Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските крепости, църкви и т.н. в Сърбия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Българските крепости, църкви и т.н. в Сърбия

    може ли да ми помогнете с имена? за крепости аз знам само в пирот и сокол баня, а църкви св. Никола с. Станичене край магистралата между Пирот и Ниш и св. Богородица в с. долна каменица
    благодаря предварително
    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
    - МУСТАФА ШАРКОВ -

    ---------------------------------------------------------------------


    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

    #2
    terzi написа Виж мнение
    може ли да ми помогнете с имена? за крепости аз знам само в пирот и сокол баня, а църкви св. Никола с. Станичене край магистралата между Пирот и Ниш и св. Богородица в с. долна каменица
    благодаря предварително
    kazi sta je problem, nesam te dobro razumela....sto ti je muka

    Comment


      #3
      Пускам 3 линка като не съм сигурен дали са точно български, но мисля, че Камена може да ме насочи дали гледам в правилната посока:

      Средновековната църква "Св. Петър и Павел" край Нови Пазар:

      Английско инфо

      Снимки и видео

      Паметници на територията на Сърбия
      ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
      И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
      ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
      НА ИЛИНДЕН

      Паметна плоча, Крушево,
      ИЛИНДЕН 1953

      Comment


        #4
        тая църква сърбите са много горди с нея, но нека изчакаме специалистите
        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
        - МУСТАФА ШАРКОВ -

        ---------------------------------------------------------------------


        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

        Comment


          #5
          predstavlja najstariji spomenik crkvene arhitekture na prostoru Srbije - ovo je lepo i tacno objasnjenje za crkvu Sv. Petra i Pavla kod Novog Pazara.

          e, sad....zao mi je ,ali ja ne razumem sta je problem. mora da mi napisete poprosto da vi razberem sto mi kazete

          Comment


            #6
            Камена,

            Ако ще е на сръбски, давай поне на кирилица.
            Защото форума все пак има някакви правила.
            Считай го като дружеско предупреждение.
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              #7
              terzi написа Виж мнение
              може ли да ми помогнете с имена? за крепости аз знам само в пирот и сокол баня, а църкви св. Никола с. Станичене край магистралата между Пирот и Ниш и св. Богородица в с. долна каменица
              благодаря предварително
              off topic: В "общи линии" всички крепости и средновековни църкви на територията на днешна Сърбия са български.

              Г. Занетов има няколко труда по тематиката за българското културно и кръвно наследство/влияние в земите на днешна Сърбия, но писанията му са му сътворени по времето на ПСВ и може и да имат леко агитпроп в тях.

              Comment


                #8
                извиœавам се за латиницу

                Comment


                  #9
                  Една крепост, само че сега в Република Македония, вероятно от 9-10 в. Намира се на планината над Срумица и я наричат Цареви кули. Не можах да стигна до нея, поради липса на време но друг път специално ще се кача отгоре и ще направя много снимки!

                  Attached Files
                  От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                  Comment


                    #10
                    Погановски манастир "Свети Иоан Богослов" до село Поганово, община Димитровград (Цариброд).
                    По пътя е и възрожденския Суковски манастир до село Суково, община Пирот.
                    Наблизо е и Планинишкия манастир, ама там се ходи само с верижна машина.
                    Непосредствено до границата е и Смиловският манастир „Св. св. Кирик и Юлита“.

                    Comment


                      #11
                      Makedonikus написа Виж мнение
                      Погановски манастир "Свети Иоан Богослов" до село Поганово, община Димитровград (Цариброд).
                      .

                      Comment


                        #12
                        """"В края на XIV в. деспот Константин Деян започнал изграждането, а след смъртта му неговата дъщеря Елена - съпруга на византийския император Мануил II Палеолог продължила строежа на манастира, но едва през 1499 година храмът бил завършен и зографисан."""""

                        не е ли строен от сърбин тоя манстир?...
                        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                        - МУСТАФА ШАРКОВ -

                        ---------------------------------------------------------------------


                        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                        Comment


                          #13
                          terzi написа Виж мнение
                          """"В края на XIV в. деспот Константин Деян започнал изграждането, а след смъртта му неговата дъщеря Елена - съпруга на византийския император Мануил II Палеолог продължила строежа на манастира, но едва през 1499 година храмът бил завършен и зографисан."""""

                          не е ли строен от сърбин тоя манстир?...
                          Ами сърбин де
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #14
                            тогава моля да се коригират постовете по горе колегите :next_banned:
                            "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                            - МУСТАФА ШАРКОВ -

                            ---------------------------------------------------------------------


                            www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                            Comment


                              #15
                              terzi написа Виж мнение
                              тогава моля да се коригират постовете по горе колегите :next_banned:
                              Е, чак пък...Въпросът все още е спорен, макар че за мен севастократор Деян Драгаш си е чист сърбин. Може пък жена му да е била българка.
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment

                              Working...
                              X