Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Право на жените да гласуват в България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    В действалите след 1878 г. четири български конституции се възприема принципът на всеобщото избирателно право. За избиратели се изисква определена навършена възраст - "по-горе от 21 год." (Търновска конституция), 18 години (според конституциите от 1947, 1971 и 1991 г.). Конституцията на Българското Княжество (Царство) от 1879 г. поставя като условие и ползване на граждански и политически права. Не могат да бъдат избиратели лишените с присъда от граждански и политически права и поставените под запрещение (Конституция на НРБ, 1947 г.); поставените под пълно запрещение (Конституция на НРБ, 1971 г.); поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода. За избираеми всички български конституции изискват навършване на определена възраст (30 години според конституцията от 1879 г., 18 години според тези от 1947 и 1971 г., 21 години според конституцията от 1991 г.) и българско гражданство. Изискванията, които се поставят в тях, са: ползване от граждански и политически права и да са книжовни (грамотни) - Конституцията от 1879 г.; поставените под запрещение и лишените с присъда от граждански и политически права - Конституцията от 1947 г.; поставените под пълно запрещение - Конституцията от 1971 г.; да няма друго гражданство, да не е поставен под запрещение и да не изтърпява наказание лишаване от свобода.

    Избирателното законодателство на България в разглеждания период включва: 12 избирателни закона (с измененията и допълненията към тях); един закон за реда, по който ще се проведе избирането на народни представители за Велико Народно събрание - 1946 г.; две наредби-закон за избиране народни представители за Обикновено народно събрание (1937, 1945 г.) и "Временни правила за избирането на представители за Първото обикновено народно събрание" (1879 г.)

    Жените остават лишени от избирателни права чисто фактически, понеже по Търновската конституция избирателното право е на теория всеобщо и не се визира пол. На практика жените получават право да участват в общинските избори през 1937г., а през 1938г. и в парламентарните избори, с ограниченията цитирани от Thorn

    Може да ти е полезен и този линк:




    P.S. Между впрочем Конституцията от 1947 дава право на още една обществена група да гласува - военните.

    А иначе през периода на действие на Търновската конституция лишени от избирателни права са още полицаите, циганите нехристияни и циганите без постоянно местожителство. На теория не можелo да бъдат избирани неграмотни (но на практика често са избирани такива сред турското малцинство) и чиновници (освен ако не подадат оставка).
    Last edited by dibo; 18-12-2008, 23:13.
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #17
      Избирателно право в периода 1944-1989. Какво точно са имали право да избират хората тогава - между няколко кандидати от една партия или дори само един кандидат на партията?
      Не 7, а 77 пъти по 7...

      http://www.mathematicalanthropology.org/

      Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

      Comment


        #18
        Отклоняваме се от темата с твоя въпрос Darkas, но краткият отговор е: освен БКП съществува по това време и още една "партия" - БЗНС.
        Last edited by dibo; 20-12-2008, 14:27.
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          #19
          Че преди 9-ти септември 1944 г. имало ли е партии въобще

          Жокер за Даркас: Коя наредба-закон излиза на 14 юни 1934 г. ?
          Quae fuerant vitia, mores sunt.

          Comment


            #20
            Не обръщайте темата на политика. Човекът зададе съвсем конкретен въпрос, получи отговор и това е. Това отклонение няма нито място, нито смисъл.

            Comment


              #21
              Юлиан Август написа Виж мнение
              Че преди 9-ти септември 1944 г. имало ли е партии въобще
              До "19май" си съществуват предоволно количество партии.
              Друг е въпроса че партиите и след това съвсем доволно си живуркат под булото на официалната забрана за съществуването им през т.нар."царски режим".

              Comment


                #22
                dibo написа Виж мнение
                Отклоняваме се от темата с твоя въпрос Darkas, но краткият отговор е: освен БКП същестува по това време и още една "партия" - БЗНС.
                всъщност - не. освен БКП, до 47-8-ма съществуват още бая партии. След това - да - само две, плюс ОФ като отделна структура.
                какво общо има това с избирателното право? моля, неюристи да не отговарят, щото, поне тук, пишат само глупости.

                Comment


                  #23
                  кало написа Виж мнение
                  ...какво общо има това с избирателното право?...
                  Както вече се каза нищо. Голъм вече написа, че някои се опитват да изместят темата, а пък вие им се връзвате. Не му отговаряйте и толкоз.
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    #24
                    Как все някой не вижда емотиконите в поста ми . Сериозно, темата е за друго и няма смисъл от един майтап да се развива в такава посока. Иначе да, някои партии доволно са си "живруркали" в Еникьой, Гонда вода и прочее курорти. Но да спрем до тук.

                    По темата: Традиционното средновековно-ориенталско отношение към жените в България до 9-ти е виновно за това, че дори спрямо съседите си сме изостанали. В едната Турция, освен че жените гласуват от 1934-та, има още от 1926 г. държавно регулирано семейно право, а в България то е църковно до 1945-та г. За неравенството в наследствените отношения преди 9-ти не ми се говори. Новата власт, колкото и да е неприятно за някои, носи и позитиви - ново отношение към слабия пол и приравняване правата му с мъжкия в правния мир.
                    Това е констатация от факти, изчистена от всякакви политически пристрастия.
                    Quae fuerant vitia, mores sunt.

                    Comment


                      #25
                      Всъщност, на теория поне, Търновската конституция не налага ограничения на всеобщото избирателно право по пол. Друг е въпроса, че както Юлиан Август правилно отбелязва, българското общество е доста изостанало и му трябва доста време, за да осъзнае еманципацията на жената като нещо нормално. Промяната след 09.09 действително сериозно ускорява този процес, но той на практика е започнал дори преди Освобождението. Ако на някой му се чете повече на тази тема, нека погледне изследванията на Красимира Даскалова:
                      Това твърди проф. Красимира Даскалова, която наскоро изнесе лекция във Виена за зараждането на феминизма в Източна и Югоизточна Европа. С проф. Даскалова разговаря кореспондентката на Дойче Веле във Виена Юлия Дамянова.


                      Център за изследвания и политики за жените - гарантиране равнопоставеността на половете в политическата, икономическата и социалната сфера, като интегрална част от процеса на демократизация на българското общество.
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        #26
                        Юлиан Август написа Виж мнение
                        Как все някой не вижда емотиконите в поста ми
                        Юлиан, споко нямах предвид теб ,ами дарскас разбира се.
                        Recalibrating my lack of faith in humanity...

                        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                        Comment

                        Working...
                        X