Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Питане относно българската народна носия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Питане относно българската народна носия

    Питането ми е кога се е "появила" (пък може би - доразвила) , по кои краища е била разпространена и какви съответно са били вариантите и кога е "изчезнала" (щото е факт че е "излязла" от битова употреба) Българската Народна Носия - тази която я познаваме днес от Читалищни Танцови Колективи , Музеи може би , Филми и прочие (вярно е че има различия по краищата , но общото си е общо - калпак , пояс , потури , навои , цървули за мъжете и забрадка , сукман за жените , простете че не съм изчерпателен ама се пазя да не сгафя ^^) ?

    П.С.: Ако някой има подробна информация би било по-прегледно да я пусне в нарочна тема и тук да ми постне линк само , но всякак става.
    Пускам темата в Обща - защото няма как да се вмести в даден Раздел-Период - пък и се вписава в описанието на Раздела Обща - За Отечеството.
    С'а ако някой правомощен вземе че я заключи/изтрие темата - да му се скапят и мишката и клавиатурата дано!
    Със здраве,
    Smart_Patriot

    #2
    калпак , пояс , потури , навои , цървули за мъжете
    - ситуацията в селото на баща ми /Кюстендилско/. През 30-те години това са ежедневните дрехи, през 60-те ги носят само старците.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      препоствам съобщението на КГ125

      По различно време са изчезнали от Освобождението насам - в някои краища през 50-тте и 60-тте, в други още в началото на 20 в. В моето село около Котел - някъде от края на 19 век та до 30-тте, като части от облеклото носеше дядо ми през дори 70-тте (само пояс).

      През 30-тте има кампания след преврата на Кимон Георгиев във връзка със щуротията за "Обществената обнова" започва кампания срещу поясите, че били нехигиенични. Тогава много хора в селата са ги носели, иначе с с нормални дрехи.

      Имало е и един особен тип модерно-традиционен облекло - шаячни дрехи от европейски тип. От края на 19 век, българите имат тенденция към опростяване на модерните дрехи, използването на практични елементи (ризи без яки за ежедневния труд или през 30-тте панталони за голф, които по начало са спортни дрехи за запада са носени за всеки ден)

      В началото на 80-тте видях последният човек с ежедневна народна носия - отнякъде мина по улицата покрай НДК един стар човек с калпак, червен пояс, черни панталони и палто и някакъв странен черен елек.

      Жените са се разделили по-бързо със традиционните дрехи - като е имало една ясна граница между село и град - мисля, че последните жени със селски т.е. традиционни дрехи са някъде около 50-тте год. След това останаха само възрастните баби.

      Интересен въпрос, не ми беше идвало наум.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Драго ми е че се получава ответност!
        А кога и как се е появила?
        И преди нея какво е били облеклото - чак на (пра)българи и славяни?
        Няма да се извинявам за наглоста в питането си! ^^

        Comment


          #5
          Thorn написа Виж мнение
          - ситуацията в селото на баща ми /Кюстендилско/. През 30-те години това са ежедневните дрехи, през 60-те ги носят само старците.
          В средна Тракия през първата половина на 1980-те съм виждал старец с пълна носия с цървули, потури, пояс, риза, елек и калпак. Беше носена не по специален повод в обикновен делничен ден, като изглеждаше напълно необичайно и екзотично. На снимките от селата на родителите ми от 1930-те и 1940-те младите хора са облечени изключително с модерно облекло и само тук-там има по някоя традиционна част, например риза. Иначе отделни елементи от носиите са оцелели предимно сред най-възрастните до и след 1980-те, макар вече купувани от магазините или ушити от машинно тъкани платове със съвременни десени - забрадки, престилки. Доста по-рядко, но все пак съм виждал и домашни цървули от свинска кожа, обувани за работа по полето.
          Last edited by Shenandoah; 04-04-2009, 19:32.

          Comment


            #6
            Smart_Patriot написа Виж мнение
            Питането ми е кога се е "появила" (пък може би - доразвила) , по кои краища е била разпространена и какви съответно са били вариантите и кога е "изчезнала" (щото е факт че е "излязла" от битова употреба) Българската Народна Носия - тази която я познаваме днес от Читалищни Танцови Колективи , Музеи може би , Филми и прочие (вярно е че има различия по краищата , но общото си е общо - калпак , пояс , потури , навои , цървули за мъжете и забрадка , сукман за жените , простете че не съм изчерпателен ама се пазя да не сгафя ^^) ?

            П.С.: Ако някой има подробна информация би било по-прегледно да я пусне в нарочна тема и тук да ми постне линк само , но всякак става.
            Пускам темата в Обща - защото няма как да се вмести в даден Раздел-Период - пък и се вписава в описанието на Раздела Обща - За Отечеството.
            С'а ако някой правомощен вземе че я заключи/изтрие темата - да му се скапят и мишката и клавиатурата дано!
            Със здраве,
            Smart_Patriot
            Ето ти главата "Народно облекло" от сравнително кратката "Българска етнография" на Николай Колев. Ако се интересуваш, може да потърсиш из библиотеките Венера Наследникова, "История на българския костюм", Издателство "Наука и изкуство", София, 1969. Там има и голям брой илюстрации.

            Comment


              #7
              А ако искаш може да разгледаш и Етнотрафския музей в София, който не е лош.А и под всеки експонат има обяснение за него.

              Comment


                #8
                Хубаво ама знайно ли е кога се е появила!? И какво е било преди нея?

                Comment


                  #9
                  В Родопите и до ден днешен по селата можете да видите възрастни жени с традиционните "миндили" - дълги шарени родопски престилки с кариран десен от домашно тъкана вълна. Но като цяло пълната носия изчезва от бита на българското село някъде 50-те 60-те, когато натуралното домашно производство на платове започва да се замества от фабрична конфекция.
                  Що се касае до произхода- колкото са етнографите, толкова са и мненията. Има дори и такива мнения, че нашата носия, в частност женската, тръгва от прабългарите, които пък от своя страна я заимстват от Тибет. Веднъж се натъкнах на подобно изследване, където се сравняват образци на престилките, носени от тибетските жени и нашите български престилки. Наистина десените си приличат... Знае ли някой...

                  Comment


                    #10
                    И все пак ние не сме главно (пра)българи - ние и славяни, та ако се направи паралел между наша, сръбска, руска и т.н. мисля могат да се извадят нови изводи?

                    Comment


                      #11
                      Smart_Patriot написа Виж мнение
                      И все пак ние не сме главно (пра)българи - ние и славяни, та ако се направи паралел между наша, сръбска, руска и т.н. мисля могат да се извадят нови изводи?
                      някъде из старите теми сме правили такъв анализ. имаше ясни прилики с беларуската носия и с .... само че коя тема за произхода на българите беше кой да ти каже...
                      пп. сега ще ти напиша лично...
                      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                      Comment


                        #12
                        За ежедневната носия на славяните няма никакави данни. Ако желаете да правите сравнения погледнете "Етнография восточных славян", М., 1989 г. - има я в НБКМ.
                        За носията на прабългарите има само едно изображение в менологията на Василий, на което е показан български езичник облечен в кожени дрехи, който коли християнски мъченици.

                        Comment


                          #13
                          toshev написа Виж мнение
                          За ежедневната носия на славяните няма никакави данни. Ако желаете да правите сравнения погледнете "Етнография восточных славян", М., 1989 г. - има я в НБКМ.
                          За носията на прабългарите има само едно изображение в менологията на Василий, на което е показан български езичник облечен в кожени дрехи, който коли християнски мъченици.
                          Мда, т.е. никакъв пояс, никакви потури. Последните ми напомнят шалвари? Има ли сведения или логика през Османското робство да се е оформила носията или поне мъжката?

                          Comment


                            #14
                            Ако се вярва на автора на историческите бележки за Панагюрище /мисля че беше Карапетров/ излиза, че българите започват да носят потури/шалвари през кърджалийските времена за да са спасят поне малко от малко от анрхията. Възможно е това да е така, защото в Северозападна България, Софийско, Пиринско няма потури. Освен това въпросните области са сравнително най-далеч от центъра на Османската империя и там турското влияние е по слабо. Е, има и мнение, че шопите са печенеги а не българи, но до колко е вярно ... В този ред на мисли е възможно смятаните за традиционно български потури най-вероятно да не са български. Трябва да се почете повече и най-вече да се видят рисунките на чуждите пътешественици. Гладиатора има мнение по въпроса и ще е интересно да го сподели.

                            Comment


                              #15
                              А за пояса - мисля че това е традиционна дреха за земеделските общества свързана с навеждането при селскостопанските работи, но не мога да твърдя със сигурност ... Пак казвам - проблема е сериозен и трябва доста да се прочете.

                              Comment

                              Working...
                              X