Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Превземането на Търново

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    За третата порта нямам. Някои от снимките съм ги виждал на една изложба в Търново за стари снимки и копия от стенописи. Имаше и на бившите митистри на гарата след като БЗНС-арите са им обръснали брадите.
    Няколко има в известията на БИД - бяха към статия на някой от нашите учени свързана с щетите от земетресението - дават се пострадалите черкви. Списанието обаче е старо и не го дават да си го нося у дома, така че няма как да ги сканирам.

    Едната според надписа е общ изглед към Царевец, но убий ме ако мога да кажа кое какво е.

    Другото е руини от джамията.
    Attached Files

    Comment


      #77
      Тази снимка в музея на Второто царство в Търново май я има на цяла стена, но е с доста лошо качество. Трудно се разбира кой обект какъв е. Може би ако се оцвети, ще стане по-ясно, ама не знам кой ще се хване с такаво голяма игра.

      Comment


        #78
        Чували ли сте тази история ,че по Живково време ,когато са започнали реставрацията на Царевец,дефакто не са знаели какво и как да реставрират..и са се допитали до ВАТИКАНА,където в архивите им се пазели
        плановете на Царевец!!! Но поради лошите тогава отношения със ЗАпада им било отказано ..и са реставрирали едва ли не "на сляпо"..примерно за Патриаршията и Двореца,никои не знае как точно са изглеждали..
        Войната е лека за зрителите...

        Comment


          #79
          Абе тъпа комунистическа работа...само като се замислиш колко ценни са тези хълмове в Търново не само за привличане на туристи и печалба на пари(за което биха били просто идеални), но и като част от нашата история, от нашата духовна и материална култура..жалко е, наистина...а това за Ватиканът не го знаех.

          THE LABARUM


          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
          ,sevogorob eht erew ysmim llA
          .ebargtuo shtar emom eht dnA

          Бе сгладне и честлинните комбурси
          тарляха се и сврецваха във плите;
          съвсем окласни бяха тук щурпите
          и отма равапсатваха прасурси.

          Comment


            #80
            Ами носеше се по онова време подобен слух,но до колко е верен един Господ знае.
            Пази ме,Боже,от приятели,от враговете сам ще се пазя!
            http://ivan-rendakov.blogspot.com/

            Comment


              #81
              И аз сйм чувал тази забавна историйка. Ама в малко по-друга версия. Че имало наистина планове, ама не на цял Царевец, а само на двореца или патриаршията. Та предложили да ги реставрират, но в замяна на това да ги пролучат на концесия за 10 или колко години не помня вече. Нашите отказали концесията и правили каквото им скимне.
              Ама много ме съмнява да има нещо верно в тази историйка. Но иначе като почна да пиша за падането на Търново ще сложа някои изображения от миниатюри и карти.

              Comment


                #82
                Абе какви неща се пазят във архивите на Ватикана,,едва ли някога ще разберем.
                Както и да е -за мене Царевец и Търново са може би най-голямата национална гордост.Това е запазената ни средновековна столица,седалището на българските царе и патриарси.Интересно дали сега
                някои има парите и желанието да продължи възстановителните работи там

                ето малко снимки,които намерих :


                Войната е лека за зрителите...

                Comment


                  #83
                  Ами... аз си мисля :sm100: , че не е чак толкоз невъзможно да има такива неща във Ватикана, да речем от времето на Калоян и Инокентий ²²². Все пак, макар и доста формално, е имало подписана уния...идва ли са папски легати и т.н. Лошото е, че едва ли наистина ще разберем, дали със сигурност има такива работи......

                  THE LABARUM


                  sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                  ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                  ,sevogorob eht erew ysmim llA
                  .ebargtuo shtar emom eht dnA

                  Бе сгладне и честлинните комбурси
                  тарляха се и сврецваха във плите;
                  съвсем окласни бяха тук щурпите
                  и отма равапсатваха прасурси.

                  Comment


                    #84
                    Еми да,то по времето на Асеневци има цял западен квартал,минавали са всякакви,търговци,рицари,свещенници.
                    Мен по принцип възстановката на Царевград Търнов много ме надъхва,интересно има
                    ли направен макет в някой музей в Търново?
                    Войната е лека за зрителите...

                    Comment


                      #85
                      Еми нека търновците(болярите ) в този форум да кажат! те ще знаят най-добре.

                      THE LABARUM


                      sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                      ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                      ,sevogorob eht erew ysmim llA
                      .ebargtuo shtar emom eht dnA

                      Бе сгладне и честлинните комбурси
                      тарляха се и сврецваха във плите;
                      съвсем окласни бяха тук щурпите
                      и отма равапсатваха прасурси.

                      Comment


                        #86
                        Мен по принцип възстановката на Царевград Търнов много ме надъхва,интересно има
                        ли направен макет в някой музей в Търново?
                        Ако има, трябва да е в музея на Второто царство (оня до сградата на Учредителното събрание. Не затвора :mhehe: ...от другата страна, до "Св. Спас").

                        Но има нещо по-интересно. Част от макетите на Леон Филипов. По интересно е, защото някои са отпреди земетресението през 1913г. Сега част от сградите ги няма - като средновековната къща на "госпожа Бона".

                        При крепостите имаше идея ние да го правим макета на Търново. Н.И.В. беше казал, че може направи 3D графиката.

                        Comment


                          #87
                          Ами много яко ..3D графика на Търнов..
                          На Запад има цели клубове ,такива,които се занимават със макети на средновековни крепости и армии. би било адски ефектно.
                          да се онагледи престолнината на Второто Царство в целия и блясък..
                          Предполагам,че е била страшна крепост..
                          А Трапезица как е изглеждала.На самия хълм има ли останки от стени и кули?
                          Войната е лека за зрителите...

                          Comment


                            #88
                            А Трапезица как е изглеждала.На самия хълм има ли останки от стени и кули?

                            има но са много ниски и са открити при разкопките. Има едно кафе "зографа" ако седнеш има страхотен изглед към Трапезица

                            Comment


                              #89
                              За т.нар. Балдуинова кула - тя представлява копие на кулата от крепостта Червен, от гледнта точка на археологията непростимо деяние. Впрочем Шуменската крепост е жертва на същия малоумен стремеж на разни партийни величия да демонстрират грандоманията си. Жалко...

                              Comment


                                #90
                                Ето един сайт със снимки на български крепости. Всъщност има много крепости, вкл. и чужди. На първата страница, която съм сложил е Царевец - звук и светлина.

                                Castle Photo Archive has thousands of world castle photos and castle pictures. Over 7000 picyures of castles.


                                Това е друго страница от същия сайт, всъщност това са от Царевец 1-2 Главния вход; 3-6 - Малката порта; има двжореца и Балд кула:

                                Castle Photo Archive has thousands of world castle photos and castle pictures. Over 7000 picyures of castles.


                                Тук е Трапезица, но тьй като стана дума за нея ще ги сложа тук всички:
                                Castle Photo Archive has thousands of world castle photos and castle pictures. Over 7000 picyures of castles.


                                Това е портата, водеща към Царевец - свързвала е град Трапезица през Нови град (Асенова махала) с Царевец.


                                Същата порта, пъгледната от вътрешността на Трапезица:


                                Тук се виждат 2 от черквите на Трапезица. Ако не се лъжа(резолюцията е малка и не мога да видя добре), по-предната е най-голямата от черквите на Трапезица. на мен ми се струва, че е "Св.Апостоли". Не се вижда много добре , но при вглеждане се забелязва, че притвора се вижда, че входа е бил зазидан. Доколкото си спомням "Св.Апостоли" е един от трите търн. храма, за които се твърди, че по времето на Иларион Критски им били изгорени зазидените в притвора библиотеки. Та на снимката се виждат следите от такива "ремонти".
                                Ама това в ляво нещо ме бърка. От ляво трябва да има една също голяма сграда (също в руини), което може да се свърже със сведенията, че "Св.Апостоли е било манастир.


                                А това е интериора на един от най-добре запазените храмове на Трапезица (апсидата).

                                Comment

                                Working...
                                X