Всъщност излаза на море никога не е бил цел на българската политика през Средновековието.България си е била една типична континентална сила без военноморски / а вероятно и търговски/ флот.Стремежа на Самуил и Иван Владислав да овладеят Драч е продиктуван не толкова от желание да получат излаз на Адриатическо море а да ликвидират възможността византийците да нанесат удар в тила на българите.А иначе за беломорското крайбрежие - действително май нямаме траен излаз но за сметка на това с овладяването на Родопите в първата половина на ²Х век прекъсваме пътя Констанинопол - Солун.Всъщност българските царе май владеят Родопите през обширни периоди от ПБЦ и ВБЦ но не полагат особени усилия да овладеят беломорското крайбрежие - то просто не им е нужно.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Границите на България при цар Симеон
Collapse
X
-
Честно казано, не съм мислил по този въпрос, но мнението ти е повече от логично. Изключение е XIV век, но тогава при все същите територии има прекалено много самостоятелни и полусамостоятелни владетели, та някои от тях попадат и в пристанищата (братът на Иван Александър например, който владее Канина и Валона).
Comment
-
Малко уточнение Цар Симеон се среща с Тамал ад Дулафи в Хърватия (както разчитат името на страната при която се е състояла срещата), според арабските извори, те първо се срещнали с местен български военачалник (командир на окупационен контингент???), след което дошъл и лично царя със своята свита. Ако българите са имали дори гарнизони по хърватското крайбрежие, то явно здраво са вършеели из онези земи.www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!
"...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....
Comment
Comment