Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Богомилите- молба за помощ!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Богомилите- молба за помощ!

    Моля да ми помогнете, ако можете. Трябва да 2, максимум 3 седмици да непиша статия за богомилите, обаче проблема е, че ми искат картинки към нея. Ако някой има нещо по въпроса, много ще съм му блатодарен, понеже аз засега съм изровил от нета само това, което прилагам. Иначе, нямам нищо против да обсъдиме и самите богомили в тая тема. Аз съм привърженик на тезата, че павликяни, богомили, катари са чисто и просто манихеи, попаднали в почти хомогенни християнски среди, а не ереси. Манихейството все пак си е отделна религия, която взаимства от маздеизъм, християнство и др.

    Та сега картинките :
    Едното е страница от "Беседа против богомилите"
    Второто е еретик свещеник, който проповядва. На сайта, от който го взех пише така : "Conversion of a Heretic Priest" - a miniature
    concerning the Bogomils .(The Hludov Collection, No. 10, The
    Historical Museum of State, Moscow)
    www.soros.org.mk/ archive/G02/A02/sa1005.htm пак тоя чичко Сорос ))

    И третото накрая е богомилски камък с Дървото на живота.
    Stone of the Bogomils: Tree of Life Radimlja, Hercegovina, ca. 14. Jh.
    То е оттук: www.celtoslavica.de/ imago/_Radimlja1.html
    Attached Files

    THE LABARUM


    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
    ,sevogorob eht erew ysmim llA
    .ebargtuo shtar emom eht dnA

    Бе сгладне и честлинните комбурси
    тарляха се и сврецваха във плите;
    съвсем окласни бяха тук щурпите
    и отма равапсатваха прасурси.

    #2
    Странно е, че дървото на живота на богомилския камък е изобразено във формата на кръст. Нали богомилите са мразели кръста изхождайки от съждението, че на него е бил разпънат и мъчен Христос и където са видели кръст са го чупели или изгаряли.
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    Comment


      #3
      При гугала излизаха тякакви надгробни паметници с рисунки - беше нещо свързано с Босна. Нали там богомилството е било официална религия.

      Иначе като литература освен Беседата на презвитер Козма, на Фолио има "Алексиада" (за изгарянето на Василий Врач), за същото барбекю -Евтимий Зигавин (ИБИт.22).

      КРОРИАНА: КНИГИ ЗА МЕКЕДОНИЯ. Съдържа:
      И.Снегаров: “История на Охридската архиепископия”
      Стара българска литература – Апокрифи
      “Живота на Александър, цар на Македонците” – неизвестен византийски автор
      Други отнасящи се за по-ново време.
      Books about Macedonia. Книги за Македония

      вкл. Златният век на българската книжнина – съдържащ средновековни произведения: „Проглас към Евангелието”, „Азбучната молитва”, Патр. Никифор „Кратка хронография”, К. Преславски – „Историкий”, „Летописец в кратце”, преписката на Тудор Дуксов, Из „Симеоновия сборник”, Черноризец Храбър – „За буквите”, други произведение на Константин Преславски, св. Климент Охридски, св. Наум Охридски, Йоан Екзарх, част от славянските преводи на Йоан Малала - „Всемирна хроника” и Георги Амартол -„Временник”...

      Томовете от поредицата: „Извори за българската история” http://kroraina.com/izvori/
      също на Востлит "История на схизматиците"

      Comment


        #4
        Богомили

        Byzantier намерих няколко изображения ня богомилски надгробни плочи. Намерени са край морските ни градове и около Търново. Адресът, от който ги взех е: http://www.slovo.bg/old/litforum/142/hmilcheva.htm

        Comment


          #5
          Мерси на всички! Галахад, мерси още веднъж за тоя сайт- вече стабилно тегля с ГетРайт-а изображенията, в които са изворите. Благодаря още веднъж!!!

          Byzantier намерих няколко изображения ня богомилски надгробни плочи. Намерени са край морските ни градове и около Търново. Адресът, от който ги взех е: http://www.slovo.bg/old/litforum/142/hmilcheva.htm
          Да, това и аз го видях, ама интересното е, че статията е озаглавена Богомилските паметници в Босна, без да е написана и думичка за тях. Все пак- благодаря!

          Странно е, че дървото на живота на богомилския камък е изобразено във формата на кръст. Нали богомилите са мразели кръста изхождайки от съждението, че на него е бил разпънат и мъчен Христос и където са видели кръст са го чупели или изгаряли.
          Това между другото и мене ме озадачи...в момента го проучвам, но ти си напълно прав, че богомилите ненавиждат небивало този символ. Единствените възможни обяснения, които си давам, засега са:
          1. Това просто не е кръст, макар и да прилича или не е правено с идеята да прилича на кръст;
          2. Било е първоначално кръст, но е подправено ожт богомилите, които мразели кръста;
          3. някаква пукнатина в догмата(малко вероятно е, но все пак);
          4. Тея от сайта неща ме мотаят и ме правят на маймуна :twisted: (тва е още по-малко вероятно)

          Ще разбера отговора на въпроса 100% в процеса на проучването ми и ще го кажа тука

          THE LABARUM


          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
          ,sevogorob eht erew ysmim llA
          .ebargtuo shtar emom eht dnA

          Бе сгладне и честлинните комбурси
          тарляха се и сврецваха във плите;
          съвсем окласни бяха тук щурпите
          и отма равапсатваха прасурси.

          Comment


            #6
            Ето цветна от Radimlja








            Тези са големи и затова сама като връзка:
            Радимлия в Херцеговина, а също край Сребреница.
            Croatia: art, science, music, sports, Latinists, Dubrovnik, Glagolitic Script, Croats in BiH


            Croatia: art, science, music, sports, Latinists, Dubrovnik, Glagolitic Script, Croats in BiH


            Croatia: art, science, music, sports, Latinists, Dubrovnik, Glagolitic Script, Croats in BiH






            А това е край Дубровник:


            Това пък е от 15 век, Zgosca

            Comment


              #7
              Мерси, Галахад! Аз да се хохваля, че си намерих следното:

              Committed to the historic Baptist Faith. Baptist doctrine, history, resources and reference, Confessions, Catechisms, Puritan works, Ten Commandments, and book reviews.




              Отчаян от това, с което разполагам на български като книга почвам да търся на английски.

              THE LABARUM


              sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
              ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
              ,sevogorob eht erew ysmim llA
              .ebargtuo shtar emom eht dnA

              Бе сгладне и честлинните комбурси
              тарляха се и сврецваха във плите;
              съвсем окласни бяха тук щурпите
              и отма равапсатваха прасурси.

              Comment


                #8
                Ето още






                Общ изгелед. Абе какно да си егрия, ето линк за Radimlja

                Comment


                  #9
                  В България защо няма останки от такива паметници, все пак тук възниква богомилството? Сигурно са ги разрушавали, а там явно са оцелели защото богомилството е било официална религия.
                  (\_/)
                  (°_°)
                  (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                  Comment


                    #10
                    Много, ама много ти Благодаря!!! Вече са достатъчно картинките....но сега нека да видиме мистерията с "кръста":







                    "Ich bin der Weinstock und Ihr seid die Reben"
                    Това всъщност е лоза, както се вижда по-добре и гласи обяснението на сайта. Все пак обаче явно има традиция да се изобразява като кръст Дървото на живота.


                    "Kreuz als Lebensbaum"

                    От сайтчето, за което ме светна Галахад в предния постинг. :nworthy: :nworthy: :nworthy:

                    THE LABARUM


                    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                    ,sevogorob eht erew ysmim llA
                    .ebargtuo shtar emom eht dnA

                    Бе сгладне и честлинните комбурси
                    тарляха се и сврецваха във плите;
                    съвсем окласни бяха тук щурпите
                    и отма равапсатваха прасурси.

                    Comment


                      #11
                      В България защо няма останки от такива паметници, все пак тук възниква богомилството?
                      Ами една релегия като стане държавно започва да го кара по-нашироко. Нещо като катакомбите в Рим и катедралата св. Петър в същия град.
                      В България богомилите се били подложени на гонение. Не че и от албигойците е останало много. За последните както премъдро посъветвал светиня му от Сито - "Избивайте на ред, Бог на небето ще познае своите".

                      Comment


                        #12
                        Warlord написа
                        В България защо няма останки от такива паметници, все пак тук възниква богомилството? Сигурно са ги разрушавали, а там явно са оцелели защото богомилството е било официална религия.
                        Има- погледни този линк от по-горе:





                        Сравни изображенията с тези на т.нар. Слънчев герой или духовен войн/боец от Радимилия от сата, дето го посочи Галахад :


                        "Sonnenheld oder Geisteskämpfer"

                        Е, има прилика, нали. Пожне авторът на бг статията твърдеше, че били от крайморски градчета в България. Ако са снимки оттам, тогава това е отговорът на въпроса ти.

                        THE LABARUM


                        sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                        ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                        ,sevogorob eht erew ysmim llA
                        .ebargtuo shtar emom eht dnA

                        Бе сгладне и честлинните комбурси
                        тарляха се и сврецваха във плите;
                        съвсем окласни бяха тук щурпите
                        и отма равапсатваха прасурси.

                        Comment


                          #13
                          Богомилите

                          Според мен кръстът тук символизира четирите посоки. Това е много древен знак. Независимо от омразата им към кръста, значението му е останало.
                          Моля, дайте информация за павликянската крепост Тефрика. Знам, че се е намирала в Мала Азия. Тя е била центърът им във Византия. Император Василий ² Македонец я превзема и отвежда населението в робство. Водачите са били набити на кол на хиподрума. Главният от тях се казвал Хризохриз. Моля, кажете ако знаете нещо!

                          Comment


                            #14
                            Bagatur-Bagain написа
                            Според мен кръстът тук символизира четирите посоки. Това е много древен знак. Независимо от омразата им към кръста, значението му е останало.
                            Моля, дайте информация за павликянската крепост Тефрика. Знам, че се е намирала в Мала Азия. Тя е била центърът им във Византия. Император Василий ² Македонец я превзема и отвежда населението в робство. Водачите са били набити на кол на хиподрума. Главният от тях се казвал Хризохриз. Моля, кажете ако знаете нещо!
                            Това за символа може и да е имаш право, макар аз да смятам, че там в Босна са го използвали понеже е било официална религия и съответно е имало некви ситуирани стабилни религиозни институции и религиозни практики- чувал съм че имали подобни на църковните с тамян или нещо подбно беше. Неслучайно папите често пращат мисионери да ги анатемосват. Действително много силно е било разпростронено- има сведения, че т.нар. "избрани" наброявали 10 000!!! Възможно в една такава ситуация да почват да копират разни работи от църквата за своята организация. За това не е учудващо, че присъства кръст. Има освен това нещо друго- все пак преди разпространението на богомилството там е имало тъй или иначе някакви християни. В този смисъл новопоявилата се религия трябва да се нагоди в тази среда- така, както примерно Християнството в сред старата изпълнена с езичество Елада- да речем в Ефес- там има къща, в която, както се твърди изживяла дни от земния си живот Св. Богородица. Истината е, че Богородица никога не е ходела в Ефес(поне нямаме свидетелства за това). Това е просто трик, понеже в този район имало силен култ към Артемида- там все пак е едно от 7-те чудеса на света- храма на Артемида. Такова обяснение с пример имам аз за кръста. Не знам дали е удачно. Вие как мислите? Досега не съм попаднал на редче написано по въпроса(е като се има предвид, че това за статията ми го възложиха преди няколко дни, а пък никога не съм се вълнувал кой знае колко силно от богомилство, като изключим може би откъса от Анна Комнина за Василий, който като се запознах преди ме заинтригува силно).
                            За павликянството. Ето ти едно линкче от Уикипедията http://en.wikipedia.org/wiki/Paulicianism
                            доколкото го прегледах не е май много подробно. Инфото спешно ли ти трябва, че ся не ми се пише :p

                            THE LABARUM


                            sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                            ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                            ,sevogorob eht erew ysmim llA
                            .ebargtuo shtar emom eht dnA

                            Бе сгладне и честлинните комбурси
                            тарляха се и сврецваха във плите;
                            съвсем окласни бяха тук щурпите
                            и отма равапсатваха прасурси.

                            Comment


                              #15
                              Интересно ми стана , тази снимка какво общо има с богомилството? На какъв език са надписите (много ми приличат на онези 'букви' от древните български надписи, колкото съм ги виждал де)?

                              Comment

                              Working...
                              X