г-н Никой написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политиката на цар Симеон 901-904 г.
Collapse
X
-
Симеон отстъпва крепостите които военачалниците му били заели Тия по албанско (драчско) Сега нещата са много сложни. Първо според Йоан Камениат император Лъв Мъдри и ..."правителството му" са надушили за намеренията на Лъв Триполит. И пристигна вестител (Петрона) на благочестивия император Лъв и каза..че проклетите агаряни ще нападнат и да се въоръжаваме бързо В пребогатия Солун пристига имперският пълномощник Лъв да организира отбраната. Следва и нов вестител (Никита) който докладва - Вече се знае бройката - 54 огромни кораба и ...вида на агаряните - измаилтяни от Сирия и етиопци съседи на Египет. Слабото място е крепостната стена откъм морето. Защото пише Камениат откакто скитското племе прие християнството, между двата народа се възцарил мир, тоест няма заплаха от десетилетия. Явно първата война на Симеон въобще не е усетена в Солун. Подготовката по отбраната върви с пълна сила, но за нещастие стратегът Лъв пада от кон и си чупи лошо дясното бедро. От там насетне нещата стават зле. Повикани са славяни както от тема Салоника, така и от съседната Стримон. Само, че те си правят оглушки. Тук вече започват спекулациите - Златарски смята, че пръст има Симеон, който уж ги възпирал. Никита, който заел мястото на контузения Лъв, изпращал писма до съседните славянски вождове, незабавно да се отправят към града въоръжени, като ги заплашил, че ако не побързат ще си навлечат императорския гняв. Благодарение на заплахите пристигат .....твърде малко и то простички люде, неподготвени за сражение. Тоест князете отбиват номера като пращат най-калпавите си хора. Друго важно нещо - в Солун по това време се намира кубикуларият Родофил, евнух, който носел злато, предназначено за войските в Сицилия (а според Рънсиман и асикритът Симеон, който носел за България златото, представляващо данъка за македонските градове.) Лъв Триполит е знаел за това и то точно колко злато има Родофил -2 таланта и решава да удари Солун (първоначалната му цел е била друга) Триполит не успява да се докопа до златото, защото Родофил, макар и евнух издържал мъченията, не казал нищо и бил умъртвен. Ето защо мисля, че нещо (някой) е притеснил Триполит и го е накарал да се разбърза. Самият той (страшният Лъв) казва Принуден съм тъй като не разполагам с време, да замина за отечеството си. Натоварва на корабите плячката и 22 хиляди пленници и решава да подпали града. Разубеден е от асикрит Симеон, че ще му бъде доставено златото на Родофил,(скрито в съседен Стримон) ако пощади Солун от огън. Та има вероятност стратезите на Солун, които са получили широки пълномощия от император Лъв, да са се обърнали за помощ към Симеон, (може и след превземането на града, за да бъдат изгонени хората на Лъв Триполит) който случайно или не е бил в Македония или към негови военачалници - тези, които превземали крепостите около Драч.
Comment
-
Stan написа Виж мнениеПо-добре е вместо да преразказваш, да дадеш конкретния откъс от извора, щото имам някакви смътни спомени, че този който си правил оглушките не е някакъв славянски вожд, а византийският стратег на Стримон.
Comment
-
От текста ясно се вижда, че обвиненията към стримонския стратег, който не си е свършил работата да прати достатъчно от подчинените му славяни. Да се обяснява фактът, че твърде малко славяни от околността отиват в Солун, с влиянието на България над тези славяни,е продукт на твърде грешната, но утвърдила се като догма теза в нашата историография за отношенията България-славяни-Византия, съгласно която българите денонощно мислили мислили за горките славяни от "българската група", които пъшкали под византийска власт и които от своя страна гледали на България като на великия северен брат, който ще ги освободи, присъедини и т.н.
По-скоро, стримонският стратег е пазил подчинените си сили за защита на територията, която управлява. Не трябва да се забравя също че авторът на текста, лично е пострадал от арабите и е нормално да търси някой виновен за това. В случая, управителите на съседните области, както и живеещите там славяни, които не проявили особен ентусиазъм за защитата на Солун. Но, в защита на славяните и стримонския стратег е редно да отбележим, че и самия Йоан Каменит не проявил някакъв особен ентусиазъм в това отношения. Някак се странно при положение, че сам не си защитил дома и живота си, да обвиняваш другите за това.
Освен това има и нещо друго - дали само за няколко дена е могло да се мобилизира достатъчно от околното славянско население. Вестта трябва да пристигне до стримонския стратег, той да прати пратеници по села, да се наберат войници, да се съберат и от там да идат до Солун. Всичко това отнема време, а за капак е било разгара на лятото и славяните били заети да прибират реколтата, демек имали по-важни неща от това да спасяват солунчани.Last edited by Stan; 24-05-2016, 00:26.
Comment
-
Stan написа Виж мнениеОт текста ясно се вижда, че обвиненията към стримонския стратег, който не си е свършил работата да прати достатъчно от подчинените му славяни. Да се обяснява фактът, че твърде малко славяни от околността отиват в Солун, с влиянието на България над тези славяни,е продукт на твърде грешната, но утвърдила се като догма теза в нашата историография за отношенията България-славяни-Византия, съгласно която българите денонощно мислили мислили за горките славяни от "българската група", които пъшкали под византийска власт и които от своя страна гледали на България като на великия северен брат, който ще ги освободи, присъедини и т.н.
.
г-н Никой написа Виж мнениеХипотезата, че крепостите са били отстъпени на Симеон в замяна на помощ срещу Леон Триполит е интересна, но се натъква на един сериозен проблем по отношение на скоростта на развитие на събитията. Солун е превзет на 29 юли 904 г. след изненадваща атака и пада след кратка 2-дневна обсада. Арабите остават още седмица да плячкосват града. Ако приемем, че Симеон се озовава скоро след това около Солун начело на войска, остава да се даде отговор на въпроса възможно ли е за някакви си 10 дена да тръгне пратеничество от Константинопол, да стигне Преслав, да се водят преговори/пазарлъци за компенсации, Симеон да вдигне войска от Мизия и да стигне до Солун.
Comment
-
Евристей написа Виж мнениеИмах предвид не за "българска група" славяни, които наш'те оттатък искат да "освободят", а сведението на Камениат, че в берско има размесени селища - едни плащат данък на Солун, други на българите (нали няма кой друг да е скитския народ в съседство) А Бер/Верея е бая навътре от българската граница към този момент .
Comment
-
Евристей написа Виж мнениеИ пристигна вестител (Петрона) на благочестивия император Лъв и каза..че проклетите агаряни ще нападнат и да се въоръжаваме бързо[/I] В пребогатия Солун пристига имперският пълномощник Лъв да организира отбраната. Следва и нов вестител (Никита) който докладва - Вече се знае бройката - 54 огромни кораба и ...вида на агаряните - измаилтяни от Сирия и етиопци съседи на Египет......
Та има вероятност стратезите на Солун, които са получили широки пълномощия от император Лъв, да са се обърнали за помощ към Симеон, (може и след превземането на града, за да бъдат изгонени хората на Лъв Триполит) който случайно или не е бил в Македония или към негови военачалници - тези, които превземали крепостите около Драч.
Comment
-
г-н Никой написа Виж мнениеПак не се получава хипотезата за поискана помощ от Симеон. Защото първоначално маршрутът на флота на Триполит е в посока Константинопол. Като стига Дарданелите обаче се отказва или направо побоява и свива изведнъж към Солун. Погледни картата. Дали арабският флот ще се движи плътно по егейското крайбрежие или (по-скоро) ще прекоси морето направо покрай остров Лемнос, на Триполит няма да му отнеме повече от седмица да стигне до целта. Колкото и да са били бавноподвижни корабите му и да е трябвало да се изчакват по-бавните, ако се приеме, че корабите му са били от различен тип и тонаж. Една седмица е крайно недостатъчна за искане на помощ от Симеон в Преслав, тя да се дигне и да стигне до Солун. Освен ако Симеон не вършее из Южна Македония. Но тогава възниква въпросът "какво правят приятелските войски на Симеон на или около ромейските територии". И как така "приятелят Симеон" 2-3 години по-рано е сложил ръка на 30 уж ромейски крепости в Драчката област.
Comment
-
Преди да видиш сянката на Симеон навсякъде, си задай въпроса какво точно да правят арабите в Солун след като са го превзели и ошушкали. Целта им е изпълнена- превзели са, ограби ли са го. Какво точно да правят там след това? Да стоят и да чакат ромеите да се организират за да ги изколят като пилета. Естествено, че Лъв Триполит ще бърза да се изнесе от там. Той като бивш ромейски морски командир, много добре е знаел, че всеки момент е можело да изяде дървото, ама не от българите, а от византийските огненосни кораби.
ПП. Тази книга, където пише, че по времето на Борис в Охрид е имало 20 000 жители, преспокойно може да я изхвърлиш.
Comment
-
Stan написа Виж мнениеЕстествено, че Лъв Триполит ще бърза да се изнесе от там. Той като бивш ромейски морски командир, много добре е знаел, че всеки момент е можело да изяде дървото, ама не от българите, а от византийските огненосни кораби.
Но че е разбирал от война и морско дело е ясно, иначе нямаше да е абасидски адмирал на флота.
Comment
-
Stan написа Виж мнениеПреди да видиш сянката на Симеон навсякъде, си задай въпроса какво точно да правят арабите в Солун след като са го превзели и ошушкали. Целта им е изпълнена- превзели са, ограби ли са го. Какво точно да правят там след това? Да стоят и да чакат ромеите да се организират за да ги изколят като пилета. Естествено, че Лъв Триполит ще бърза да се изнесе от там. Той като бивш ромейски морски командир, много добре е знаел, че всеки момент е можело да изяде дървото, ама не от българите, а от византийските огненосни кораби.
ПП. Тази книга, където пише, че по времето на Борис в Охрид е имало 20 000 жители, преспокойно може да я изхвърлиш.
„Лето 6412/904/ от сътворението на света, индиктион 7.
граница на ромеи и българи
при Симеон, архонт от бога на българите,
при Теодор олгу таркан и
при Дристър комита.”
За Охрид ...хм признавам, че не съм убеден дали ставаше въпрос за времето на Борис или Самуил, но цифрата е такава, даже бях разочарован, че е твърде малка. Изкажи мнение де. Твърде много ли ти се струва. Ами в ГИБИ (в обясненията) дават Солун 904г. 230 000 души. (па май и 300)
Той като бивш ромейски морски командир
Comment
-
Евристей написа Виж мнениеОоо има много за ошушкване. То е цялата област, то са изчаквания за откупи, то е търсене на 2-та таланта злато. Ти ми кажи кои ромеи как и кога са се организирали и са потеглили към Солун за да хванат без малко за малко ренегата ?
Това с търсенето на въпросното злато, как точно си го представяш - да плъзнат из района с металотърсачи или да хвърлят боб? Да съм казал, че ромеите са организирали поход към Солун? Не. Просто технически не е имало време за такова нещо тъй като арабите твърде бързо се изнесли.
Надписът от Наръш просто маркира граница, която е възможно въобще да не е била в с.Наръш и по абсолютно никакъв начин не доказва каквото и да е участие на Симеон в защитата на Солун.
Евристей написа Виж мнениеЗа Охрид ...хм признавам, че не съм убеден дали ставаше въпрос за времето на Борис или Самуил, но цифрата е такава, даже бях разочарован, че е твърде малка. Изкажи мнение де. Твърде много ли ти се струва.
Евристей написа Виж мнениеСега ти ми кажи откъде го извади това ? Пленен от Анталия (тая сегашната морска перла на Турция) малък /твърде млад/ Те това за него. Моля за източник къде и кога Гулам Зурафа е бил ромейски морски командир ?
Comment
-
Евристей написа Виж мнениеПриемаме, че Симеон или част от българската войска е в Македония по това време. Факт е, че след изтеглянето на Триполит, (същото лято) цъфва и наръшкия надпис
Смята се, че опасността от атаката на Лъв Триполит накарала ромеите да се обърнат за помощ към Симеон или пък, че Симеон, узнавайки за изоставения след оттеглянето на Лъв Триполит в безпомощно състояние град решил да го заеме, а Лъв Хиросфакт с преговори успял да го разубеди, а като компенсация Симеон получил териториално разширение, което преместило българо-ромейската граница на 22 км северно от Солун.
Това е обаче невероятно, защото надписът е датиран с 6412 година, която приключва на 31.08.904г., а - след като превзел Солун на 31.07.904г. - Лъв Триполит го напуснал не по-рано от 12-13 август. Невъзможно е за оставащите 18 дни да са протекли предполагаемите събития с опита на българите да окупират града, преговорите и последвалото споразумение. Ако това беше вярно, Наръшкият надпис щеше да е датиран с 6413г. Фактът, че в него стои 6412, показва, че определянето на границата, за което той съобщава, не следва, а предхожда превземането на Солун. Възможно е надписът да е изсечен и поставен още през есента на 903г.
Струва ми се, че някъде по-горе и Стан намеква за такава възможност.
Comment
-
Това е така. Който му се търси - има една статия на един поляк по въпроса М. Лешка, в Академията е качен превод на български от К. Маринов.
Това, за което аз намеквам, е че Надписът от Наръш (и съответно границата), е много вероятно първоначално въобще да не е бил в Наръш, а примерно по на север.
Comment
Comment