Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    поп_Първан написа Виж мнение
    Има ли близка снимка на това "сърце"?
    Все за "сърца" по разни стари джамии чувам, а тези които съм виждал, на мен ми приличат на лалета, някой път празни и отворени, друг път плътни ...
    Не ги разбирам, ама бих научил с интерес, за символите, които се срещат върху минарета, тюрбета и др.е-та - кое е канонично, кое допустимо, и кое си е местно побито ...
    Ми баш пък стандарт за тая работа дали има не съм много сигурен, но по нашите ширини (от Буда до Мека) традиционно се използва полумесец или прав остър връх. Сърцеподобната форма, ако нещото е сърце разбира се, щото може и стилизиран връх на копие да е, знаеш ли го, е наистина крайно необичайна. Ти за кои други си чувал?

    Comment


      KIZIL DELI написа Виж мнение
      Ми баш пък стандарт за тая работа дали има не съм много сигурен, но по нашите ширини (от Буда до Мека) традиционно се използва полумесец или прав остър връх. Сърцеподобната форма, ако нещото е сърце разбира се, щото може и стилизиран връх на копие да е, знаеш ли го, е наистина крайно необичайна. Ти за кои други си чувал?
      Узунджовското позлатено лале, свалено през 1906 и днес експонирано в РИМ - Хасково ...

      Сега май ще трябва да обещая снимка
      ...

      Comment


        поп_Първан написа Виж мнение
        Узунджовското позлатено лале, свалено през 1906 и днес експонирано в РИМ - Хасково ...

        Сега май ще трябва да обещая снимка
        ...
        Със сигурност!!!

        Comment


          ето ви на върха на джамията и на върха на библиотеката
          в интерес на истината не ми прилича много на сърце ама ...
          а и една снимка от вътре на джамията.
          Не знам как е ама си личи по снимката че се е работило и вътре
          Attached Files

          Comment


            ура за снимките

            ето го същото в/у ибрахим паша в разград


            май на тва му викат лале?
            Last edited by terzi; 01-09-2010, 00:13.
            "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
            - МУСТАФА ШАРКОВ -

            ---------------------------------------------------------------------


            www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

            Comment


              Май най-добре да вземе някой art historian да се изкаже по въпроса със сърцата.
              Мога да пусна още една творческа задача. Какъв е обектът между мъжете на снимката? R2D2?

              Comment


                terzi, ето ти четиво за джамията в Балчик.
                YILMAZ, M. Emin. Bulgaristan Hacioglu Pazarcigi'ndaki (Dobric) camiler ve cesmeler, MA 2006
                Attached Files

                Comment


                  обекта да не е прахосмукачка? тая джамия от България ли е, ако не няма място в темата..........................................

                  ммм супер на турски е файла
                  на турски не чета, освен ако не ми превежда някоя кадънка
                  "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                  - МУСТАФА ШАРКОВ -

                  ---------------------------------------------------------------------


                  www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                  Comment


                    KIZIL DELI написа Виж мнение
                    Май най-добре да вземе някой art historian да се изкаже по въпроса със сърцата.
                    Аз съм ЗА! Станаха ми интересни тия знаци, не може току-тъй всеки да си лепва по някой гръмоотвод отгоре, и то в разнообразни форми ...
                    Мога да пусна още една творческа задача. Какъв е обектът между мъжете на снимката? R2D2?
                    Ех, че лесна задачка - мобилна, самопредвижваща се мивка, за обслужване на вярващите, ще да е ...

                    Comment


                      поп_Първан написа Виж мнение
                      Станаха ми интересни тия знаци, не може току-тъй всеки да си лепва по някой гръмоотвод отгоре, и то в разнообразни форми ...
                      В исляма няма никакви норми за орнаментите по купола, да не говорим пък за символизма. Всякакви луни, звезди и прочее са си "езичество", добило размах покрай османската политическа дейност. Строго погледнато, за символи могат да се приемат единствено "Аллах" и Шахада. Благодарение на калиграфията техните форми еволюират доста причудливо.



                      В даден период вероятно се получава сливане между тези орнаменти и полумесеца със звездата, като резултатът са лалета, сърца и т.н.

                      Comment


                        куршум хан-пловдив- вече изчезнало

                        Last edited by terzi; 11-09-2010, 09:28.
                        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                        - МУСТАФА ШАРКОВ -

                        ---------------------------------------------------------------------


                        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                        Comment


                          Куршум хан, на чието място днес в центъра на пловдив се издигат грозните хали... А какво ли щеше да бъде, ако го бяха съхранили и превърнали в музей примерно...

                          Comment


                            Hayy Ibn Yakzan написа Виж мнение
                            .. А какво ли щеше да бъде, ако го бяха съхранили и превърнали в музей примерно...
                            Ми щеше да е като в Скопие например , един керансарай много нещо би могъл да се направи, но не са един и два случаите, в които частните интереси в България вземат връх над обществените.

                            tezi, като слагаш снимки от други сайтове е добре да споменаваш източника. От това нито ще спечелиш, нито ще загубиш и изисква минимално усилие, в конкретния случай http://www.lostbulgaria.com/?p=2046
                            Нека ценим труда на Пейо, най-малкото му дължим това!

                            Comment


                              драги ми смехурко
                              това го видях в един сайт където източникът не беше посочен
                              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                              - МУСТАФА ШАРКОВ -

                              ---------------------------------------------------------------------


                              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                              Comment


                                terzi написа Виж мнение
                                драги ми смехурко
                                това го видях в един сайт където източникът не беше посочен
                                толкова по-зле за въпросния сайт тогава, а ти можеше да посочиш него като източник, ей така от куртоазия . Как да е, ако не си ме разбрал, не е важно, няма и да разбереш.

                                Comment

                                Working...
                                X