Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    KIZIL DELI написа Виж мнение
    Значи Миков в крайна сметка е прав за това, че банята е следосвобожденски ориентализъм. )
    А пък може и да не е прав........

    Comment


      Знаем я, даже я обсъждахме. Като цяло не впечатлява.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        калофер

        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
        - МУСТАФА ШАРКОВ -

        ---------------------------------------------------------------------


        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

        Comment


          Интересно какво търси тази абсида при тази баня?

          Comment


            Що пък да е апсида? Може да е конха.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Thorn написа Виж мнение
              Що пък да е апсида? Може да е конха.
              щото така ми дойде на акъла. Без значение как ще го наречем, аз поне не се сещам за друга баня с подобен дъговиден израстък. Тая баня е интересна и гледна точка на мястоположението й - голяма обществена баня в град населен с християни.

              Comment


                Stan написа Виж мнение
                щото така ми дойде на акъла. Без значение как ще го наречем, аз поне не се сещам за друга баня с подобен дъговиден израстък. Тая баня е интересна и гледна точка на мястоположението й - голяма обществена баня в град населен с християни.
                А сега де, много интересно действително. Аз лично за пръв път я чувам. Много странна архитектура по видимото от снимките. Ето още някоя снимка. Не изглежда кат да е преустроена за баня стара църква, по-скоро мяса на оригинален градеж. Стан е прав, Калофер е дербенджийско село (вакъф на Сюлеймание от ср. на 16 в.) и е изцяло християнско през целия османски период. Да не би пък да е имало сериозна табакчийница и затова местните да са спретнали една обществена баня? Странна работа действително, да каже някой който има идея от историята на Калофер. Иначе си струва една визита.













                извор -http://www.stockphoto.petarkostov.com (да ни прищава П. Костов )

                Comment


                  Нещо много старо и архивно от Велико Търново

                  Click image for larger version

Name:	169ev.jpg
Views:	1
Size:	135.1 КБ
ID:	532106

                  Comment


                    saladin написа Виж мнение
                    Нещо много старо и архивно от Велико Търново

                    [ATTACH=CONFIG]19626[/ATTACH]

                    Джамията на Царевец?


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      Thorn написа Виж мнение
                      Джамията на Царевец?
                      Най-вероятно това е джамията на Фаруз бей, построена на мястото на сегашната патриаршия-ако се вярва на текста под снимката. От друга страна ръкописния текст препраща към църквата Света Параскева. Доколкото знам тази църква се е намирала под южния склон на хълма Трапезица и понастоящем е под съвременния град. Чувал съм от местни археолози, че останките на църквата са стояли до началото на ХХ века, като след налалото на разкопките на Трапезица, терена е даден на един от работниците, за да си построи къща

                      Comment


                        Thorn написа Виж мнение
                        Джамията на Царевец?
                        ,,Този мост е построен от Али Феруз бей — същият, който е построил и джамията на Царевец (1435)—след което местността се населила само от турци. Във време на Търновското царство тя била покрита с гора—продължение на Светата гора. Тук, недалеко, се намира, по десния бряг на Янтра, местността „Френк-хисар", наречена така от турците, защото някога, във времето на второто царство, е била населявана от латини—венецианци, генуезци и др. — и дубровчани, които са били главните търговци в града и са се ползували от известни привилегии, дадени им от Иван Асена ²².

                        Comment


                          Аджеба Делиата какво може да ни каже??????

                          Comment


                            saladin написа Виж мнение
                            Аджеба Делиата какво може да ни каже??????
                            Ми Делията много не може да каже, аз също мислим дека да е джамията на Фируз бей, назад в темата имаше и друга снимка.

                            Comment


                              Явно някаква офанзива се предприема на високо ниво, ще поживеем, ще видим какво ще излезе от цялата работа. По принцип лошо няма, ако измислят формула, по която турците да налеят пари в реставрация. Въпросът е, че на нито на отговорните другари от AKP, ни на българския управленски елит имам вяра за 5 стотинки, та предлагам да следим всякакви развития внимателно. Най-много дразни фактът, че Боздаг седнал да ми се оплаква са сградите в Пловдив, които макар и верно да приютяват странни дейности все пак са в относително много добро състояние на фона на пълната разруха на много други - Ихтиман, Гоце Делчев, Провадия и т.н. Аз разбирам, че голите мадами на кубето на джамията му бъркат в здравето на вицето, но ако иска да свърши нещо свястно по-добре да се хване с други сгради, материал дал господ.
                              Ето я новината от Анадолската агенция - http://www.aa.com.tr/en/news/213702-...ct-in-bulgaria
                              И незабавната, леко параноична реакция на OFFNews - http://offnews.bg/index.php/229973/t...ii-v-balgariya
                              Да видим другите медии ще го отразят ли изобщо и най-вече, ще има ли конкретни резултати или са бош лаф приказки.

                              Comment

                              Working...
                              X