Можем да продължим с правенето на карти, няма проблем. Тия, които разбирате от периода, давате картата и определяте откъде да минават границите, а аз правя опростено вариантче по нея, както предишната (по-назад в темата).
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Въпрос: Административно деление на средновековна България
Collapse
X
-
Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
-
Това е чудесна идея, защото обикновено по картите се обозначават само границите на територията и не знам дали изобщо има някъде така направени карти по административни единици и техните центрове на средновековна България, т.е. правим нещо, което може би изобщо не е правено досега (или поне не е широко известно и със сигурност го няма в интернет). Обаче проблемът е в намирането на източниците, по които може да се съди за границите на тези окръзи, трябва си ровене в грамоти, надписи и т.н.
Comment
-
gollum написаНЯма проблеми, за графичната част и аз мога да се включа, още повече, че общо взето с това ми е и работата.
Та въпроса с границите в повечето случаи опира или до невероятен труд(*по Хана) да се изкопае информация за по-големите градове и за различни географски обекти. По този начин има някаква надежда приблизително да се нацелят границите(лошото е че за адимнистративни единици това е далеч по-трудно отколкото за държавни граници). Има и по-прост начин измисляш си ги така както ти харесват или ако имаш силно развито вътрешно чувство на негова база.Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.
Comment
-
Възможностите обаче не са много с оглед на оскъдната информация в изворите.
Единия варянт е да пробваме да направим адм. деление на комитатите от ПБЦ. Известното е това: по времето на Борис ² са били общо 10 на брой, вероятно един от тях е бил с център Белград (споменава се, че при неговият управител първо отишли учениците на Кирил и Методий и после той ги изпратил на Борис), също така един ще да бъде централният - с главен град Плиска, по късно - Преслав, и накрая областта Кутмичевица (Македония) с адм. център - град Охрид (където бил изпратен Климент Охридски) - засега това се сещам. Останалото обаче няма как да го определим със сигурност - остават още 7 неизвестни комитата.
Другия варянт е да направим деление на България по епархии - там поне са посочени имената им (но може би не на всичките). За ПБЦ в гробницата на Самуил, за ВБЦ в прибавката в Бориловия синодик.
Някой може ли да намери текстът от тези извори?(\_/)
(°_°)
(> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Comment
-
Може би може да се обединят двата подхода.
Освен тези трите имаме и областта Загоре и Филипопол, които са превзети и след това върнати от византийците на Борис.
Имаме и областта Брегалница покрай река Брегалница и с главен град със същото име, в която е пратена християнска мисия.
Имаме и област на юг от Дунава с вероятен център Дръстър, за която са се били в края на управлението на Борис с маджарите и са ги победили.
Сега църковно-административните центрове в края на управлението на Борис и началото на Симеон (по Златарски и Рънсиман)
1. За североизточната част — Доростолска, или Дръстърска, с център Дръстър, бивш епископски град, който влизал в провинция Долна Мизия.
2. Филипополска, с център Филипопол. Това е част от старата филипополска епархия за провинция Тракия, по-голямата част на която сега влизала в българска територия по 30-годишния договор от 814 г., Важно е в случая това, че в близкия по време списък на цариградските епархии, съставен при Лъв VI Философ, под името пак на тая епархия са изброени само епископии, които според договора от 904 г. останали на византийска територия, защото самият град бил под българска власт.
3. За западната част - Сердикийска или Средечка, с център Средец.
4. За югозападната част - Охридска. Според Рънсиман центърът не е в Охрид по времето на Борис, а в някакви градчета между Охрид и Прилеп.
5. За централната част — Брегалнишка, с център град Брегалница.
6. За северозападната част — Моравска, с център Морава/Моравск, който се намирал при вливането на p. Морава, на десния бряг при Дубравица. Тая епархия не е просъществувала дълго време, защото в близко след това време, може би при Симеон, на нейно място са изникнали: Белградска, Браничевска, Нишка и Сремска епархия, а може би и Бъдинска; старото й седалище било пренесено от Моравск в Браничево.
7. За източната част — Проватска или Овечска, с център виз. Проват, днешна Провадия. по двете страни на Източна Стара планина; в нея е влизала вероятно и част от Девелтското епископство, областта Загора, която останала по договор от 864 г. в българска територия.
8. Червенска епископия, с център град Червен.
9. Белградска епископия, гр. Белград.
Comment
-
Значи за комитатите на ПБЦ при Борис засега нахвърляхме това:
1. Централен - с главен град столицата Плиска
2. Белград
3. Кутмичевица - Охрид
4. Брегалница - Брегалница
5. Тракия - Филипопол
6. Загоре - ? (може би Берое)
Остават още 4, а отново не е ясно как стои въпроса с отвъддунавските земи...
Според вас дали епархиите са се припокривали териториално с комитатите?Last edited by Warlord; 04-04-2006, 19:15.(\_/)
(°_°)
(> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Comment
-
А, добре! Радвам се, че има интерес към историческата география!
Впрочем, относно комитатите - нали напоследък се смята, че комит Никола (бащата на прословутите комитопули) е бил комита на Средец (а не на Охрид, каквато явно е била старата теза), и то влиятелен комита? Тогава може би и Средец е бил обособен в самостоятелен комитат...Българската държава започва да се изгражда и с това започват проблемите.
Бисер от кандидат-студентската кампания по история на СУ 2006
Comment
-
Еми, какви провинции по това време? Отдавна всичко е било вече направено на теми. Трябва да погледна, но ми се струва, че център на Македония е бил Адрианопол.Last edited by Thorn; 05-04-2006, 14:50.
Comment
-
Точно по времето на Борис темата Македония си я има и във Византия, както винаги си я е имало, само Филипопол е български и вероятно някаква част около него.
Уорлорд, защо не вървим по църковно-административните центрове? Няма ли де е по-лесно? Още повече, че тези комитати, които са известни, съвпадат с епархиите.
Аз не съм наясно на север докъде са се простирали границите. Че центърът там ще е Дръстър - ясно, но самата граница къде е?
Comment
-
Хана написаУорлорд, защо не вървим по църковно-административните центрове? Няма ли де е по-лесно? Още повече, че тези комитати, които са известни, съвпадат с епархиите.(\_/)
(°_°)
(> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Comment
Comment