкански - единственото, което съм чел от него е за т.нар. "зангочи", така викали на селяните от пазарджишките села Сарая и Гелеменово, като извеждаше някаква арменска връзка - на арменски "зангоч" значело "клисар" и ги свързва арменците заселени в Пловдивско през византийското владичество. Лично на мен ми уйдисваше тази теза и съм я приел на юнашко доверие. Какво казва за произхода на името Татар Пазар?

      Тези хайвани в Красен, дето са ги погребали с глава на север за моментанямат логично обяснение. По-точно нямат въобще обяснение. Подметнато е че може да са печенеги, ама не са. Печенежките гробове са съвсем различни. Чат-пат и на други места има такива гробове, ама са единични, докато в Красен са бая голям процент.

      Comment


        #48
        Stan написа Виж мнение
        Тези хайвани в Красен, дето са ги погребали с глава на север за моментанямат логично обяснение. По-точно нямат въобще обяснение. Подметнато е че може да са печенеги, ама не са. Печенежките гробове са съвсем различни. Чат-пат и на други места има такива гробове, ама са единични, докато в Красен са бая голям процент.
        Хм, татари не може ли да са? Такива, дето още не са станали мюсюлмани? Една девойка разправяше за татари в Стрелча, та за това?

        Иначе аз на твое място преди да приема каквото и да е на доверие от писанията на Т. Балкански, бих се замислил три пъти. А по въпроса за основаването на Пазарджик според Тодор Балкански, "действителният основател на града през 1420[?] г. е османският владетел Мехмед: Мохамед I Челеби в лицето на своя представител[sic!] Минети [sic!] бег" като „причина за основаването на града е заточването на [племето] татар пазарджик, които по време на Анкарийската битка преминават към своите [от племето] татар пазар" на страната на Тимур. На базата на „езиковата фактология" Балкански заключава, че „куманизираните кавказци от чернобулгарски произход с племенното име пазар и алоетноним татари" дават начало на града. Всичко това го е измислил по време на една експедиция в Казахстан . С две думи българи са основали Пазарджик, а единственият извор, на който стъпва "езиковата фактология" на титана на мисълта от БАН е българският превод на хрониката на Нешри направен от М. Калицин, превод непълен поради използванато издание, от което е направен преводът. От там като е пуснал коня да пасе в поляната на въображението и ...... абе то стана мохабет за бира кат се видим. Аз се отнасям към работата на въпросния автор като към пълна шарлатания, та не знам що ти така спокойно му се доверяваш

        Comment


          #49
          Някой, ходил ли е скоро до Красен Кале, за да каже до къде стигнаха с разкопките и с реставрацията?

          Comment


            #50
            joosmaster
            честно казано откакто са открили тазгодишния сезон на разкопрките - не съм ходила. В началото на юни имам ходене на татък та ще проверя как стоят нещата.

            Comment


              #51
              То явно, че Архангел няма да се похвали, та да го направя аз:
              Ходили ли сте в Копривщица ... Ходили сте ... а в Панагюрище ... охоу ,някой даже са били и в музея /не думай/ ... Между другото ,идете в му...

              Много забавен и интересен текст за Красен кале и с прекрасни снимки, както винаги . Аферим удоволствието да те четем е наше

              Comment


                #52
                Браво!

                Comment


                  #53
                  ...какви неща се случват само. Много работа кипи на тази крепост...и легална и нелегална!

                  Comment


                    #54
                    Крясен Кале

                    конкретни мерки за изпълнение на приоритетите на Европейската програма за култура
                    joosmaster написа Виж мнение
                    ...какви неща се случват само. Много работа кипи на тази крепост...и легална и нелегална!

                    Comment


                      #55
                      Всички са доволни! Историците си повярваха за събитията и владетелите на крепостта, Изследователите установиха от къде са камъните за крепостните стени, Иманярите копаеха , но не намериха нищо интересно, а златарите в реката след големите наводнения вадеха златни монети Всички са загубили интерес и са доволни!!!

                      Comment


                        #56
                        joosmaster написа Виж мнение
                        Всички са доволни! Историците си повярваха за събитията и владетелите на крепостта, Изследователите установиха от къде са камъните за крепостните стени, Иманярите копаеха , но не намериха нищо интересно, а златарите в реката след големите наводнения вадеха златни монети Всички са загубили интерес и са доволни!!!
                        Отказахте ли се от тази крепост ? *МИСИЯТА НЕВЪЗМОЖНА*??? ХА ХА ХА

                        Comment

                        Working...
                        X