Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката при Онгъл 680 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Докторска дисертация на ст.н.с. Георги Атанасов - "Християнският Дуросторум ,Дръстър".

    Comment


      Маготин, хайде без такива божидардимитровски категоричности. Има пожар и съкровище. Събитието не може да бъде свързано ЕДИНСТВЕНО с превземането на града от Аспарух през 680 г. /при това как определиха, че е 680, а не 679 или 681/.

      Пожарът може и да е битов, а съкровището може да бъде заровено и по други поводи – то единствено сочи, че собственикът се е страхувал от нещо за да го укрие. Напълно ли изключваш да се е страхувал от някакъв конфликт вътре в града, примерно между две групи от „федератите” или страх не от българите на Аспарух, а не от някакви други нападатели – примерно някакви бунтовници или някое славянско племе или нещо подобно? Или примерно някой крадец да скрил плячката си?

      Пиша тези предположения не защото ги смятам за по-вероятни, а защото ме подразни категоричността на извода ти. Давай по-прецизно.

      Би могло да кажеш, че пожарът на базиликата и монетното съкровище с голяма степен на вероятност могат да бъдат свързани идването на Аспаруховите българи, респективно с неуспешната за ромеите война приключила с „позорния” мирен договор сключен от Константин Погонат.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        Следователно имало ли е град през 680 год. ???Торн ,ти как мислиш ???

        Comment


          Вероятно е имало. Аз не съм го и отричал.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            Thorn написа Виж мнение
            Маготин, хайде без такива божидардимитровски категоричности. Има пожар и съкровище. Събитието не може да бъде свързано ЕДИНСТВЕНО с превземането на града от Аспарух през 680 г. /при това как определиха, че е 680, а не 679 или 681/.

            Пожарът може и да е битов, а съкровището може да бъде заровено и по други поводи – то единствено сочи, че собственикът се е страхувал от нещо за да го укрие. Напълно ли изключваш да се е страхувал от някакъв конфликт вътре в града, примерно между две групи от „федератите” или страх не от българите на Аспарух, а не от някакви други нападатели – примерно някакви бунтовници или някое славянско племе или нещо подобно? Или примерно някой крадец да скрил плячката си?

            Пиша тези предположения не защото ги смятам за по-вероятни, а защото ме подразни категоричността на извода ти. Давай по-прецизно.

            Би могло да кажеш, че пожарът на базиликата и монетното съкровище с голяма степен на вероятност могат да бъдат свързани идването на Аспаруховите българи, респективно с неуспешната за ромеите война приключила с „позорния” мирен договор сключен от Константин Погонат.
            Изводът е категоричен и ще си остане категоричен, до доказване на противното. И тъй като няма как да се докаже противното, изводът се приема без възражения, поне от научната общност. Още повече, че е правен от дългогодишния проучвател на Дръстър, не от странични наблюдатели. Като прекараш 30г. на един обект, всяко лято, ставаш авторитет по дадения обект. Иначе всеки е свободен да се съмнява колкото желае.

            И да прецени сам кое е вярното - писаното от разкопвача или твоите съмнения. Уважавам стремежа ти да си критичен и да се съмняваш във всичко, но всеки такъв стремеж трябва да работи в полза на нещо конструктивно, а тук, в стремежа си да намериш нещо за критикуване, си навлязъл в критикарстване.

            Сам прецени дали твоите хипотези са по-достоверни от тази на изледвачите. Крадци, брожения - с опожаряване на един от главните градски храмове? Силно съмнително. Превземане на Дръстър през 680г. - вярно, до доказване на противното чрез факти...

            ПП На твое място не бих отричал изводите на някой, преди да съм се запознал с аргументацията му. Не че те поучавам, но съм чувал, така покрай другото, че за монетите на някои императори се знае точно в коя година коя емисия е сечена...
            Last edited by _magotin_; 04-08-2008, 16:54.

            Comment


              RIZAR написа Виж мнение
              Докторска дисертация на ст.н.с. Георги Атанасов - "Християнският Дуросторум ,Дръстър".
              Сега там има големи открития, в момента дори се работи по участък от античната крепостна стена, ремонтиран основно вероятно при Омуртаг.

              Comment


                Хм, абе то се вижда кой го раздава тежко-тежко.

                Ако говорим по темата, на мен ми е много интересно какво друго, освен споменатото съкровище и опожарявания, ще се открие в Силистра.
                Там има солидна приемственост още от късната античност, през ПБД и ВБД, та досега. И винаги градът е бил важен административен, търговски и културен център. По степента на разрушенията при превземането му от прабългарите, и последващото възстановяване и ново строителство, но и по тяхната датировка, ще се прецени дали това е аулът на Омуртаг.

                Comment


                  _magotin_ написа Виж мнение
                  ПП На твое място не бих отричал изводите на някой, преди да съм се запознал с аргументацията му. Не че те поучавам, но съм чувал, така покрай другото, че за монетите на някои императори се знае точно в коя година коя емисия е сечена...
                  Дай да я видим тази аргументация преди да се съгласяваме. Интересно е, а и призивът: "Вярвайте, защото така е казано свише" не е много адекватен за дискусия във форум.

                  Comment


                    случайно прелитащ написа Виж мнение
                    Хм, абе то се вижда кой го раздава тежко-тежко.

                    Ако говорим по темата, на мен ми е много интересно какво друго, освен споменатото съкровище и опожарявания, ще се открие в Силистра.
                    Там има солидна приемственост още от късната античност, през ПБД и ВБД, та досега. И винаги градът е бил важен административен, търговски и културен център. По степента на разрушенията при превземането му от прабългарите, и последващото възстановяване и ново строителство, но и по тяхната датировка, ще се прецени дали това е аулът на Омуртаг.
                    Вече писах във форума, че в Плиска е открито следното:
                    а/Капище с основа 22 метра и квадратен план, с дебелина на стената на вътрешния квадрат близо 3м.
                    б/Горна част от колона с надпис "ОМУРТАГ"
                    в/Значителни поправки в крепостните стени, датирани към управлението на Омуртаг.
                    г/Геодезичните заснемания в парка разкриха и езическия дворец.

                    Тези и други данни по недвусмислен начин доказват къде се е намирал "Преславният" дом. Думата преславен според много учени означава "с големи представителни сгради" и определението "преславен" се отнася конкретно към размерите на строежите.

                    Comment


                      Хана написа Виж мнение
                      Дай да я видим тази аргументация преди да се съгласяваме. Интересно е, а и призивът: "Вярвайте, защото така е казано свише" не е много адекватен за дискусия във форум.
                      Цитирал съм най-главното за находката, а ако някой иска да прочете статиите, мисля знае къде се четат статии. За дискусия във форум не е много адекватно едната страна да вади факти и обстоятелства, а другата - съмнения и това да минава за смислена дискусия.

                      Ако намекваш, че трябва да сканирам и кача тези статии, ще трябва да те разочаровам. Чакат ме групата "Прохоровка" и други, за да вдъхнем някакво съдържание в "иранската теза", иначе темата ще си остане все така голословна, както си остана празна, с изключение на скромния ми принос, и темата за "тюркската теория". Т.нар. "фенове на тюркската теория" досега не са извадили нищо съществено като аргументация и ме съмнява, че ще го направят.

                      ПП Опитах се да синтезирам аргументите на разкопвача по-горе из темата - че в Дръстър има следи от присъствие на славяни -лимитанеи, май пропуснах да спомена, че в региона са открити към 8 византийски печата, някои отнесени към V²² в., че голям пожар, унищожил една от главните градски църкви може да се отнесе към 680г., особено като се има предвид, че в укрито съкровище от комплекса на църквата има монети от Константин ²V.

                      ППП Ето сканирам 2 страници с най-важното...
                      Last edited by _magotin_; 04-08-2008, 19:56.

                      Comment


                        Там има солидна приемственост още от късната античност, през ПБД и ВБД, та досега. И винаги градът е бил важен административен, търговски и културен център./Случайно прелитащ/

                        Абсолютно вярно ,даже църквите си стоят , да не говорим ,че от 680-865год. са построени не малко църкви ,разбира се те са били сравнително малки ,например съотносими с периода на османското робство. Населението християнско и езическо е приело относително спокойно новата власт.
                        По-скоро е нужно да се запитаме и да дадем еднозначен отговор защо се стига до Онгъл 680г.?

                        Comment


                          _magotin_ написа Виж мнение
                          Като прекараш 30г. на един обект, всяко лято, ставаш авторитет по дадения обект.
                          Колко години още трябва Н. Овчаров да копае в Перперикон, за да стане и той авторитет в собствения си обект, а ти да приемеш мнението му за предполагаемата рисунка на Умай?

                          Колкото до Дръстър, мен също ме дразни подобна категоричност, въпреки, че има сериозни основания за съществуването на подобна теза. Но две монети от един и същ василевс, колкото и да са голяма находка, все пак не говорят много в полза на съществуването на оживени стоково-парични отношения в Дръстър през разглеждания период. Освен това, единични монетни находки, емитирани от други императори от V²²² - ²Х век, са намирани и в други градове на дн. Североизточна България, в т. ч. и в Плиска, което не означава непременно, че тези градове са били обитавани от ромейско или друго население и, че в тях се е въртяла оживена търговия. Монетите може и да са попаднали там съвсем случайно, не по търговски път. Да не забравяме, че Империята дълго време е плащала данък на прабългарите.
                          Има обаче нещо, което говори в подкрепа на Пенчев. В цяла Североизточна България няма оцелели имена на антични градове. Това показва, че славяните са заварили тамошните земи почти обезлюдени. Изключение прави именно Дуросторум, който единствен запазва античното си име, преминало в славянизираното "Дръстър". Затова е напълно приемливо предположението, че животът в този град е прекъснал съвсем за кракто. Може би за не повече от 100 - 140 години. А разстоянието от Плиска до Дръстър по права линия напълно съвпада с данните от Търновския надпис на Омуртаг.

                          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                          Comment


                            оцелява и името Одесос.
                            Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                            Comment


                              IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа Виж мнение
                              Колко години още трябва Н. Овчаров да копае в Перперикон, за да стане и той авторитет в собствения си обект, а ти да приемеш мнението му за предполагаемата рисунка на Умай?
                              Много!
                              ОТ : На приема на INGBank по случай Перперикон (банката е спонсор, ако не и основен тогава), президента Първанов (историк) се обръща към ръководството на банката: „Само кажете и проф. Овчаров ще намери сигурни доказателства за съществуване на ING по времето на Орфей”. Туш. Край на ОТ

                              Comment


                                Comment

                                Working...
                                X