Здравейте. Интересува ме как се идентифицирали хората преди Епохата на Възраждането(общо прието 18-19 век), например през 15-16 век. Имам предвид дали преди този период е имало хора, които са се считали за българи, с българска народност, или самосъзнанието им е било по-скоро на религиозен и регионален принцип? Има ли някакви исторически извори за това?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Българска народност преди епохата на Възраждането.
Collapse
X
-
Финголфин написа Виж мнениеИма ли някакви исторически извори за това?A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Привет! То самоопределянето е донякъде условно и зависи от конкретната ситуация, но основно се мотивира от няколко фактора - произход, култура, религия, език. В определени ситуации и контекст самоопределянето може да подразбира един или няколко от тези фактори. В периода на късното средновековие и османската власт определено водеща при самоопределянето е религията, а останалите фактори влияят според контекста в който се извършва самоопределението, най-вече като отличителна черта спрямо едноверците с друг произход, език или култура. Примерно в конкретна ситуация на сблъсък с исляма, българинът ще се самоопредели на първо място като християнин, в контактите с католицизма, вероятно би се определил като грък, тоест източноправославен, но заобиколен от гърци и сърби би казал, че е българин, когато ситуацията изисква да се разграничи от тях, или православен християнин, когато трябва да са солидарни. Но това си е мое мнение.Liberte, egalite, fraternite
Viva la revolution
Zalmoxis написаИмайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
dibo написаПреценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
Comment
-
Благодаря за отговорите. Поинтересувах се от темата, защото в един друг форум срещнах твърдението, че всички нации са изковани през 18-19 век, а преди това в историческите извори - пътеписи, документи и т.н., хората са наричани българи, сърби и т.н, поради това, че са населявали област с това име, но самите те са се идентифицирали главно като християни. Впоследствие, в периода около и след Френската революция, някакво малцинство, интелигенция, така да се каже, започва да посява идеята за обща идентичност, свързана със Средновековната държава. Затова и континуитетът между ВБЦ и новосъздадената българска държава през 19 век бил много слаб.Last edited by Финголфин; 24-09-2020, 12:10.
Comment
-
Финголфин написа Виж мнениеПоинтересувах се от темата, защото в един друг форум срещнах твърдението, че всички нации са изковани през 18-19 век, а преди това в историческите извори - пътеписи, документи и т.н., хората са наричани българи, сърби и т.н, поради това, че са населявали област с това име, но самите те са се идентифицирали главно като християни.
http://forum.boinaslava.net/showthre...t=13797&page=2 в тази и следващата страница също частично сме засегнали въпроса който те интересува. Най-вече политическото влияние върху формирането на идентичността.Last edited by boilad; 24-09-2020, 17:07.Liberte, egalite, fraternite
Viva la revolution
Zalmoxis написаИмайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
dibo написаПреценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
Comment
-
Финголфин написа Виж мнениеЗатова и континуитетът между ВБЦ и новосъздадената българска държава през 19 век бил много слаб.Liberte, egalite, fraternite
Viva la revolution
Zalmoxis написаИмайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
dibo написаПреценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
Comment
-
Финголфин написа Виж мнениеПоинтересувах се от темата, защото в един друг форум срещнах твърдението, че всички нации са изковани през 18-19 век, а преди това в историческите извори - пътеписи, документи и т.н., хората са наричани българи, сърби и т.н, поради това, че са населявали област с това име
Въпроса за естеството на тази разлика е достатъчно сложен, а оттам е сложен и въпроса за възникването на нациите. Мога да споделя моя опит по темата - най-важно за разбирането на материята е да се избягват обобщенията. Словосъчетания от типа "всички нации" не само са лишени от смисъл, но и много пречат. Проблема с всяка нация трябва да се разглежда самостоятелно.
Конкретно по въпроса за българската нация. Историческите обстоятелства в началото на Възраждането водят до това, че тя се оформя по германски модел. Най-просто казано, в този модел етноса е група хора с общ майчин език, а нацията е група хора, които се самоидентифицират като общност на база общ майчин език и обща история.
С тази дефиниция в ръка вече по-лесно можем да разберем защо раждането на българската нация се свързва с Паисий и неговата "История славянобългарска", а в старите времена цар Иван Владислав е просто "българин по род".
Comment
-
Финголфин написа Виж мнениеБлагодаря за отговорите. Поинтересувах се от темата, защото в един друг форум срещнах твърдението, че всички нации са изковани през 18-19 век, а преди това в историческите извори - пътеписи, документи и т.н., хората са наричани българи, сърби и т.н, поради това, че са населявали област с това име, но самите те са се идентифицирали главно като християни.
Християнската идентичност е била силна до степен "селяни" (основното руско население до 20 век) на руски да е "крестьяне", т.е. "християни". Обаче народностният фактор в нито една християнска държава не е бил за подценяване и рядко е минавал на заден план (един пример са кръстоносните походи, но ако прочетем изворите ще видим как упорито се идентифицират на народностен принцип участнцитие в тях).
Впоследствие, в периода около и след Френската революция, някакво малцинство, интелигенция, така да се каже, започва да посява идеята за обща идентичност, свързана със Средновековната държава. Затова и континуитетът между ВБЦ и новосъздадената българска държава през 19 век бил много слаб.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
Comment