Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Аз, като един лаик в османската архитектура, да попитам - две кули на двама дерибея в една паланка като Враца, не са ли малко множко?

    Comment


      А ако знаеш един друг дерибей какво замъче е имал!


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        Stan написа Виж мнение
        Аз, като един лаик в османската архитектура, да попитам - две кули на двама дерибея в една паланка като Враца, не са ли малко множко?
        Бе то за разлика от днес по османско време Ивраджа (Враца) си е стояла бая прилично на фона на останалите градове в дн. България. А иначе назад в темата конакът (заради географската ширина и периода ) на Хаджитошевите, който пусна Thorn е направо чудесия.

        Comment


          Thorn написа Виж мнение
          А ако знаеш един друг дерибей какво замъче е имал!
          Може ли малко инфо?
          "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
          - МУСТАФА ШАРКОВ -

          ---------------------------------------------------------------------


          www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

          Comment


            KIZIL DELI написа Виж мнение
            А иначе назад в темата конакът (заради географската ширина и периода ) на Хаджитошевите, който пусна Thorn е направо чудесия.
            Мисли малко де.

            Comment


              KIZIL DELI написа Виж мнение
              Мисли малко де.
              Не мога да го открия...
              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
              - МУСТАФА ШАРКОВ -

              ---------------------------------------------------------------------


              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

              Comment


                виж постинг 224


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  Thorn написа Виж мнение
                  виж постинг 224
                  сетих се, че беше го слагал чак когато го видях. жалко за сградата/....
                  "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                  - МУСТАФА ШАРКОВ -

                  ---------------------------------------------------------------------


                  www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                  Comment


                    Всички пътища водят до МОЛ-а ,демек безистена в Ямбол от 1509г.

                    Comment


                      Да, много добра снимка! Поклони

                      П.П. Идея за дата на снимката?

                      Comment


                        KIZIL DELI, поправи ме ако греша, но ми се струва, че в доста голяма част от случаите когато говорим за "османска архитектура", "османско наследство" става дума за християнски храмове (византийски и български) на които османците просто са прибавили минарета. А дори когато се твърди, че дадена постройка е направена по заповед на еди кой си султан или везир, пак трябва да се приеме с резерви, защото на строежа са се бъхтили христянската рая и християнски майстори. Агушевите конаци в Родопите са построени от български майстори. Много къщи от 19в. в днешна Турция са строени от български майстори и имат облика на български възрожденски къщи.Мисля, че чак до 17-18 век на османците им е била забранена физическата работа и са я смятали за унизителна. Не случайно финансовата система в империята е била главно в ръцете на евреи, а икономиката в български и гръцки ръце. С това не искам да кажа, че въобще няма османска архитектура, а че много голяма част от нея не е османска.

                        Comment


                          Здравей и в тази тема! Ми ще се наложи да те поправя, защото мисля, че грешиш в голяма част от поста си. Кълцам го на изречения за по-голяма пригледност.

                          parijato написа Виж мнение
                          KIZIL DELI, поправи ме ако греша, но ми се струва, че в доста голяма част от случаите когато говорим за "османска архитектура", "османско наследство" става дума за християнски храмове (византийски и български) на които османците просто са прибавили минарета.
                          Напротив, една незначителна част от т.нар. османско архитектурно наследство са предосмански сгради, които са били преобърнати в джамии. Човек би могъл да изброи тези примери. Да се твърди обратното е нелепо, замисли се например банята в Разлог, която вярвам знаеш, а може би си и ял и пил в нея каква предосманска сграда е била


                          А дори когато се твърди, че дадена постройка е направена по заповед на еди кой си султан или везир, пак трябва да се приеме с резерви, защото на строежа са се бъхтили христянската рая и християнски майстори.
                          По принцип не е нужно да се поставя под съмнение, че еди кой си е поръчал (не заповядал, сгради се строят с пари) построяването на дадена сграда, защото в повечето случаи има обилен изворов материал. Второ мисля, че степенуваш грешно нещата. С оглед на тяхната значимост аз бих ги подредил в този ред: спонсор-архитект-зидаро мазачи. За да илюстрирам какво имам предвид ще ти дам следния пример. Един приятел българин си строи къща, проектът е направен от някой си архитект българин, обаче той си е намерил бригада бачкатори до един албанци от Македония, щото били по-добри. Следвайки твоята логика ще излезе, че неговата къща (ако излезе,че има някаква архитектурна стойност днес или след време) ще да е обект я на македонското, я на албанското културно наследство. Трето, публикуваните документи за различни строежи (а те бивало да дават що-годе обективна и лишена от национални пристрастия картина, щото по същество са списъци със заплати и строителни материали) показват, че повечето от бачкаторите са туркоси. Да естествено има и гърци, българи и кой знае какви още, но по правило всички общо са по-малко от половината персонал, бачкал на обекта. Това разбира се се отнася за големите строежи и на местно ниво за по-малки по мабащ проекти се е рекрутирал местен бачкатор, айде майстори да им кажем, че вече имахме дебат за колко време човек пише докторат и се учи да прави гладка мазилка. Това по никакъв начин не виждам как променя факта, че в огромна част от случаите проектът е изготвен в архитектурното бюро към централната администрация и архитект пратен от там е ръководил и надзиравал изпълнението на проекта и при нужда е внасял материал и работна ръка. Естествено на съвсем ниско ниво (тук си говорим за кво-годе читави сгради, с някаква стойност) местния творец е дал воля на въображението си и е строил както може и си знае. Босна е емблематична в това отнощение, а селските джамии с църковни камбанарии за минарета са прекрасна илюстрация, щом се противопоставят на сградите строени от висши функционери с пари и както трябва. Не знам дали стана ясно.

                          Агушевите конаци в Родопите са построени от български майстори. Много къщи от 19в. в днешна Турция са строени от български майстори и имат облика на български възрожденски къщи.
                          Тулешков ще е много щастлив да разбере, че вероятно без да си го чел мислиш като него. Единственото, което мога да кажа по въпроса е, че това са пълни глупости и влиянието на българските майстори/самоуки архитекти върху развитието на архитектурата в Анадола е точно пропорционално сравнимо с тяхното влияние за строежа на Тадж Махал. Има бая сочна тема за т.нар. Българска Възрожденска къща, виж там и сам Тулешков се включи с позиция.

                          Мисля, че чак до 17-18 век на османците им е била забранена физическата работа и са я смятали за унизителна.
                          Е ай сега, всички мюсюлмани са баровци и никой работа не подхваща

                          Не случайно финансовата система в империята е била главно в ръцете на евреи, а икономиката в български и гръцки ръце.
                          Моите впечатления не са хич такива. Финансовата система си е била в ръцете на централната администрация, която е съставена от мюсюлмани (родени такива или обръщенци). А икономика в български ръце е как да кажа ... сигурно ще се сетиш за пример да дадеш.

                          С това не искам да кажа, че въобще няма османска архитектура, а че много голяма част от нея не е османска.
                          А ти чиста култура познаваш ли?
                          Last edited by KIZIL DELI; 14-09-2012, 14:38.

                          Comment


                            Ето го и съдържанието на книгата на Миков, за която стана дума по-горе. По същество сборник с разнородни статии, който оставя много приятно впечатление.



                            П.П. Макар и публикувани, събирането им в сборник е много добра идея, защото някои са публикувани в не особено достъпни издания, а и събрани на едно дават обобщена информация. Моите очаквания за монография (от типа на изследването на Миков за алевиите, видяло 3 издания за 5 години) всъщност не се оправдаха. Това си е тип събрани съчинения (каквото е и заглавието) без опит за обощения на базата на натрупания материал. Интересно четиво при всяко едно положение, а някои статии сме ги чекнали и в тази тема.
                            Last edited by KIZIL DELI; 14-09-2012, 16:13.

                            Comment


                              KIZIL DELI, от началото на 15в. в продължение на 5 столетия българите участват в материалното и културно развитие на Османската империя.В музейните зали на Топкапъ и изобщо в музеите и обществените сгради на Турция, не малка част от тъканите и предметите са дело на български майстори. Искаш да ти дам пример, че икономиката е била главно в български и гръцки ръце - сигурно си чувал за първата манифактурна фабрика в империята, Габрово на Добри Желязков... или за първата железопътна линия Русе - Варна. Знаеш, че железопътна линия се прави там където икономиката е най-развита. Ако кажеш, че и в Цариград икономиката е била развита, там е имало 35 хиляди българи, фактически в него е имало най-много българи в един град през този период. Разбира се, че няма народ с чиста култура, но османците главно само попиват и унищожават!!! чужда култура, а не създават такава. Но така става винаги в историята, когато народ с по-ниска култура(османците) завладее по издигнати в културно отношение народи(гръцки, български, арабски). Съгласен съм, че за една стара постройка 15-18в. е много трудно да се определи от каква народност са всичките и строители и майстори. Най-много да знаем архитекта и по заповед на кой султан или бей е направена. Но факт е, че българите като една от най-многочислените народности в Османската империя са взимали и най-дейно участие. Например най-значимият строител в историята на османската архитектура - архитект Синан, планирал и построил повече от 300 сгради, сред които джамиите „Сюлеймание“ в Константинопол, „Селимие“ в Одрин, Баня баши в София, е от еничарският корпус, тоест е с християнски произход.Тук опираме до неща, като кръв, ДНК и т.н., по които много може да се спекулира, но ако си на мнение, че османците имат равна или по-висока култура от българската(аз съм на мнение, че е много по-ниска) може да отворим за това отделна тема.
                              Last edited by parijato; 15-09-2012, 13:43.

                              Comment


                                parijato написа Виж мнение
                                KIZIL DELI, от началото на 15в. в продължение на 5 столетия българите участват в материалното и културно развитие на Османската империя.В музейните зали на Топкапъ и изобщо в музеите и обществените сгради на Турция, не малка част от тъканите и предметите са дело на български майстори. Искаш да ти дам пример, че икономиката е била главно в български и гръцки ръце - сигурно си чувал за първата манифактурна фабрика в империята, Габрово на Добри Желязков... или за първата железопътна линия Русе - Варна. Знаеш, че железопътна линия се прави там където икономиката е най-развита. Ако кажеш, че и в Цариград икономиката е била развита, там е имало 35 хиляди българи, фактически в него е имало най-много българи в един град през този период. Разбира се, че няма народ с чиста култура, но османците главно само попиват и унищожават!!! чужда култура, а не създават такава. Но така става винаги в историята, когато народ с по-ниска култура(османците) завладее по издигнати в културно отношение народи(гръцки, български, арабски). Съгласен съм, че за една стара постройка 15-18в. е много трудно да се определи от каква народност са всичките и строители и майстори. Най-много да знаем архитекта и по заповед на кой султан или бей е направена. Но факт е, че българите като една от най-многочислените народности в Османската империя са взимали и най-дейно участие. Например най-значимият строител в историята на османската архитектура - архитект Синан, планирал и построил повече от 300 сгради, сред които джамиите „Сюлеймание“ в Константинопол, „Селимие“ в Одрин, Баня баши в София, е от еничарският корпус, тоест с християнски произход.Тук опираме до неща, като кръв, ДНК и т.н., по които много може да се спекулира, но ако си на мнение, че османците имат равна или по-висока култура от българската(аз съм на мнение, че е много по-ниска) може да отворим за това отделна тема.
                                Османците си имат достатъчно източници на своите строителни традиции (и като архитектура и като майстори) в Азия - арменци, сирийци, араби, перси, византийци, все народи с богати традиции, така че не им се налаго да разчитат особено много на българите. Синан, какъвно и да е бил по произход в крайна сметка е продукт на османската култура и вчастност строителни традиции.

                                Колкото за линията Русе - Видин, нейното строителство до голяма степен е обусловено от военностратегическа гледна точка, освен това преминава през земи населени до голяма степен с небългарско население.

                                Comment

                                Working...
                                X