Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Склавините- погранични войни. Една интересна хипотеза

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Склавините- погранични войни. Една интересна хипотеза

    СКЛАВИНИТЕ - ПОГРАНИЧНИ ВОИНИ. ЕДНА ИНТЕРЕСНА ХИПОТЕЗА


    През последните години тенденциите в проучването на проблема за етногенезиса и прародината на славяните, както и за най-ранната им история, отреждат една привилегирована роля на археологическите изследвания. Благодарение на новите находки учените имат възможност да допълнят и коригират очертаната в основни линии вече теория. Трудно обаче бихме могли да очакваме сериозни обрати в иначе спокойното и монотонно русло на проучванията.
    При все това в следващите редове ще стане дума за една хипотеза, която по съвсем различен начин разглежда проблема и която със сигурност излиза извън полето на традиционното дирене. Неин автор е известният украински изследовател тюрколог Омелиан Прицак. През 1983 г. той публикува статия с непретенциозното заглавие “Славяни и авари”. Работата може да се раздели условно на две части. В първата Прицак представя основните характеристики, които според него се наблюдават в организацията на номадските империи (Paces Nomadicae)4. Това са: управлението на харизматичните родове, облягащи се на дружини от професионални воини; територията на “империята”, която, макар да се променя, остава винаги в близост до важни търговски пътища, както и в съседство с уседнали държави (това дава възможност за постоянни грабителски набези в техните предели); земите са разделени на външна и вътрешна област, като всяка има собствена администрация; членовете на харизматичните родове обикновено поддържат тесни връзки с чуждестранни търговци, на които им осигуряват защита, а срещу това получават пари, оръжие и провизии.
    Преди да се заеме с разгръщането на своята теза, Омелиан Прицак подчертава един важен момент – за да стане владетел на империята (рах), амбициозният водач трябва да си подбере дружина от професионални воини, след което да привлече вниманието към себе си, спечелвайки решителни битки. Следващата стъпка е да събере хора – било подчинявайки ги, било убеждавайки ги – от съседните пастирски или земеделски племена, които да бъдат обучени във военно дело и използвани за разширяването и поддържането на империята. Съвместният военизиран живот води, по думите на Прицак, до езикова асимилация и избледняване на диалектните различия. Така в крайна сметка се стига до налагането на един общ език (lingua franca) в империята, който заема мястото на езиците, говорени от отделните племена.
    Направил тези заключения, Омелиан Прицак пристъпва към сведенията за славяните в историята на Йорданес. Въз основа главно на лингвистичен и исторически анализ той посочва, че венетите, склавините и антите са събрани на едно място в текста на готския историк не по етнически или езиков критерий, а “защото и трите термина се отнасят до институции на военни погранични колонисти”. С други думи, венетите, склавините и антите са били част от онези племена, които номадските империи привличали, обучавали и използвали във военните си начинания. Това личи и от самите им имена.5 И докато венетите били свързани с готите, то антите служили като погранична войска на аланите, ирански племена, обитавали причерноморските степи. Институцията на склавините се появила по-късно, след смърта на хунския вожд Атила (453 г.), в ареала на рах bulgarica. Прицак приема, че думата саклав (склав) има тюркски произход и в прабългарския се използвала с две значения – пазя, охранявам и обучен, трениран роб. Терминът “склавини” няма етническа и лингвистична същина, а се отнася до варварски професионални погранични воини. Омелиан Прицак припомня, че северите и седемте славянски племена били накарани от българския кан Аспарух да охраняват старопланинските проходи от ромеите и северозападната граница от аварите. Наред с пограничните войни, се развил и нов тип склавини – роби, които били обучавани на военни умения и после включвани във войската. Арабските извори използват термина саклаб6 именно в този смисъл. Склавини като погранични воини са засвидетелствани и в Хазарския хаганат, наследникът на Кубратова България, а също и при аварите. Това обяснява честото им споменаване във византийските извори като участници в набезите на българи и авари срещу империята. Не са малко изследователите, които приемат, че аварите и българите били инструментът, чрез който славяните се появили на историческата сцена. Що се отнася до славянския език, Прицак счита, че той се е развил като lingua franca в пределите на обществото от професионални воини.
    В заключение украинският историк посочва, че когато става дума за венетите, антите и склавините, изследователите трябва да изоставят налаганата от дълго време етническа матрица и вместо това да ги разгледат в контекста на традициите, характеризиращи Рах nomadica. Допускайки, че предложената от него хипотеза “може да слиса” славистите, Омелиан Прицак все пак подчертава възможността, която тя ще даде на историците не само да разгледат по друг начин, но и да разберат проблема за етническото оформяне на Средновековна Европа.
    Макар да предлага обяснение на редица възникнали въпроси, представената по-горе теза не е лишена от слабости и пропуски. Ядрото є е изградено преди всичко върху един социо-лингвистичен анализ, като е пренебрегната археологическата картина. Донякъде това предопределя и неуспеха є да се наложи в научното поле. Не трябва да се забравя също, че в сферата на хуманитарните науки е необходимо време, за да бъде възприета и се утвърди като традиционна една теза.


    Материалът е взет от БГ Историческа енциклопедия( електронното издание)

    THE LABARUM


    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
    ,sevogorob eht erew ysmim llA
    .ebargtuo shtar emom eht dnA

    Бе сгладне и честлинните комбурси
    тарляха се и сврецваха във плите;
    съвсем окласни бяха тук щурпите
    и отма равапсатваха прасурси.

    #2
    Значи той отъждествява сакалиби и с/к/лавяни. Всъщност повечето "славянски" езици ползват етнонима "словени", чиято етимология убедително се свързва със "слово".


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Thorn написа
      Значи той отъждествява сакалиби и с/к/лавяни. Всъщност повечето "славянски" езици ползват етнонима "словени", чиято етимология убедително се свързва със "слово".
      Не само той,това съм го чел в много книги и досега го считах за общоприето.
      Колкото до словените си прав,чел съм че германците са наречени от славяните немци,в смисъл на ,,неми хора,, такива с които не можеш да разговаряш.Самите те се наричат словени,,хора на словото,, т.е. такива които се разбират помежду си.
      www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

      "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

      Comment


        #4
        Отъждествяването на сакалиба и славяни не е чак толкова общоприето, въпреки, че наистина това е преобладаващото мнение. Но обощоприето в този случай е, че сакалиби произлиза от славянското "словени", а не че словени произлиза от тюркска дума.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          :nworthy: Хипотезата е интересна и като я поосмислих считам, че има голяма доза вероятност, да се докосва до процесите протичали около Дунавския лимес и в дълбочина на север от него. В съобщението на Теофан за Седемте славянски племена и северите, наистина се говори за охрана на границите. Ако приемем, че на базата на тези взаимоотношения се формира постепенно един нов език, можем да стигнем до извода, че така се е оформил и говоримия, а по-късно и писмения български език. Явно трябва да се направят задълбочени проучвания по въпроса. Може да се достигне до някой кардинално различни от съвременните схващания тези. Вероятно така ще си обясним защо прабългарският език присъства в такова ограничено количество в съвремнният ни език. :rock:
          Last edited by танкиста от Харков; 17-03-2006, 15:51.
          От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

          Comment


            #6
            Не разбирам нищо от езици,но доколкото знам родината на славяните е при реките висла,неман,припят.Българите пък произхождат от Бактрия.
            Трудно ми се вижда да имат един език при такива изходни географски координати.
            Доколкото разбирам,постановката е че при разселването си те си сменат езика,затова той е подобен на българския.
            www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

            "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

            Comment


              #7
              :nworthy: Имах предвид изложената по-горе хипотеза на Прицак. По подобен начин съм чувал,че се е формирал и един западно-средиземноморски език Lingua Franca, който е компилация между италиански, френски, арабски, турски и др. африкански наречия. Мисля си, че прабългарския и славянския език на базата на тези многогодишни връзки са се слели. Тук решаващо влияние изиграва кирило-методиевата азбука наложена като официална писменост и за църковното богослужние. Това прави славянският език писмен и говорим език едновременно, докато тракийския, прабългарския пък и старославянския не се използват в пълен обем и части от тях отмират и се забравят постепенно.
              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

              Comment


                #8
                Хайде,позволете ми да се съмнявам в тази глупост! Това си е псевдо-научна хипотеза,абсолютно необоснована.Сходство на думи в различни езици могат да се намерят много,но това не е и грам доказателство. Славяни идва или от слово или от слава(славни).Не виждам какво сходно има между думата сакалиба например и славяни.Това са две съвсем различни думи и s непредупедено око.
                Не бих имал вяра на някакъв си тюрколог, съвсем нормално е да е пристрастен на тая тема и да се опита да намери под вола-теле. Между другото, как ще обясните произхода на личните имена на славяните, който завършват на слав, или слава. Твърде абсурдно звучи хората да са се гордяли със "робското" си потекло. :tdown

                Comment


                  #9
                  Абе хора, толкова ли е трудно просто да се поразтърсите в Интернет - за какво ви е тази безкрайна кофа с информация ако я ползвате само за да пишете глупости по форумите:

                  Древнейшие письменные памятники говорят о словенах (словѣне) и о словенской (словѣньской) земле. Современные самоназвания словенцев, словинцев, как и слово «славяне» в русском языке — более поздние производные, закрепившиеся в ходе этногенеза отдельных народов. Этноним «словене» как основной, кроме этих народов, носили также ильменские словене — жители региона Новгорода.

                  Обычно этимологию названия связывают со «словом», то есть «люди, говорящие по-нашему» (ср. славянское название иноязычных плем¸н нѣмьци). Если учесть что слово словене (словѣне) в древних текстах писалось как «съловене» — то можно определить его происхождение к слово сълнце — в современном написании — солнце.

                  Версия, связывающая имя славян со словом слава, менее вероятна ввиду вторичности огласовки -а- и самому позднему, не раньше 16 века, происхождению слова «славяне», которое появилось в Московской среде, и не является общим самоназванием народа. Есть также сомнительная, русофобская гипотеза, что слово «славяне» произошло от лат. sclavus «раб» и/или схожих названий в германских языках, как нем. Slawe/Sklave (чаще утверждается, что наоборот; «челядь» — рабы — была одним из основных статей импорта дохристианских славян, о ч¸м свидетельствуют и древнерусские, и западноевропейские источники).
                  Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                  请您死在地狱般的阵痛
                  [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                  きさまはしんでくださいませんか
                  [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                  Comment


                    #10
                    Не съм лингвист и не мога да се произнеса от тази гледна точка. Но хипотезата е интересна и поражда размисли. О.Прицак е изключително компетентен и прецизен изследвач и нищо, казано от него, не е казано случайно и не може да се отмине без внимание, колкото и спорно да изглежда.

                    Comment


                      #11
                      Прицак се доближава до Йордан Вълчев - един доста спорен изследовател.Вълчев приема,че славяните са погранично население като преди това са били покорени и разселени.Самата дума "словен" идва от ............. "уловен" или "сломен"!!!!!!!!!!!Аз не съм голям почитател на славините и въобще не надценявам тяхното значение в нашата история но тези хипотези ми се виждат малко екстравагантни.Прицак лансира и една друга хипотеза че името българи означава " пет хуни" /като прави не особено убедителни аналогии с чувашкия език/ като българите представляват пет хунски племена обособили се в самостоятелна формация след смъртта на Атила и разпадането на големия хунски съюз.

                      Comment


                        #12
                        незнам от къде идва името но е доказан факт че съществуват няколко булгарски племена - например основните за Велика България кутригури и утигури, като се споменава че те са били най-силните от племенния съюз наречен "булгари". Също така се споменава племето оногури, които са били в състава на Велика България, но не се знае точно дали са били от изначалните булгарски племена или са били присламчено към ханството по-късно.
                        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                        请您死在地狱般的阵痛
                        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                        きさまはしんでくださいませんか
                        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                        Comment


                          #13
                          Моля да ми припомните нямаше ли някъде из форума доста обширен коментар на ас-сакалиба с тълкуване на споменаването при различни арабски автори. Помня, че четох наскоро такова нещо, но не помня къде.
                          И Гугъла го крие!
                          Вместо това попадам на разни други теории - според една от които обаче термина може да означава "ударни войскови части". В някой от следващите дни ще се опитам да намеря това, което ми убягва и да напиша свързано. Моля ви, ако в тоя форум имаше такова нещо, дайте ми линк.
                          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                          Comment


                            #14
                            byzantiner написа
                            С други думи, венетите, склавините и антите са били част от онези племена, които номадските империи привличали, обучавали и използвали във военните си начинания. Това личи и от самите им имена.
                            Тук не ми става ясно, какво според автора означават имената им.
                            byzantiner написа
                            Що се отнася до славянския език, Прицак счита, че той се е развил като lingua franca в пределите на обществото от професионални воини.
                            Тук пък не става ясно дали този пограничен славянски език се е пренесъл и върху останалите славяни или си е останал пограничен език.
                            byzantiner написа
                            Омелиан Прицак пристъпва към сведенията за славяните в историята на Йорданес. Въз основа главно на лингвистичен и исторически анализ той посочва, че венетите, склавините и антите са събрани на едно място в текста на готския историк не по етнически или езиков критерий, а “защото и трите термина се отнасят до институции на военни погранични колонисти”.
                            Венетите се споменават още от Плиний Стари през ² в. Споменават се и от Тацит през ²² в.
                            Йорданес пише за славяните: "От началото на р. Висла живее върху огромно пространство многолюдният народ венети. Наистина техните имена се менят според разните родове и места, но те се наричат главно славини и анти". От този цитат не личи многолюдните венети да са били някакви роби или наемници.

                            P. S.
                            Есть также сомнительная, русофобская гипотеза, что слово «славяне» произошло от лат. sclavus «раб» и/или схожих названий в германских языках, как нем. Slawe/Sklave (чаще утверждается, что наоборот; «челядь» — рабы — была одним из основных статей импорта дохристианских славян, о ч¸м свидетельствуют и древнерусские, и западноевропейские источники).

                            Дали латинското "servus" не би било по-подходящо вместо "sclavus" и от там сервии.
                            Всъщност в България имаме един изтъкнат специалист по етимологията на думите. Това е П. Д. Според него славяни би могло да означава...:sm186: Ъъъ... Например, славяните може да са се делили на две групи: едните да са се препитавали с риболов и да са се наричали сриболовени, а другите да са се занимавали с лов и да са се наричали словени. Ама той се интересува повече от прабългарите...
                            Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 27-03-2007, 18:44.

                            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                            Comment


                              #15
                              Ас-сакалиба (славяне) у Ибн Фадлана
                              Одним из самых впечатляющих фактов, содержащихся в этом произведении, является то, что с первой до последней строки Ибн Фадлан именут правителя Волжской Булгарии – малик ас-сакалиба – царь славян.
                              Превод: "Един от най-впечатляващите факти, съдържащи се в това произведение, е този, че от първия до последния ред Ибн Фадлан нарича владетеля на Волжка България - малик ас-сакалиба - цар на славяните."
                              P.S. Не съм сигурна дали това мнение трябва да е тук или в темата "Волжките българи". Оставям на преценката на Модератор.
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment

                              Working...
                              X