Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Средновековно Търново

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Средновековно Търново

    Едва ли сред средновековните български селища има някое с по-голямо културно, историческо, политическо, икономическо, а също и военно значение, каквото има столицата на Второто българско царство Търново. В темата съм предоставил някои характеристики свързани с този град, които според мен, са полезни за общата култура на всеки заинтересован.
    Един от главните отличителни белези на средновековно Търново е начинът по който около него се извива река Етър (дн. Янтра). Благодарение на това, територията на която е разположен града, е образувана по естествен начин в два своеобразни полуострова , което фактически превръща Търново в обединение от две укрепени селища Царевец и Трапезица. В действителност, определянето като полуостров на теритирията на Царевец също не е съвсем точно. Южният заграден от р. Янтра сухоземен участък, представлява по-скоро започващ от запад коридор. В източния си край, той се разклонява на два участъка северен и южен. Северния е с голяма площ и именно на него е разположен Царевец. Южният е с малка ширина и на територията му се намира кварталът на чуждестранните търговци.
    Особено силно е укрепен Царевец. Най-високата му точка е 234 м. От скалния масив към р. Янтра се спускат почти отвесни непристъпни скали, високи 80-100 м. Извивките на скалния венец са следвани от масивна крепостна стена, която образува неправилен триъгълник. Затворената площ е около 100 000 квадратни м. Дебелината на стената е 2,40 - 3,40 м. Предполага се, че височината й е достигала до 10 м. Изградена е от ломен камък, споен с хоросан. Стената е усилена с контрафорси и кули в ъгловите точки, най-добре запазената от които е т.нар. Балдуинова кула, придобила днешния си вид след реставрация, за модел на която е послужила кулата в крепостта Червен. Частично реставрирани са и северозападната и югоизточната крепостна стена.
    В крепостта се влиза през три порти. Главната, която се издига на скалния гребен, свързващ Царевец с околния терен, е тройна, като всяка врата е защитена с бойни кули. Пред първата се намира т.нар. Сечена скала процеп в скалния гребен, над който има висящ подвижен мост. Сега първата и третата врата са реставрирани.
    В северозападната част на крепостната стена се намира т.нар. Малка порта, защитена от покрита кула, сега реставрирана. От нея се спуска изсечен в скалния масив път към р. Янтра, където има квартал на града. Югоизточната порта свързвала Царевец с квартала на чуждестранните търговци.
    Покрит ходник-стълбище, дълъг около 300 м., се спуска от Царевец към Етър в района на Великата лавра и завършва с кула-кладенец. Дебелината на стените на ходника достига 1, 80м. Стъпалата са широки 1,50м. В хоодникът, който служи не само за водоснабдяване, а и за скрито напускане на Царевец, има и страничен изход за безпрепятствено излизане при заплаха от страна на противника, разположен в долния край. Ходникът, спускащ се от югоизточната страна на Царевец към Етър, осигурява снабдяването на защитниците на крепостта с вода. Той не е покрит.
    Царският дворец на хълма, който заема площ от 6 000 квадратни м., представлява цитаделата на крепостта. Той е обграден с крепостна стена, увенчана с правоъгълни кули и добре защитени входове от север и юг. Патриаршията, която се намира в най-високата част на Царевец, също е укрепена. В крепостта също са разположени болярският жилищен комплекс.
    Вторият хълм Трапезица, естествено защитен от 4 страни от меандрите на р. Янтра и от високите скали, също е обграден от крепостна стена, която следвала извивките на скалния венец. В нея са изградени 6 порти, защитени от бойни кули. Главната порта се намира на южната страна на хълма. Изсечен в скалата път се спуска към р. Янтра и оттам с мост при църквата Св. Четиридесет мъченици , свързващ хълма с Царевец.
    Терититорията между двата укрепени хълма, известна под названието Нов град, също е застроена. Тя е защитена от две крепостни стени, които се спускат от Царевец и Трапезица към реката. Разкрита е и вътрешна крепостна стена, която се издига успоредно на коритото на р. Янтра с посока югоизток-северозапад, на 32 м. от днешното й течение. Изградена е от едри ломени полуобработени камъни, споени с бял хоросан, и има дебелина 2,70м. От двете й страни лицевата зидария е грижливо обработена. Пълнежът е от по-дребни ломени камъни. На места стената е запазена до 3,20м. На разкопаната част от стената бяха разкрити 4 кръгли и 3 правоъгълни кули. Стената е свързана със стените на хълма по скалния венец в общата укрепителна система на Царевец.
    На теритирията на Нов град са разположени немалка част от търновските културни паметници. Там се намира манастирът Велика лавра , църквите Св. 40 мъченици , Св. Богородица , Св. Георги Победоносец , Св. Петър и Павел , както и Шишманова баня .
    Кварталът на чуждестранните търговци е защитен от от крепостна стена от западната, най-достъпна страна. Тук се намира порта през която се влиза в квартала, защитен от останалите три страни от р. Янтра. На хълма Момина крепост се издига крепостта Девинград, на която са извършвани само сондажни разкопки.
    Към края на XIV век българската държава се намира под ударите на османската експанзия на Балканите и през 1393год. столицата е подложена на мощна обсада. Защитниците на Търново отбранявали героично града. Това личи от Слово за пренасяне мощите на Св. Петка в Сърбия - След като стигна чудния град, той недоумяваше как да го превземе, защото видя твърдостта на това място, заградено с планински стръмнини и високи хълмове и укрепено с високи стени, а отвътре заякчено за трети път с многочестните мощи на преподобната светица. Те бяха като непобедим войн сред жителите, които се намираха там. Поради това варваринът щеше да се завърне без успех.
    Неуспешната обсада принудила Баязид да прибегне до заплахи, за които разказва Григорий Цамблак: Разгневеният варварин заплашваше, че с огън ще гори, на късове ще сече и на друга мъчителна смърт ще предаде тези, които продължават да са непокорни.
    Търново пада след тримесечна героична съпротива. Липсват достоверни сведения относно въпроса как османците успяват да проникнат в крепостта, което става на 17. 7. 1393год. В Слово за пренасяне мощите на св. Петка се казва: И тъй, о, скръбна повест, когато грехът надделя, изведнъж в ръцете на турския цар дойде онова, което му се струваше, че никога няма да получи.
    От този текст може да се стигне до заключението, че е извършено предателство, споменът за което е съхранен и в едно народно предание.
    Truth will save the world

    #2
    Чудесен материал!
    М/у другото Девинград е едно от незаселваните след превземането от турците места(Доколкото имам информация).Преди 4-5 години бяхме там с приятели-беше направо разорано. Жалко наистина защото може би щеше да даде ценна инф за живота във 2та Бг държава.

    Comment


      #3
      Най-големите щети в това отношение винаги са причинявани от иманярите. За съжаление, няма адекватно законодателство, което да ги санкционира.
      Truth will save the world

      Comment


        #4
        Тук ли ще събираме неща за реконструкцията на Търново?

        Стената е усилена с контрафорси и кули в ъгловите точки, най-добре запазената от които е т.нар. Балдуинова кула, придобила днешния си вид след реставрация, за модел на която е послужила кулата в крепостта Червен.
        Т.нар. "Балдуинова кула" е била всъщност Френхисарската порта. Меко казано, това не е било раставрация, а чиста измишльотина:
        1. Истинската кула се е намирла малко по-ниско, където могат да се видят и днес основите.
        2. Имала е по-друга форма
        3. Била е не само кула, а и порта.

        Ами си е нищо в сравнение с "реставрацията" на Патриаршията - по точно на фреските (черквата долу-горе прилича на истинската и кулата донякъде). Иначе има запазени макар и малки фрагменти от фреските на "Св. Възнесение".

        Comment


          #5
          фреските не са реставрация. Те са съвременно изкуство. лично на мен много ми харесват. браво на теофан сокеров. нали не очаквате през осемдесетте да правят представително строителство на ЦЪРКВА? всъщност това е един паметник - както например пантеона в русе или разни партизански паметници и неща от сорта. паметник на средновековна България. а не още едно поредно църкве. и въобще българската православна църква няма защо да си вре гагата на това свято място.

          а самата патриаршия е реставрирана по една условна рисунка от една карта. погледни другите рисунки от тази карта и ще видиш колко "достоверно" е всичко!


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #6
            Кулата е от картата, а черквата е от една рисунка (май беие в Брашовския миней). Но кулата я има и в Манасиевата хроника. А при разкопкита са намерени части от фреските (ако съм слагал ръката, тя е от двореца; тези ги нямам). За направеното по Царевец "реставрирано" хич не подхожда.

            Засега остава май само надеждата, че тези "реставрациии" ще свършат:
            Attached Files

            Comment


              #7
              Според мен "патриаршията" трябва да бъде възстановена като действащ православен храм.
              И самият хълм трябва да бъде приведен във вид максимално доближаващ се до предполагаемия от XIV в..
              Би било силно послание: Тук е столицата на древната българска държава, сега тя пак е силна и ще пребъде.
              А тия развалини символизират по-скоро краха и тленността и, отколкото нещо позитивно и повдигащо духа.
              Самият жест на преместване на столицата в София ми е непонятен. Губи се преемствеността м/у 2то и 3тото Български Царства.
              Фактът, че е в центъра на Сан-Стефанска България, бързо бива "поправен" от Берлинския конгрес, а разположението и толкова близко до границите едва не ни коства загуба във войната от 1885г.

              Comment


                #8
                Stefan написа
                Самият жест на преместване на столицата в София ми е непонятен. Губи се преемствеността м/у 2то и 3тото Български Царства.
                Фактът, че е в центъра на Сан-Стефанска България, бързо бива "поправен" от Берлинския конгрес, а разположението и толкова близко до границите едва не ни коства загуба във войната от 1885г.
                Напротив жеста е бил много уместен и на място.София е разположена на старият път Via Militaris и бъдещото обединение на България трябва да започне именно от там-София.Плюс това от Ниш до Истамбул през София е минавала ЖП линия, чрез която много по-лесно се прехвърлят войски.Не забравяй, че нашите предци освен Източна Румелия са милеели и за Македония.Самото стратегическо разположение на София е било такова, че тя се е намирала и близко до Македония и близко до Източна Румелия.
                Ако Търново беше останало столица на България, сърбите щяха да навлязат много по-дълбоко в нашите предели през 85-та
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #9
                  По принцип една столица трябва да е равно отдалечена от границите на страната, тъйкато административният апарат трябва да е еднакво достъпен до всички нейни граждани, а достъпа от чужди войски максимално затруднен.
                  София никога не е била голям български град, била е важен турски и римски пункт на пътя Цариград-Белград-..., но нас това като българи кво ни засяга. Софийското поле е доста изолирано от Мизия, а всъщност през 1878-1885 с нея се изчерпват и всички български земи.
                  За железницата си прав, ама не й е това работата на столицата да е индустриален център.
                  Какво са си мислели нашите управници през XIXв. е едно, сега вече отдавна не го мислят.
                  Това че сърбите са щели да стигнат много по-далеч, може да е вярно но поне щяхме да спасим няколко хиляди войнишки живота.
                  Ми то я си представи столицата на СССР през 1941 да беше в Минск, Киев или въобще само на някакви си 100-200 км по на запад.
                  Мобилизиращият ефект за отбраняващите, че зад тях е столицата е наистина налице, ама е налице е и въодушевлението на атакуващия че целта е съвсем близо. При едно изненадващо нападение от запад ние просто "увисваме", все пак през по-голямата част от 3тата българска държава именно на Юг са били основните ни сили.

                  Comment


                    #10
                    Мдааааааа митът за неочакваното нападение от страна на Сърбия е доста голям, нещо като митът за нападението на Германия над СССР.Напротив нашето разузнаване е знаело, че Сърбия ще ни нападне и затова веднага след 6 септември са започнали строителни фортификационни работи на Сливница.
                    Българският генерален щаб е предлагал две отбранителни линии, където да се даде генерално сражение на Сърбите- една в Сливница и една по поречието на р.Искър.След обстоен преглед е било решено генералното сражение да се даде в Сливница, а не на Искър.Главен фактор за това решение са оказва София.Падането на столицата без генерално сражение би повлиало доста зле на младата българска армия.
                    Вярно основната част от българската армия е била в Южна България , но една част от нея и то напълно достатъчна е била оставена в Софийският санджак.Ако наистина не сме очаквали нападението то страна на Сърбия как за три дена от началото на войната е била построена Сливнишката позиция?
                    Второ ако наистина не е имало укрепена позиция, как Радомирският отряд на кап.Кисьов задържа основните сили в първият ден на Сливнишкото сражение?
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #11
                      Вярно основната част от българската армия е била в Южна България , но една част от нея и то напълно достатъчна е била оставена в Софийският санджак.Ако наистина не сме очаквали нападението то страна на Сърбия как за три дена от началото на войната е била построена Сливнишката позиция?
                      Второ ако наистина не е имало укрепена позиция, как Радомирският отряд на кап.Кисьов задържа основните сили в първият ден на Сливнишкото сражение?
                      Относно хода на войната си напълно прав. Просто ако не беше София столица щяхме да имаме по-голяма възможност за маневър, при това без да е налице негативният морален ефект от падане на столицата. А и вероятно сърбите щяха да се замислят повече преди да нападнат ако трябваше да направят марш да кажем до Търново. Иначе принципът: ако столицата е близо до границата - местим границата, а не столицата и на мен ми допада.

                      Comment


                        #12
                        По принцип една столица трябва да е равно отдалечена от границите на страната, тъйкато административният апарат трябва да е еднакво достъпен до всички нейни граждани, а достъпа от чужди войски максимално затруднен.
                        Това е била идеята за София. Иначе Временното руско управление и било в Пловдив. Но са правили сметки, че е в центъра като са имали идеята Македония също да се присъедини към България.

                        Comment


                          #13
                          Galahad написа
                          Това е била идеята за София. Иначе Временното руско управление и било в Пловдив. Но са правили сметки, че е в центъра като са имали идеята Македония също да се присъедини към България.
                          Единствената причина поради която София става столица е Македония ... това е моето мнение .
                          И за това решение мисля, че трябва да се отдаде нужната благодарност на търновските народни представители които далеч не са мислели по шопски , не по надалеч от носа си

                          Друг е въпроса каква е първата разпоредба приета след избора на София за столица - а именно , да се построи училище там горките шопи , дори и такова нещо не са имали

                          Comment


                            #14
                            Нали щяхме да събираме карти, снимки и макети за реконструкция на Търново. Хайде всеки да сложи по нещичко.

                            Ето от мен Брашовската рисунка на Търново.
                            Attached Files

                            Comment


                              #15
                              Балдуиновата кула преди реставрацията.
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X