Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тангра

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Тангра

    Понеже миналата тема за Тангра и откъде съдим, че българите са вярвали в него беше заключена без нищо смислено да е изказано по въпроса отварям нова, като се надявам този път да се пише по темата.

    Значи никъде нито в българските, нито във византийските летописи не е споменавано такова нещо. Само от един единствен надпис идва заключението, че българите са вярвали в Тангра, като този надпис е в доста лошо състояние и само откъси от него са запазени. Ето и съдържанието му:

    "Канасюбиги Омуртаг е от Бога владетел... беше... и направи жертвоприношение на (Бог)а Таггра... ичиргу (колобърът)..."

    Надписът е на гръцки и забележете написано е "Таггра" - с две г-та. Защо историците след това веднага го приемат за Тангра не е много ясно, явно по инерция. А в този текст понятието Бог е прибавено от Бешевлиев поради логическото продължение на текста и поради това, че е оцеляла само последната буква от предната дума "с", което означава, че може да е "Теос", т.е. Бог на гръцки. Но както виждате не е много сигурно. Иван Венедиков обаче изказва друга теория, че това понятие не е задължително да означава Бог, а може и да е някакъв епитет като "добър", "справедлив" или нещо подобно. Но явно според българският каменоделец не е било нужно да се дава обяснение кой е този Тангра.

    След изследването на този надпис започват да се правят сравнения между Тангра и шумерски, вавилонски и персийски божества, близки като звучене до тази дума. Въобще изворите за религията на древните българи са оскъдни и на тях могат да се правят различни тълкувания. Освен българските каменни надписи има и византийски и западни хроники описващи български езически ритуали и обичаи, а и някои останали следи във фолклора ни също говорят за това.
    Тангризмът по принцип е съществувал от древни времена в Централна Азия и има данни за него в легендите и митологиите на средно азиатските народи, но и те са оскъдни. При съпоставка се намират аналогии със средноазиатските тангристки вярвания, обичаи и ритуали.

    Ето например един византийски извор, който описва ритуалите правени от Крум край Влахерните врата пред Константинопол:

    "И Крум според обичая си принесъл в жертва вън от Влахернската врата много хора и добитък. След това нагазил с нозете си във водата на брега на морето, умил се, поръсил войниците си, които му се кланяли и възхвалявали. Всички от стената на града гледали това и никой не посмял да окаже съпротива или да прати стрела срещу него. След като изпълнил всичките си желания и прищевки, той обсадил града и го заобиколил с вал."
    Last edited by Warlord; 14-01-2006, 15:00.
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    #2
    "Канасюбиги Омуртаг е от Бога владетел... беше... и направи жертвоприношение на (Бог)а Таггра... ичиргу (колобърът)..."
    Както споменах има доста спор по прочита. Някой го беше превел и като нещо от рода на "Омуртаг. Баща ми ме направи таркан/или кантаркан".

    А за бълг. жертвоприношения има нещо и в едно от писмата на патр. Николай Мистик (има го на моята страница).

    Comment


      #3
      Добре, но в този превод изцяло се изпуска думата Таггра. А и синовете на кана носят тези титли: Канартикин - първородния син и боилатаркан - втория. Ичиргу-боила е нещо като министър-председател, най-важният боил, който отговаря за вътрешните работи. Поне засега няма доказателства, че тази титла се дава на син на кана.

      Ето друг извор говорещ за жертвоприношения - "Житие на Тивериопулските мъченици" от Теофилакт Охридски (става дума отново за кан Омуртаг):

      "След като принесъл тържествено жертва и по този случай приготвил богата трапеза заповядал на доблестния Кинамон да седне на трапезата и да се нахрани заедно с другите началници."

      Кинамон отказал да яде от идоложертвеното месо. В завързалият се философски спор с кана Кинамон казал:

      "А тези разни богове, които вие почитате, аз смятам за истински демони. И ако ми изтъкваш слънцето и месеца и ме караш да се възхищавам от великолепието им, знай че аз им се дивя и ги смятам за творения - слуги и подвластни не само на Бога, но и на нас хората."

      Омуртаг го оборва по следния начин:

      "Не унижавай боговете ни. Тяхната сила е голяма и доказателството е това, че ние като им се кланяме покорихме цялата ромейска земя."

      И в крайна сметка кана заповядва да го пратят в тъмница.
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #4
        По принцип на гръцки, при две "Г" едно до друго първото се чете "Н" -т.е. напълно нормално е един грък да изпише "Тангра" като "Таггра"
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          #5
          Виж това не го знаех. Значи се има предвид именно Тангра и няма защо да се съмняваме в това, че той е бил върховният бог на прабългарите (защото в миналата тема се прокрадваха доста съмнения).
          А причината, че българските изворите споменаващи името му са крайно оскъдни (засега само един, който можем да разглеждаме повече като изключение) може да се отдаде на това, че явно не е било нужно според българите да се уточнява в чест на кой бог се правят жертвоприношенията, тъй като за тях това е било пределно ясно. А византийците не споменават никъде конкретното име на българския бог просто защото за тях то не е важно и го смятат само за един от многото езически и варварски божества.

          До тук съгласни ли сме всички? :nod:
          Last edited by Warlord; 15-01-2006, 11:50.
          (\_/)
          (°_°)
          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

          Comment


            #6
            Съгласни сме :nod:

            А някои да каже повече за жертво приношенията...
            Първото онлайн научно списание !!! BG-Science.info

            Comment


              #7


              Тука има различна информация за прабългарите. Не знам дали обаче се намира цялото списание онлайн. Тва е само 1 брой
              Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

              Злобата крепи човека, а мързела го грози!
              (собствен патент)

              Comment


                #8
                Warlord написа
                А причината, че българските изворите споменаващи името му са крайно оскъдни (засега само един, който можем да разглеждаме повече като изключение) може да се отдаде на това, че явно не е било нужно според българите да се уточнява в чест на кой бог се правят жертвоприношенията, тъй като за тях това е било пределно ясно.
                Това не звучи много логично, освен ако споменаването на името на бога не е било някакво табу, но пък това е характерно за отрицателните божества. А като се има предвид, че наоколо племената са вярвали в най-различни богове, то даже напротив, би било редно да искат да уточнят за кой бог става дума или да увековечат името именно на своя бог.

                Можеш ли да пуснеш някаква снимка на надписа?

                Аз съм леко скептична към разчитанията на Бешевлиев, не това специално, но някои от тях не ми прозвучаха убедително. Значи в "Първобългарски надписи" той разчита надписи предполагаемо на тракийски, предполагаемо на прабългарски, на старогръцки, на старобългарски и особено при тези тракийските си спомням как върви едно леко волно донагласяне на неясното към разчетеното, така че да стане свързан текст. За тракийския за разлика от прабългарския има доста изследвания и то не само в България и общо взето единственото ясно е, че нищо не е ясно И за съжаление трудно ще дочакаме някой Шамполион просто защото материалът за разшифроване е изключително малко.
                Last edited by Хана; 15-01-2006, 19:49.

                Comment


                  #9
                  Хана написа
                  А като се има предвид, че наоколо племената са вярвали в най-различни богове, то даже напротив, би било редно да искат да уточнят за кой бог става дума или да увековечат името именно на своя бог.
                  Ами имай предвид, че тези надписи са писани на гръцки, може би българите са възприемали думата "теос" за равна на думата "Тангра", която и в двата случая означава бог. Т.е. прабългарската дума означаваща бог - "Тангра" да е била преведена на гръцки както и останалия текст, а този въпросен надпис да е изключение в сравнение с останалите.
                  А и тези надписи все пак не целят да популяризират или увековечават името, с което българите наричат своя бог, а само съобщават за жертвоприношения и други деяния на владетеля, където бога се споменава между другото.

                  Хана написа
                  Можеш ли да пуснеш някаква снимка на надписа?
                  Ами мисля, че не. :vb_sad: Това е единствената, която имам. На надписа се чете името на кан Омуртаг, но изглежда не е същия надпис за, който говорим. Нищо де, ето я все пак снимката.
                  Attached Files
                  Last edited by Warlord; 15-01-2006, 17:26. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                  (\_/)
                  (°_°)
                  (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                  Comment


                    #10
                    Зиези пусна снимка наскоро в "история"


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #11
                      А някои да каже повече за жертво приношенията...
                      Както споменах, за бълг. жертвоприношения се говори в писмо 66 на патр. Николай Мистик. В бележка 3 към текста има кратки извадки от Продължителя на Теофан и Оитието та патр. Тикифор от Игнатий, в които също се говори за тащива жертвоприношения.

                      Добре, но в този превод изцяло се изпуска думата Таггра.
                      :nod: :nod: :nod:

                      А и синовете на кана носят тези титли: Канартикин - първородния син и боилатаркан - втория. Ичиргу-боила е нещо като министър-председател, най-важният боил, който отговаря за вътрешните работи.
                      Кан-таркана най-вероятно е бил един от 4/6 велики боили заедно с ичергу-боила и хан-боил коловъра. По-скоро за известно време ханските синове назначавани на разни длъжности за да добият опит в администрирането на държавата.

                      А това на снимката е надгробен надпис (мисля че на Турдочай)- в началото му са титлите и името на Омуртаг.
                      Last edited by ; 15-01-2006, 23:08.

                      Comment


                        #12
                        Във връзка със снимката:

                        "ВЪЗПОМЕНАТЕЛЕН НАДПИС НА КАНДИДАТА ТУРДАЧИС ОТ ВРЕМЕТО НА ОМУРТАГ, ОТ ПЛИСКА" (Първобългарите. Бит и култура, В. Бешевлиев)

                        Comment


                          #13
                          Warlord написа
                          "И Крум според обичая си принесъл в жертва вън от Влахернската врата много хора и добитък. След това нагазил с нозете си във водата на брега на морето, умил се, поръсил войниците си, които му се кланяли и възхвалявали. Всички от стената на града гледали това и никой не посмял да окаже съпротива или да прати стрела срещу него. След като изпълнил всичките си желания и прищевки, той обсадил града и го заобиколил с вал."
                          Моето скромно мнение е,че това не значи нищо,в смисъл аз лично не вярвам на тези човешки жертвопрношения,но дори да са истина,не е една религията която принася в жертва хора!Тъй че не смятам това за Тангризъм.Оскъдната информация ни "забранява" да правим крайни заключения,тъй мисля.
                          Поздрав.

                          Comment


                            #14
                            Пристрастявяйки се към източния окултизъм и теософията, България несъмнено се отдалечава от Европа. Но по-важно е, че психическото и интелектуално здраве на народа е застрашено от налагането в общественото пространство на непривични за българина и нелогични за християнското мислене източни мистически учения. Най-тъжно и опасно е положението на младежта, която чрез лавината на окултните книги и "тибетско-будистки мистики" насилствено се отлъчва от православното християнство и от духа на традиционната българска култура.
                            Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                            Comment


                              #15
                              Логично мислещият човек, обаче трябва да прави разлика между юридическото лице и физическото лице...

                              Comment

                              Working...
                              X