Често срещам по разни атласи, че южната граница на Първото българско царство стига някъде до към Тесалия и Епир при цар Симеон I. Но съм слушал и че той прави поход до Коринт през 918 година. Искам да попитам тогава до къде е била границата - до Коринт или до Тесалия и Епир.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Границите на България при цар Симеон
Collapse
X
-
Границата е минавала северно от Солун в близост до с.Наръш.Походът на цар Симеон през 918 г. в днешна континентална Гърция е едно от най-спорните решения които той взема и въпреки,че е тактически успех ползата от него в стратегически план е повече от съмнителна.Едва ли това е бил най-удачния начин за продължаване на успешната кампания от 917 г. и грандиозната победа при Ахелой.
-
resavsky написаГраницата е минавала северно от Солун в близост до с.Наръш.Походът на цар Симеон през 918 г. в днешна континентална Гърция е едно от най-спорните решения които той взема и въпреки,че е тактически успех ползата от него в стратегически план е повече от съмнителна.Едва ли това е бил най-удачния начин за продължаване на успешната кампания от 917 г. и грандиозната победа при Ахелой.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
За границата до 912/13г. отговори Resavsky. От 914 до 927г. няма определена граница - двете страни са в непрекъснато състояние на война. Тези щедри очертания на юг, които се срещат по картите, са всъщност по-скоро нашите предпочитания за териториално разширение, отколкото реално владяна територия. Така е и с похода от 918г. Фактът, че българските войски са стигнали до Коринт не означава нито че този град, нито че Средна Гърция са влезли в българските предели - в най-добрия случай можем да говорим за някакви окупирани по военно време земи (макар че и за задържането на тези точно райони няма известия).
Границата се определя с договора през октомври 927г. - приема се, че фактически тя се връща по трасето от 913г.
Comment
-
Походът от 918 г. не е имал за цел присъединяване на нови земи а е имал диверсионен характер.Няма данни за завладяване на градове,оставане на гарнизони и т.н.Византийските власти са очаквали от цар Симеон решително настъпление към Константинопол и са били изненадани от направлението на удара.Поради това византийската съпротива е била слаба и неорганизирана като българските войски са проникнали дълбоко във византийска територия.Но ползата за цар Симеон от този поход е нулева.Същевременно властите в Константинопол успяват да получат така необходимото им време като шокът от пораженията през 917 г е преодолян и енергичният и хитър Роман Лакапин през 919 г. успява да концентрира цялата власт в ръцете си.Може би най-изгодният момент за превземането на Константинопол е пропилян през 918 г. за сметка на този ефектен но малко ефективен поход.Last edited by resavsky; 19-12-2006, 15:51.
Comment
-
Всъщност за североизточните граници единствените сигурни данни си остават археологическите.Проблема е,че не се знае къде точно е вървяла тази граница още по времето на Аспарух - на Днепър,Днестър или дори Дунав.Оттук нататък започват догадки кога точно са спечелени/загубени тези територии.Дори не е ясно кога се сменят североизточните съседи на бълтарите - хазари,маджари и печенези.Едно е ясно обаче - в началато на ²Х век България постига известно териториално разширение в североизточна насока което вероятно е свързано с кризата в Хазарския каганат.Между другото смятам да пусна пост на темата за военно-стратегическата доктрина на ПБЦ и по-специално за кан Тервел и отношенията му с Юстиниан и Хазарския каганат.Надявам се да намеря съмишленици.
Comment
-
T.Jonchev написаЗа границата до 912/13г. отговори Resavsky. От 914 до 927г. няма определена граница - двете страни са в непрекъснато състояние на война. Тези щедри очертания на юг, които се срещат по картите, са всъщност по-скоро нашите предпочитания за териториално разширение, отколкото реално владяна територия. Така е и с похода от 918г. Фактът, че българските войски са стигнали до Коринт не означава нито че този град, нито че Средна Гърция са влезли в българските предели - в най-добрия случай можем да говорим за някакви окупирани по военно време земи (макар че и за задържането на тези точно райони няма известия).
Границата се определя с договора през октомври 927г. - приема се, че фактически тя се връща по трасето от 913г.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Имаме, Ги, даже 30. Но не са задържани, а са върнати - това повечето наши специалисти обичат да пропускат. За тези крепости се говори в едно писмо на Лъв Хиросфакт от 906г. - то е единственият източник за въпросното завладяване. Но там пише, че са върнати благодарение на негова дипломатическа мисия в България - втора по ред след оная от 894/5г.
За Тесалия при Самуил и наследници, както и южномакедонските земи - да. Но това е вече друго време.
Comment
-
Значи излаз на Адриатическо море в крайна сметка сме нямали (освен през първата половина от управлението на Самуил)?A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Траен излаз с пристанища - определено не. Има известие, че някъде по Адриатика Симеон се е срещал с т.нар. ал Дулафи през 922/3г., когато си търси флота за обсада на Константинопол. Така че може да се мисли за някакъв окупационен режим вкл. на част от бреговата ивица. Това са обаче много откъслечни неща и на тяхна база не може нищо конкретно да се твърди.
Comment
-
resavsky написаМисля,че единствено по времето на цар Самуил Драч е овладян за сравнително дълъг период - става въпрос за завоевание в хода на военните действия без да е сключван мирен договор.Така,че България на три морета май ще се окаже възрожденска фантазия без реално покритие в историческите извори.
Все пак от Самуил и Иван Асен се събират общо към двайсетина годинки българско присъствие на АдриатикаA strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
Comment