byzantiner написа
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
б) Принуждава василевса да го признае и се оттегля в България като втори василевс на римляните, което,
впрочем не би представлявало някаква новост от гледна точка на Симеон, който може пък точно това да е имал предвид. Защо да няма двама василевси на римляните (според ромейската концепция императорът на Запада е само обикновен василевс, така че римските василевси не биха станали трима), равни, или почти равни по ранг? Имало е случаи Империята (когато още е била република) да бъде триумвират, двоен, веднъж дори троен принципат, тетрархия, по време на която заедно с узурпаторите е имало случаи по 5-6 човека с претенции да са августи. След Константин ² отново има по трима-четирима августи. След Хераклий също наблюдаваме нещо подобно. Само, че има една малка подробност – всички те са били римски граждани, а Симеон си остава варварин, какъвто впрочем е и
Карл Велики и вскичките му наследници. Оставам с впечатлението, че Симеон не е бил съвсем сигурен какво точно прави и как точно е мислел да го постигне.
byzantiner написа
byzantiner написа
byzantiner написа
byzantiner написа
Признаването му за василевс не е било само заради териториалните компенсации. Било е и въпрос на престиж. След като ромеите вече са допуснали Карл да бъде коронясан, те явно разбират, че ситуацията им се изплъзва от контрол. И за да запазят формалното си върховенство, което все още се е зачитало и на Запад, са принудени да го признаят за василевс.
byzantiner написа
Колкото до Свещената Римска империя – тя се явява като продължение на т. нар. Франкска империя. А след като Карл е бил коронясан от папата и признат от василевса, не е било необходимо всички императори на Запада да се одобряват от Константинопол. Все едно Борис ²² да се е нуждаел от специално признание от страна на ромеите. Той е василевс на вече призната от най-високото възможно място Империя. Титлата вече се предава по наследство.
Уточнение - императорите на Свещенната Римска Империя всъщност са били избирани, но имам пред вид, че веднъж вече Константинопол е признал по принцип правото на Запада да има собствен василевс и ако ромейските василевси е трябвало по-късно да оспорват това право, не се знае до какви негативни последици върху престижа на Империята би довело това. И този василевс на Запада не е бил равен по ранг на ромейския василевс от Константинопол. И макар, да е бил официално признат, той си остава узурпатор на римското наследство. По времето на Римската република августите, колкото и да са били на брой, са били колеги и са контролирали различни дялове на държавата. Но тези дялове в политически смисъл винаги са били неделима част от цялото. След Карл Велики, обаче, Западната Империя вече се разглежда в политически аспект като едно чуждо държавно образувание, разположено върху територии, които по право принадлежат на Римската Империя. В този смисъл западните императори не са колеги на източните. Те стоят по-долу в йерархията. И въпреки, че те наричат сами себе си римски императори, всъщност не са такива. И ако по времето на Римската Република “главният” август винаги е трябвало да одобрява избора на колега, то през IX-X век това не е било необходимо, защото Западната Империя е разглеждана като политическа формация, независима от Ромейската Империя (тук не става дума за териториите, върху които е разположена тя и спрямо които Константинопол винаги е имал претенции, дори на “смъртния си одър”).
Comment