Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските средновековни църкви.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Позор!!!!!!



    Ей заради такива случки започнах всичко това. Паметниците са оцелели стотици години и изчезват в наши дни!


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      Еленска базилика

      Св Илия.
      Манастирският двор е ограден отвсякъде с каменни стени (дебели 1,60 м), като на ъглите са разположени почти еднакви правоъгълни отбранителни кули (7,30х5,90 м).
      До бойната платформа се е стигало по каменни стълби. Черквата - голяма трикорабна базилика (30,50х17,00 м) е триапсидна, с притвор, дяконикон, протезис, а до южната й страна е долепен баптистерий (кръщелна).
      Last edited by arhangel; 11-09-2007, 20:02.
      http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

      Comment


        Извинявайте че се намесвам, ама манастир с бойни отбранителни кули? Яко
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          Sir Gray написа
          Извинявайте че се намесвам, ама манастир с бойни отбранителни кули?
          Защо се извинявате Сър , намесвайте се :trink39:

          Повечето средновековни манастири за които се сещам са всичките оградени със стени и бойни кули....е ... като изключим обителите в скалите може би ,но рядко има някой да не е укрепен ... да вземем например Йоан Предтеча в Кърджали /Имам снимки тук но качвам още 2 ,на тях може да се видят кулите/ ,или Св 40 Мъченици ... вече на по - късните кулите са по-малко но пък започват да строят донжони /т.н. Атонски тип там може да се видят наживо / ... такъв е бил Килифаревския манастир /сега само руини не е реставрирано нищо / ,или пък Рилския /Хрельовата кула/
          Last edited by arhangel; 20-09-2007, 16:32.
          http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

          Comment


            Еленската базилика се намира западно от Пирдоп, има си табела. Една красива полянка вдясно от пътя, внимавайте да не я пропуснете между дърветата, че аз отначало я пропуснах.

            ЕЛЕНСКИ “СВ. ПРОРОК ИЛИЯ" (наричан още - Еленската базилика) Местност, отстояние и посока от населено място: манастир на десния бряг на Еленска р., в южните склонове на Златишко-Тетевенска пл. от Средна Стара пл., на ок. 3 км З от с. Антон и на ок. 5 км СИ от гр. Пирдоп

            Историческо развитие и сегашно състояние: основан е в края на V-края на V² в., а е опустошен по време на турското робство. През 1913 г. са проведени първите археологически разкопки. Понастоящем са запазени внушителни развалини с височина до 8,50 м

            Описание, архитектурни и културно-исторически ценности: манастирският двор е ограден отвсякъде с каменни стени (дебели 1,60 м), като на ъглите са разположени почти еднакви правоъгълни отбранителни кули (7,30х5,90 м). Черквата - голяма трикорабна базилика (30,50х17,00 м) е триапсидна, с притвор, дяконикон, протезис, а до южната й страна е долепен баптистерий (кръщелна). Според едно предание в Еленския манастир е прекарал последните си дни Св. Патриарх Евтимий. Обявен паметник на културата


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              То наистина средновековните манастири са били масивно нещо, но ми се стори интересно, че дори си има и откровено бойни кули . И на запад стените са масивни, почти крепостни, но май не се сещам за очевидни бойни фортификации. Отец Тък ряпа да яде, нашите крепости си строят
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                Абсолютно си е стена с кули, пи това запазена до около 2 метра височина.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  И на това чудно нещо са му сложили този безумен надпис :x

                  Comment


                    Чист вандализъм...Интересно е и какъв е смисълът да слагат под надписа на кирилица и такъв на латиница, но пак на български? :sm186: Поне да беше на английски нещо, да се информират туристите...
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      eee, то този надпис е прочут! :rock:


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        Дали си спомняте, но навремето (а това и сега се случва) повечето надписи на латиница бяха всъщност на маймуница (т.е. на български, но написано с латински букви). Явно някой чиновник навремето е решил, че единствената причина чужденците да не разбират езика ни е това, че не владеят кирилицата.

                        Comment


                          ... и не е уникален - освен може би с това, че е издълбан на мрамор. На завоя към пряката за средновековна крепост Червен има една ръждива вече табела с надпис на български - и на латиница... Впрочем, тези дни мярнах новина за проект `Читаема България` или нещо подобно, който предвижда дву-азбучни табели - само че не разбрах пак ли ще са от този тип.
                          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                          Comment


                            По повод манастирите с отбранителни съръжения, съм виждал такава базилика с две огромни кръгли кули на един км. северно от с. Караново Ново Загорско. А Голямата базилика край Плиска от кое време е, или може би не съм я видял в списъка?

                            Comment


                              Голямата базилика в Плиска е строена през 80-те години на 20-ти век


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                Стенописите от 16 и 17 век в църквата на Роженския манастир

                                В Роженския манастир датирани с надпис стенописи от 1597 год. са запазени на фасадата на манастирската църква в надвратните ниши на западната и южната стена.В наоса на храма стенописна украса от 1597 год има 8 оцелели изображения в дебелините на прозорците по южната и северната стена.
                                Стенописите в притвора на храма са изпълнени от четирима зографи и са запазени изцяло в първоначалния си вид.Те не са датирани с ктиторски надпис но ако се има предвид че е малко вероятно изписването на надвратните ниши на южната и западната фасада през 1597 год. да е станало преди изписването на притвора то може да се предположи че четвъртия майстор е завършил стенописния ансамбъл в притвора през същата 1597 год. най късно ,а останалите трима са работили там вероятно през третата четвърт на 16 век.

                                В трапезарията на манастира са запазени фрагменти от стенописната украса датирани също към 16 век

                                На южната стена на манастирската църква през 1611 год. са изписани още 2 внушителни композиции Лествицата на Св Йоан Лествичник и Страшният Съд.

                                Костницата на манастира е разположена на около 50 метра от северното крило и представлява с нищо незабележима сграда.Състои се от 2 етажа горен като параклис и долен където са костите на починалите монаси.Параклиса посветен на Св Йоан Кръстител и е покрит със стенописна украса от 1662 година. датирана с ктиторски надпис.
                                http://www.terrabyzantica.blogspot.com/

                                Comment

                                Working...
                                X