Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Съгласен съм, че попиват арменци, сирийци, араби, перси, византийци, както се вижда им се е налагало да взимат и много от българите. Не знам някой конак или джамия по нашите земи, та до Цариград да е направен без участие на българи. Струва ми се, че в архитектурните традиции бъркаш Арабският халифат с Османската империя.Горе KIZIL DELI каза, че финансовата система си е била в ръцете на централната администрация, но интересно е, че централната администрация до края на 16 в., ако не и до по късно е била запазена само за помюсюлманчени християни и евреи.
    Last edited by parijato; 15-09-2012, 14:08.

    Comment


      Моля да се спазва темата на темата - т.е. паметниците. Въпросът за високата и ниска култура, ДНК и културната издигнатост е офтоп за тази тема и до голяма степен за този форум.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        parijato, като гледам следващите ти постове съжалих, че изобщо се хабих да отговарям на първия, който и без друго загатваше подобно развитие на нещата. Дай, ако имаш нещо за казване за архитектурното наследство на османците в България, с простотии не ми се занимава, а и тази тема слава богу (разбирай модераторска секира) засега поне що-годе се е запазила от тях.

        Comment


          KIZIL DELI, не знам кое те притесни? ДНК-то го споменах само като възможност за откриване на нова тема. В темата става дума явно само за МАТЕРИАЛНОТО османско културно наследство, макар горе да обясних защо то трудно може да бъде османско. В книгата, която си дал има една интересна глава за "ЧАСОВНИКОВИТЕ КУЛИ ПО БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ и защо тези архитектурни паметници не принадлежат към османската архитектура". Мисля, че това до голяма степен е вярно за цялата така наречена османска архитектура по нашите земи. Също така, ще се радвам, като човек разполагащ с материали и информация, да ме осветлиш върху НЕМАТЕРИАЛНОТО османско културно наследство, защото въпреки цялото ми старание не можах да открия такова. Поне не и в нета. Може и на личен, тъй като тук темата е за паметниците.

          Comment


            KIZIL DELI написа Виж мнение
            П.П. Идея за дата на снимката?
            Ako е от същата поредица, за която си мисля - втората половина на 20-те. Трябва да проверя за да дам точната година.
            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

            Comment


              1951 написа Виж мнение
              Ako е от същата поредица, за която си мисля - втората половина на 20-те. Трябва да проверя за да дам точната година.
              Мда прилича да е от това време, а каква е поредицата, ако не е тайна

              Comment


                Събарят стара баня в Сливен.

                   Тежки машини с къртач от вчера се мъчат да разрушат известната в Сливен Кон баня. Сградата така и не бе проучена. По външни наблюдения историци и архитекти са я датирали в широк диапазон – от ХII до ХVII век. Беглият поглед показва византийски арки над входовете, разбира се и по-късни достроявания, от османско време най-вероятно. Виждаше се клетъчен градеж, характерен за ранноосманското строителство, но и за Търновската школа от Втората българска държава.

                Comment


                  П.П. Идея за дата на снимката?[/QUOTE]

                  Точната дата не знам.Още една от малко по късно време.

                  Comment


                    Stan написа Виж мнение
                    Събарят стара баня в Сливен.

                    http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/...ania_v_sliven/
                    Идиоти! Не е за учудване, както сподели преди време neznaiko 3 теренът е апетитен няма да я бъде още дълго банята. Хайде лека й пръст, не е нито първата, нито последната жертва на българското отношение към културните паметници. Ако някой си мисли, че е отношение само към османското архитектурно наследство справка в темата за средновековните църкви. Добре поне, че на едно място в нета поне ще остане снимков материал от банята в Сливен (хамам - турска баня Сливен). Да е жив и здрав neznaiko 3, че направи снимките, за жалост пророк излезна.

                    Comment


                      terzi написа Виж мнение

                      """""""""Някъде имам заровена из архивите и стара снимка на джамията в Несебър"""""""" много ми е интересно къде се намира? 100% не е в стария град, защото не я видях . ще чакам и снимки
                      Ей каде е и снимката от Несебър, и се оказа че е в стария град



                      Между другото имам още една снимка и една картина от стария град на която са вижда джамията,ама Дели-то не иска да правим фотоизложба

                      Comment


                        Нищо де сложи ги, но порови малко нещо и за самата сграда, ако намериш (лично аз нищо не знам). През 60-те години със сигурност все още е стояла.

                        Comment


                          В Несебър е имало две бани/хамама/ , били построени в началото на 18 век,предполага се че и тогава е била построена джамията.Едната баня е била съборена през 1960-61г.Джамията се е намирала в двора на училището,съборена е 1964г.Информацията е от Археологическия музеи-Старинният Несебър.

                          Несебър ,нарисуван от Феликс Каниц на 4 август 1872







                          Още снимки -
                          ФОТО НЕСЕБЪР СЛЪНЧЕВ БРЯГ НЕСЕБЪР Стари снимки на Несебър ФОТО И КОМПЮТРИ ООД НЕСЕБЪР КАСОВИ АПАРАТИ КОМПЮТРИ СЕРВИЗ Несебър Слънчев Бряг ФОТО

                          Comment


                            Аз нищо не намирам за тази джамия в Несебър. Информация за двете бани там има в А. Сираков. "Бани от епохата на турското владичество в Бургаския край." Известия на народния музей в Бургас 2 (1965): 127-148, но самата статия никога не съм виждал

                            Comment


                              KIZIL DELI написа Виж мнение
                              Мда прилича да е от това време, а каква е поредицата, ако не е тайна
                              Че защо да е тайна.
                              Снимката много вероятно или е правена лятото 1925 г., когато се прави една въздушна обиколка на страната и се снима страшно много от въздуха или в края на 20-те, когато с учебна цел авиацията ни снима практически всички градове и по-големи села. От тази последната "фото сесия" са били останали десетки огромни албуми със снимки, но с годините е разграбено. Знам само за два оцелели албума със София и околностите в една библиотека.
                              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                              Comment


                                KIZIL DELI написа Виж мнение
                                Аз нищо не намирам за тази джамия в Несебър. Информация за двете бани там има в А. Сираков. "Бани от епохата на турското владичество в Бургаския край." Известия на народния музей в Бургас 2 (1965): 127-148, но самата статия никога не съм виждал

                                Aз пък се обадих в музея,и една уредничка ми разказа историята за баните и джамията.Ето линка-


                                И докато сме на тема морето,една изчезнала джамия в Балчик-,,джамията Кервансарай,,
                                Last edited by saladin; 20-09-2012, 21:05.

                                Comment

                                Working...
                                X